Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εστω ηλεκτρονικος δεν θα κολλησουμε εκει..απλα εγω ρωτησα αν μπορει να το βάλει ο οποιοσδήποτε ή αν χρειάζεται κάποιον ειδικό.
Δεν υπάρχουν κακοί άνθρωποι,υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται την καλοσύνη σου.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

xenon μονο της bosch με τον μικρο ανταπτορα,πολυ ευχαριστημενος.160 ευρω

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχει δικια της.Ετσι σε περιπωση ακινησιας της μηχανης να μην αδειασει την μπαταρια της μηχανης.

και πανω απ ολα αν κοψουν το καλωδιο την μπαταριας να δουλεψει για οσο προλαβει η δικια της μπαταρια...

γι αυτο καλυτερα αν εχεις ακριβη μηχανη να βαλεις συναγερμο με ενδειξεις ή sms που λενε για ποιο λογο χτυπαει ο συναγερμος.

Link to comment
Share on other sites

εστω ηλεκτρονικος δεν θα κολλησουμε εκει..απλα εγω ρωτησα αν μπορει να το βάλει ο οποιοσδήποτε ή αν χρειάζεται κάποιον ειδικό.

 

εκαστος στο ειδος του που λεει και η παροιμια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έβαλα το GPS πάνω στο Beverly 250 του 2006 και ξεκίνησα να βλέπω διαφορές.

Πολύ χονδρικά:

<100 χλμ/ω ==> γύρω στα 10 χλμ/ω

>100 χλμ/ω ==> γύρω στα 15 χλμ/ω

 

Πραγματικά το θεωρώ απαράδεκτο να κλέβει τόσο.Είναι φυσιολογικό?Πήγαινα με 120χλμ/ω και έβλεπα 105χλμ/ω στο GPS.

 

Δυστυχώς δεν θυμάμαι πόσο είχα μετρήσει το Crypton R που είχα πριν για να δω αν και εκεί έκλεβε τόσο.Πάντως αμφιβάλλω τα 115 που έπιανε το Crypton να ήταν κάτω από 105..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Επισης τα κοντερ κλεβουν μεχρι και 10%...δηλαδη μεχρι τοσο ειναι αποδεκτο.τωρα απο οτι λες αυτο κλεβει πολυ παραπανω.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις τις εργοστασιακες διαστασεις ελαστικων;

Ναι όλο μαμά είναι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας!! Προσφατα σε Fiat Punto 1250, μοντελο 2001, αλλαξαμε λαστιχα (βαλαμε τα toyo vario v2 σε διασταση 185/60/14....ελπιζω να ειναι καλα...τι λετε??? ) και μετα απο 70.000 παρουσιαστικε ενας θορυβος στα πισω αμορτισερ...ειδικα..στο πισω δεξια...μετα απο 3 επισκεψεις σε 3 διαφορετικα συνεργεια... μου ειπανε οτι θελουνε αμεση αλλαγη...ειδικα το πισω δεξια...εχει πεσει η αποδοση του στο 28% και το αριστερο στο 36......τα μπροστινα αντεχουνε λιγο ακομα...77% το αριστερο και 65 το δεξι....

Και σας ρωταω τωρα....Ειναι λογικο και ασφαλες να αλαχτουνε ( τουλαχιστον για τωρα στην αρχη...) μονο τα 2 πισω αμορτισερ...η θα γινει η συμπεριφορα του αυτοκινητου οτι ναναι??? Σκεφτομαι Να βαλω monroe reflex...τι γνωμη εχετε?? δεν το πλακωνω υπερβολικα και ουτε το πιεζω στο οριο το αμαξι...σχεδον ποτε

Ευχαριστω..

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

σπανια ακουω για αλλαγη μονο σε 2 ...καλυτερα ολα μαζι.

εφοσον παιζει θεμα χρηματων ψαξε και στο ινετ για καλυτερες τιμες ή βαλε ατοκες δοσεις(αρκετα μεγαλα μαγαζια τις υποστηριζουν)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!! Προσφατα σε Fiat Punto 1250, μοντελο 2001, αλλαξαμε λαστιχα (βαλαμε τα toyo vario v2 σε διασταση 185/60/14....ελπιζω να ειναι καλα...τι λετε??? ) και μετα απο 70.000 παρουσιαστικε ενας θορυβος στα πισω αμορτισερ...ειδικα..στο πισω δεξια...μετα απο 3 επισκεψεις σε 3 διαφορετικα συνεργεια... μου ειπανε οτι θελουνε αμεση αλλαγη...ειδικα το πισω δεξια...εχει πεσει η αποδοση του στο 28% και το αριστερο στο 36......τα μπροστινα αντεχουνε λιγο ακομα...77% το αριστερο και 65 το δεξι....

Και σας ρωταω τωρα....Ειναι λογικο και ασφαλες να αλαχτουνε ( τουλαχιστον για τωρα στην αρχη...) μονο τα 2 πισω αμορτισερ...η θα γινει η συμπεριφορα του αυτοκινητου οτι ναναι??? Σκεφτομαι Να βαλω monroe reflex...τι γνωμη εχετε?? δεν το πλακωνω υπερβολικα και ουτε το πιεζω στο οριο το αμαξι...σχεδον ποτε

Ευχαριστω..

 

Οταν σου λενε πως εχει πεσει η αποδοση του... σε σχεση με ΤΙ επεσε? Εχουνε τις αρχικες τιμες των αμορτισερ σου και κανουν συγκριση? Τα αμορτισερ μετριουνται σε αποκλιση μεταξυ τους στον ιδιο αξονα! Αν εχει δεξι με αριστερο μεγαλη αποκλιση τοτε χρηζουν αλλαγης.

 

Ναι μπορεις να αλλαξεις μονο τα αμορτισερ του ιδιου αξονα! Βεβαια τωρα γενικως αν αυτα τα αμορτισερ κλεισανε 40κ χλμ και πανω... δωστα σουτ ολα μαζι....

Link to comment
Share on other sites

φιλε αλλαξε τα οπς ειπαν και παιδια και τα 4! μην αλλαξεις μονο τα 2

οσο για τα monroe θα σου ελεγα καλυτερα να βαλεις sachs η αμα θελεις κατι ποιο

οικονομικο βαλε bilstein τα μαυρα

Link to comment
Share on other sites

αν Και δεν θυμαμαι αρκιβως τα νουμερα...νομιζω πως μου ειχανε πει πως στον πισω αξονας εχουνε 28% διαφορα...και στον μπροστα καπου 8% διαφορα....μεταξυ τους.... Τα monroe reflex τα προτεινανε και οι 3 μηχανικοι που πηγα...και οσο για τα sachs ακουσα οτι ειδικα τα SACHS Advantage...δεν βγαζουνε και πολλα χιλιομετρα.... τα εχει φορεσει κανεις απο εσας?
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Στα 50 με 60 χιλ.χιλιόμετρα συνήθως θέλουν αλλαγή όλα τα αμορτισέρ και μιας που αλλάζεις καλύτερα για την ευστάθεια του αυτοκινήτου τα αλλάζει όλα μαζί. Τα bilstein Β4 τα μαύρα, πρέπει να βγαίνει το σετ περίπου στα 230 ευρώ (μπρος-πίσω κομπλέ).

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

υποθετω οτι τα ποσοστα βγηκαν με αμερτοσιμομετρο?

 

Ναι φιλε μου σε συνεργειο που ειχε αμορτισερομετρο! παντως παιδια...ρωτησα σε 2-3συνεργεια...και μου ειπανε ολοι για 250 ευρω πανω κατω.... μαλλον παω και για τα 4... τωρα ποια δεν εχω αποφασισει ακομα....:worry: βαλε sachs λενε αλλοι ειναι καλυτερα απο monroe reflex....αλλοι λενε για βαλε ta monroe reflex ειναι μια χαρα...για τα Bilstein τα μαυρα εχω ακουσει οτι σε 10-15.000 κοπανανε...και μαλακωνουνε αποτομα... ενας αλλος παλι μου προτεινε κατι ισπανικα....ALCO...δεν τα γνωριζω...καθολου και μαλιστα μου ειπε οτι ο πολυς κοσμος δεν τα ξερει και ειναι παρα πολυ καλα....εχω λιγακι μπερδευτει....:p Ενταξει θα μου πειτε Φιατακι ειναι....μην ψαχνεσαι τοσο... εχετε δικιο αλλα προς το παρον δεν σκεφτομαι να το αλλαξω...και ψαχνω κατι να μην με προδωσει... Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια...την επομενη εβδομαδα θα παω για την αλλαγη και θα σας πω εντυπωσεις...

ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Αμα εισαι ευχαριστημενος απο τα "μαμα" αμορτισερ βαλε παλι τα ιδια.Λογικα Magneti Marelli ή Βoge ειναι .

Φυσικα δεν θα τα αγορασεις μεσα απο τη Φιατ αλλα απο μαγαζι με ανταλλακτικα.

Link to comment
Share on other sites

Και τα monroe reflex μια χαρά είναι, αλλά τα bilstein έχουν πιο σπορ κράτημα και κοπανάνε μετά τα 25.000 χιλιόμετρα, αν δεν προσέχεις και περνάς όλες τις λακούβες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

φοραω Sachs Advantage εδω και 4 χρονια στο κορσα μου και ειμαι μετρια ικανοποιημενος. δεν εχουν τοσο σπορ αισθηση και κρατημα οπως αλλα αμορτισερ (sachs performance, bilstein sport, koni), ενω παραλληλα κοπανανε και αρκετα. δε θα τα προτεινα, ενω απο οσο ξερω η sachs τα εχει σταματησει..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

το πολακι θα παιρνα..καλυτερη ποιοτητα υλικων στο εσωτερικο και δυνατοτητα επιλογης και 5θυρου αμαξωματος..γι αυτους που θελουν πρακτικο γκαζομικρο:)
Link to comment
Share on other sites

υποθετω οι ερωτησεις θα πρεπει να ειναι του στυλ.

τι διαφορες εχουν μιας και ειναι και τα 2 vag group.

ιδιο σασι?διαφορετικο intercooler-turbo?ιδια αναρτηση?

και τα 2 turbo-compressora?ενω και τα 2 180αρια και το polo δηλωνετε 0.2 sec γρηγοροτερο...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...