Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

30 minutes ago, Aggelos_Kypraios said:

Μπορεί να μην είναι bug και να ξεφορτώνεται η samsung τις λειτουργίες επιλογης 2g η 3g μόνο από εταιρίες που λενε οτι κατάργησαν το 3g. Η nova νομίζω δεν το έχει καταργήσει τελείως απο το δίκτυο της και θα γίνει αυτο εντος του επόμενου μήνα αν θυμάμαι σωστά. Μακαρι να είναι bug πάντως!

Μάλλον bug είναι γιατί σας λέω..το απλό Α52 (4G) που τελευταία έχει πάρει πρώτο το ΟΝΕ UI 5.1 και τα security patch και συγκεκριμένα με το τελευταίο του Απριλίου, υπάρχει κανονικά ο διακόπτης του VoLTE και του WoWiFi όπως ήταν ακριβώς και πρίν...Άν ήταν κάποιο πλάνο αλλαγής δεν θα το έκαναν και σε αυτό το μοντέλο;

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε όλα τα A52s με Cosmote λείπουν αυτοί οι διακόπτες ή μεμονωμένα είναι;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Andrgry said:

Τουλάχιστον εγώ την 2G την χρησιμοποιώ καθημερινά. Αλλάζω δίκτυο μόνο όταν θέλω να χρησιμοποιήσω δεδομένα. Έτσι δεν καταναλώνει γρήγορα την μπαταρία. Δεν κάνει αυτόματα searching για αυτόματη αλλαγή δικτύου, επομένως καταναλώνει λιγότερη ενέργεια όπως και εκπέμπει πολύ χαμηλότερη ακτινοβολία (όταν βρίσκεται στην επιλογή μόνο 2G).

Η μπαταρία καταναλώνεται πιο γρήγορα όταν γίνεται σύνδεση σε 5G. Η εν λόγω συσκευή δεν έχει θέμα με την αυτονομία της, οπότε δεν υπάρχει ανάγκη χρήσης του 2G. Επιπλέον με το 2G χάνεται και το VoLTE που είναι εξαιρετικά χρήσιμο.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε μέσω store. Υπάρχουν αρκετές εφαρμογές που μπορείς να διαλέγεις τον τύπο του δικτύου που επιθυμείς. Άρα η δυνατότητα υπάρχει integrated στο σύστημα απλά δεν είναι εμφανή στον χρήστη. Θεωρώ πως είναι bug. Θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οφείλεται από τον παροχο;. Στις γυναίκας προς το παρόν υπάρχει. 

20230422_100620.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, billmes1981 said:

Απαντηση απο το επισημο service αλλαγη μπαταριας-αλλαγη καλωδιοταινίας και αναβαθμιση λογισμικου

Το περιμενω αυριο

Αυτα

Γιατί αναβάθμιση; Δεν είχε την τελευταία;

Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Ξανα περασαν την ιδια βασικα γιατι μου εκανε αυτα τα bugs που ανεφερα ποιο πανω.Βεβαια δεν καταλαβα αν αλλαξαν κατι γιατι μου ειπαν μπαταρια και καλωδιοταινια..δεν φαινεται παραβιασμενο παντως το κινητο και δεν μπορω να καταλαβω αν αλλαξαν κατι 🤔

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δε θα άλλαζαν κάτι άλλο. Το παρακολουθείς τώρα να δεις πώς θα πάει.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση χθες, πέραν των παραπάνω (επιλογή 3g, VoLTE) δεν μπορούν να γίνουν κλήσεις. Έχω κανονικά data και sms, αλλά όχι κλήσεις (cosmote). Αφού δοκίμασα διάφορα, ακόμη και άλλο dial app, έκανα factory reset, αλλά το λογισμικό παραμένει ίδιο ui 5.1, android 13

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, amarg said:

Μετά την τελευταία αναβάθμιση χθες, πέραν των παραπάνω (επιλογή 3g, VoLTE) δεν μπορούν να γίνουν κλήσεις. Έχω κανονικά data και sms, αλλά όχι κλήσεις (cosmote). Αφού δοκίμασα διάφορα, ακόμη και άλλο dial app, έκανα factory reset, αλλά το λογισμικό παραμένει ίδιο ui 5.1, android 13

Με άλλη κάρτα έχεις δοκιμάσει; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά δοκίμασα τη δική μου sim σε άλλο τηλέφωνο και παίζει. Αναγκαστικά εστησα άλλη συσκευή για να μπορώ να κινηθώ (πληρωμές κτλ)

Είναι κάποιο bug αλλά γιατί δεν αλλάζει το λογισμικό στο reset?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, amarg said:

Όχι, αλλά δοκίμασα τη δική μου sim σε άλλο τηλέφωνο και παίζει. Αναγκαστικά εστησα άλλη συσκευή για να μπορώ να κινηθώ (πληρωμές κτλ)

Είναι κάποιο bug αλλά γιατί δεν αλλάζει το λογισμικό στο reset?

Δεν αλλάζει το λογισμικό με reset, παρουσιάζει μία ιδιοτροπία στα slot που μπαίνουν οι κάρτες SIM βάλε μία κάρτα άλλη εναλλάξ και στις δύο θέσεις που έχει να δεις αν φτιάξει 

Edited by sotosok
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, sotosok said:

 

Οκ ευχαριστώ. Μόλις έχω πρόσβαση σε άλλη sim, θα το δοκιμάσω. Είναι παλιότερη η δική μου, οπότε ίσως να υπάρχει ασυμβατότητα με τη νέα αναβάθμιση ασφαλείας 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα κι εγώ την αναβάθμιση.
Όντως η επιλογή των δικτύων είναι μεταξύ όλων με 5g ή χωρίς 5G. Δεν είναι πρόβλημα αυτό, καθώς 3G δεν υπάρχει, και το 2G είναι εντελώς άχρηστο και λύση ανάγκης για κάποιο σημείο που δεν πιάνει κάτι άλλο για ομιλία. Έτσι κι αλλιώς, οποίος έχει Cosmote, θα το έχει παρατηρήσει ότι με 2G η ποιότητα ήχου στις κλήσεις είναι για τα πανηγύρια.

Πληροφοριακά, στο λειτουργικό δεν έχει χαθεί τίποτα, απλά έχει γίνει απόκρυψη συγκεκριμένων ρυθμίσεων. Υπάρχει κανονικά ακόμα περιοχή στην εφαρμογή των ρυθμίσεων που δεν είναι άμεσα προσβάσιμη στο χρήστη, αλλά μπορείς να την ανοίξεις εύκολα χρησιμοποιώντας εφαρμογή που δημιουργεί custom συντομεύσεις, και στην οποία υπάρχει κανονικά διακόπτης για volte, και επιλογή δικτύου μεταξύ 5g/4g/3g (εννοείται πως αφού 3g δεν παίζει γυρίζει σε edge αν το επιλέξεις).

4421f7c2092a6813d0295eff9cddc62e.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mark_K said:

Μόλις έκανα κι εγώ την αναβάθμιση.
Όντως η επιλογή των δικτύων είναι μεταξύ όλων με 5g ή χωρίς 5G. Δεν είναι πρόβλημα αυτό, καθώς 3G δεν υπάρχει, και το 2G είναι εντελώς άχρηστο και λύση ανάγκης για κάποιο σημείο που δεν πιάνει κάτι άλλο για ομιλία. Έτσι κι αλλιώς, οποίος έχει Cosmote, θα το έχει παρατηρήσει ότι με 2G η ποιότητα ήχου στις κλήσεις είναι για τα πανηγύρια.

Πληροφοριακά, στο λειτουργικό δεν έχει χαθεί τίποτα, απλά έχει γίνει απόκρυψη συγκεκριμένων ρυθμίσεων. Υπάρχει κανονικά ακόμα περιοχή στην εφαρμογή των ρυθμίσεων που δεν είναι άμεσα προσβάσιμη στο χρήστη, αλλά μπορείς να την ανοίξεις εύκολα χρησιμοποιώντας εφαρμογή που δημιουργεί custom συντομεύσεις, και στην οποία υπάρχει κανονικά διακόπτης για volte, και επιλογή δικτύου μεταξύ 5g/4g/3g (εννοείται πως αφού 3g δεν παίζει γυρίζει σε edge αν το επιλέξεις).

4421f7c2092a6813d0295eff9cddc62e.jpg

Καλησπέρα σε όλους. Mark_K μήπως θα μπορούσες να μας πεις ποια είναι η εφαρμογή αυτή (αν δεν παραβαίνει τους όρους χρήσης του topic);

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να παραβαίνει; Δωρεάν εφαρμογή από το playstore είναι.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alextern.shortcuthelper

Αν την εγκαταστήσεις, κρατάς παρατεταμένα σε ένα σημείο για να προσθέσεις widget, έχει 2 από το shortcut creator(δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, δεν έχω καθίσει να το ψάξω, το πρώτο βάζω συνήθως).
Στη λίστα που θα σου βγάλει, αριστερά επιλέγεις application, γράφεις στην αναζήτηση τη λέξη κινητ (χωρίς κατάληξη) και σε αυτά που θα σου βρει θα έχει κάπου μια επιλογή με το εικονίδιο των ρυθμίσεων , όνομα Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, και από κάτω γράφει .Settings$MobileNetworkActivity
Το επιλέγεις, και στην επόμενη οθόνη πατάς το δεύτερο εικονίδιο από δεξιά πάνω πάνω για να σου προσθέσει το widget.

7ada4a1c036220909398cc81f0a2ec07.jpgfe0c2f714c4300e2fe791a35be0e4ac1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Mark_K όντως έκανα sideload την εφαρμογή και έφτιαξα το widget. Το μονο πρόβλημα είναι ότι μπορείς να ρυθμίσεις το volte μόνο για την SIM1. Για την SIM2 εψαξα αλλα δεν βρηκα τροπο να εμφανίσω το παράθυρο διαλόγου αυτο (η SIM1 είναι frog και η SIM2 what's up). Ίσως αν κάνω τράμπα τις SIM στο sim tray να μπορέσω να το κλείσω και στις 2. Πάντως πολύ χρήσιμη η βοήθεια σου!

Edited by Aggelos_Kypraios
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:

Γιατί να παραβαίνει; Δωρεάν εφαρμογή από το playstore είναι.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alextern.shortcuthelper

Αν την εγκαταστήσεις, κρατάς παρατεταμένα σε ένα σημείο για να προσθέσεις widget, έχει 2 από το shortcut creator(δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, δεν έχω καθίσει να το ψάξω, το πρώτο βάζω συνήθως).
Στη λίστα που θα σου βγάλει, αριστερά επιλέγεις application, γράφεις στην αναζήτηση τη λέξη κινητ (χωρίς κατάληξη) και σε αυτά που θα σου βρει θα έχει κάπου μια επιλογή με το εικονίδιο των ρυθμίσεων , όνομα Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, και από κάτω γράφει .Settings$MobileNetworkActivity
Το επιλέγεις, και στην επόμενη οθόνη πατάς το δεύτερο εικονίδιο από δεξιά πάνω πάνω για να σου προσθέσει το widget.

7ada4a1c036220909398cc81f0a2ec07.jpgfe0c2f714c4300e2fe791a35be0e4ac1.jpg

Εμένα μου βγάζει ότι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με το κινητό σας!!!

 

Screenshot_20230423_154112_Google Play Store.jpg

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, evris2013 said:

Εμένα μου βγάζει ότι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με το κινητό σας!!!

 

Screenshot_20230423_154112_Google Play Store.jpg

Ναι γι αυτο την εκανα sideload. Αν το κάνεις αυτό δουλεύει κανονικά, απλα δεν μπορείς να φτιάξεις συντόμευση, μόνο widget 1x1. Το καλο είναι οτι βρηκα τροπο να επιλέξω και την sim 2. Αντι να ψάξεις για το κινητ απο την λίστα εφαρμογών του create shortcut, ψάχνεις για το internet και εφόσον επιλέξεις αυτη την ρύθμιση και φτιάξεις το widget, μόλις μπεις στο μενού,  ανάλογα με το ποια sim έχεις επιλέξει για χρήση data απο την κουρτίνα,  έχεις πρόσβαση στην αντίστοιχη sim στο παράθυρο που εμφανίζεται μόλις επιλέξεις το widget. Επισυνάπτω και screenshots 🙂

Screenshot_20230423_155108_Shortcut Creator.jpg

Screenshot_20230423_155144_Settings.jpg

Screenshot_20230423_155205_Settings.jpg

Screenshot_20230423_155223_One UI Home.jpg

Edited by Aggelos_Kypraios
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Aggelos_Kypraios said:

Ναι γι αυτο την εκανα sideload. Αν το κάνεις αυτό δουλεύει κανονικά, απλα δεν μπορείς να φτιάξεις συντόμευση, μόνο widget 1x1. Το καλο είναι οτι βρηκα τροπο να επιλέξω και την sim 2. Αντι να ψάξεις για το κινητ απο την λίστα εφαρμογών του create shortcut, ψάχνεις για το internet και εφόσον επιλέξεις αυτη την ρύθμιση και φτιάξεις το widget, μόλις μπεις στο μενού,  ανάλογα με το ποια sim έχεις επιλέξει για χρήση data απο την κουρτίνα,  έχεις πρόσβαση στην αντίστοιχη sim στο παράθυρο που εμφανίζεται μόλις επιλέξεις το widget. Επισυνάπτω και screenshots 🙂

Screenshot_20230423_155108_Shortcut Creator.jpg

Screenshot_20230423_155144_Settings.jpg

Screenshot_20230423_155205_Settings.jpg

Screenshot_20230423_155223_One UI Home.jpg

Εντάξει, μπήκα στο Play Store για να δω τι γράφει. Προς το παρόν μου είναι αχρείαστη. Παίζει και να μη τη χρειαστώ ποτέ. Δεν μου ήρθε η ενημέρωση ακόμα και χρησιμοποιώ μόνο 1 SIM. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν κουράζω αλλα βρηκα ακομα λιγότερο πολύπλοκο τρόπο επιλογής sim για ενεργοποίηση/απενεργοποιηση του VoLTE:

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.szalkowski.activitylauncher

Μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή αυτή που ειναι συμβατή με android 13 και μόλις φορτώσει, στην αναζήτηση γραψτε κινητ, και πιεστε τις 3 τέλειες δεξια στο mobilenetworklistactivity, δημιουργία συντόμευσης και εχετε πρόσβαση στα απαιτούμενα μενού!

 

EDIT: Μετά από κάθε επανεκκίνηση ενεργοποιείται ξανά το VoLTE και στις 2 SIM. 

Screenshot_20230423_162405_Activity Launcher.jpg

Screenshot_20230423_162755_Activity Launcher.jpg

Screenshot_20230423_162801_One UI Home.jpg

Screenshot_20230423_162818_Settings.jpg

Edited by Aggelos_Kypraios
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Aggelos_Kypraios said:

Συγγνώμη αν κουράζω αλλα βρηκα ακομα λιγότερο πολύπλοκο τρόπο επιλογής sim για ενεργοποίηση/απενεργοποιηση του VoLTE:

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.szalkowski.activitylauncher

Μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή αυτή που ειναι συμβατή με android 13 και μόλις φορτώσει, στην αναζήτηση γραψτε κινητ, και πιεστε τις 3 τέλειες δεξια στο mobilenetworklistactivity, δημιουργία συντόμευσης και εχετε πρόσβαση στα απαιτούμενα μενού!

 

EDIT: Μετά από κάθε επανεκκίνηση ενεργοποιείται ξανά το VoLTE και στις 2 SIM. 

Screenshot_20230423_162405_Activity Launcher.jpg

Screenshot_20230423_162755_Activity Launcher.jpg

Screenshot_20230423_162801_One UI Home.jpg

Screenshot_20230423_162818_Settings.jpg

Εδώ τουλάχιστον γράφει ότι λειτουργεί στη συσκευή σας. Έχει και μικρότερο μέγεθος. Περιγράφει ότι εκκινεί κρυφές δραστηριότητες της συσκευής. Ίσως να μπορεί να κάνει και περισσότερα από το να ενεργοποιεί το VOLTE ή το WiFi calling. Για δες ποιά άλλα κρυφά μενού μπορεί να ενεργοποιήσει και πες μας. 

Edit: Την κατέβασα και μου έβγαλε προειδοποίηση ότι μπορεί να μη λειτουργούν σωστά οι εφαρμογές κλπ. Στην ουσία το ενεργοποιείς υπ ευθύνη σου. Το ακύρωσα. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια έκδοση χωρίς bug δεν γίνεται. Έχει να κάνει με το ON/OFF του Bluetooth. Αν βάλω το κινητό σε λειτουργία πτήσης με ενεργό το Bluetooth, όταν κλείσω τη λειτουργία πτήσης, το Bluetooth αργεί πολύ να ανοίξει. Επίσης δοκιμάζοντας να κλείσω και να ανοίξω ξανά το Bluetooth είτε αργεί πολύ να ενεργοποιηθεί ή ακόμα και restart στη συσκευή μου έχει κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...