Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αχ αυτά τα ιταλικά με τα ηλεκτρικά τους....έχω και γω πρόβλημα με το δυναμό αυτές τις μέρες και τα χω πάρει στο κρανίο...πάντως μου φαίνεται λίγο απίθανο να φταίνει τα μπουζί.Μήπως άλλαξε και τίποτα άλλο που είχε σχέση με ηλεκτρικα?
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μήπως έπεσε πάνω στο δυναμό ένα υγρό με το οποίο μου ψέκασε κάποια μέρη του κινητήρα και μετά το φύσηξε για να καθαρίσει βρωμιές.

Τελικά ήταν ο αυτόματος του δυναμό. Κόστος με εργατικά και νέα μπαταρία 250 ευρώ.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μήπως έπεσε πάνω στο δυναμό ένα υγρό με το οποίο μου ψέκασε κάποια μέρη του κινητήρα και μετά το φύσηξε για να καθαρίσει βρωμιές.

Τελικά ήταν ο αυτόματος του δυναμό. Κόστος με εργατικά και νέα μπαταρία 250 ευρώ.

 

αφου δεν εφτεγε η μπαταρια! σορυ ρε φιλε εσυ τους πηγες το αμαξι σου τσιλικο

και μεσα στο μαγαζι τους χαλασε και τους πληρωσες 250 + την μπαταρια

και σου ειπαν και τη βλακεια για τα xenon!!!!

 

εγω θα χαλουσα κοσμο! πανε πισω και πες οτι μετανιοσες. και οτι το αμαξι σου χαλασε μεσα στο μαγαζι τους μετα απο το service τους και οτι σου χρεωσαν μια μπαταρια χωρις να τη χρειαζεσε και να βαλουν την παλια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για εξήγησε λίγο τι ακριβώς είχε γίνει και τι σου αλλάξανε?Να ξέρω πιθανές εκδοχές που μπορεί να περιμένω τώρα που θα πάω συνεργείο
Link to comment
Share on other sites

....νέα μπαταρία....

 

nea mpataria? gt? epeidi ksefortistike???tin leitourgouses gia 5-8 xronia? sini8os toso antexoun kai an den einai palia poios o logos na stin allaksoun? kanonika eprepe na stin fortonane kai na ksanadokimaZane an eperne h oxi

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ξερει κανεις ποσο παει το μαλλι για ενα χτυπημενο φτερο(μπροστα)? τσαλακωμενο-βαθουλωμα σε μεγεθος μπαλας απο αλλο προφυλακτηρα... περιπου τιμες αμα ξερετε για να δω τι παιζει...
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχει σημασια?! fiat brava ειναι το συγκεκριμενο, αλλα η λαμαρινοδουλεια δεν ειναι ιδια για ολα? τουλαχιστον τα μικρομεσαια... δεν μιλαμε για mercedes κτλ...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

...και δεν ξέρω από που!

 

Τα φώτα σας!

 

Κατ'αρχάς μιλάμε για πρόβλημα διαρροής, νερού και ψυκτικόύ μαζί, αλλά όχι από το καλοριφέρ. Pics παρακάτω.

 

Ιστορικό! Bare with me (narrated by Morgan Freeman): Το ίδιο πρόβλημα μου έβγαλε πρίν από περίπου 40 ημέρες... αλλά σταμάτησε μετά από ένα δίωρο! Τότε μου είχε ανεβάσει θερμοκρασία στο τέρμα, ενώ ολόκληρη η καμπίνα μύριζε ψοφίμι. Έκανα άκρη και για καλή μου τύχη σταμάτησα κοντά σε ανοιχτό περίπτερο, ήταν και μια τα ξημερώματα. Έσβησα μηχανή, περίμενα να κρυώσει και άρχισα να γεμίζω το ψυγείο νερό. Μετά από περίπου 4 μεγάλα μπουκάλια η διαρροή σταμάτησε σχεδόν τελείως.

 

Κάπου εκεί μου ήρθε το καπώ κατακέφαλα. προκειμένου να σώσω το τομάρι μου από πλήρη αφαίμαξη, αγνόησα το πρόβλημα και έφυγα για νοσοκομείο. Στη συνέχεια δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα, μάλιστα το ζόρισα αρκετά άφου έτρεχα μέχρι να φτάσω στα επείγοντα. Αν εξαιρέσω δυο-τρεις περιπτώσεις όπου στο δρόμο για το στο νοσοκομείο, σταματημένος σε φανάρι, ανέβασε απειροελάχιστα θερμοκρασία και μετά την έριξε, δεν παρατήρησα τίποτε άλλο. Και μιας και δεν μου το ξαναεμφάνισε μέχρι την επόμενη εργάσιμη, έφευγα και για διακοπές, σαν καλός ******ς δεν πήγα να το κοιτάξω.

 

Μέχρι σήμερα.

 

Με το που παρκάρω το αμάξι ακούω έναν χαρωπό πλατσουριστό θόρυβο από τη μηχανή. Ωχ! Κοιτάω θερμοκρασία, νορμάλ. Ουφ! Ανοίγω το καπώ και βλαστημάω. Το ίδιο πρόβλημα. Έβαλα περίπου ενάμισι μπουκάλι νερό, πήγα στη δουλειά που είχα και επέστρεψα. Τσεκάρω λάδια, όλα νορμάλ. Η διαρροή είχε σταματήσει, αλλά είχε νερό το ψυγείο; Βάζω άλλα δυο μπουκάλια, η διαρροή ξανάρχισε. Τοκέρατόμου. Χωρίς να έχει σταματήσει τελείως, ξεκίνησα, το έφερα σπίτι, αφού σταμάτησα να γεμίσω νερό μια φορά (χωρίς να μου έχει ανεβάσει θερμοκρασία, just in case). Με το που έφτασα η διαρροή συνεχιζόταν ακάθεκτη. Το περίεργο είναι οτι όταν γέμισα νερό στη διαδρομή το καπάκι του ψυγείου άνοιξε χωρίς καν να χρειαστεί να χαλαρώσει η πίεση. Μόλις το έφερα εδώ περίμενα αρκετή ώρα να μπορώ να το ανοίξω, το γέμισα και πάλι νερο, και μετά το άφησα να ξεκουραστεί.

 

edit: πήγα πριν λίγο να πάρω κάποια πράγματα που ξέχασα και είπα να ξαναδοκιμάσω. Και παρατήρησα το εξής κουλό: Κλειστό το καπάκι του ψυγείου, καμία διαρροή. Ανοίγω το καπάκι, διαρροή. Το κλείνω, μετά από λίγο σταματάει. Ανάβω τη μηχανή, διαρροή. Την κλείνω, μετά από λίγο σταματάει. wtf.

 

Βρέ καλά έκανα και το ονόμασα Christine! :p

 

Μιας και είμαι παντελώς ά-σχε-τος με μηχανικά θέματα, παραθέτω κάποιες φωτογραφίες μπας και κάποιο καλό παιδάκι μου δώσει τα φώτα του για το τι είναι σε εκείνο το σημείο και μπορεί να φταίει. Τουλάχιστον μέχρι αύριο που θα αποπειραθώ να βρώ κάποιο ανοιχτό συνεργείο εδώ κοντά μου. Το αμάξι είναι ένα Lancer GLi του '93.

 

Κατ'αρχάς η διαρροή δεν γίνεται από το καλοριφέρ, αλλά από εκεί:

http://i182.photobucket.com/albums/x68/akpe/IMAGE_00016.jpg

Προφανώς δηλαδή το σημείο όπου ενώνεται το καλοριφέρ με τη μηχανή; or not?

 

Μια πιο κοντινή εικόνα:

http://i182.photobucket.com/albums/x68/akpe/IMAGE_00017.jpg

Όπως βλέπετε είναι κάτι στρογγυλό σαν "τέλος" κάποιου σωλήνα (ασχετοοοος) αυτό που αχνοφαίνεται στις σκιές στο πάνω δεξί μέρος του κύκλου.

Απο κάτω από εκεί και λίγο προς τα αριστερά είναι η διαρροή.

 

Μια ακόμα εικόνα για να καταλάβετε πού είναι σε σχέση με τους ιμάντες:

http://i182.photobucket.com/albums/x68/akpe/IMAGE_00018.jpg

 

And a live-action picture (άχου το):

http://i182.photobucket.com/albums/x68/akpe/IMAGE_00019.jpg

 

Η μορφή τις διαρροής (a'la κατούρημα) μου φέρνει σε χαλάρωση ή τρύπημα σε κάποιο σωληνάκι... ελπίζω δηλαδή! Με ένα γνωστό που μίλησα τηλεφωνικώς χωρίς να το δεί μου είπε πως μπορεί ακόμα και να παίζει ρωγμή στο καπάκι της μηχανής... κάτι που με θορύβησε αρκετά.

 

Το συνεργείο μου ανοίγει πάλι από 1/9. Εκτός από θέμα εμπιστοσύνης, 13 χρόνια τώρα μόνο σε αυτόν το πάμε, έτσι και αλλιώς δεν το χρειάζομαι και τόσο τώρα το αμάξι. Οπότε μάλλον θα περιμένω. Ξέρω πως δεν μπορεί να γίνει "διάγνωση" μέσα από το forum, θα ήθελα απλά να ακούσω γνώμες για το τι μπορεί να αντιμετωπίζω... please be gentle!

 

Bonus point 1: όποιος βρεί γιατί στο κέρατο το έκανε την πρώτη φορά, σταμάτησε και περίμενε πάνω από ένα μήνα να ξαναρχίσει κερδίζει cookie! :D

Bonus point 2: όποιος καταφέρει και διαβάσει ολόκληρο το κατεβατό κερδίζει δεύτερο cookie! :D

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

H τρυπισε καποιο σωληνακι η εσπασε καποιο κολαρο(το ποιο πιθανο).Παντως αυτο που μια εχει διαρροη και μια οχι μαλλον οφειλεται στο οτι μαζευει αερα το ψυγειο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H τρυπισε καποιο σωληνακι η εσπασε καποιο κολαρο(το ποιο πιθανο).Παντως αυτο που μια εχει διαρροη και μια οχι μαλλον οφειλεται στο οτι μαζευει αερα το ψυγειο.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου

ΕΛΛΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΜΑλλον χανει οταν αρχιζει να ανεβαζει θερμοκρασια και ανεβαινει και η πιεση στο κυκλωμα.Ισως θα ηταν καλυτερα να εβγαζες την ταπα απο το παγουρι για να μην ανεβαινει η πιεση μεχρι να φτασεις στο συνεργειο.Θελει πολυ προσοχη γιατι μπορει να καψεις φλατζα αν χανεις νερα.
Link to comment
Share on other sites

Eπιτέλους μίλησα με μηχανικό σήμερα, ο οποίος μου είπε πως στο σημείο βρίσκεται η αντλία νερού...

 

Θα έρθει να το πάρει αύριο :D

 

http://i182.photobucket.com/albums/x68/akpe/leak.jpg

 

Αν κρίνω από αυτή την κοντινή live action pic, μάλλον πρόκειται για τρύπημα/διάβρωση στον σωλήνα... αν κρίνω και από την κατάσταση στον σωλήνα (βρύα & λειχήνες είναι αυτά άραγε;) το θέμα είναι τόσο καιρό που το είχα αφήσει τι ζημιά μπορεί να έχει γίνει (αν και διαρροή δεν ξαναείχε από τότε μέχρι σήμερα)

 

Και πάλι ευχαριστώ παίδες :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπον παιδια πολλοι απο εδω πιστευω οτι ειναι κατοχοι ειτε του 107 ειτε αντιστοιχου απο citroen kai toyota.

Το αυτοκινητο το εχω απο τοτε που βγηκε να παραθεσω οτι εχω το αυτοματο σειριακο και μεχρι σημερα εχω 51.000 και κατι ψιλα.

Το προβλημα ομως ειναι οτι ηδη μια φορα εχω αλλαξει δισκο(ευτυχως εντος εγγυησης) στα 24.000χλμ και τωρα παω και για δευτερο και θα τσουξει περιπου 700 ευρω.

Πολλοι θα μου πουν βγαζε την ταχυτητα στο φαναρι.παντα το εκανα.

Πολλοι θα μου πουν μην το οδηγας σειριακο.Ποτε δεν το οδηγαω σειριακο(βαριεμαι).

Οποτε τι συμβαινει????αυτοματο αυτοκινητο και η διαρκεια ζωης του δισκου ειναι 25.000-30.000χλμ το πολυ?ΕΛΕΟΣ και ΗΜΑΡΤΟΝ!

Μια "λυση" που βρηκα ειναι καθε 2000χλμ ειναι να κανω αρχικοποιηση εγκεφαλου του κιβωτιου ταχυτητων.

Οσοι αντιμετωπζεται ιδιο προβλημα απαντηστε!και οσοι εχουν βρει καποια λυση επισης!!!

min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εφοσων στον αλλαξαν εντος εγγυησης σημαινει οτι ηταν ελαττωματικο και οχι αναλωσιμο αρα μαλλον θα υπηρχε καποιο προβλημα!!

 

ο δισκος συμπλεκτη δεν ειναι λαδια να αλλαζει στα 20000χλμ!

αρα μην περιμενεις να σου ξαναχαλασει

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το 107 μην περιμενεις πολλα απο την αντιπροσωπεια. Δεν ειναι toyota που εχει πολυ καλο support

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι φαγωμένο το βολάν?

 

τι εννοεις λεγοντας ειναι φαγωμενο το βολαν?

 

φιλε μου εφοσων στον αλλαξαν εντος εγγυησης σημαινει οτι ηταν ελαττωματικο και οχι αναλωσιμο αρα μαλλον θα υπηρχε καποιο προβλημα!!

 

ο δισκος συμπλεκτη δεν ειναι λαδια να αλλαζει στα 20000χλμ!

αρα μην περιμενεις να σου ξαναχαλασει

 

αφου ηδη εχει αρχισει παλι να μου ξανακανει τα ιδια τερτιπια λες να λεω ψεμματα?

στην οδηγηση για νακαταλαβεις ειναι πως οδηγουμε τα συμβατικα με συμπλεκτη και οταν αλλαζουμε ταχυτητα ξεχναμε το αριστερο μας ποδι πανω στο πενταλ...ε κατι τετοιο κανει και το αυτοκινητο μου!

κατι το ποιο δεν συμβαινει οταν του κανω αρχικοποιηση 'η οταν ειχα βαλει το καινουριο δισκο πανω!

 

Αν εχεις το 107 μην περιμενεις πολλα απο την αντιπροσωπεια. Δεν ειναι toyota που εχει πολυ καλο support

 

δυστυχως το παρατηρησα...!

min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να θέλει αλλαγή και το βολάν αλλιώς θα σου τρώει τον δίσκο. Την επόμενη φορά που θα πας πες τους να ελένξουν και το βολάν.
Link to comment
Share on other sites

notakos, εάν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου, μπορείς να χρησιμοποιείς την http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif και την Πολλαπλή Παράθεση (http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_on.gif / http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/multiquote_off.gif).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να θέλει αλλαγή και το βολάν αλλιώς θα σου τρώει τον δίσκο. Την επόμενη φορά που θα πας πες τους να ελένξουν και το βολάν.

Εχω την εντυπωση πως για ναδουν το βολαν πρεπει να γινει οταν θα ξαναλλαξω δισκο σωστα?

min kaneis tpt ayrio otan mporeis na to kaneis me8ayrio
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...