Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφόσον δεν έχει updates τι θέλεις να σου βάλει σώνει και καλά? Οταν έχει νέα θα σου τα εγκαταστήσει. Για το άλλο θέμα δεν γνωρίζω...
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kείμενο: GloBy

 

Τα κενά ασφαλείας που εντοπίστηκαν πρόσφατα σε εφαρμογές της, επιδιορθώνει σταδιακά η Symantec. Οι antivirus εφαρμογές Symantec Antivirus 10.x και Symantec Client Security 3.x βρέθηκαν ευάλωτες από τους ερευνητές ασφαλείας της eEye Digital Security, ενώ μια πιθανή εκμετάλλευση του προβλήματος από κακόβουλους χρήστες θα είχε καταστροφικές συνέπειες καθώς η εφαρμογή χρησιμοποιείται σε περισσότερους από 200 εκατομμύρια ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

 

O κώδικας που έρχεται να διορθώσει το κενό ασφαλείας φτάνει στον τελικό χρήστη χάρη στη τεχνολογία LiveUpdate ενώ προς στιγμήν είναι διαθέσιμο μόνο για όσους χρησιμοποιούν τις αγγλόφωνες εκδόσεις των ευάλωτων εφαρμογών. Για όλες τις υπόλοιπες εκδόσεις, η αναβάθμιση ασφαλείας θα πραγματοποιηθεί σταδιακά και με την ίδια πάντοτε διαδικασία.

 

Τέλος, την ίδια στιγμή που η Symantec διαβεβαιώνει τους καταναλωτές πως δεν έχει εντοπίσει προσπάθεια εκμετάλλευσης του κενού ασφαλείας από κακόβουλους χρήστες, η μετοχή της εταιρίας -SYMC (Nasdaq)- σημείωσε πτώση κατά 44 λεπτά του δολαρίου, κλείνοντας έτσι στα 15.55 δολάρια αμερικής.

Link to comment
Share on other sites

Dyo erwthsoules:

1) Exw to avast, to home alla mou fainetai arketa vary .Skeftomai na valw to Antivir PE Classic 7.Einai h kalyterh epilogh metaksy twn free?

 

2) Otan me to kalo kanw unistall to avast, prepei na peiraksw tipota kai sto registry h apla paw me ton paradosiako tropo?

 

Ayta ...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι fun του kaspersky και φυσικα αυτο εχω στον υπολογιστη μου.τωρα μου ζητησε ενας φιλος μου καποιο αντιβιωτικο για το laptop του αλλα λεω να μην του δωσω το kaspersky μιας και νομιζω οτι θα του πεσει καπως βαρυ,ε??? καποιο εξισου καλο και ελαφρυ,να μην του λυγισω το συστημα???
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

λοιπον γεια σας παιδια!!!Θα ηθελα να ρωτησω αναμεσα στο kaspersky kai nod 32 ποιο προτεινετε ως καλυτερο χρησιμοποιω παρα πολλα p2p προγραμματα και ετσι δουλευα το kaspersky αλλα με το που τα κατεβαζα το εβγαζε infected και το διεγραφα....Αναμεσα στα δυο αυτα ποιο να βαλω???

Ps προτεινω μονο αυτα γιατι ΜΟΝΟ αυτα τα 2 antivirus εχω σε αυθεντικα!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γεια σας παιδια!!!Θα ηθελα να ρωτησω αναμεσα στο kaspersky kai nod 32 ποιο προτεινετε ως καλυτερο χρησιμοποιω παρα πολλα p2p προγραμματα και ετσι δουλευα το kaspersky αλλα με το που τα κατεβαζα το εβγαζε infected και το διεγραφα....Αναμεσα στα δυο αυτα ποιο να βαλω???

Ps προτεινω μονο αυτα γιατι ΜΟΝΟ αυτα τα 2 antivirus εχω σε αυθεντικα!!!

NOD32 από μένα. Αποτελεσματικότατο, χωρίς να σε πρήζει χωρίς λόγο όπως το Kaspersky.

Link to comment
Share on other sites

NOD32 από μένα. Αποτελεσματικότατο, χωρίς να σε πρήζει χωρίς λόγο όπως το Kaspersky.

Σωστός. Είναι ο λόγος που κατέληξα και εγώ στο nod32.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι fun του kaspersky και φυσικα αυτο εχω στον υπολογιστη μου.τωρα μου ζητησε ενας φιλος μου καποιο αντιβιωτικο για το laptop του αλλα λεω να μην του δωσω το kaspersky μιας και νομιζω οτι θα του πεσει καπως βαρυ,ε??? καποιο εξισου καλο και ελαφρυ,να μην του λυγισω το συστημα???

http://www.kaspersky.com/imagesen/promo/promo6r_mainhome.gif

να του προτείνεις kaspesky,όπως λέει και εικόνα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μηπως θα μπορουσε καποιος να μου στειλει το Nod32,η να το ανεβασει καπου??? ευχαριστω πολυ!!!

To NOD32 είναι εμπορικό προϊόν, επομένως απαγορεύεται η συζήτηση για το πού θα το βρεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ok sorry... να ρωτησω τοτε αν εχει ενσαματωμενο firewall???αν ναι ειναι αξιοπιστο?αν οχι ποιο μου προτεινεται???
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

ποιο να βαλω?κατι φεγγαρια ειχα το zonealarm και ημουν πολυ ευχαριστημενος!

Ξαναβάλτο. Και κράτα το μερικά φεγγάρια ακόμα.:)

Μια χαρά κάνει την δουλειά του το zonealarm. Ειδικά αν το ρυθμίσεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες μέρες το Kaspersky με το που φορτώνουν τα Windows μου βγάζει ένδειξη πως υπάρχει κάποιος trojan ονόματι "backdoor.Win32.sdbot.asr" το οποίο και δεν μπορεί να αφαιρέσει ("cannot be deleted You have no access rights, or access is denied"). μπορώ να κάνω κάτι? (του έχω κάνει scan τις τελευταίες ώρες με ότι αντιβιοτικό υπάρχει στο pc, Search & Destroy, Ad Aware, Giant (πρωην), σάρωση συντήρησης από το Windows Live (αυτό έδειχνε πως αναγνώριζε κάποιο ιό στην διαδικασία του scan αλλά τελικά έδειξε μηδενικά αποτελέσματα στην τελική φόρμα)

 

{δεν είμαι dynamic χρήστης/γνώστης, ακόμα..}

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να διαγραψεις το αρχειο μονος σου.Αν δεν σε αφηνει,κατεβασε ενα προγραμμα γι'αυτο,θυμαμαι ειχα χρησιμοποιησει κατι τετοιο.Gipo,κατι τετοιο,διαγραφει οποιοδηποτε αρχειο μετα απο ενα restart
Link to comment
Share on other sites

Το να βρεις τρόπο να το διαγράψεις είναι εύκολο. Αλλά θα πρέπει να βρεις, πριν το κάνεις, πληροφορίες για τον δούρειο ίππο που κόλλησες. Αν έχει μολύνει κάποιο αρχείο του συστήματος, την επαναφορά των windows ή ότιδήποτε άλλο. Απλά κάνε ένα search.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία το NOD32 δεν 'συνεργάζεται' καλά με το Security Center των XP και όλο μου λέει πως το antivirus μου θέλει αναβάθμιση, ενώ δεν χρειάζεται..

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταίες μέρες το Kaspersky με το που φορτώνουν τα Windows μου βγάζει ένδειξη πως υπάρχει κάποιος trojan ονόματι "backdoor.Win32.sdbot.asr" το οποίο και δεν μπορεί να αφαιρέσει ("cannot be deleted You have no access rights, or access is denied"). μπορώ να κάνω κάτι? (του έχω κάνει scan τις τελευταίες ώρες με ότι αντιβιοτικό υπάρχει στο pc, Search & Destroy, Ad Aware, Giant (πρωην), σάρωση συντήρησης από το Windows Live (αυτό έδειχνε πως αναγνώριζε κάποιο ιό στην διαδικασία του scan αλλά τελικά έδειξε μηδενικά αποτελέσματα στην τελική φόρμα)

 

{δεν είμαι dynamic χρήστης/γνώστης, ακόμα..}

 

Διαβασε περισσοτερα για αυτο το worm εδω http://www.pandasoftware.com/com/virus_info/encyclopedia/overview.aspx?lst=vis&idvirus=52178&sitepanda=particulares. Γενικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα προγραμμα ανιχνευσης της registry κατα την εκκινηση των windows, για παραδειγμα το regrun το οποιο σου δειχνει ολες τις νεες εγγραφες κατα την εκκινηση οποτε οταν εκκινησουν τα windows μπορεις αν διαγραψεις αυτη την καταχωρηση αλλα και σβηνοντας το service το οποιο ξεκιναει το worm τοτε θα μπορεσεις να το διαγραψεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κολλησα ιοοο

μολις τωρα.

δεν ειχα εγκατεστημενο αντιβιωτικο και τωρα δεν μαφηνει να κανω install τιποτα!τι να κανω?

βοηθεια επιγοντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...