Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 minutes ago, pantelis pa said:

Αυτό ακριβώς έκανα και η τελευταία επιλογή είναι η διαγραφή.δεν βγάζει αν περάσει μια μέρα την ώρα που σε πήρε κάποιος τηλ.

Μιλάμε πάντα για το tcl20 5g σωστά?

3 minutes ago, Mark_K said:

Βασικά πατάς παρατεταμένα για να σου βγάζει αυτό που λες. Δεν εννοούμε αυτό. Πατάς απλά, ένα τικ. Στο κέντρο περίπου, όχι δεξιά που καλεί ξανά.

Καλά λες αυτό και ήταν πολύ κρυφό👍😉

Ένα άλλο που παρατήρησα είναι εκεί που λέει smart manager στο κέντρο ακριβώς λέει 6 προβλήματα προς επίλυση.παταω και δύσκολα πάει στο ένα.τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα έγραφε 9, πάτησα εκεί που δείχνει το βελάκι και στην επόμενη οθόνη έκανα εκκαθάριση σε 5 αντικείμενα και μετά δείχνει 4. Υποθέτω πως αυτά τα 4 είναι οι 4 κατηγορίες από κάτω, αυτόματη εκκίνηση, μπαταρία, μνήμη και ειδοποιήσεις. Αν μπεις μέσα και κάνεις ότι σου προτείνει μπορεί και να μηδενίσει. Γενικά είναι λίγο κακο-μεταφρασμενο το περιβάλλον.280b5b7320e733a4457f1b65c9717d28.jpg

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι άλλο.οσο κα  αν αν εψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα πουθενά χρονοδιάγραμμα για τα tcl ποτέ θα αναβαθμιστούν.δεν λένε πουθενά τίποτα .απλά λένε το δικό μ θα πάρει android 11 αλλά δεν μας διευκρινίζει το πότε.υπαρχει καμία σελίδα να μάθω περισσότερες πληροφορίες.διοτι όσο και έχω ψάξει τόσους μήνες τίποτα δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, pantelis pa said:

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι άλλο.οσο κα  αν αν εψαξα στο ίντερνετ δεν βρήκα πουθενά χρονοδιάγραμμα για τα tcl ποτέ θα αναβαθμιστούν.δεν λένε πουθενά τίποτα .απλά λένε το δικό μ θα πάρει android 11 αλλά δεν μας διευκρινίζει το πότε.υπαρχει καμία σελίδα να μάθω περισσότερες πληροφορίες.διοτι όσο και έχω ψάξει τόσους μήνες τίποτα δεν βρήκα.

Αυτό το έψαχνα και γω αλλά δυστυχώς δε βρήκα τίποτα. Δεν υπάρχει πουθενά. Το μόνο που βρήκα είναι ότι έχει ξεκινήσει το beta testing του Android 12 για το 20 pro 5G...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, atillas24 said:

Αυτό το έψαχνα και γω αλλά δυστυχώς δε βρήκα τίποτα. Δεν υπάρχει πουθενά. Το μόνο που βρήκα είναι ότι έχει ξεκινήσει το beta testing του Android 12 για το 20 pro 5G...

Μας ενδιαφέρει για το tcl20 5g αναφέρει ότι θα πάρει το 11 αλλά δεν λέει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Mark_K said:

Εμένα έγραφε 9, πάτησα εκεί που δείχνει το βελάκι και στην επόμενη οθόνη έκανα εκκαθάριση σε 5 αντικείμενα και μετά δείχνει 4. Υποθέτω πως αυτά τα 4 είναι οι 4 κατηγορίες από κάτω, αυτόματη εκκίνηση, μπαταρία, μνήμη και ειδοποιήσεις. Αν μπεις μέσα και κάνεις ότι σου προτείνει μπορεί και να μηδενίσει. Γενικά είναι λίγο κακο-μεταφρασμενο το περιβάλλον.280b5b7320e733a4457f1b65c9717d28.jpg

Sent from my TCL 20 5G
 

Το smart manager και σε μένα (TCL 10L, Android 11) έτσι είναι. Όλο γράφει ότι έχει 5-6 θέματα για επίλυση...

1 minute ago, pantelis pa said:

Μας ενδιαφέρει για το tcl20 5g αναφέρει ότι θα πάρει το 11 αλλά δεν λέει ποτέ.

Ναι, αυτό εννοώ. Ότι δε βρήκα καμία πληροφορία, κανένα χρονοδιάγραμμα για καμιά συσκευή της TCL παρά μόνο για το 20 Pro 5G

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, atillas24 said:

Αυτό το έψαχνα και γω αλλά δυστυχώς δε βρήκα τίποτα. Δεν υπάρχει πουθενά. Το μόνο που βρήκα είναι ότι έχει ξεκινήσει το beta testing του Android 12 για το 20 pro 5G...

Αυτό είναι το ζήτημα. Γενικά για το 20 pro 5g βλέπω υποστήριξη στα πάντα, ενώ το δικό μας είναι θαμμένο εντελώς. Άσε που είναι τόσο πολύ κοντινά στην ονομασία που όσο και να ψάξεις στο google το 90% των αποτελεσμάτων αναζήτησης αφορά το pro. Είναι λες και το έβγαλαν το δικό μας το απλό προσωρινά, δεν πούλησε ιδιαίτερα και επικεντρώθηκαν στο pro. Οκ, είναι καλύτερη συσκευή, αλλά δεν είναι σωστή συμπεριφορά αυτή σαν εταιρία. Πόσο μάλλον όταν άλλα μοντέλα και μάλιστα προγενέστερα δείχνει να τα αναβαθμίζει κανονικά.

Μου αρέσει που στη σελίδα τους το διαφημίζει με ένδειξη android enterprise recommended. Για όποιον αναρωτιέται τι είναι αυτό, μπορεί να πάρει μια ιδέα εδώ : https://www.android.com/enterprise/recommended/

Μου αρέσει που γράφει η google πως οι συσκευές που φέρουν την συγκεκριμένη "πιστοποίηση", έχουν διάφορα χαρακτηριστικά ένα εκ των οποίων είναι οι τακτικές αναβαθμίσεις ασφαλείας και ξεκάθαρη πληροφόρηση σχετικά με τα μεγάλα updates. Εγώ πιστεύω πως κάτι έχει γίνει με τούτο εδώ, και πολύ πιθανόν να μην πάρουμε καμία αναβάθμιση.

 

edit: ιδού και η σελίδα της συσκευής στο πρόγραμμα της google : https://androidenterprisepartners.withgoogle.com/device/#!/QMinjio3NM97RkKXcfG8

γράφει πως υποτίθεται πως θα λαμβάνει ενημέρωση ασφαλείας κάθε τρίμηνο (quarterly). Και κοντεύει 4 τρίμηνα χωρίς καμία απολύτως ενημέρωση. Βέβαια γράφει πως τα δεδομένα αυτά προέρχονται από τον κατασκευαστή και δεν είναι εξακριβωμένα από την google.

Σκέφτομαι να γράψω ένα mail διαμαρτυρίας απευθείας στην TCL και όχι στο "ελληνικό" κομμάτι της, γιατί με αυτό δεν βλέπω φως και δεν με καλύπτει η απάντηση που μου είχαν δώσει.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

TCL.Mobile.Care@tcl.com το email το επίσημο για της κινητές συσκευές. Το εχω χρησιμοποιήσει και απαντούν αν όχι σε λίγες ώρες, την επόμενη σίγουρα. Φυσικά γράφετε στα Αγγλικά. Επίσης TCL Mobile Greece στο Messenger στα Ελληνικά.

Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο που το 20 5G έχει ξεχαστεί από την εταιρεία. Εγώ έχω το 10 Pro και έχω πάνω από ένα χρόνο Android 11 ενημερώσεις ασφαλείας κάθε δύο μήνες και ελπίζω σύντομα και σε Android 12. Το Plex που είχα πρίν τους πρώτους μήνες δεν είχε ενημερώσεις καθόλου, και μετά από λίγους μήνες άρχισαν να έρχονται και ενημερώσεις όπως και το Android 11. Πότε δεν είχα προβλήματα λειτουργίας ούτε λογισμικού, ολα δουλεύουν ρολόι και με της δύο συσκευές. Οσο για το Android 12 η εταιρεία είχε ανακοινώσει ότι ολα τα TCL 20 όπως και τα TCL 10 L, 5G και Pro θα το πάρουν μέσα στο 2022. Το πότε ακριβώς άγνωστο. 

Link to comment
Share on other sites

Μπα, για το 12 δεν υπάρχει περίπτωση. Θυμάμαι αυτή τη είδηση, και το δικό μας δεν περιλαμβάνεται στη λίστα.
https://www.gamingdeputy.com/tcl-announces-the-arrival-of-the-update-to-android-12-for-the-series-20/

TCL 20 Pro 5G, TCL 20SE, TCL 20L, TCL 20L + TCL 20 R 5G.

Για αυτό λέω ότι είναι περίεργο που μας έχει παρατήσει έτσι.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Mark_K said:

Μπα, για το 12 δεν υπάρχει περίπτωση. Θυμάμαι αυτή τη είδηση, και το δικό μας δεν περιλαμβάνεται στη λίστα.
https://www.gamingdeputy.com/tcl-announces-the-arrival-of-the-update-to-android-12-for-the-series-20/

TCL 20 Pro 5G, TCL 20SE, TCL 20L, TCL 20L + TCL 20 R 5G.

Για αυτό λέω ότι είναι περίεργο που μας έχει παρατήσει έτσι.

Sent from my TCL 20 5G
 

Καλημέρα.μεχρι τον Νοέμβριο του 2023 θα ενημερώνονται οι εφαρμογές.και το βλέπω κάθε μέρα έρχονται ειδοποιήσεις για ενημερώσεις.μονο η ενημέρωση ασφαλείας έχει κολλησει και λέει τελευταία έγινε στις 5 Φεβρουαρίου το 2021!εννοώ για το android.

Link to comment
Share on other sites

Από φωτογραφίες είτε ημέρα είτε βράδυ μην το ψάχνετε ανταγωνίζεται στα ίσα όλα τα τηλέφωνα της μεσαίας κατηγορίας.εχω κατεβάσει και g cam μιλάμε βγάζει τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έχασε πολύ λίγο χθες που το άφησα παρατημένο αρκετές ώρες. Δεν ξέρω τι βλακείες κάνει. Χθες που είχαμε την κουβέντα το έψαχνα λιγάκι σε εκείνο το πρόγραμμα που κάνει βελτιστοποίηση, και απλά έκλεισα μια επιλογή που είχε να μην εκκινεί εφαρμογές αυτόματα, με την ελπίδα να φτιάξει το θέμα με τις ειδοποιήσεις. Α, και όταν το άφησα απλά έκλεισα όλες τις ανοιχτές εφαρμογές και έκανα βελτιστοποίηση με το πλήκτρο που έχει (widget).

Να σας ρωτήσω βρε παιδιά, όσοι το έχετε τρέχετε κανένα speedtest με την εφαρμογή της ookla; Εγώ τρέχω συχνά, και μου κάνει εντύπωση πως σε όλα τα τεστ με 5G η εφαρμογή σαν τύπο δικτύου εμφανίζει LTE. Πλέον πουθενά δεν δείχνει 5G(η εφαρμογή τονίζω, όχι η ένδειξη στη status bar). Και να πω ότι είχε κάποια βάση το ότι πιάνει 5G από εγκαταστάσεις που είναι nsa, όχι καθαρό δηλαδή 5g αλλά βασίζεται στην υποδομή του 4G θα το καταλάβαινα. Απλά πήγα σε σημείο που πιάνει 1100mbps, δηλαδή κανονικό ας πούμε 5G, και πάλι η εφαρμογή έδειχνε lte. Και το κουφό είναι πως πριν 2-3 μήνες είχα μετρήσει στο ίδιο σημείο και μου έδειχνε 5G...

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, pantelis pa said:

Από φωτογραφίες είτε ημέρα είτε βράδυ μην το ψάχνετε ανταγωνίζεται στα ίσα όλα τα τηλέφωνα της μεσαίας κατηγορίας.εχω κατεβάσει και g cam μιλάμε βγάζει τέλεια!

Ποια gcam δουλεύεις; 

Link to comment
Share on other sites

Παλιά που είχα κατεβάσει ένα πρόγραμμα μόνο σε ένα σημείο κεντρικά στην Αθήνα είχα δει ικανοποιητικό 5g.γενικα πάντως δεν έχω πρόβλημα με τα δεδομένα είναι αρκετά γρήγορο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Παλιά που είχα κατεβάσει ένα πρόγραμμα μόνο σε ένα σημείο κεντρικά στην Αθήνα είχα δει ικανοποιητικό 5g.γενικα πάντως δεν έχω πρόβλημα με τα δεδομένα είναι αρκετά γρήγορο.
Δεν υπάρχει θέμα με την ταχύτητα. Απλά με την εφαρμογή της ookla που είναι η δημοφιλέστερη, πλέον δεν μου δείχνει πουθενά ότι η μέτρηση που κάνει είναι 5G. Και ας πιάνει 400-500mbps έως και παραπάνω από 1gbps. Αν έχεις cosmote και επιλέξεις server ote ή cosmote για να κάνει τη μέτρηση δεν φαίνεται να τρώει δεδομένα, οπότε έχω μετρήσει πάρα πολλές φορές. Ενώ στην αρχή είχα δει να γράφει 5G στην μέτρηση τώρα πουθενά.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sotos86 said:

Ποια gcam δουλεύεις; 

Την 7.4.ετσι λέει κάτω.στο ίντερνετ δύο Λινκ υπάρχουν και τα δύο αυτήν μπορείς να κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mark_K said:

Gcam έχετε βρει κανένα xml με ρυθμίσεις ή σκέτη τη δουλεύετε;

Sent from my Galaxy S10e
 

Gcam. Exo την 7.4.xml τι είναι το βλέπω στις ρυθμίσεις το βγάζει και σε μένα.

3 minutes ago, pantelis pa said:

Gcam. Exo την 7.4.xml τι είναι το βλέπω στις ρυθμίσεις το βγάζει και σε μένα.

 

Screenshot_2022-01-29-11-57-41-627.jpg

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Sotos86 said:

Ποια gcam δουλεύεις; 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/f/dl71/

Νομίζω ότι αυτή είναι η καλύτερη και η πιο πρόσφατη. Εγώ (στο 10L) αυτή χρησιμοποιώ...

10 minutes ago, Mark_K said:

Gcam έχετε βρει κανένα xml με ρυθμίσεις ή σκέτη τη δουλεύετε;

Sent from my Galaxy S10e
 

.xml δεν έχω βρει πουθενά για κανένα TCL. Αλλά και έτσι δουλεύει μια χαρά η GCam...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2022 at 11:16 ΠΜ, Mark_K said:

Κι εμένα έχασε πολύ λίγο χθες που το άφησα παρατημένο αρκετές ώρες. Δεν ξέρω τι βλακείες κάνει. Χθες που είχαμε την κουβέντα το έψαχνα λιγάκι σε εκείνο το πρόγραμμα που κάνει βελτιστοποίηση, και απλά έκλεισα μια επιλογή που είχε να μην εκκινεί εφαρμογές αυτόματα, με την ελπίδα να φτιάξει το θέμα με τις ειδοποιήσεις. Α, και όταν το άφησα απλά έκλεισα όλες τις ανοιχτές εφαρμογές και έκανα βελτιστοποίηση με το πλήκτρο που έχει (widget).
 

Μήπως σου κάνει κάποια εφαρμογή battery drain και δε φταίει το κινητό;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω να είναι εύκολο να συμβαίνει αυτό. Τις ίδιες (έως ελαφρώς λιγότερες) εφαρμογές έχω εγκατεστημένες και στο άλλο μου κινητό που δεν βλέπω κάτι αντίστοιχο. Αν ήταν θέμα κακογραμμένης εφαρμογής δηλαδή θα έβλεπα πιστεύω και στο άλλο. Έχω και την εφαρμογή gsam battery monitor την αγορασμένη που μπορεί να σου πει ακριβώς τι έχει τραβήξει ανά εφαρμογή ξεχωριστά και δεν βλέπω κάτι ιδιαίτερο. Η πλάκα είναι πως αν το λειτουργείς δεν φαίνεται τίποτα, αν το έχεις και κάθεται και πχ δεν το πιάσεις για 20 ώρες θα είναι κατεβασμένο.
Προχθές που το χρησιμοποιούσα συνέχεια είχα γράψει 4,5 ώρες οθόνη μέχρι να φτάσει στο 50%. Δηλαδή δεν τα πάει άσχημα. Με την εξαίρεση της αναμονής. Και η πλάκα είναι πως το έχουν παρατηρήσει και σε review του τηλεφώνου αυτό με την αναμονή.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εγραψες στην TCL και τι σου απαντησαν; Αν δεν το εκανες ακομη, ενημερωσε αν και οταν το κανεις να ξερουμε κι εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...