Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αναφερομαι σε σε νόμιμη εφαρμογή.ενταξει το εκανα!ευχαριστω.αλλα δεν ειναι τοσο καλο οσο το Kaspersky.εχω δοκιμασει ενα σορο κ ακομη δεν εχω βρει ενα καλο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το NOD32 είναι ένα πολύ καλό antivirus software, αλλά μόνο αυτό. Δεν είναι ούτε antispam, ούτε firewall, επομένως μην περιμένεις τέτοιες λειτουργίες από αυτό.
Link to comment
Share on other sites

γιαυτο μαλλον δεν μου αρεσε.

εβαλα το McAfee.ερωτηση αν εχω εγκατεστημενο το McAfee security center δεν μπορω να εχω κ το Internet Security κ τ AntiSpyware,McAfee κ τα 2.??

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφύγεις τα προβλήματα, καλύτερα να χρησιμοποιείς μόνο ένα antivirus.
Link to comment
Share on other sites

το McAfee security center απο οτι καταλαβα δεν ειναι antivirus ομως.

ταυτοχρονα δλδ δεν γινεται να εχω κ το Internet Security ?

 

επισης στα Αγαπημενα μου στον explorer εχει ενα σορο ασχετα που δεν τα εβαλα εγω.μπηκαν ετσι ξαφνικα.κ δεν διαγραφονται...πως τα βγαζω αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Και οι εφαρμογές ήταν;

 

Εκτός από antivirus είχα και πριν τα Spyware Blaster και το Spyware Search&Destroy. Μετά κατέβασα και έκανα scan με τα:

 

Registry Mechanic & TuneUp Utilities 2006 τα οποία δεν είναι μόνο για spyware αλλά για γενική εκκαθάρηση δίσκου. Ότι μου ανέφεραν το επιδιόρθωσα αλλά σημαντική βελτίωση δεν είδα..

 

Θα το κοιτάξω για το τροφοδοτικό πάντως.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!;)

Link to comment
Share on other sites

Eixa to spyware doctor alla to ixa katevasei apo "magazaki" kai se kapio update mou "banare" to licence pou mou edine to "magazaki"

xerete kana tropo na xebnaraistw? kati me registry 8a exei na kanei....

h xerete kana allo programma styl spyware doctor pou na brw apo "magazaki" alla na boroume na kanoume kai kana update tis prokopis ;)

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

exw kai ayto alla kai to adaware tis lavasoft

alla merikes fores pragmata pou evriske to spybot S&D den borouse na ta ka8arisei akoma kai afou tou eptrepa na kanei to reboot kai xana scan pou mou protine.....

apo ekeina ta katalipa apalax8ika pat kiout me to spyware doctor....

To mixanima gia to opoio to 8elw ine critical opote 8elw mia A+ prostastia ;)

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

το McAfee security center απο οτι καταλαβα δεν ειναι antivirus ομως.

ταυτοχρονα δλδ δεν γινεται να εχω κ το Internet Security ?

 

επισης στα Αγαπημενα μου στον explorer εχει ενα σορο ασχετα που δεν τα εβαλα εγω.μπηκαν ετσι ξαφνικα.κ δεν διαγραφονται...πως τα βγαζω αυτα?

 

Τα μπερδεψες. To security center ειναι η κονσολα διαχειρησης. Απο μονο του δεν κανει τιποτα. Επισης δεν πωλειται μονο του αρα κατι ξεχασες να εγκαταστησεις. Μεσω κονσολας βαζεις ενα η περισσοτερα απο τα antivirus, antispyware, antispam, firewall. Oλα αυτα μαζι λεγονται Internet Security Suite. Το antivirus ειναι το ελαχιστο, τα αλλα κατα βουληση. Βαλτα κανε ενα scan και βλεπεις τι τρεχει.

Link to comment
Share on other sites

exw kai ayto alla kai to adaware tis lavasoft

alla merikes fores pragmata pou evriske to spybot S&D den borouse na ta ka8arisei akoma kai afou tou eptrepa na kanei to reboot kai xana scan pou mou protine.....

apo ekeina ta katalipa apalax8ika pat kiout me to spyware doctor....

To mixanima gia to opoio to 8elw ine critical opote 8elw mia A+ prostastia ;)

 

 

Οι κορυφαίες εφαρμογές προστασίας απο spyware είναι:

Spyware Doctor και

Webroot SpySweeper.

Και έχεις απόλυτο δίκιο για το τι μπορούν να βρούν και τι όχι τα Ad-Aware και Spybot S&D.

:)

Link to comment
Share on other sites

mdce, μου επιτρέπεις κάτι;

 

Στα προιόντα που κυκλοφορούν, -είτε ειναι αυτοκίνητα, μηχανές, ετοιμο φαγητό, ρούχα, μπάλες, καλάμια ψαρέματος, μόντεμ, ηχεία, ελαστικά- υπάρχουν κάποια που κάνουν απλά τη δουλειά τους, κάποια που την κάνουν καλά, και κάποια που ξεχωρίζουν. Έτσι και εδώ. Ακόμη, κανείς δε λέει πως όλα βρίσκουν τα πάντα, -ακομη και οι ίδιες οι εταιρίες το γνωρίζουν πολύ καλά- μα παντα υπάρχουν κάποια που βρίσκουν τα περισσότερα ή αν θέτε, περισσότερα απο κάποια αλλα.

 

Αυτά, να'χουμε ενα όμορφο Σαββατοκύριακο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου να πω ότι, η ανάγκη για software που αντιμετωπίζει τα διάφορα είδη malware, περιορίζεται πάρα πολύ, αν απλά ο χρήστης είναι προσεκτικός. Κάτι που άλλωστε το έχουμε πει άπειρες φορές εδώ στο computing.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με τη σειρά μου να πω ότι, η ανάγκη για software που αντιμετωπίζει τα διάφορα είδη malware, περιορίζεται πάρα πολύ, αν απλά ο χρήστης είναι προσεκτικός. Κάτι που άλλωστε το έχουμε πει άπειρες φορές εδώ στο computing.

 

 

Oh well, αυτό είναι αλήθεια. Μη ξεχνάς/με, ο ανθρώπινος παράγοντας είναι το μεγαλύτερο «κενό ασφαλείας». Η δική μας απροσεξία, τα δικά μας λάθη, το μη ασφαλές browsing είναι τις περισσότερες φορές η αιτία των προβλημάτων μας. Οι εφαρμογές (πέραν του απλού antivirus), έρχονται μετά τη μόλυνση. Kαι... (για τι διαφήμιση), ποια διαφήμιση; Τι καλό να γίνει στις εταιρίες (πριν λίγο μου'ρθε ετούτο) που αν μη τι αλλο η μεγαλύτερη πλειοψηφία (εδώ στο Myphone, σε ολη την Ελλάδα) τα «αποκτά» και δεν πληρώνει;

 

Υ.α.γ Btw, τα περισσότερα malware αφαιρούνται ΚΑΙ μάνιουαλυ.

Υ.β.γ Απλά, για τους αρχάριους και μη εμπειρους, καλύτερα να αποφευγουν την διαδικασία καθως περιλαμβάνει και registry editing.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βοηθεια!!!!

μαλλον κολλησα ιο αλλα δεν εχω καποιο προγραμμα.......

ο υπολογιστης μου βγαζει συνεχεια μηνυματα......

μου λεει'''''

your computer is infected!

critical system error!

system detected virus activities.they may cause critical

system failure.please,use antimalware software to clean and

protect your system from parasite programs.

click here to get all available software.

 

Τι ενοει????????

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.

 

A. Αν δε χρησιμοποιείς κάποιο antivirus λογισμικό, συνιστώ να προμηθευτείς ενα άμεσα. Αν δε μπορείς να διαθέσεις κάποιο χρηματικό ποσό, υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές όπως το Avast, το AVG, το AntiVir, το ClamAV.

 

Β. Η ειδοποίηση είναι ψεύτικη. Ναι μεν σου λεει πως στο σύστημά σου έχει εντοπιστεί δραστηριότητα ιού, πως μπορεί να σου προκαλέσει κρίσιμα προβλήματα, μα!, υπάρχει κάτι που ίσως δεν γνωρίζεις. Το τελευταίο διάστημα κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αρκετές κακόβουλες εφαρμογές που μολύνουν τους υπολογιστές των χρηστών. Σκοπός των συγκεκριμένων εφαρμογών είναι να προωθήσουν κάποια προγράμματα προστασίας που μόνο προστασία δεν παρέχουν. Για το λόγο αυτό, απο τη στιγμή που μολύνουν τον υπολογιστή, εμφανίζουν διάφορα μηνύματα όπως και αυτό που αντίκρυσες. Ουσιαστικά, προσπαθούν να πείσουν τον χρήστη πως κόλλησε κάτι, για να κάνει κλικ στο λινκ που του προσφέρουν, να αγοράσει κάποιο πρόγραμμα προστασίας που του προτείνουν, και να του αποσπάσουν κάποια ευρώ!

 

Για αρχή, εγκατέστησε κάποια antivirus εφαρμογή, τουλάχιστον απο τη στιγμή που συνδέεσαι στο διαδίκτυο σου είναι απαραίτητη.

Τώρα, άν το μήνυμα που έλαβες έμοιαζε με αυτό:

http://www.sophos.com/images/common/misc/trojfakeviro.gif

τότε σύμφωνα με την εταιρία Sophos κόλλησες τον δουρειο ίππο Troj/FakeVir-O.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και πάλι.

Ναι, με το format θα φύγει καθώς κατα την διάρκεια της διαδικασίας διαγράφονται τα πάντα. Αλλα!, δεν είναι το format η λύση. Δοκίμασε να εγκαταστήσεις για αρχή κάποια antivirus εφαρμογή. Είτε είναι δωρεάν, μα.. θα συνιστούσα κάποια δοκιμαστική έκδοση του NOD32 ή του Kaspersky. (το πρώτο είναι πιο ελαφρύ, κάνουν εξαιρετική δουλειά). Κάνε ένα update, και αμέσως μετά σκανάρισε τον/τους σκληρό/ους σου δίσκο/ους.

 

Και για οτιδήποτε, εδώ θα είμαστε.

;)

Link to comment
Share on other sites

Σαν Αλέξανδρος, δε μπορώ να σου εγγυηθώ κάτι.

Σύμφωνα με την Sophos (δυστυχώς οι εταιρίες δίνουν διαφορετικά ονόματα για τον ίδιο ιό, και... με τον συγκεκριμένο δεν εντόπισα κάτι αλλο απο άλλη εταιρία), το μόνο πρόβλημα που ίσως έχεις είναι ότι θα εμφανίζονται συχνά pop-ups (το ίδιο, πολλές φόρες) στα οποία δε θα πρέπει να κάνεις κλικ διοτι δεν ξέρεις τι μπορεί να περιέχει η ιστοσελίδα που θα ανοίξει. Ωστόσο, δε θα το συνιστούσα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παλληκάρι μου.

Υ.α.γ Αν δε σκοπεύεις να εγκαταστήσεις κάποιο antivirus, δοκίμασε κάποια καλή εφαρμογή anti-spyware. Ενδέχεται να το αφαιρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...