Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το σκέφτεσαι από θέμα αξιοπιστίας πάντως, η Gilera και η Aprilia είναι στην ίδια Μαμά εταιρία ( Piaggio ), οπότε δεν παίζει το ένα να είναι αξιόπιστο και το άλλο να μην είναι.

Προσωπικά θα πήγαινα για το SR Max, γιατί είναι 100cc παραπάνω και πιο όμορφο κατά τη γνώμη μου.

 

Παρόλαυτα, σε αυτή την κατηγορία των 300cc ο βασιλιάς είναι ένας, SH 300, αλλά έρχεται με το ανάλογο κόστος.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θελω για το τρεχον εξαμηνο (ισως και ετος) να κανω ασφαλεια αυτοκινητου μεσω internet αντι του παραδοσιακου τρόπου με εναν "γνωστο" της οικογενειας ασφαλιστή.

 

εχω προτιμηση/αποφασισει προς την anytime (με τις αρκετες διαφημισεις στην τηλεοραση) καθως εχει το όνομα της interamerican από πίσω.

 

όμως, όταν συμπληρωνω τα στοιχεια του οχηματός μου, και παταω συνεχεια, μου βγαζει παντα ενα μηνυμα "Άγνωστος κωδικός σχεδίου".

Το εχει συναντησει και κανενας αλλος, ξερει κανεις τι σημαινει αυτό ?

 

δοκιμασα με mozilla αρχικα, μετα internet explorer k google chrome. σε ολους τα ιδια.

 

θα επικοινωνησω αυριο τηλεφωνικα με την εξυπηρετηση πελατων της ασφαλιστικης.

το θεμα μου ομως ειναι, οτι η ασφαλεια μου, εληξε χθες 7-12-2013.

αρα πρακτικα απο σημερα κυκλοφορω ανασφαλιστος μέχρι και αυριο/μεθαυριο όπου θα εχω κανει την νεα ασφαλεια?

 

ισχυει ότι υπαρχει καποια διορία (ενός μήνα?) από την ληξη της ασφαλειας για την ανανέωσή της?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θελω για το τρεχον εξαμηνο (ισως και ετος) να κανω ασφαλεια αυτοκινητου μεσω internet αντι του παραδοσιακου τρόπου με εναν "γνωστο" της οικογενειας ασφαλιστή.

 

εχω προτιμηση/αποφασισει προς την anytime (με τις αρκετες διαφημισεις στην τηλεοραση) καθως εχει το όνομα της interamerican από πίσω.

 

όμως, όταν συμπληρωνω τα στοιχεια του οχηματός μου, και παταω συνεχεια, μου βγαζει παντα ενα μηνυμα "Άγνωστος κωδικός σχεδίου".

Το εχει συναντησει και κανενας αλλος, ξερει κανεις τι σημαινει αυτό ?

 

δοκιμασα με mozilla αρχικα, μετα internet explorer k google chrome. σε ολους τα ιδια.

 

θα επικοινωνησω αυριο τηλεφωνικα με την εξυπηρετηση πελατων της ασφαλιστικης.

το θεμα μου ομως ειναι, οτι η ασφαλεια μου, εληξε χθες 7-12-2013.

αρα πρακτικα απο σημερα κυκλοφορω ανασφαλιστος μέχρι και αυριο/μεθαυριο όπου θα εχω κανει την νεα ασφαλεια?

 

ισχυει ότι υπαρχει καποια διορία (ενός μήνα?) από την ληξη της ασφαλειας για την ανανέωσή της?

 

δεν ξέρω τι είναι αυτό που σου έβγαλε φίλε μου, εγώ έκανα 2 ασφαλίσεις εκεί το τελευταίο δίμηνο χωρίς κάποιο πρόβλημα... ίσως κάτι στα στοιχεία που βάζεις να μην ταιριάζει, πάρε αύριο στην εξυπηρέτηση.

 

Τυπικά ναι έχεις ένα μήνα αλλά στο αυτοκίνητο καλό είναι να μην το εξαντλείς, έτσι και αλλιώς μόλις λυθεί το πρόβλημα θα ασφαλιστείς την ίδια μέρα στην anytime.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θελω για το τρεχον εξαμηνο (ισως και ετος) να κανω ασφαλεια αυτοκινητου μεσω internet αντι του παραδοσιακου τρόπου με εναν "γνωστο" της οικογενειας ασφαλιστή.

οταν ασφαλιζεσαι ετσι παει να πει οτι αν τρακαρεις κτλ.τις διαδικασιες πρεπει να τις κανεις μονος σου.δηλ.να πας απο την μια ασφαλιστικη στην αλλη και να πας να παρεις τα λεφτα.

-----------------------

εγω θα σου ελεγα πριν κλεισεις ανυτιμε να γραψεις ασφαλειες στο google και να μπεις στα 2-3 ψακτηρια που υπαρχουν να δεις και αλλες τιμες...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θελω για το τρεχον εξαμηνο (ισως και ετος) να κανω ασφαλεια αυτοκινητου μεσω internet αντι του παραδοσιακου τρόπου με εναν "γνωστο" της οικογενειας ασφαλιστή.

 

εχω προτιμηση/αποφασισει προς την anytime (με τις αρκετες διαφημισεις στην τηλεοραση) καθως εχει το όνομα της interamerican από πίσω.

 

όμως, όταν συμπληρωνω τα στοιχεια του οχηματός μου, και παταω συνεχεια, μου βγαζει παντα ενα μηνυμα "Άγνωστος κωδικός σχεδίου".

Το εχει συναντησει και κανενας αλλος, ξερει κανεις τι σημαινει αυτό ?

 

δοκιμασα με mozilla αρχικα, μετα internet explorer k google chrome. σε ολους τα ιδια.

 

θα επικοινωνησω αυριο τηλεφωνικα με την εξυπηρετηση πελατων της ασφαλιστικης.

το θεμα μου ομως ειναι, οτι η ασφαλεια μου, εληξε χθες 7-12-2013.

αρα πρακτικα απο σημερα κυκλοφορω ανασφαλιστος μέχρι και αυριο/μεθαυριο όπου θα εχω κανει την νεα ασφαλεια?

 

ισχυει ότι υπαρχει καποια διορία (ενός μήνα?) από την ληξη της ασφαλειας για την ανανέωσή της?

 

 

αφού εχεις πρόβλημα online, πάρε τους τηλέφωνο και κάντο η δοκιμασε έστω απο αλλο υπολογιστή. Πριν 4-5 μέρες ασφάλισα κανονικά και το αμάξι ενός συγγενή. Είμαι χρόνια και γω και πολλοι γνωστοι στην Anytime, και ακομα και οταν προεκυψε ασφαλιστικό γεγονός η εξυπηρέτηση ήταν η αναμενόμενη.

 

Το ολο συστημα εχει φτιαχτεί για να σε εξυπηρετεί τηλεφωνικα σε ολη την διάρκεια του οποιου γεγονότος.

 

ps: για ενα μηνα μετα την ληξη της ασφαλισης σου, καλύπτεσαι απο το επικουρικο για τα βασικα...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

ps: για ενα μηνα μετα την ληξη της ασφαλισης σου, καλύπτεσαι απο το επικουρικο για τα βασικα...

 

Ισσχύει αυτό ακόμα και τώρα με τις αλλαγές στις ασφαλιστικές; Εννοώ μετά τα τελευταία κανόνια που χτύπησαν;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρες,

 

σχετικά με το ECO , τι ακριβώς γίνεται?

 

εννοώ όντως μειώνει την κατανάλωση, ή από το σταμάτα ξεκίνα τελικά δεν κάνει τίποτα κι επιβαρύνει τον κινητήρα από το "αναψε-κλείσε" ?

Edited by psolee
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

 

σχετικά με το ECO , τι ακριβώς γίνεται?

 

εννοώ όντως μειώνει την κατανάλωση, ή από το σταμάτα ξεκίνα τελικά δεν κάνει τίποτα κι επιβαρύνει τον κινητά από το "αναψε-κλείσε" ?

 

Από όσο έχω διαβάσει (γιατί έψαχνα αυτοκίνητο σχετικό) η διακοπή και η επανέναρξη είναι τόσο «ομαλές» που δεν επιβαρύνει στην κατανάλωση. Δεν είναι οτι σβήνει εντελώς ένα πράγμα σαν την πρώτη φορά που βάζεις μίζα για εκκίνηση. Είναι λίγο διαφορετική διαδικασία που κόβει - και ξαναδίνει καύσιμο στον κινητήρα για να προχωρήσεις.

 

Αυτά τουλάχιστον είχα μάθει. Δεν ξέρω αν κάποιος πιο ειδικός γνωρίζει καλύτερα φυσικά.

Life, like poker has an element of risk. It shouldn't be avoided. It should be faced.
Link to comment
Share on other sites

φαντάσου καθημερινά πόσες φορές σταματάμε.

αυτό που με κάνει να απορώ είναι πως ακόμα κι αν επιτυγχάνετε μείωση κατανάλωσης (που δεν έχω ιδέα πόση μπορεί να είναι) , το ζόρι που τραβάει ο κινητήρας θα πρέπει να είναι μεγάλο

βέβαια τεχνολογίες κ.λπ αυτοκινήτων δεν γνωρίζω απλά έτσι μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κανεις δεν ξερει ακομα μακροχρονια τι θα βγαλει,αν βγαλει αυτο το συστημα.παντως αν γινει σε μια εταιρεια θα το δουμε σε ολες γιατι ολες διαθετουν πια αυτο το συστημα.εκτος της μιζας δεν θα πηγαινε ο νους μου καπου αλλου.βεβαια επειδη το συστημα εχει δοκιμαστει αρκετα χρονια τωρα δεν παρατηρηθηκε κατι σοβαρο.ομως εγω θεωρω οτι δεν ειναι σωστο τουλαχιστον στην αρχη των πρωτων χιλιομετρων που δεν εχει λιπανθει σωστα ακομα ο κινητηρας να αναβει-σβηνει.

για καλο και κακο στην πολυ κινηση δεν το ενεργοποιω.μονο πριν απο φαναρια που θα εχω μεγαλο στοπ και φυσικα οχι στα πρωτα χιλιομετρα μετα την εκινηση.ποτε ομως μεσα στην πολλη κινηση

εχοντας μονο τις βασικες περιφεριακες γνωσεις παντα γυρω απο το αυτοκινητο και την εμπειρια πολλων χρονων.δεν ειμαι μηχανικος.απλη αποψη ενος οδηγου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω αξίζει το δικό της θέμα για τους φαν των ηλεκτροκίνητων!

 

Το καλεντάρι του 2014 έχει 10 αγώνες και ξεκινάμε με το Πεκίνο 13 Σεπτεμβρίου. Οι 3 τελευταίοι αγώνες θα γίνουν στην Ευρώπη.

 

Τα μονοθέσια θα κάνουν το 0-100 σε 3 δευτερόλεπτα και η τελική θα περιορίζεται στα 225χλμ./ω

Στα δοκιμαστικά το μοτέρ θα διαθέτει 270 άλογα και το βάρος με τον οδηγό θα είναι στα 800 κιλά με τα 200 κιλά να είναι οι μπαταρίες.

Οι ηλεκτροκινητήρες θα είναι κατασκευή της McLaren.

 

http://blog.caranddriver.com/wp-content/uploads/2013/12/A-Farewell-to-Hydrocarbons-feature-map-3-626.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eίναι η πρώτη φορά στην ιστορία του που το ράλυ Ακρόπολις έχει σούπερ ειδική μέσα σε πόλη.

Μία ειδική που συγκέντρωσε τους χιλιάδες φίλους του αυτοκινήτου που παρακολούθησαν την μοναδική αυτή αγωνιστική εμπειρία.

ένα βιντεάκι με φόντο το λιμάνι της Κορίνθου.

http://www.acropolisrally.gr/Sites/acropolisrally3/SiteTemplates/images/logo.png

Edited by tasoscor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γεια σας. Εχω κανει μια παραγγελία σε εναν "μαντρά" για αυτοκινητο απο το εξωτερικό. Εκείνος οσο ηταν εκει μου ζητησε στοιχεία για το τιμολογιο, τα οποια του εδωσα. Επικοινωνησε υστερα για να μου ζητησει ηλεκτρονική αλλα και μια με γνήσιο υπογραφής εξουσιοδότηση για εναν εκτελωνιστη, ομως, σε εκεινην μου ζητάει να γραψω πως θα εκτελωνισω διαφορετικο αυτοκίνητο απο αυτο που εχω παραγγείλει. Το γιατί δεν το ξέρω ακομα καθως περιμένω απάντηση. Οι ερωτήσεις μου προς το παρόν, ειναι, σε ποιανού την κυριοτητα ειναι αυτην την στιγμη το αυτοκινητο εφοσον ταξιδεύει, πως μπορω να ελέγξω την κυριοτητα του πριν και εφόσον γίνει η μεταβιβαση, πως επισης μπορω να ελεγξω τυχον προσημειωσεις και τελος σε τι δεσμεύομαι εφοσον υπάρχει τιμολόγιο στο όνομά μου και το εκτελωνησουν για λογαριασμό μου. Να σημειώσω πως δεν εχω δωσει κανενα χρηματικο ποσο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο ονομα σου θα περασει οταν θα εκτελωνιστει και θα παρει την καινουργια αδεια κυκλοφοριας.Προς το παρων απο Γερμανια το Fahrzeugbrief δηλαδη η αδεια κυκλοφοριας ειναι στο ονομα του εμπορου που το φερνει στην Ελλαδα.Το τιμολογιο χρειαζεται για τον εκτελωνισμο ετσι και αλλιως δεν εχει σημασια σε πιανου ονομα ειναι.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας σε 2 μηνες κλεινω τα 16 και αποφασισα να παρω ενα μηχανακι παπι δηλαδη στα 50cc το οποιο ειναι το daytona sprinter 50αρι!Μου αρεσει παρα πολυ και δεν το αλλαζω με τιποτα αλλα θελω να μαθω μεχρι ποσο μπορει να πηγαινει τελικη ποσο θα τραβαει η αλλιως αμα δεν ικανοποιηθω τι βελτιωση μπορω να κανω ωστε να εχει καλυτερη αποδοση??? Edited by Mhxanovios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε 2 μηνες κλεινω τα 16 και αποφασισα να παρω ενα μηχανακι παπι δηλαδη στα 50cc το οποιο ειναι το daytona sprinter 50αρι!Μου αρεσει παρα πολυ και δεν το αλλαζω με τιποτα αλλα θελω να μαθω μεχρι ποσο μπορει να πηγαινει τελικη ποσο θα τραβαει η αλλιως αμα δεν ικανοποιηθω τι βελτιωση μπορω να κανω ωστε να εχει καλυτερη αποδοση???

 

Για αρχή θα σου έλεγα να έχεις το μυαλό στο κεφάλι, να φοράς κράνος ΠΑΝΤΑ και να είσαι προσεκτικός γιατί η στραβή δεν αργεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έχε πάντα το κράνος στο κεφάλι σου. ΠΑΝΤΑ όμως. Ακόμα και για να πας στο περίπτερο στα 100 μέτρα για τσίχλες.

Μόνο αυτό έχω να σου πω εγώ, μιας και δε ξέρω πολλά από μηχανάκια.

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρεις πραγματικα. φιλος μου εμεινε 2 μηνες περσι στο νοσοκομειο μετα απο τρακαρισμα. και ο θειος μου απο τα 20 του μεχρι σημερα ταλαιπωρειται απο ατυχημα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά είπα να ανοίξω ένα.

Ρε παιδιά έχω 2 θέματα, το ένα είναι ότι δε πατώ πολύ γκάζι γιατί με φοβίζει λίγο ο ήχος που κάνει ότι θα εκραγεί ξέρω 'γω και έτσι πολλές φορές μου σβήνει (αν και θεωρώ το να σου σβήσει τη μεγαλύτερη βλακεία) και το άλλο είναι ότι πάω πολύ δεξιά όταν οδηγώ. Δε ξέρω γιατί, απλά πάω :( Και δε ξέρω πώς να το ελέγξω και να πάω στο μέσο. Αρκετές φορές συγκεντρώνομαι και πάω κι άλλες ξεφεύγω.

Κανα tip? Βοηθήστε με τον άμοιρο, την Πέμπτη δίνω και θέλω να το περάσω το ρημάδι να τελειώνω

Link to comment
Share on other sites

Το να πηγαίνεις στο μέσο της λωρίδας δεν έχει κάποιο κόλπο να σου πει κάποιος... Θέμα συγκέντρωσης είναι. Αν δεν μπορείς να μείνεις 15 λεπτά συγκεντρωμενος για να περάσεις την εξέταση, τί να σε πω?

 

Για το άλλο που λες, είναι μεν χειρότερο να σου σβήσει η μηχανή, αλλά και το να φορτώνεις τις στροφές και να μουγκριζει το αμάξι δεν δίνει καλή εικόνα. Αυτό που πρέπει να κάνεις για εξάσκηση είναι να πας σε δρόμους με ελαφρά ανηφορική κλίση και να προσπαθείς να κρατάς το αμάξι σταθερό (να μην πηγαίνει ούτε μπρος, ούτε πίσω) χρησιμοποιώντας μόνο γκάζι και συμπλέκτη χωρίς να αγγίζεις καθόλου φρένο και χειρόφρενο. Και όσο μπορείς με χαμηλότερες στροφές.

 

 

Όπως και να 'χει, καλή επιτυχία.

Edited by aposman1982
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλά είπα να ανοίξω ένα.

Ρε παιδιά έχω 2 θέματα, το ένα είναι ότι δε πατώ πολύ γκάζι γιατί με φοβίζει λίγο ο ήχος που κάνει ότι θα εκραγεί ξέρω 'γω και έτσι πολλές φορές μου σβήνει (αν και θεωρώ το να σου σβήσει τη μεγαλύτερη βλακεία) και το άλλο είναι ότι πάω πολύ δεξιά όταν οδηγώ. Δε ξέρω γιατί, απλά πάω :( Και δε ξέρω πώς να το ελέγξω και να πάω στο μέσο. Αρκετές φορές συγκεντρώνομαι και πάω κι άλλες ξεφεύγω.

Κανα tip? Βοηθήστε με τον άμοιρο, την Πέμπτη δίνω και θέλω να το περάσω το ρημάδι να τελειώνω

 

Ενα ειναι το κολπο κανε και αλλα μαθηματα, αν δεν νιωθεις σιγουρος φιλε μου. Και εξεφρασε αυτα τις αδυναμιες σου στον δασκαλο σου. Κανεις δεν γεννηθηκε Σουμαχερ. Ολα εμπειρια ειναι.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστιζει τώρα η ωρα μαθηματος με δάσκαλο? Οταν εκανα εγω πριν καμμια 15ετια έδινα 7.500 δρχ το μαθημα.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...