Jump to content

TCL 20 5G


spy14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να δούμε, μακάρι. Δεν ξέρω τι έχει κάνει στα άλλα μοντέλα, αλλά με αυτό εδώ νιώθω ότι το έχει παρατήσει. Εντελώς άσχημη συμπεριφορά από κατασκευαστή που διαφημίζει την υποστήριξη μέχρι συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Και ας μην είχε πάρει το 11. Είναι τραγικό να έχει μείνει με ενημέρωση ασφαλείας 1 χρόνου. Δύσκολα θα εμπιστευτώ να ξαναπάρω tcl και εννοείται πως θα αποτρέψω γνωστούς μου αν το σκεφτούν.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 421
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 minutes ago, Mark_K said:

Για να δούμε, μακάρι. Δεν ξέρω τι έχει κάνει στα άλλα μοντέλα, αλλά με αυτό εδώ νιώθω ότι το έχει παρατήσει. Εντελώς άσχημη συμπεριφορά από κατασκευαστή που διαφημίζει την υποστήριξη μέχρι συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Και ας μην είχε πάρει το 11. Είναι τραγικό να έχει μείνει με ενημέρωση ασφαλείας 1 χρόνου. Δύσκολα θα εμπιστευτώ να ξαναπάρω tcl και εννοείται πως θα αποτρέψω γνωστούς μου αν το σκεφτούν.

Sent from my Galaxy S10e
 

Εγώ το πήρα την ημέρα των τηλεπικοινωνιών προσφορά 199 ευρώ.ειναι γρήγορο κινητό βγάζει φωτογραφίες πολύ καθαρές .κατέβασα και g cam πετάει γενικά στις φωτογραφίες .αν. Βγάλω φωτογραφία κανείς δεν θα πιστεύει ότι είναι από αυτό το κινητό .αλλά στις αναβαθμίσεις έμεινε πίσω.και το αξιοπερίεργο είναι σε όλες τις μάρκες βλεπει ς ένα χρονοδιάγραμμα για το πότε θα αναβαθμιστούν τα τηλέφωνα.στην tcl δεν υπάρχει απολύτως τίποτα στο ίντερνετ.εχω κάνει κόσκινο όλες τις σελίδες.δεν μπορεί ένα κινητό που κόστιζε 280 ευρώ να αργεί τόσο πολύ στην αναβάθμιση android.στις άλλες μάρκες δίνουν και σε πιο παλιά μοντέλα.το θετικο μόνο ενημερώνονται συνεχώς οι εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τόσο το πήρα. Γενικά δεν έχει άσχημα χαρακτηριστικά. Και η φωτογραφία του συμπαθητική, πάντα για την κατηγορία του. Αλλά είναι μεγάλο αγκάθι η μη επαρκής υποστήριξη. Έχει και διάφορα bugs που θα λύνονταν εύκολα αν ήθελαν να ασχοληθούν. Είδα που έγραψες και στο gsmarena. Δεν βλέπω φως πάντως....

Το ότι υπάρχει ενημέρωση για τις εφαρμογές δεν έχει να κάνει με το τηλέφωνο. Μόνο με αυτούς που γράφουν τις εφαρμογές και τη Google που σου τις διαθέτει.

Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

Ναι έγραψα και εκεί .μήπως κάποιος το έχει στο εξωτερικό και έχει πάρει android 11.ενημερωσεις θα παίρνει μέχρι το Νοέμβριο του 2023.μονο αυτό γνωρίζω .λένε το σίγουρο είναι επειδή είναι μεσαίας κατηγορίας τηλέφωνο.μια αναβάθμιση θα πάρει.για να δούμε υπομονή.και κάτι που παρατήρησα στις κλήσεις πχ αν κάποιος με έχει πάρει τηλέφωνο χθες δεν σε γράφει την ώρα.την ώρα μόνο για σημερινές κλήσεις λέει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κατοχος του tcl 20 g.εχω δει οτι μεχρι  και το παλιο realme 6 pro εχει παρει το android 11.ας ελπισουμε δεν θα μας ξεχασει η tcl . και στους επομενους μηνες θα ερθει to android 11.

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις μήνες με το κινητό και είναι το καλύτερο κινητό που είχα ποτέ.απολυτα ευχαριστημένος.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το καλύτερο που έχω πάρει ποτέ μου, δεν θα μπορούσα να το αποκαλέσω σε καμία περίπτωση. Με βασικό κριτήριο την τιμή των 200€, θα το έλεγα μέτριο προς καλό. Σαν χαρακτηριστικά δεν έχει άσχημα, αλλά το χειρότερο στοιχείο του είναι το λειτουργικό που φοράει. Αρκετά (και χαζά στην πλειοψηφία τους) bugs, και μηδέν υποστήριξη από τον κατασκευαστή. Ποτέ ξανά tcl για μένα.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mark_K said:

Προσωπικά το καλύτερο που έχω πάρει ποτέ μου, δεν θα μπορούσα να το αποκαλέσω σε καμία περίπτωση. Με βασικό κριτήριο την τιμή των 200€, θα το έλεγα μέτριο προς καλό. Σαν χαρακτηριστικά δεν έχει άσχημα, αλλά το χειρότερο στοιχείο του είναι το λειτουργικό που φοράει. Αρκετά (και χαζά στην πλειοψηφία τους) bugs, και μηδέν υποστήριξη από τον κατασκευαστή. Ποτέ ξανά tcl για μένα.

Sent from my Galaxy S10e
 

Εγώ πάλι έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Δεν έχω χειριστεί καλύτερο UI (μόνο το stock της Motorola το ξεπερνά)! Κοντεύω τα 2 χρόνια χρήσης και δεν έχω συναντήσει ούτε ένα bug. Android 11 και κάθε 2 μήνες ενημέρωση ασφάλειας. Απίστευτη διαχείριση μπαταρίας και πόρων γενικότερα. Βέβαια στο 10L όλα αυτά.

Εγώ μόνο TCL για το άμεσο μέλλον. 20L+ θα είναι το επόμενο κινητό μου

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το ίδιο τηλέφωνο; 20 5G; update δεν έχω δει ούτε για δείγμα από τότε που το πήρα.

Edit: τώρα είδα ότι αναφέρεσαι σε άλλο μοντέλο. Εγώ για το τηλέφωνο του θέματος.
Σε άλλα τηλέφωνα μπορεί να δίνει προσοχή. Σε αυτό που δεν είναι και τόσο παλιό να το έχει εγκαταλείψει έτσι, δεν δικαιολογείται. Δεν υπάρχει περίπτωση να εμπιστευτώ ξανά ούτε να το προτείνω.

Για το ui δεν έχω κάτι να του προσάψω. Stock Android δείχνει, χωρίς να έχει δεχτεί την παραμικρή παρέμβαση από TCL. Πάντα μου άρεσε το stock, αλλά τα τελευταία χρόνια το one ui της Samsung έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο που δύσκολα κοντράρεται...

Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mark_K said:

Προσωπικά το καλύτερο που έχω πάρει ποτέ μου, δεν θα μπορούσα να το αποκαλέσω σε καμία περίπτωση. Με βασικό κριτήριο την τιμή των 200€, θα το έλεγα μέτριο προς καλό. Σαν χαρακτηριστικά δεν έχει άσχημα, αλλά το χειρότερο στοιχείο του είναι το λειτουργικό που φοράει. Αρκετά (και χαζά στην πλειοψηφία τους) bugs, και μηδέν υποστήριξη από τον κατασκευαστή. Ποτέ ξανά tcl για μένα.

Sent from my Galaxy S10e
 

Δεν έχω κανένα απολύτως bug.ολα δουλεύουν ρολόι.και επειδή πήρα δώρο ένα σαμσουνγκ στα ίδια χρήματα στον ανηψιο μου και μου το επέστρεψε,και έτσι τα έχω και τα δύο και τα συγκρίνω,καμμιά σχέση.κλασεις ανώτερο το tcl σε όλα του.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά έκανε ο ανιψιός θα έλεγα! 😀

Εξαιρετικά τα TCL, δυστυχώς οι καταναλωτές καθοδηγούνται από το τι πράττει η πλειοψηφία και δεν ψάχνονται λίγο,να δώσουν ευκαιρία και σε άλλες μάρκες!

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα απολύτως bug.ολα δουλεύουν ρολόι.και επειδή πήρα δώρο ένα σαμσουνγκ στα ίδια χρήματα στον ανηψιο μου και μου το επέστρεψε,και έτσι τα έχω και τα δύο και τα συγκρίνω,καμμιά σχέση.κλασεις ανώτερο το tcl σε όλα του.



Εμένα εξακολουθεί να κόβει τις ειδοποιήσεις σε εφαρμογές που είναι απαραίτητο (messenger, Viber κλπ). Το προφανές είναι πως κάτι τέτοιο έχει στόχο την εξοικονόμηση ενέργειας, αλλά εκτός του ότι τα έχω κλείσει όλα όσα μπορώ να βρω που έχουν σχέση με αυτό, βλέπω απίστευτο battery drain. Κάνε μου μια χάρη, αν μπορείς βάλε το βράδυ που κοιμάσαι σε flight mode και δες το πρωί ποσό έχει χάσει. Εμένα μπορεί να έχει χάσει και 20%, πράγμα απαράδεκτο για μπαταρία 4500mah και όταν δεν κάνει τίποτα απολύτως. Και εννοείται πως hardware πρόβλημα δεν μπορεί να είναι κάτι τέτοιο. Μόνο πολύ κακό port του stock λογισμικού για να παίξει στο τηλέφωνο. Πράγμα που με ξενερώνει απίστευτα από τη στιγμή που πρακτικά δεν το υποστηρίζει. Τέτοια bugs και σοβαρότερα μπορεί να υπάρξουν παντού, αλλά το ζήτημα είναι να στα διορθώσει με updates. Χώρια το ότι έχει μείνει σε ενημέρωση ασφαλείας σχεδόν ενός χρόνου είναι πραγματικά απαράδεκτο για συσκευή που δεν έχει κυκλοφορήσει πριν 3-4 χρόνια αλλά πολύ λιγότερο.

Ποιο Samsung του πήρες;


Sent from my Galaxy S10e




Link to comment
Share on other sites

Κάθε βράδυ σε λειτουργία πτήσης το έχω περίπου στο 4% αν θυμάμαι καλά,αλλά μπορώ να το ξαναδω.στα ίδια χρήματα πήρα τo a03s.καμμια σχέση τα δύο κινητά.ευτυχως δεν έχω το παραμικρό θέμα με το κινητό.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό είναι χάλια, και βέβαια δεν κάνει 200€. Off topic, Samsung κάτω των 250-300 δεν αξίζουν. Ειδικά αυτό με mediatek, χαμηλή ανάλυση κλπ , ναι δεν είναι για να το κρατήσεις...

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

135 ξεκινάει στο skroutz και 160 το έχουν οι μεγάλες αλυσίδες. Όταν βγήκε το πήρες 200;

Το δικό μας το πήγε 300 ο Γερμανός; Καλά με τόσα δεν αξίζει ούτε για πλάκα. Και από την άλλη, με προβληματίζει πολύ που το συγκεκριμένο μοντέλο το έχει μόνο ο Γερμανός και κανείς στο skroutz. Λες και στο λένε πως το έχουν εγκαταλείψει.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

180 ευρώ είχαν το καθένα.το tcl το είχε σε προσφορά.δεν το αγόρασα βέβαια αλλά το πήρα με επιδότηση συσκευής.το δικό μας το έφερε μόνο ο ΟΤΕ και ο Γερμανός επίσημα.ενα φεγγάρι πρέπει να ήρθε σε ένα μόνο μαγαζί στο Σκρουτζ παραεισαγωγης.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που κάποια άλλα παλαιότερα τηλέφωνα πχ της realme kai tis xiaomi πήραν android 11 κ το δικό μ το tcl20 έμεινε στο 10.επισης ένα λάθος που έχει αν σε πάρει κάποιος τηλέφωνο και περάσει μια μέρα δεν σε δείχνει τη ώρα ήταν η κλήση.ελπιζω να το φτιάξουν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, spy14 said:

180 ευρώ είχαν το καθένα.το tcl το είχε σε προσφορά.δεν το αγόρασα βέβαια αλλά το πήρα με επιδότηση συσκευής.το δικό μας το έφερε μόνο ο ΟΤΕ και ο Γερμανός επίσημα.ενα φεγγάρι πρέπει να ήρθε σε ένα μόνο μαγαζί στο Σκρουτζ παραεισαγωγης.

Ναι, απλά στο λέω γιατί οι 2 συσκευές δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Ούτε τιμής ούτε χαρακτηριστικών. Το TCL έκανε θεωρητικά 300 και έφτασε μέχρι 180€ όπως λες, ενώ το άλλο μπορεί να είχε αρχική τα 180 πριν 1,5 χρόνο που βγήκε. Και φυσικά είναι 3 σκαλιά πιο κάτω σε όλα του. Αν είχες παρόμοιες συσκευές με αυτό, ναι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι το 20 5G είναι το καλύτερο που έχει περάσει από τα χέρια σου.

17 minutes ago, pantelis pa said:

Το μόνο αρνητικό που κάποια άλλα παλαιότερα τηλέφωνα πχ της realme kai tis xiaomi πήραν android 11 κ το δικό μ το tcl20 έμεινε στο 10.επισης ένα λάθος που έχει αν σε πάρει κάποιος τηλέφωνο και περάσει μια μέρα δεν σε δείχνει τη ώρα ήταν η κλήση.ελπιζω να το φτιάξουν αυτό.

Αυτό που γράφεις δεν είναι bug. Πρέπει να πατήσεις πάνω στο όνομα της επαφής όπως την βλέπεις στη λίστα κλήσεων, και θα σου βγάλει 3 επιλογές : βιντεοκλήση - μήνυμα - ιστορία. Πατάς στο τελευταίο και σου δείχνει πλήρες ιστορικό μόνο για την συγκεκριμένη επαφή.

Εμένα μου τη δίνει πάρα πολύ στις ρυθμίσεις διπλής sim, που έχει δυνατότητα για παραμετροποίηση για την κάθε μία που έχουν αφήσει μόνο το όνομα να μπορείς να αλλάξεις, και όχι το χρώμα. Ενώ είναι σαφές ότι μπορεί και αλλάζει χρώματα (κατά το δοκούν), χωρίς να μπορώ να καταλάβω με πιο κριτήριο ορίζει το κάθε χρώμα. Δηλαδή κάρτες sim vodafone και wind μου βγάζει πράσινο χρώμα και cosmote μπλε. Το μενού των ρυθμίσεων είναι το κλασικό που έχει stock android βασισμένες rom, απλά έχουν αφαιρέσει τη δυνατότητα για επιλογή χρώματος....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κάνεις λάθος αν πατήσω επάνω στην επαφή. Βγάζει κατά σειρά αυτά 1αντιγραφη αριθμού 2 επεξεργασία αριθμού 3 αποκλεισμός/ανεπιθύμητο

10 minutes ago, Mark_K said:

Ναι, απλά στο λέω γιατί οι 2 συσκευές δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Ούτε τιμής ούτε χαρακτηριστικών. Το TCL έκανε θεωρητικά 300 και έφτασε μέχρι 180€ όπως λες, ενώ το άλλο μπορεί να είχε αρχική τα 180 πριν 1,5 χρόνο που βγήκε. Και φυσικά είναι 3 σκαλιά πιο κάτω σε όλα του. Αν είχες παρόμοιες συσκευές με αυτό, ναι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι το 20 5G είναι το καλύτερο που έχει περάσει από τα χέρια σου.

Αυτό που γράφεις δεν είναι bug. Πρέπει να πατήσεις πάνω στο όνομα της επαφής όπως την βλέπεις στη λίστα κλήσεων, και θα σου βγάλει 3 επιλογές : βιντεοκλήση - μήνυμα - ιστορία. Πατάς στο τελευταίο και σου δείχνει πλήρες ιστορικό μόνο για την συγκεκριμένη επαφή.

Εμένα μου τη δίνει πάρα πολύ στις ρυθμίσεις διπλής sim, που έχει δυνατότητα για παραμετροποίηση για την κάθε μία που έχουν αφήσει μόνο το όνομα να μπορείς να αλλάξεις, και όχι το χρώμα. Ενώ είναι σαφές ότι μπορεί και αλλάζει χρώματα (κατά το δοκούν), χωρίς να μπορώ να καταλάβω με πιο κριτήριο ορίζει το κάθε χρώμα. Δηλαδή κάρτες sim vodafone και wind μου βγάζει πράσινο χρώμα και cosmote μπλε. Το μενού των ρυθμίσεων είναι το κλασικό που έχει stock android βασισμένες rom, απλά έχουν αφαιρέσει τη δυνατότητα για επιλογή χρώματος....

Φίλε κάνεις λάθος αν πατήσω επάνω στην επαφή. Βγάζει κατά σειρά αυτά 1αντιγραφη αριθμού 2 επεξεργασία αριθμού 3 αποκλεισμός/ανεπιθύμητο

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pantelis pa said:

Φίλε κάνεις λάθος αν πατήσω επάνω στην επαφή. Βγάζει κατά σειρά αυτά 1αντιγραφη αριθμού 2 επεξεργασία αριθμού 3 αποκλεισμός/ανεπιθύμητο

Φίλε κάνεις λάθος αν πατήσω επάνω στην επαφή. Βγάζει κατά σειρά αυτά 1αντιγραφη αριθμού 2 επεξεργασία αριθμού 3 αποκλεισμός/ανεπιθύμητο

Και μένα βγάζει το ιστορικό.πατα πάνω μόνο στο όνομα.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, spy14 said:

Και μένα βγάζει το ιστορικό.πατα πάνω μόνο στο όνομα.

Αυτό ακριβώς έκανα και η τελευταία επιλογή είναι η διαγραφή.δεν βγάζει αν περάσει μια μέρα την ώρα που σε πήρε κάποιος τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κάνεις λάθος αν πατήσω επάνω στην επαφή. Βγάζει κατά σειρά αυτά 1αντιγραφη αριθμού 2 επεξεργασία αριθμού 3 αποκλεισμός/ανεπιθύμητο
Βασικά πατάς παρατεταμένα για να σου βγάζει αυτό που λες. Δεν εννοούμε αυτό. Πατάς απλά, ένα τικ. Στο κέντρο περίπου, όχι δεξιά που καλεί ξανά.

fed2904bf801933becd02621a7af63e0.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...