Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

swsta auto me tin efimerida to eixa akousei palia.. alla to eixa ksexasei.. thnx 8a to dw tin epomenh fora.!

Το παπάκι πάει στην ποταμιά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πάντως φίλε μου, έτσι που το προσέχεις το αυτοκίνητο αν αποφασίσεις να το πουλήσεις στείλε μου ένα pm!!!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

πάντως φίλε μου, έτσι που το προσέχεις το αυτοκίνητο αν αποφασίσεις να το πουλήσεις στείλε μου ένα pm!!!
μηχανακι ειναι.:lol::lol::D:)

 

 

 

Εγω βαζω σαπουνι αυτο/του με κερι και το γαυλιζω.αλλα ειμαι λιγοι διστροπος και το περναω 3 φορες μεχρι να γαυλισει απο μονο του.μετα στα μαυρα πλαστικα βαζω γαυλιστικο και το ΤΡΙΒΟ καλα το τονιζω γιατι μετα γινετε σαν λιγδα.και τελος γαυλιστικο στις ζαντες και τα λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

μηχανακι ειναι.:lol::lol::D:)

 

 

ωχ δεν το πρόσεξα :(:(:( :lol::lol::lol:

δεν πειράζει το αγοράζω έστω και μηχανάκι!

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εξαιτίας μάλλον πεθαμένης μπαταρίας, ψάχνω για άλλη.

Σκέφτομαι για καμιά 50 αμπερόρια, αλλά όπου έχω ρωτήσει όλοι μου δίνουν τιμή από 80€ και πάνω.Και εγγύηση δίνουν 1-2 μόνο στα 2 χρόνια που με ενδιαφέρει.

Ωστόσο βρήκα και στο Carefour 2 τύπους.

Μία που έχει αυτοκόλλητα Carefour και γράφει μάλιστα ότι έχει εγγύηση 2 χρόια και άλλη 1 που είναι μάρκας Prime Premium από έναν Έλληνα εισαγωγέα TNF.Η συγκεκριμένη είχε μάλιστα κάποια ηλεκτρική ένδειξη πάνω της που σου δείχνει σε τι κατάσταση βρίσκεται.Και αυτή από ό.τι ρώτησα είχε 2 χρόνια εγγύηση χωρίς να το γράφει πάνω της.Τιμή 63€ στα 50.

 

Καμιά πρόταση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Bosch τοσο φθηνα δεν ξερω αν παιζουν...

Παντως μην κολλας στην μπαταρια! Παρε μια απο τα Καρφουρ...

Πανω κατω με ελαχιστες διαφορες ειναι ολες ιδιες!

Link to comment
Share on other sites

k praktiker k alexpack kana 50e bosh

 

Ναι μόνο 50€ δεν έιχαν...

 

Πήγα για καινούρια σήμερα.

Πραγματικά δεν περίμενα να είναι τόσο μπελάς...

Πήγα να δω και στο Praktiker τι παίζει καθώς άκουσα ότι είχε και BOSCH.

Αρχικά απογοητεύτηκα γιατί είχε 3 τύπους για το 106 και ο πιο φτηνός με 45ah ξεκινουσε στα 81€..

Ο επόμενος τύπος στα 52ah είχε +30€.Ήμουν στη φάση να σηκωθώ και να πάω στο Carefour να πάρω την άλλη που ήταν 50ah και είχε 63€,αλλά είπα τελικά να εμπιστευτώ τη μάρκα BOSCH...

Μετά γύρισα σπίτι και ήρθε η ώρα της εγκατάστασης..Εκεί ξεκίνησε το γλέντι.. :? :?

Στην αρχή διαπίστωσα, αφού τη βίδωσα στη θέση της, ότι η νέα μπαταρία είναι πιο μικρή σε πλάτος από την προηγούμενη και δε φτάναν τα καλώδια.Ξανα ξεβίδωμα και τη γύρισα ανάποδα.Μετά διαπιστώνω ότι δεν έφτανε το καλώδιο του αρνητικού πόλου...Ξανα ξεβίδωμα και έπρεπε μάλιστα να αλλάξω και τα καλώδια που πήγαιναν στο σασί του αμαξιού για να δώσουν λίγο λάσκα.Τελικά τα κατάφερα και όλα έφτασαν.

Μετά πήγα 1 μικρή βόλτα για να δω τα Volt στο Scangauge, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν τα νούμερα όπως τα περίμενα.Μάλιστα ήταν ίδια με πριν.13.6 σε στάση και σε κίνηση με φόρτωμα του μοτέρ πήγαινε μαξ 13.9.

14+ δεν έιδα καθόλου και από όσο ξέρω πρέπει κανονικά να δίνει πιο πάνω..

Τι να πω...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η μπαταρια σου...

Απλα να πας μια μεγαλη βολτιτσα με το αμαξι για να φορτισει καλα!! Παντα πρεπει να το κανεις αυτο σε περιπτωση αλλαγης...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι η μπαταρια σου...

Απλα να πας μια μεγαλη βολτιτσα με το αμαξι για να φορτισει καλα!! Παντα πρεπει να το κανεις αυτο σε περιπτωση αλλαγης...

 

Το χαρτάκι που είχε πάνω έλεγε ότι είναι φορτισμένη από την αρχή.

Πάντως μπαταρία με βιβλιαράκι χρήσης, δεν έχω ξαναδεί!:lol:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω λεω καλητερα επωνυμες και καλές μπαταρίες για τα αυτοκινητα μας εχω ακουσει πολλα για κακης ποιοτητας που σε κρυο ανοιγουν σαν γαρύφαλα .

 

 

δεν κατηγορω του carrefour δεν ξερω τι μπορει να ειναι .

 

 

 

οι καινουριες δεν θελουν φόρτιση ? φιλε κανε μια καλη βόλτα να γεμίσει λιγο . και πες μας τι λεει το Scangauge

 

 

υ/γ

 

 

δειτε και αυτο

 

μπορει να ειναι ασχετο με το θεμα αντικατάστασης αλλα ειναι η σωστη συνδεσμολογία για να φορτίσει μια μπαταρία

 

 

http://www.accuratebuilding.com/images/publications/family_circle/fc_winter_car_guide/battery_setup.jpg

Link to comment
Share on other sites

το 4 ειναι το σασι για γειωση...νομιζω οτι σταματησαν το - - γιατι βραχυκυκλωναν..

 

sorry για το λαθος με την τιμη.

αν εφτασαν οι Bosh να χουν 106ε τοτε καλυτερα αντιπ/ειας ή καμια καλη απο αυτες που βαζουν για ηχοσυστηματα.

τα 63ε μηπως ηταν με υγρα η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Τοσο εχουν... 110€ εκανε λιανικη τιμη αυτη που εβαλα απο το μαγαζι μας πριν απο μια εβδομαδα!! Παντως οσο καλα φορτισμενη και να ειναι απο το εργοστασιο θελει μια βολτα για να "ενεργοποιηθει" σωστα! Για να αρχισει να δουλευει σωστα...
Link to comment
Share on other sites

80€ είχε η πιο απλή BOSCH στα 45ah.

Θα ήθελα να βάλω 50άρα, αλλά +30€ (σχεδόν 40% πάνω) πήγαινε πολύ.

Οπότε αρκέστηκα στα ίδια με πριν..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγαινει το + με το +,και το - με το -?????Το 4 στο σχεδιαγραμμα τι ειναι???

 

 

 

 

ειναι σημαντικο να ακολουθουμε την σειρα που δειχνω εδω .

 

γιατι αλλιος μπορει να προκαλεσουμε προβλημα στο καλο αμαξι .

 

το 4 ειναι γειωση του αυτοκινητου σε καποιο σημειο στον χορο και της μηχανη μπορεις να το βαλεις και στο - της μπαταριας .

Link to comment
Share on other sites

ειναι σημαντικο να ακολουθουμε την σειρα που δειχνω εδω .

 

γιατι αλλιος μπορει να προκαλεσουμε προβλημα στο καλο αμαξι .

 

το 4 ειναι γειωση του αυτοκινητου σε καποιο σημειο στον χορο και της μηχανη μπορεις να το βαλεις και στο - της μπαταριας .

 

Εγώ πάντως πάντα όταν μένω από μπαταρία και έρχεται άλλο αμάξι να βοηθήσει, τα καλώδια πάντα τα βάζουμε θετικό-θετικό και αρνητικό-αρνητικό.

Δε βλέπω κανείς να ζητάει να μπούνε αλλιώς και πάντα κάνουμε τη δουλειά μας σωστά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

αν σκοπευεις να βαλεις ηχοσυστημα επανω στο αμαξι, τοτε ριξε μια μπαταρια κλειστου τυπου η τζελ...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

αν σκοπευεις να βαλεις ηχοσυστημα επανω στο αμαξι, τοτε ριξε μια μπαταρια κλειστου τυπου η τζελ...

 

Μπα, δεν είμαι εγώ για ενισχυτές και τέτοια.

 

Το Ραλλυε είναι για γκάζια ότι νταπαντούπα..:)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Παιδιά βοήθεια!!!

Την Παρασκευή το απόγευμα πήγα σε έμπιστό μου συνεργείο για αλλαγή λαδιών φίλτρων και μπουζί στην 147 μου.

Αλλάξαμε τα λάδια, άλλαξε τα μπουζί και μου λέει βάλε μπρος.

Γυρίζω το διακόπτη να κάνει τον έλεγχο και ενώ άναψε το λαμπάκι των λαδιών, ΔΕΝ άναψε το λαμπάκι της μπαταρίας.

Βάζω μπρος, όλα καλά.

Το αφήνω αναμμένο για 5 λεπτά να πάω να πληρώσω και γυρνώντας άρχισαν να τρεμοπαίζουν τα φώτα, άναψαν όλα τα φωτάκια στο ταμπλώ και έσβησε. Δεν μπόρεσε να ξαναπάρει μπρος.

Μπαταρία μου λένε. ΟΚ. Την αλλάζουμε, παίρνει μπρος αλλά δεν φορτίζει, άρα δε δουλεύει το δυναμό.

Τι μπορεί να συνέβει; Είναι δυνατόν η αλλαγή των μπουζί αν γίνει λάθος να προκαλέσει κανένα βραχυκύκλωμα και να κάψει το δυναμό;

 

Σήμερα ξαναπήγα και ζήτησα να το βάλουμε να διαβάσει τον εγκέφαλο. Συνδέθηκε, έδειχνε κάποιες λειτουργίες αλλά σε μερικά μενού έβγαζε μύνημα "Ελέξτε το καλώδιο ή δε βρέθηκε ECU σε αυτό το αυτοκίνητο".

Εϊναι δυνατόν να κάηκε ο εγκέφαλος λόγω του ηλεκτρικού προβλήματος; Αν καεί ο εγκέφαλος, πως το καταλαβαίνουμε; Στο συνεργείο που βρίσκεται τώρα η 147, παίρνει μεν μπρός χωρίς να δουλεέι το δυναμό. Αν είχε καεί ο εγκέφαλος, θα έπαιρνε;

 

Βοηθήστε με τις γνώσεις σας! Τουλάχιστον έχασα το τριήμερο, ελπίζω να μη ξηλωθώ οικονομικά...

 

Ξέχασα να αναφέρω. Αυτοί ρίχνουν το φταίξιμο στα xenon τα οποία όμως τα φοράω δύο χρόνια χωρίς πρόβλημα. Λένε τραβάνε πολύ ρεύμα και κουράζουν το δυναμό. Μούφα;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Μην το αφησεις ετσι..κανε οτι μπορεις κ μεσω της εγγυησης..και σιγουρα δεν φταινε τα ξενον και 2ον ΜΟΝΟ το δυναμο ειναι δυσκολο ολο και κατι αλλο θα βγαλει..

Υπομονη να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

τα xenon τραβανε 15w λιγοτερα απο τις λαμπες αλλογονου 35w τα χεννον 55W οι λαμπες .

35w με 55w είναι 20w διαφορά. :lol::p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...