Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Realme


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
44 minutes ago, andval said:

Χτες ξεκίνησα να κοιτώ τα κινητά της.

Δηλαδή ποιο είναι παρόμοιο με το 1+8τ να πάρω μια ιδέα?

π.χ. το Realme GT 5G το οποίο έχει νεότερο και ανώτερο επεξεργαστή σε σχέση με το OnePlus 8T.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι και 70-80ε φτηνότερο. Μόνο στην κάμερα χάνει κάπως.

Θα πάω σε κάνα μαγαζί να το δω από κοντά ειδικά για την ποιότητα της οθόνης.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, andval said:

Είναι και 70-80ε φτηνότερο. Μόνο στην κάμερα χάνει κάπως.

Θα πάω σε κάνα μαγαζί να το δω από κοντά ειδικά για την ποιότητα της οθόνης.

Thanks.

αμα θες GT πουλαω το δικο μου 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα κινητο realme gt neo 2.επαθα μια νηλα στη δουλεια και χτυπησα το πισω μερος σε μια γωνια κ σπασε το τζαμακι γυρω γυρω απο την καμερα με συνεπεια να φαινεται χαλια κ να ειναι ευαλωτο σε σκονη νερο κτλ κτλ.εγγυηση εχω αλλα προφανως δεν τ καταλυπει διοτι ευθυνομαι εγω .θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε καποιο μερος να το παω να μου το φτιαξουν.σαε ευχαριστω και παραθετω εικονα για να δειτε τη ζημια

276156839_495643898687196_3687044065761170070_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Κάποιος με οποιοδήποτε realme μήπως έχει αντιμετωπίσει κάτι από τα παρακάτω και αν ναι δόθηκε λύση:

Realme C21Υ, αγορά λίγων ημερών, δύο φορές πάγωμα οθόνης με καμία αντίδραση σε οποιοδήποτε πάτημα. Επανήλθε σε 1-2 λεπτά μόνο του. Δεν προχώρησα σε αναγκαστική επανεκκίνηση. 

2-3 φορές δεν ανταποκρινόταν στο δακτυλικό αποτύπωμα ΜΟΝΟ όμως σε ό,τι αφορά το ξεκλείδωμα της συσκευής. Σε δοκιμές διαπίστωσα ότι με επανεκκίνηση δεν επανέρχεται, παρά μόνο αν αφαιρέσω την SIM και το επανεκκινήσω χωρίς κάρτα. Τότε λειτουργεί κανονικά. Τοποθετώντας κατόπιν τη SIM συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 22/3/2022 at 1:52 ΜΜ, karamo90 said:

καλησπερα εχω ενα κινητο realme gt neo 2.επαθα μια νηλα στη δουλεια και χτυπησα το πισω μερος σε μια γωνια κ σπασε το τζαμακι γυρω γυρω απο την καμερα με συνεπεια να φαινεται χαλια κ να ειναι ευαλωτο σε σκονη νερο κτλ κτλ.εγγυηση εχω αλλα προφανως δεν τ καταλυπει διοτι ευθυνομαι εγω .θα ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε καποιο μερος να το παω να μου το φτιαξουν.σαε ευχαριστω και παραθετω εικονα για να δειτε τη ζημια

276156839_495643898687196_3687044065761170070_n.jpg

Realme Greece authorized repair center:

Name: T2P

Address: Apollonos 6 Elliniko T.K. 16777

Email: info@t2p.gr

Phone Number: 2160027021

Απευθυνσου εκεί να πάρεις μια τιμή για το κόστος επισκευής,

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα μια ερώτηση για όσους έχουν το realme 8. Παίρνει μόνο 2 nano sim; η μία micro και μια nano; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για ποιό λόγο, σχεδόν πάντα, όταν με καλούν, ανακαλύπτω πως η ένταση του κουδουνιού είναι τέρμα χαμηλωμένη, και παίρνω χαμπάρι την κλήση από τη δόνηση;

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται σε κάποιο απλικέσιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 24/3/2022 at 6:27 ΜΜ, np60s said:

Καλησπέρα! 

Κάποιος με οποιοδήποτε realme μήπως έχει αντιμετωπίσει κάτι από τα παρακάτω και αν ναι δόθηκε λύση:

Realme C21Υ, αγορά λίγων ημερών, δύο φορές πάγωμα οθόνης με καμία αντίδραση σε οποιοδήποτε πάτημα. Επανήλθε σε 1-2 λεπτά μόνο του. Δεν προχώρησα σε αναγκαστική επανεκκίνηση. 

2-3 φορές δεν ανταποκρινόταν στο δακτυλικό αποτύπωμα ΜΟΝΟ όμως σε ό,τι αφορά το ξεκλείδωμα της συσκευής. Σε δοκιμές διαπίστωσα ότι με επανεκκίνηση δεν επανέρχεται, παρά μόνο αν αφαιρέσω την SIM και το επανεκκινήσω χωρίς κάρτα. Τότε λειτουργεί κανονικά. Τοποθετώντας κατόπιν τη SIM συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά. 

 

 

Καλησπέρα!

Εγώ έχω το Realme C25Y από αρχές Ιουνίου και χτες εντελώς ξαφνικά την ώρα που το έβαλα να φορτίσει επειδή η μπαταρία 'ηταν στο κόκκινο κ έκλεισε όταν άνοιξε και μου ζήτησε pin δεν λειτουργούσε απολύτως τίπ0οτα στην οθόνη/δεν πατιόταν τίποτα..Το μόνο που δούλευε είναι η αυξομείωση της έντασης αλλά το touch  καθόλου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να του κάνω επανεκκίνηση.Έβγαλα 3-4 φορές την sim  αλλά δεν άλλαξε τίποτα... 😞 Καμία άλλη ιδέα?

Το είχα αγοράσει μέσω skroutz  και το συγκεκριμένο κατάστημα είναι κλειστό τα Σάββατα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με παρατεταμένο πάτημα του power button, σβήνει τελείως; Κάνε μια δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω το 7 pro. Μου δίνει 3,5 jack για ακουστικά αλλά θέλω να βάλω με type c .. θεωρείτε ότι θα δουλέψει με το otg ανοικτό; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Χαιρετώ το forum.

Έχω το εξής πρόβλημα. Το Realme C21Y του γιου μου που το αγόρασα τον Ιούλιο με καινούργια sim της Q, σταμάτησε να την αναγνωρίζει. Άρχισα λοιπόν το troubleshooting. Πήρα τα άλλα 3 κινητά της οικογένειας και άρχισα της αλλαξο... καρτιές.

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι η συγκεκριμένη κάρτα αναγνωρίζεται κανονικά στα άλλα 3 κινητά. Όμως και οι άλλες 3 καρτες δουλεύουν κανονικά σε αυτό το κινητό!!!

Τα δοκίμασα και σαν δίκαρτα και όλα ok. Μόνο όταν βάζω τη συγκεκριμένη κάρτα στο συγκεκριμένο κινητό δεν την αναγνωρίζει. Αν τη βάλω μαζί με κάποια άλλη, βλέπει μόνο την άλλη.

Γι' αυτό ανοίγω αυτό το θέμα εδώ. Δεν μου μοιάζει για πρόβλημα hardware είτε της sim είτε του κινητού. Υπάρχει περίπτωση να έκανε κάτι στο λειτουργικό και να απέκλεισε αυτή την κάρτα μόνο; Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Μπορείτε να σκεφτείτε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο τηλέφωνο, μπορεί να έχει κάποιο κλείδωμα και να αποκλείει κάποια κάρτα, δύσκολο μου φαίνεται αλλά μπορεί

Η λύση που βλέπω είναι να πας να αλλάξεις κάρτα, το κόστος είναι πέντε ευρω

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά.
Γνωρίζει κανείς πώς κάνουμε Wipe την Cache Partition στα Realme κινητά;
Στα περισσότερα κινητά ακολουθείς την παρακάτω διαδικασία από όσο γνωρίζω (και ακολουθούσα σε Huawei και Samsung):

Power Off το κινητό και μετά ταυτόχρονα Power + Volume UP (ή  Volume Down / ανάλογα το κινητό) κουμπιά για να μπει στο σχετικό Recovery μενού κι από κει επιλέγουμε "Wipe Cache Partition".

Στο Realme που έχω τώρα (Realme 9 Pro +) δεν υπάρχει η επιλογή αυτή στο Recovery menu.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια. Θελω να σας κανω μια ερωτηση. Σκεφτομαι την αγορα gt neo 5 απο giztop (βρισκω τον συνδυασμο specs/τιμης πολυ πιο συμφερων απο το αντιστοιχο global μοντελο). Απλα δεν ξερω αν υπαρχει καποιος αλλος παραγοντας που θα επρεπε να προσεξω (αξιοπιστια καταστηματος, συμβατοτητα με δικτυο cosmote που ειναι ο παροχος μου κλπ). Γνωριζετε κατι παραπανω? Οποιαδηποτε απαντηση θα βοηθησει! Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το γράφω κι εδώ μήπως το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος πρόσφατα με συσκευή Realme.

Eδώ και λίγες μέρες, μετά από update στο Google Messages, συμβαίνει το εξής περίεργο στα μηνύματα που δεν επιδέχονται απάντηση. Αυτό που φαίνεται στο συνημμένο βίντεο, στο κάτω μέρος του μηνύματος... Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος κάτι τετοιο; Με Delete cache στην εφαρμογή δεν φτιάχνει. Με Delete data φτιάχνει για λίγο και μετά τα ίδια. Σε φίλο μου με το 9 5G δεν συμβαίνει αυτό.

https://imgur.com/a/MLNmvQh

 

Edited by stark
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Μόλις τώρα, είδα πως υπάρχει αναβάθμιση σε 13, δεν γινόταν αυτόματα γιατί δεν είχα χώρο.

Εντωμεταξύ, εδώ και 3 μέρες δεν έχω ομαλή κύλιση οθόνης..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, αγόρασα το Realme C53 και δεν γίνεται να περάσω δικό μου wallpaper ( κρασαρει η εφαρμογή ). Αντιθέτως αλλάζει κανονικά με τα προεγκατεστημένα wallpapers. Έχω δοκιμάσει clear data & cache στον launcher αλλά τίποτα.

Είχε γίνει απενεργοποίηση της εφαρμογής φωτογραφίες , με το που έγινε ενεργοποίηση όλα εντάξει.

Ευχαριστημένος από το κινητό μέχρι στιγμής.

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...