Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με τα αν και τα θα όμως δεν γίνεται δουλειά ας έρθει με το καλό και θα το δούμε.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mark_k, και τι να πάρεις από την καινούργια σειρά 30 τα είδες; παντελώς άθλια, 2022 και έβαλαν emmc μνήμη, πιο αργά από τον θάνατο θα είναι. Στην τιμή που τα πουλάνε υπάρχουν κινηταρες όχι αυτά τα σκουπίδια.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Mark_k δεν είναι Xiaomi όπου κάθε ενημέρωση έχει προβλήματα, όταν και αν έρθει να είσαι σίγουρος ότι ολα θα δουλευουν σωστά. Τώρα για το ότι έχουν ξεχάσει την συσκευή και έχουν ενα χρόνο να δωσουν ενημέρωση, έχεις δίκιο απόλυτο. Το ότι έπρεπε να δώσουν Android 12 ενώ είναι ακόμα στο 10 τι να πω... Από την άλλη αν η συσκευή ομως δουλεύει χωρίς προβλήματα, τότε τι καίγεσαι;

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Mark_K said:

Δεν κατάλαβες τι είπα. Για το update όταν και ΑΝ έρθει όχι το λειτουργικό όπως είναι τώρα. Δεδομένης της αδιαφορίας που δείχνει η εταιρεία για το συγκεκριμένο μοντέλο, δεν μπορώ να είμαι βέβαιος ούτε να ελπίζω ότι έχει δώσει τόση προσοχή όση απαιτείται για να βγει ένα σωστό update. Έχει τύχει να βγουν updates με bug οπουδήποτε, αλλά να διορθώνονται σε μετεγενέστερη αναβάθμιση. Εδώ έτσι και δώσει κάτι δεν το βλέπω να παίρνει άλλο μετά. Χώρια που κρατάω μικρό καλάθι για την ενημέρωση ασφαλείας. Δηλαδή και να κυκλοφορήσει τώρα κάτι δεν είναι αυτονόητο ότι θα έχει ενημέρωση Μαρτίου 2022. Μπορεί να σου είναι από το προηγούμενο έτος. Γενικά πολύ χάλια σε αυτό το κομμάτι. Α, και το αν έχει bugs δεν έχει σχέση με την ταχύτητα εκτέλεσης των εφαρμογών. Σε αυτό ρόλο παίζει το SoC κυρίως. Αν δεν φορούσε τον συγκεκριμένο Snapdragon αλλά κάποιον Mediatek, δεν νομίζω ότι θα το αγόραζα.

Θα παραθέσω ένα πολύ εύστοχο σχόλιο όσον αφορά τις αναβαθμίσεις της TCL: "και τι νομίζεις ότι είναι η TCL; Xiaomi;!"

Ένας λόγος που μπορεί να έχει αργήσει η αναβάθμιση είναι η επίλυση των bugs ώστε να βγει η αναβάθμιση όσο πιο σταθερή γίνεται. Ουδέποτε είχα πρόβλημα με bugs εδώ και 1,5+ χρόνο

20 minutes ago, chios said:

Mark_k, και τι να πάρεις από την καινούργια σειρά 30 τα είδες; παντελώς άθλια, 2022 και έβαλαν emmc μνήμη, πιο αργά από τον θάνατο θα είναι. Στην τιμή που τα πουλάνε υπάρχουν κινηταρες όχι αυτά τα σκουπίδια.

Για τη μνήμη που λες δε ξέρω (αλλά για να το λες δίκιο θα έχεις) αλλά γενικά είναι κατώτερες του ονόματος που έχει καθιερώσει η TCL, οι καινούργιες συσκευές. Αυτή τη στιγμή, όποιος θέλει να πάρει TCL έχει 4 επιλογές: 20 pro 5G, 20L+, 10 5G, 10 pro. Τίποτα άλλο...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Mark_k δεν είναι Xiaomi όπου κάθε ενημέρωση έχει προβλήματα, όταν και αν έρθει να είσαι σίγουρος ότι ολα θα δουλευουν σωστά. Τώρα για το ότι έχουν ξεχάσει την συσκευή και έχουν ενα χρόνο να δωσουν ενημέρωση, έχεις δίκιο απόλυτο. Το ότι έπρεπε να δώσουν Android 12 ενώ είναι ακόμα στο 10 τι να πω... Από την άλλη αν η συσκευή ομως δουλεύει χωρίς προβλήματα, τότε τι καίγεσαι;
Επειδή η εντύπωση που έχετε προέρχεται από άλλες συσκευές και όχι από το 20 5G που ξεκάθαρα φαίνεται να είναι το μαύρο πρόβατο στη γκάμα της εταιρείας, μπορεί να είναι λογικό να πιστεύετε κάτι τέτοιο. Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα δώσει τίποτα. Μακάρι να πέσω έξω, αλλά όπως εξήγησα φαίνεται ότι δεν έχει κόσμο που ασχολείται με αυτό. Με αυτή τη λογική, είμαι επιφυλακτικός στο τι θα παρουσιάσει, άσχετα με το τι κάνει σε άλλα τηλέφωνα. Όσο για το αν είναι σημαντικό να έχει ενημέρωση ασφαλείας η συσκευή δεν ξέρω τι να σου πω αν δεν το γνωρίζεις. Κάθε ενημέρωση ασφαλείας που βγάζει η Google υποτίθεται πως καλύπτει κενά ασφαλείας που θα μπορούσε κάποιος να εκμεταλλευτεί με κακόβουλο τρόπο. Θα εμπιστευόσουν μια συσκευή που έχει να ενημερωθεί πολύ καιρό για να βάλεις πχ τραπεζικές εφαρμογές; Εγώ όχι. Ακόμη και να μην είναι τραγικά μεγάλο διάστημα, δείχνει την πολιτική της δεν εταιρεία. Τη στιγμή που άλλοι το προσέχουν και το δίνουν κάθε μήνα σε συσκευές μέχρι 3-4 και κάθε τρίμηνο στη συνέχεια, εμείς δεν έχουμε τίποτα. Δηλαδή και να δώσει τώρα ένα update και να πάρει ενημερώσεις ασφαλείας μερικούς μήνες μεταγενέστερες, ξέρω ότι θα αργήσει πολύ να δώσει κάτι παραπάνω, αν δώσει και ποτέ. Σαν χρήστης της συσκευής, δεν αισθάνομαι όμορφα με αυτό. Όταν έχω συσκευή του 2015 με custom rom που παίρνει κάθε μήνα update. Καλά για να πάρει Android 12 το TCL ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα. Τι να πούμε, την πατήσαμε μια φορά δεν θα υπάρξει άλλη.

Mark_k, και τι να πάρεις από την καινούργια σειρά 30 τα είδες; παντελώς άθλια, 2022 και έβαλαν emmc μνήμη, πιο αργά από τον θάνατο θα είναι. Στην τιμή που τα πουλάνε υπάρχουν κινηταρες όχι αυτά τα σκουπίδια.


Είναι απαραίτητο να πάρω TCL; Έκανα τη δοκιμή μου παίρνοντας κάτι φθηνό για 2ο. Βλέπω πως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, και από υποστήριξη είναι μάπα, δεν χρειάζεται πολύ σκέψη για να αποφασίσω ότι δεν χρειάζεται να ξανασκεφτώ την συγκεκριμένη μάρκα.

Ο καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή. Κι εγώ έχω την δικιά μου. Έχουν περάσει από τα χέρια μου κινητά όλων των κατασκευαστών εκτός από apple και βάσει αυτών κρίνω. Διάβαζα πως τα TCL είναι πολύ προσεγμένα στο λογισμικό και πάνε καλύτερα από αλλά κλπ. Αν κάποιος δεν το βλέπει οπαδικά,η γνώμη μου είναι πως πρόκειται για placebo effect. Δηλαδή με τέτοιον επεξεργαστή, 6 giga ram και σχεδόν stock Android δεν νομίζω πως θα υπήρχε πρόβλημα, όποιος και να το είχε κατασκευάσει. Αν γυρνούσα 6 μήνες πίσω εννοείται ότι δεν θα το αγόραζα. Καλύτερα να έβαζα κάτι παραπάνω και να έπαιρνα κάτι πιο ποιοτικό. Δυστυχώς στα δικά μου μάτια αυτή τη στιγμή, τα TCL τα έχω στην ίδια μοίρα με τα Xiaomi. Δεν ξαναπερνάω ούτε απ' έξω...
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όχι και ίδια μοίρα με Xiaomi ;; Τα περισσότερα πλέον Xiaomi ελάχιστα θέματα έχουν και παίρνουν συχνά security patch, έχεις και την επιλογή να ξεκλειδώσεις και να περάσεις πολύ καλές καθαρές ρομ.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, chios said:

Εντάξει όχι και ίδια μοίρα με Xiaomi ;; Τα περισσότερα πλέον Xiaomi ελάχιστα θέματα έχουν και παίρνουν συχνά security patch, έχεις και την επιλογή να ξεκλειδώσεις και να περάσεις πολύ καλές καθαρές ρομ.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βέβαια τα TCL έρχονται έτσι κι αλλιώς με καθαρό και σταθερό UI...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, chios said:

Εντάξει όχι και ίδια μοίρα με Xiaomi ;; Τα περισσότερα πλέον Xiaomi ελάχιστα θέματα έχουν και παίρνουν συχνά security patch, έχεις και την επιλογή να ξεκλειδώσεις και να περάσεις πολύ καλές καθαρές ρομ.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν τα συγκρίνω σε λογισμικό. Μιλάω συνολικά σαν τηλέφωνα, και αποκλειστικά με τα δικά μου τα κριτήρια για συγκεκριμένους λόγους από εμπειρίες που έχω δεν θα κοιτούσα ποτέ xiaomi.

1 minute ago, atillas24 said:

Βέβαια τα TCL έρχονται έτσι κι αλλιώς με καθαρό και σταθερό UI...

Αυτός θα ήταν ένας λόγος για να μην αργούν ιδιαίτερα οι αναβαθμίσεις. Το σταθερό το προσπερνώ, γιατί όπως είπα δεν το θεωρώ κατόρθωμα στο 2022 να είναι σταθερό ένα τηλέφωνο με stock android και SD690 και 6GB Ram. Αν λοιπόν ήταν κατασκευαστής με δικό του "βαριά" τροποποιημένο UI (σαν τα xiaomi καλή ώρα) θα ήθελε περισσότερο χρόνο για customise στην εκάστοτε συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε και σε μένα.ευχομαι μετα την ενημέρωση να είναι όλα ομαλά.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Τρόμαξα λιγάκι, γιατί το άφησα για λίγα λεπτά όσο έκανε ενημέρωση και το βλέπω σβηστό. Σε όλα τα τηλέφωνα που έχουν περάσει από τα χέρια μου κατά την αναβάθμιση κάνουν restart μόνα τους. Το δικό μου έπρεπε να το ανοίξω πιέζοντας το power, λες και το είχα απενεργοποιήσει. Ευτυχώς άνοιξε και είχε περαστεί κανονικά η αναβάθμιση. Σαν να μου φάνηκε ότι πήγαινε λίγο καλύτερα. Μετά έκανε factory reset και τώρα το στήνω ξανά. Ενημέρωση ασφαλείας Φεβρουαρίου 2022. Πάλι καλά. Να δω βέβαια αν θα πάρει άλλη, και αν γίνει αυτό αν θα πάρει 13 μήνες πάλι ή πιο σύντομα. Ήμουν έτοιμος να το βάλω αγγελία, αλλά προς το παρόν ηρέμησα κάπως με το update και θα το κρατήσω να δω πως θα πάει.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το στήνεις ξανά;δεν υπάρχουν ήδη οι εφαρμογές που είχες μέσα πριν την ενημέρωση;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπήρχαν. Αλλά πάντα όταν παίρνει μεγάλο update που αλλάζει έκδοση το λειτουργικό θέλω να κάνω επαναφορά, από recovery που σβήνονται όλα.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Αν και γενικά το έχω στήσει όπως θέλω και μου φαίνεται ότι πάει σφαίρα και μου αρέσει πάρα πολύ, νομίζω πως εντόπισα ένα σχετικά σοβαρό bug. Έχοντας εισάγει 2 κάρτες sim δεν βλέπω τη δυνατότητα να απενεργοποιήσω αν θέλω κάποια από τις 2. Με την προηγούμενη έκδοση γινόταν. Δείτε το κι εσείς αν θέλετε και μπορείτε.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση "τρέχει" τώρα το κινητό, μετά την αναβάθμιση;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Android 11. Αν θες τον ακριβή αριθμό κατασκευής θα τον γράψω μετά μόλις το ανοίξω.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική μέχρι στιγμής η ενημέρωση πιο σβέλτο σε όλα του το κινητό. Ισχύει το bug για τις 2 Sim. 
Η πλάκα είναι πως είχα απενεργοποιημένη τη 2η sim πριν το αναβαθμίσω, και μόλις ξεκίνησε μετά το update είχε κρατήσει την κατάστασή της ως είχε(απενεργοποιημένη) και δεν μπορούσα να την δουλέψω μέχρι που έκανα factory reset.

Βρήκα πατέντα για να κλείνω μόνο την πρώτη, αλλά είναι λίγο μπελαλίδικο. Με εφαρμογή που δημιουργεί custom συντομεύσεις βρήκα μια συντόμευση που μπορώ να καλέσω που ανήκει στην εφαρμογή "ρυθμίσεις" που βγάζει έναν διακόπτη που φαίνεται ανοιχτός, αλλά αν τον πειράξω απλά κλείνει τη sim. Μετά δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί με τίποτα, ούτε με επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου, παρά μόνο αν αφαιρέσω το sim tray και το ξαναβάλω. Αλλά δυστυχώς πιάνει μόνο την 1η SIM αυτό. Αναγκαστικά θα βγάζω τη 2η όταν δεν χρησιμοποιείται.



Μια ώρα έκανε ενημέρωση επιτέλους!


Συμπεριλαμβάνεις και το download; Γιατί εμένα ούτε 10 λεπτά δεν έκανε να περαστεί.

Sent from my Galaxy S10e


Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το download έκανε πολύ ώρα.μετα σε 10 λεπτά είχε τελειώσει το πέρασμα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα κατεβάσει g cam τώρα με το καινούργιο android 11 πρέπει ναξανακατεβασω καινούργια g cam? Η ίσως τώρα βγάζει πιο καθαρά.?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...