Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια κολησα αυτα:

Dialer.Premium Infected

Dialer.Premium Infected

Dialer.Premium Infected

Dialer.Premium Infected

Dialer.Premium Infected

Δηλαδή κόλλησες το Dialer.Premium Infected Χ 5 :p

 

τα πρωτα πρεπει οποσδηποτε να τα διαγραψω αλλα το norton δεν μπορει.εχω κ το adaware,registry mechanic,spybot search and destroy,defender,spyware doctor και κανενα δεν τα βρησκει να τα διαγραψει.τι να κανω?

ενταομεταξυ αυτος ο ιος κανει κλησεις απο το pc το μοντεμ...

Δεν έβαλες το Kaspersky Anti-Virus που σου είπα; :rtfm: :whip:

:cry:

 

Δες μήπως μπορείς να το διαγράψεις σε Safe Mode.

Ψάξε και στο Google μήπως βρεις τπτ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια κολησα αυτα:

Dialer.Premium Infected

Dialer.Premium Infected

Dialer.Premium Infected

Dialer.Premium Infected

Dialer.Premium Infected

απο virus και απο Spyware:

WebtrendsLive Cookie

 

τα πρωτα πρεπει οποσδηποτε να τα διαγραψω αλλα το norton δεν μπορει.εχω κ το adaware,registry mechanic,spybot search and destroy,defender,spyware doctor και κανενα δεν τα βρησκει να τα διαγραψει.τι να κανω?

ενταομεταξυ αυτος ο ιος κανει κλησεις απο το pc το μοντεμ...

 

dialer?

 

παναγία μου...μην μπαίνεις στο νετ...θα σου έρθει ο λογαριασμός ...:X έχουν χρέωση 2 ευρώ τα 15"...http://www.4troxoi.gr/phpBB2/images/smiles/yikes.gif

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω-κάτω βάλε ADSL (αν δεν έχεις) για να ησυχάσεις από Dialers...

Με το ADSL δεν γίνονται κλήσεις.

Θα πληρώνεις και λιγότερο - Θα αφήνεις το PC μέρα νύχτα συνδεδεμένο να κατεβάζει μουσική, ταινίες και παιχνίδια... :shifty:

 

edit: Με πρόλαβε ο geofil...

Link to comment
Share on other sites

dsl εχω.δεν εχω προβλημα χρεωσης αλλα αυτο εξακολουθει να κανει κλησεις...

tsintsIgnis το ειχα βαλει αλλα εκανα φορματ κ ειπα να δοκιμασω το norton.αλλα δεν ειναι κ πολυ καλο απο οτι φαινεται.

ουτε σε safe διαγραφοντε...

κανενα αλλο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλες το Kaspersky Anti-Virus που σου είπα; :rtfm: :whip:

:cry:

Το rtfm δεν είναι και η πλέον ευγευνική έκφραση ειδικά όταν αναφέρετε σε συμβουλές που δεν είναι και υποχρεωτικές...

[Απλά το αναφέρω για μελλοντική χρήση ;) ]

Link to comment
Share on other sites

Το rtfm δεν είναι και η πλέον ευγευνική έκφραση ειδικά όταν αναφέρετε σε συμβουλές που δεν είναι και υποχρεωτικές...

[Απλά το αναφέρω για μελλοντική χρήση ;) ]

 

Για πλάκα το έβαλα αυτό... :p

Απλά της το είχα αναφέρει και σε ένα pm το Anti-Virus και είδα ότι δεν υπήρχε στη "λίστα" της.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα την υποχρεώσω να βάλει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. ;)

Στο κάτω κάτω ο καθένας έχει την δικιά του άποψη... :)

Link to comment
Share on other sites

Για πλάκα το έβαλα αυτό... :p

 

Στο κάτω κάτω ο καθένας έχει την δικιά του άποψη... :)

Και πρέπει να τον κάνουμε να καταλάβει ότι η άποψή του είναι λάθος.:lol:

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το rtfm?

το ξαναεβαλα το Kaspersky Anti-Virus αλλα τα win δεν το βλεπουν σαν antivirus...γιατι?

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το rtfm?

---> ( :rtfm: )

 

το ξαναεβαλα το Kaspersky Anti-Virus αλλα τα win δεν το βλεπουν σαν antivirus...γιατι?

Και μένα αρχικά δεν το έβλεπε, αλλά νομίζω ότι μετά απο update που έκανα στο Kasper, το είδε κανονικά σαν Antivirus.

Link to comment
Share on other sites

kalhspera..mhpws exei kaneis kapoia idea gia to pws mporw na svhsw ton trojan win32 backdoor sdbot-up? exw dokimasei to spyware doctor, to the cleaner,to adaware kai polla alla aksioista tetoia programs,alla enw parodika ton svhnei se epomena scan emfanizetai pali! kamia idea?
Link to comment
Share on other sites

kalhspera..mhpws exei kaneis kapoia idea gia to pws mporw na svhsw ton trojan win32 backdoor sdbot-up? exw dokimasei to spyware doctor, to the cleaner,to adaware kai polla alla aksioista tetoia programs,alla enw parodika ton svhnei se epomena scan emfanizetai pali! kamia idea?

Δεν είπες ποιό antivirus έχεις.

Αν έχεις (ως συνήθως) norton, ρίξε μια ματιά για το win32 backdoor sdbot-up εδώ:

http://www.sarc.com/avcenter/venc/data/pf/backdoor.sdbot.html

Link to comment
Share on other sites

Den exw norton giati einai polu barus kai genika ola ta gnwsta antivirus den ta shkwnei to pc mou....Ekana scan me kaspersky alla den to brhke kan auto to trojan pou anefera prin!!!twra exw to pc-cillin ... omwsoute auto to brhke!!!to mono pou to briskei einai to malware sweeper...alla den mporei na mou to diagrapsei....exete kamia idea???ti mporw na kanw??
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα πρεπε το βρίσκουν αφού σύμφωνα με την symantec είναι αρκετά σοβαρός κίνδυνος.

Backdoor.Sdbot is a Trojan horse that opens a back door and allows a remote attacker to control a computer by using Internet Relay Chat (IRC). The Trojan can update itself by checking for newer versions on the Internet.

Και μπορεί να εκτελέσει στον υπολογιστή σου τα εξής:

* Manage the installation of the back door

* Control the IRC client on a compromised computer

* Dynamically update the Trojan

* Send the Trojan to other IRC channels to attempt to compromise other computers

* Download and execute files

* Deliver system and network information to the attacker

* Perform Denial of Service attacks against a third party

* Completely uninstall itself by removing the relevant registry entries.

 

Στην σελίδα που σου έδωσα έχει λεπτομέρειες για το τι πρέπει να κάνεις. Αρκετά πράγματα δυστυχώς για σένα. Θα πρέπει να σβήσεις μπόλικες registry entries.

Πριν από όλα θα πρέπει να κάνεις Disable το System Restore.

 

 

Δοκίμασε και το nod32 πάντως. Είναι αρκετά ελαφρύ antivirus. Εγώ δοκίμασα όλα τα γνωστά antivirus πριν καταλήξω στο nod32 εδώ και αρκετό καιρό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1-2 εβδομάδες έχει πέσει δραματικά το performance του Η/Υ στη δουλεία χωρίς να μπορώ να καταλάβω την αιτία. Εκανα scan για τα πάντα (trojans, virus, εσβησα temp files, κτλ ) αλλα δεν έγινε τπτ.

Έκανα και defrag με scandisk και πάλι τα ίδια.

Άνοιξα το κουτί και το ξσεσκόνησα αλλά αποτελέσματα δεν είδα.

Κάποιο προγραμμα να μου προτείνετε που μπορεί να βοηθήσει ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1-2 εβδομάδες έχει πέσει δραματικά το performance του Η/Υ στη δουλεία χωρίς να μπορώ να καταλάβω την αιτία. Εκανα scan για τα πάντα (trojans, virus, εσβησα temp files, κτλ ) αλλα δεν έγινε τπτ.

Έκανα και defrag με scandisk και πάλι τα ίδια.

Άνοιξα το κουτί και το ξσεσκόνησα αλλά αποτελέσματα δεν είδα.

Κάποιο προγραμμα να μου προτείνετε που μπορεί να βοηθήσει ίσως?

 

Κατέβασε το HijackThis και αν θέλεις επισυνναψέ μας το Log του. Δίνει πολλές πληροφορίες για το τι ξεκινά με την εκκίνηση του υπολογιστή, τι τρεχει ως διεργασία, κ.λπ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Άμεσα :)

 

Kαλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση.

Απο όλα όσα «δείχνει» το HijackThis, το μόνο που ίσως μπορεί να ειναι ύποπτο, ειναι το: OPHALDCS.EXE. Τονίζω, υπο φυσιολογικές συνθήκες πρόκειται για υπηρεσία των εκτυπωτών OKI, ωστόσο υπάρχουν και αναφορές που υποστηρίζουν οτι καποιες φορές πρόκειται και για κακόβουλες εφαρμογές που απλά κρύβονται. Kαι αυτό φίλε μου με κάθε επιφύλαξη, χωρίς να θέλω να σε προκαλέσω ανησυχία.

 

Συμβουλες:

Α. Οταν συμβει, ανοιξε το διαχείριση διεργασιών. Δες ποση χρήση γίνεται της μνήμης Ram και του επεξεργαστή. Αν «χτυπούν» κόκκινο, δες τι ακριβώς φταίει.

Β. Ενημέρωσε την αντιβιωτική σου προστασία καθώς και μία antispyware εφαρμογή και πραγματοποίησε μια πλήρη ανίχνευση του συστήματος.

Γ. Κάτι για το οποίο δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος, (ποτέ δε τα πήγα καλά με το hardware), δεν ξέρω αν και κατα πόσο η κακή τροφοδοσία / ταση του ρευματος μπορεί, όχι να κάψει, μα να επηρεάσει την απόδοση.

 

Υ.γ Πρόσφατα, σου εμφάνισε καθόλου πως το σύστημα εχει ανανύψει απο κάποιο σοβαρό πρόβλημα;

Υ.γ Υπόσχομαι να δω το log ενδελεχως αργότερα

Link to comment
Share on other sites

re paides to mail mou exei gemisei spam kathe mera svinw kai apo kamia 2aria toulaxiston.Kanena kalo programmataki xerete na mou peite gia na valw.Exw to norton 2006 pro kai lew na katevasw kai to internet security 06 lete na kanei douleia i tha fortosw kai allo ton h/y mou?ty
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση.

Απο όλα όσα «δείχνει» το HijackThis, το μόνο που ίσως μπορεί να ειναι ύποπτο, ειναι το: OPHALDCS.EXE. Τονίζω, υπο φυσιολογικές συνθήκες πρόκειται για υπηρεσία των εκτυπωτών OKI, ωστόσο υπάρχουν και αναφορές που υποστηρίζουν οτι καποιες φορές πρόκειται και για κακόβουλες εφαρμογές που απλά κρύβονται. Kαι αυτό φίλε μου με κάθε επιφύλαξη, χωρίς να θέλω να σε προκαλέσω ανησυχία.

 

Συμβουλες:

Α. Οταν συμβει, ανοιξε το διαχείριση διεργασιών. Δες ποση χρήση γίνεται της μνήμης Ram και του επεξεργαστή. Αν «χτυπούν» κόκκινο, δες τι ακριβώς φταίει.

Β. Ενημέρωσε την αντιβιωτική σου προστασία καθώς και μία antispyware εφαρμογή και πραγματοποίησε μια πλήρη ανίχνευση του συστήματος.

Γ. Κάτι για το οποίο δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος, (ποτέ δε τα πήγα καλά με το hardware), δεν ξέρω αν και κατα πόσο η κακή τροφοδοσία / ταση του ρευματος μπορεί, όχι να κάψει, μα να επηρεάσει την απόδοση.

 

Υ.γ Πρόσφατα, σου εμφάνισε καθόλου πως το σύστημα εχει ανανύψει απο κάποιο σοβαρό πρόβλημα;

Υ.γ Υπόσχομαι να δω το log ενδελεχως αργότερα

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την απάντηση σου.

Το πρόβλημα είναι πως και Updated antivirus & spyware έχω και έκανα διάφορα scan, και δοκίμασα άλλα προγράμματα αλλά κανένα δεν μου βρήκε τίποτα..

 

Αυτό με το τροφοδοτικό μου το είπαν και σε άλλο φόρουμ αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω. Εφ' όσο τόσο καιρό δούλευε κανονικά πως μια στιγμή το πιασε?

Link to comment
Share on other sites

re paides to mail mou exei gemisei spam kathe mera svinw kai apo kamia 2aria toulaxiston.Kanena kalo programmataki xerete na mou peite gia na valw.Exw to norton 2006 pro kai lew na katevasw kai to internet security 06 lete na kanei douleia i tha fortosw kai allo ton h/y mou?ty

 

 

Αν εγκαταστήσεις καποιο Internet Security λογισμικό, δοκίμασε το Kaspersky Internet Security. Είναι ίσως η πιο ελαφριά σουίτα, και ενσωματώνει Antispam προστασία.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και την απάντηση σου.

Το πρόβλημα είναι πως και Updated antivirus & spyware έχω και έκανα διάφορα scan, και δοκίμασα άλλα προγράμματα αλλά κανένα δεν μου βρήκε τίποτα..

Αυτό με το τροφοδοτικό μου το είπαν και σε άλλο φόρουμ αλλά δεν μπορώ να το καταλάβω. Εφ' όσο τόσο καιρό δούλευε κανονικά πως μια στιγμή το πιασε?

 

 

Και οι εφαρμογές ήταν;

 

Ναι, δεν ειναι θέμα τι γινόταν τόσο καιρό μα τι γίνεται τωρα. Καποια μεταβολή στην τάση, κακή τροφοδοσία, μπορεί πιθανά θα επηρεάσει την γενικότερη λειτουργία του συστήματος. Γενικευμένα παντως, αν αποκλείσουμε ιό, αποκλείσουμε κακόβουλο λογισμικό και είσαι βέβαιος πως εχει 2-3 defragments (που δε νομίζω να φταίει σε τετοιο βαθμό αυτό), δεν μπορώ να σκεφθώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

re paides to mail mou exei gemisei spam kathe mera svinw kai apo kamia 2aria toulaxiston.Kanena kalo programmataki xerete na mou peite gia na valw.Exw to norton 2006 pro kai lew na katevasw kai to internet security 06 lete na kanei douleia i tha fortosw kai allo ton h/y mou?ty

 

κ ετω το ιδιο προβλημα εχω...!ειχα τo νορτον κ δεν μου αρεσε.

δεν υπαρχει κανενα αλλο εκτος απο αυτα τα 2 που να κανει μονο αυτη τη δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το nod32 πως το ενεργοποιουμε?τα windows με ειδοποιουν οτι δεν ειναι ενεργποιημενο,και οντως δεν ειναι γιατι εχω γεμισει διαφημησεις κ ενα σωρο αλλα..help!
Link to comment
Share on other sites

εβαλα το nod32 πως το ενεργοποιουμε?τα windows με ειδοποιουν οτι δεν ειναι ενεργποιημενο,και οντως δεν ειναι γιατι εχω γεμισει διαφημησεις κ ενα σωρο αλλα..help!

 

 

Αν αναφέρεσαι σε νόμιμη εφαρμογή:

Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης θα σου ζητηθεί να δώσεις τις παραμέτρους αναβάθμισης. Δηλαδή, να επιλέξεις τον server απο όπου θα «τραβάει» τα νέα signatures και να δώσεις το όνομα χρήστη και τον κωδικό που η εταιρία σου έστειλε στο e-mail που δήλωσες. Πρόκειται για τις ίδιες πληροφορίες που εισήγαγες και στην ιστοσελίδα της ESET ωστε να κατεβάσεις την εφαρμογή. Απο εκεί και μετά, δεν θα χρειαστείς κάτι διαφορετικό. Φυσικά, ακόμη και αν επιλέξεις να δώσεις τις παραμέτρους αργότερα, μετά το πέρας δηλαδή της εγκατάστασης, όταν προσπαθήσεις να κάνεις ανανέωση στα signatures, θα εισάγεις τότε τα δεδομένα και αυτό ήταν όλο.

 

Αν αναφέρεσαι σε μη νόμιμη εφαρμογή:

Λυπάμαι, δε μπορώ να σε βοηθήσω.

 

Καλή μας ημέρα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...