Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Sotnem said:

Για το 1 το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πάρεις από Amazon, οπότε μιλάς με αυτούς και είσαι καλυμμένος. Η άλλη λύση που δεν είναι για όλους είναι να το πάρει κάποιος φίλος σου στο εξωτερικό, οπότε να μπορείς να το στείλεις πίσω μέσω αυτού αν χρειαστεί. Με ντόπιους πωλητές δεν έχω άποψη. Αν το πάρεις από το Πλαίσιο (λέμε τώρα) κάποια άκρη θα βγει. Αν το πάρεις παραεισαγωγή Σκρουτζ τότε βασίζεσαι στον πωλητή. Δεν έχω εμπειρία, δεν το έχω κάνει ποτέ.

 

Για το 2 δεν θα έχεις θέμα. Με το 5G σε κάποιες συσκευές βγήκε δια μαγείας με ένα τελευταίο update αλλά φαίνεται ότι στις beta υπάρχει και ΛΟΓΙΚΑ θα είναι στο 15. Αλλά αυτό δεν μπορεί να στο υποσχεθεί κανείς με σιγουριά.

Απάντηση στο σχόλιο και ενημέρωση από την Google απευθείας, για όποιον ενδιαφέρεται:

Λοιπόν με λίγο ψάξιμο και με επικοινωνία με το Google Support, αναλαμβάνουν warranty manufacturer service ακόμη και εκτός Ελλάδος, παρόλο που μπορεί να γίνει η αγορά από third party reseller που δεν είναι official reseller. To warranty είναι ενός έτους. Η επικοινωνία γίνεται μέσω google support.

To link που χρησιμοποίησα για να πάρω τις παραπάνω πληροφορίες επικοινωνώντας με το google support: https://support.google.com/pixelphone/answer/10227672?hl=en&ref_topic=7223822&sjid=14823909313463231099-EU

Edited by Stygianoulis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχετε πρόταση για καλώδιο φόρτισης (κυρίως) για το pixel 8 ? Μέχρι 1μ, c-c , γρηγορο και ποιοτικό.

Εμπειρία από τα powertech ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη εφαρμογή, είτε στο κινητό είτε στον υπολογιστή, που να δείχνει την υγεία της μπαταρίας όπως το battery health στο iPhone?

Ήξερα εδώ και καιρό ότι υπάρχει το aBattery το οποίο λειτουργεί μέσω Shizuku αλλά δεν είχα ασχοληθεί μέχρι σήμερα που πήρε ένας φίλος ένα μτχ Pixel 8 και θέλαμε να δούμε τη μπαταρία του.

Στο Pixel 8, λοιπόν, το aBattery με 163 φορτίσεις βγάζει 95% υγεία μπαταρίας και στο δικό μου Pixel 6 με 586 φορτίσεις βγάζει 96%!! (το iPhone 13 που είχα και είχε τις ίδιες φορτίσεις - 500+ - έβγαζε στο battery health 86%).

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ParafronGR said:

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη εφαρμογή, είτε στο κινητό είτε στον υπολογιστή, που να δείχνει την υγεία της μπαταρίας όπως το battery health στο iPhone?

Ήξερα εδώ και καιρό ότι υπάρχει το aBattery το οποίο λειτουργεί μέσω Shizuku αλλά δεν είχα ασχοληθεί μέχρι σήμερα που πήρε ένας φίλος ένα μτχ Pixel 8 και θέλαμε να δούμε τη μπαταρία του.

Στο Pixel 8, λοιπόν, το aBattery με 163 φορτίσεις βγάζει 95% υγεία μπαταρίας και στο δικό μου Pixel 6 με 586 φορτίσεις βγάζει 96%!! (το iPhone 13 που είχα και είχε τις ίδιες φορτίσεις - 500+ - έβγαζε στο battery health 86%).

Δοκίμασε αυτό, λένε ότι είναι καλό:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.accubattery&pli=1

Πάντως δεν θα μου έκανε εντύπωση να έχει συγκριτικά καλύτερο health σε αντιστοιχία με μια άλλη συσκευή άλλης μάρκας. Ειδικά αν έχεις ενεργοποιημένο το adaptive charging. Τα Pixel έχουν το μειονέκτημα της αργής φόρτισης, αλλά έχουν στόχο την καλύτερη ζωή της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2024 at 8:54 ΠΜ, Sotnem said:

Δοκίμασε αυτό, λένε ότι είναι καλό:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.digibites.accubattery&pli=1

Πάντως δεν θα μου έκανε εντύπωση να έχει συγκριτικά καλύτερο health σε αντιστοιχία με μια άλλη συσκευή άλλης μάρκας. Ειδικά αν έχεις ενεργοποιημένο το adaptive charging. Τα Pixel έχουν το μειονέκτημα της αργής φόρτισης, αλλά έχουν στόχο την καλύτερη ζωή της μπαταρίας.

Έχω ένα 4a 5g και παρόλο που κλείνει φέτος τέσσερα χρόνια, η διάρκεια της μπαταρίας του κρατάει όπως την πρώτη ημέρα. Την εφαρμογή αυτή την έχω αγορασμένη και μου δείχνει ότι είμαι στο 88%. Η "αργή" φόρτιση για εμένα είναι απαραίτητη αν κρατάς τις συσκευές σου για χρόνια ή θέλεις να έχουν μεταπωλητική αξία. Έτσι κι αλλιώς η μέρα βγαίνει και η φόρτιση γίνεται το βράδυ, οπότε η αργή φόρτιση δεν με ενοχλεί. 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σε διάφορα τεχνολογικά site ότι η ημερομηνία που θα δοθεί το android 15 στα pixel είναι 15 Οκτωβρίου. Με την προϋπόθεση ότι μέχρι τότε δε θα βρουν κάποιο bug που θα χρειαστεί να καθηστερισουν την επίσημη κυκλοφορία. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Στο iPhone μπορώ να ψάξω για κείμενο (αγγλικά) μέσα σε μια εικόνα, χωρίς να ανοίξω την εικόνα (Google lens στυλ).
 

Στο Pixel υπάρχει αυτή η δυνατότητα ;  

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω γράψει πολλές φορές ότι δεν με απασχολεί καθόλου τι κάνει ο κάθε Tensor και όλα τα benchmarks προσωπικά. Αυτό που με νοιάζει είναι πόσο εύχρηστο είναι το τηλέφωνο. Τα Pixel ξεχώριζαν γιατί είχαν διάφορα features πολύ χρήσιμα. Εδώ και καιρό δεν μπαίνει σχεδόν τίποτα και αφαιρούνται και πράγματα. Τελευταίο παράδειγμα αυτό:

https://www.droid-life.com/2024/09/20/googles-pixel-buds-lose-ability-to-automatically-read-unread-notifications/

Μέχρι τώρα στα Pixel Buds είχες τη δυνατότητα να κρατάς πατημένο το ένα ακουστικό και να σου διαβάζει ο Αssistant τις ειδοποιήσεις σου. Σου έλεγε έχεις π.χ. 3 notifications και μετά στα διάβαζε και μάλιστα μπορούσες να απαντήσεις αν ήθελες. Προφανώς στα αγγλικά όλα αυτά, αλλά δεν με απασχολεί γιατί το έχω πάντα το κινητό στα αγγλικά. Κάτι πολύ χρήσιμο όταν βρίσκεσαι κάπου έξω, περπατάς στον δρόμο ή ακόμα και αν ακούς μουσική και δεν έχεις το κινητό στο χέρι. Τα μηνύματα μπορούσε να στα διαβάσει και στα ελληνικά σε κάποιες εφαρμογές (ακόμα κάτι που εδώ και χρόνια δεν έφτιαξε, αλλά χάλασε, δουλεύει σε πολύ λιγότερες εφαρμογές το να αναγνωρίζει τα ελληνικά και να στα διαβάζει, π.χ. στο viber δεν το κάνει πια)

Τώρα οι επιστήμονες της Google αποφάσισαν να το αφαιρέσουν αυτή τη λειτουργία με τη δικαιολογία ότι πήραν το... feedback από τον κόσμο. Για να ακούς τις ειδοποιήσεις πρέπει πλέον σαν τον βλάκα να μιλάς μόνος στα ακουστικά, να πατήσεις το κουμπί δηλαδή και να λες "read my notifications" και να σε κοιτάνε τριγύρω σου σαν να είσαι εξωγήινος. Κάτι που γινόταν σχεδόν αυτόματα, τώρα γίνεται πιο σύνθετο.

Πιθανότατα το "feedback" που επικαλούνται είναι να το βάλουν στο Gemini σαν κανένα paid feature.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Billeridis said:

Ερώτηση. Στο iPhone μπορώ να ψάξω για κείμενο (αγγλικά) μέσα σε μια εικόνα, χωρίς να ανοίξω την εικόνα (Google lens στυλ).
 

Στο Pixel υπάρχει αυτή η δυνατότητα ;  

Πατάς παρατεταμένα την κάτω μπάρα και μετά σου ανοίγει να επιλέξεις τι θες να ψάξεις. Αν επιλέξεις κείμενο σου βγάζει τη επιλογή της αντιγραφής του κειμένου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Πατάς παρατεταμένα την κάτω μπάρα και μετά σου ανοίγει να επιλέξεις τι θες να ψάξεις. Αν επιλέξεις κείμενο σου βγάζει τη επιλογή της αντιγραφής του κειμένου. 

Μιλάμε χωρίς να πας στο Google lens. 
Να ψάξεις σε όλες σου τις φωτό για ένα συγκεκριμένο κείμενο, σε ποιες φωτό υπάρχει και να σου φέρει π.χ 5 φωτογραφίες.  

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Billeridis said:

Μιλάμε χωρίς να πας στο Google lens. 
Να ψάξεις σε όλες σου τις φωτό για ένα συγκεκριμένο κείμενο, σε ποιες φωτό υπάρχει και να σου φέρει π.χ 5 φωτογραφίες.  

Μα δε πας στο google lens. Πατάς κάτω τη μπάρα και αυτό που βλέπεις μπορείς να το επιλέξεις. 

Τώρα αν μιλάς γι αυτό που κάνει το iphone ή η samsung να κάνεις αντιγραφή αντικειμένου απευθείας από το photo gallery, όχι αυτό το pixel δε το κάνει. Και άγνωστο να θα το δώσει η google. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, _NikitaS_ said:

Μα δε πας στο google lens. Πατάς κάτω τη μπάρα και αυτό που βλέπεις μπορείς να το επιλέξεις. 

Τώρα αν μιλάς γι αυτό που κάνει το iphone ή η samsung να κάνεις αντιγραφή αντικειμένου απευθείας από το photo gallery, όχι αυτό το pixel δε το κάνει. Και άγνωστο να θα το δώσει η google. 

Εχω 100 φωτογραφίες τιμολογίων και θέλω να δω σε πόσα τιμολόγια γράφει τιμή 100€. 

Να μου φέρει δηλαδή τις 5 αυτές φωτό. 

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάτοχος Pixel buds Pro 2 από εχθές. Πρώτες εντυπώσεις, πολύ βελτιωμένο noise canceling σε περιβάλλοντα με πολύ θόρυβο (όπως σε στάσεις του προαστιακού που χρησιμοποιώ και στην Αττική οδό γίνεται πάντα χαμός από θόρυβο) πολύ ελαφριά και λίγο μικρότερα σε μέγεθος, χωρίς να σου ξεφεύγουν τα αγγίγματα στα gesture controls, κάθονται άψογα στο αυτί και με κάμποσο περπάτημα που έκανα σήμερα, δεν χρειάστηκε ούτε στιγμή να τα επανατοποθετήσω η να τα "μοντάρω" στα αυτιά μου επειδή μου έφευγαν. Πιο άμεσα στην σύνδεση με το τηλέφωνο από τα προηγούμενα buds που καμιά φορά περίμενα αρκετά δευτερόλεπτα για να συνδεθούν. Μπάσο στην μουσική αρκετά καλό, ίσως ένα τσικ παραπάνω ένταση από τα προηγούμενα Pixel buds Pro. Γενικά είμαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Πήραν και το πρώτο τους update με το που τα έκανα unboxing και περιμένω να δω τι άλλο θα δώσουν μελλοντικά. Ελπίζω ίσως σε ένα πιο ολοκληρωμένο EQ. Από μπαταρία δεν είχα παράπονο με τα προηγούμενα, οπότε δε νομίζω να έχω ούτε εδώ. 

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2024 at 9:44 ΠΜ, bujinkan said:

συμφωνα με τις φημες σημερα ισως σκασει μυτη η 15αρα...

 

Στο δικό μου 8pro ήρθε κανονικά χθες το βράδυ. 

Την πέρασα και όλα καλά, μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε cosmote whatsup και pixel 8a δουλεύουν όλα απροβληματιστα.

 

Επίσης η Vodafone θα φέρει και επίσημα τα pixels στους επόμενους μήνες

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, indiangr said:

Στο δικό μου 8pro ήρθε κανονικά χθες το βράδυ. 

Την πέρασα και όλα καλά, μέχρι τώρα.

Mια απο τα ιδια και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...