Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ενα σβηστο αμαξι δοκιμασε να κανεις πως ξεκινας με συμπλεκτι και γκαζι.καντο σαν εξασκηση και μετα δοκιμασε κανονικα το κολπο ειναι να προσπαθησεις να ισσοροπισεις γκαζι και συμπλεκτι δοκιμασε να ξεκινας με 1000 1200 στροφες και να αφηνεις απαλα τον συμπλεκτι και σταδιακα να δινεις πολυ απαλα γκαζι.οσοσ για το αν δεν μπορεις να μεινεις στο κεντρο της λοριδας ειναι κατι που θελει δουλεια και συγκεντρωση.Καλη τυχη!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πωπω τι ωραια πραγματα ακουει κανεις!!!Αστο φιλε θα σκοτωθεις θα πεσει κεραυνος να σε καψει.........

 

Καλα ρε παιδια τι του λετε του παιδιου οτι θα σκοτωθει??ειστε σοβαροι?Σωστα λετε για το κρανος και την προσοχη αλλα μην του λετε οτι θα σκοτωθει.....

 

Σαν 50αρι δεν πολυ τραβαει μπορεις να το κανεις 72κ.εκ αλλα πιστευω για αρχη καλα ειναι τα 50.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι ωραια πραγματα ακουει κανεις!!!Αστο φιλε θα σκοτωθεις θα πεσει κεραυνος να σε καψει.........

 

Καλα ρε παιδια τι του λετε του παιδιου οτι θα σκοτωθει??ειστε σοβαροι?Σωστα λετε για το κρανος και την προσοχη αλλα μην του λετε οτι θα σκοτωθει.....

 

Σαν 50αρι δεν πολυ τραβαει μπορεις να το κανεις 72κ.εκ αλλα πιστευω για αρχη καλα ειναι τα 50.

Σε ευχαριστω @ntinoscrypton για την πληροφορια ελπιζω αργα η γρηγορα ολα να γινουν οπως πρεπει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειμαι αναμεσα σε sprinter και GLX αλλα δεν ξερω τι να πρωτοπαρω μερικοι μου λενε καλυτερα το sprinter λογω οτι ειναι καινουργιο και η τιμη αρκετα χαμηλη!Το GLX ειναι μεταχειρο πειραγμενο αλλα 50αρι στα χαρτια λογικο ειναι οτι θα τραβαει περισσοτερο αλλα δεν μπορω να αποφασισω τι μπορει να ειναι καλυτερο απο τα 2 εσεις τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

στις 25/09/14 θα γινει στο καρπενισι το 43o Διεθνές Ράλι ΦΙΛΠΑ 2014 τα οχηματα θα ξεκινησουν στη λαμια ποια ειναι η γνωμη σας:D
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα σας!!!θα ηθελα να ρωτισω:εχω βαλει καποια ηχεια στο αυτοκινητο και χαλασε ο ενισχυτης μου (ασχετο) θα ηθελα να ρωτισω αν παραγγειλο εναν Πχ. απο το ιντερνετ(σκρουτζ) θα ταιριαζει με α ηχεια μου? :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!!θα ηθελα να ρωτισω:εχω βαλει καποια ηχεια στο αυτοκινητο και χαλασε ο ενισχυτης μου (ασχετο) θα ηθελα να ρωτισω αν παραγγειλο εναν Πχ. απο το ιντερνετ(σκρουτζ) θα ταιριαζει με α ηχεια μου? :D

 

αναλογα τα ηχεια αν ξερεις να τον ρυθμισεις δυσκολα θα τα κανεις ζημια βεβαια καλυτερα δες ποσα watts ηταν ο χαλασμενος ενισχυτης και παρε εναν ιδιας ισχυς ή ακομα καλυτερα ψαξε σε μαγαζια με ηχο πουλαν και μτχ σε καλες τιμες ή ισως θα μπορεσεις να επισκευασεις τον παλιο

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και σε αυτήν την ενότητα

 

στην αγορά μεταχειρισμένου, με σειρά προτεραιότητας ποιά κριτήρια θα βάζατε, με ταβάνι τα παρακάτω : 8χιλιάρικα, 1400κυβικά, 120ίπποι

Link to comment
Share on other sites

για μεσα στην πολη το θες? ατμοσφαιρικο η τουρμπισιο? μεχρι ποσο χρονων αυτοκινητο?

 

μέσα πόλη στο 95% των περιπτώσεων. τον χρόνο άντε να βγω 3-4 φορές εκτός Αττικής.

 

νομίζω η ατμόσφαιρα είναι πιο οικονομικό (?)

 

να είναι Euro 4 minimum!

Link to comment
Share on other sites

8 μήνες μετά νεκρανασταίνω το θέμα λοιπόν... ήμουν και γω εκεί :) Kαλά ήταν. Κρίμα που δεν ήταν στο wrc και ούτε θα είναι του χρόνου.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

Έχω το δίπλωμα εδώ και χρόνια αλλά δεν το εξασκούσα το άθλημα γιατί δεν είχα αυτοκίνητο.

Τώρα που έπεστρεψα στην πόλη μου έχω αρχίσει σιγά σιγά να παίρνω το αυτοκίνητο του πατέρα μου

αλλά έχω ακόμη αρκετό φόβο.

Γνωρίζεται αν η πίστα οδήγησης στα Ιωάννινα που είναι στην Ανατολή είναι ελεύθερη για το κοινό ή

μπορούν να πάνε μόνο αυτοκίνητα από σχολές οδήγησης μόνο; Μου φαίνεται ωραίος χώρος

για να πάρω λίγο τον αέρα του αυτοκινήτου.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οταν χρησιμοποιω μέσα μεταφορας για τις μετακινησεις μου, δεν παιρνω τα κλειδια του αυτοκινητου μαζι μου...βόλτα!

Ομως με τοσες κλοπες που γινονται σε σπιτια, το ξανασκεφτομαι.

Απο την αλλη ομως, γιατι να εχω πανω μου κατι το οποιο δεν το χρειαζομαι;

 

Εσεις τι κανετε σχετικα με αυτο το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα που ζες και που ..παρκάρεις.

Αν ζεις σε πόλη και παρκάρεις όπου βρεις , τότε λίγο δυσκολο αν σε κλέψουν(μακρυα απο μας) να βγουνε να τεσταρουν με τα μπικ μπικ ποιο αμαξι θα βγάλει συναγερμό.

Μπορείς να παρκαρεις 2 τετραγωνα μακρυα απο το σπιτι σου

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ανάλογα που ζες και που ..παρκάρεις.

Αν ζεις σε πόλη και παρκάρεις όπου βρεις , τότε λίγο δυσκολο αν σε κλέψουν(μακρυα απο μας) να βγουνε να τεσταρουν με τα μπικ μπικ ποιο αμαξι θα βγάλει συναγερμό.

Μπορείς να παρκαρεις 2 τετραγωνα μακρυα απο το σπιτι σου

 

Το αμαξι το παρκαρω στην πιλωτη της πολυκατοικιας....

Link to comment
Share on other sites

Απ' την άλλη γιατί δεν τα παίρνεις μαζί σου; Απ' το να έχεις το άγχος ότι μπορεί να σου ανοίξουν το σπίτι και να στα πάρουν, έχε τα πάνω σου.
Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιω μέσα μεταφορας για τις μετακινησεις μου, δεν παιρνω τα κλειδια του αυτοκινητου μαζι μου...βόλτα!

Ομως με τοσες κλοπες που γινονται σε σπιτια, το ξανασκεφτομαι.

Απο την αλλη ομως, γιατι να εχω πανω μου κατι το οποιο δεν το χρειαζομαι;

 

Εσεις τι κανετε σχετικα με αυτο το θεμα;

Καλυτερα παιρνε τα μαζι σου.Αλλα καλο ειναι να εχεις ενα 2ο κλειδι στο σπιτι καπου κρυμμενο σε περιπτωση που τα χασεις ή σε κλεψουν.Αμα εισαι ψηλα δεν υπαρχει ανησυχια.Αμα εισαι ισογειο-ημιοροφο,1ο οροφο,2ο ή 3ο αμα δεν ειναι ψηλη η οικοδομη εισαι στοχος γιατι οι κλεφτες μπορουν να σκαρφαλωσουν αμα βρουν πεζουλια.Στην οικοδομη της γιαγιας μου,μπηκαν δυο φορες(αποθηκες και στο διαμερισμα της).Πλεον κλειδωνουν και ξεκλειδωνουν συνεχως την εξωπορτα.Στο σπιτι μου,μπηκαν στις αποθηκες ανοιγοντας την πορτα(ειναι και σχετικα μεγαλη και ογκωδης).Τα ματια σου δεκατεσσερα φιλε μου ειδικα σε πολυσυχναστα μερη μην σε κλεψουν χωρις να το καταλαβεις(βουτανε μερικοι πορτοφολια για πλακα).

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να τα εχω παντοτε πανω μου, κι ας μην εχω το αυτοκινητο μαζι μου; better safe than sorry, καπως ετσι;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι στο εξής δίλημμα ως προς την αγορά μικρομεσσαίου diesel αυτοκινήτου:

 

α) Seat Leon III 1,6 TDI (105hp) άσπρο καινούργιο έκδοση style με περίπου 18 χιλιάδες ευρώ με το κλειδί στο χέρι.

 

β) VW Golf VIII 1,6 TDI (105hp) ασημί ελαφρώς μεταχειρισμένο με 10.000 χιλιόμετρα, έκδοση generation με 18,5 χιλιάδες ευρώ (πωλείται από την kosmocar ως εταιρικό αυτοκίνητο κάποιου στελέχους).

 

Θετικά Leon: Τιμή, Σπορ οδηγική αίσθηση, το ότι είναι καινούργιο.

 

Αρνητικά Leon: Σφιχτή ανάρτηση, ηχομόνωση, μεταπωλητική αξία

 

Θετικά Golf: Brand Name - μεταπωλητική αξία, ποιοτικότερο εσωτερικό, καλύτερο φινίρισμα, άνεση ανάρτησης.

 

Αρνητικά Golf: Τιμή, ουδέτερο οδηγικά, πιο φτωχός εξοπλισμός (λείπει cruise control & προβολείς ομίχλης)

 

Παρά το ότι το Golf φαίνεται σε άριστη κατάσταση έχω ενδοιασμούς ως προς τη μεταχείριση που υπέστη από το στέλεχος της kosmocar.

 

Θα ήθελα την άποψη σας για την επιλογή μεταξύ των δύο αυτών αυτοκινήτων αποκλειστικά.

 

Ευχαριστώ,

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

To golf επειδη το εχει φιλος και εχει ακριβως την εκδοση που μου λες....βγαζει πολυ καλη αισθηση πολυτελειας και ειναι ωραιο στον δρομο...προσωπικα το προτιμω απο το leon....
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Προτίμησε το καινούργιο. Όσο καλό κι αν είναι το μεταχειρισμένο, δεν παύει να είναι μεταχειρισμένο. :)

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο εννοείται

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένο και μάλιστα εταιρικό, πιο φτωχά εξοπλισμένο και με 10.000 που δεν ξέρει αν είναι μόνο τόσα. Επίσης πόσο εγγύηση έχει το golf;
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω. Προτίμησε το καινούργιο, συν ότι έχει και πιο πλούσιο εξοπλισμό. Μπορεί το Golf να έχει λίγα χιλιόμετρα, αλλά όπως λες κι εσύ, δεν ξέρεις πως το έχει μεταχειριστεί ο προηγούμενος.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...