Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 26/6/2024 at 1:44 ΜΜ, elkons said:

Καλησπέρα, τον Αύγουστο θα έρθουν Ελλάδα μερικοί συγγενείς μου που μένουν Γερμανία . Έχουν Deutsche Telekom,οπότε στην Ελλάδα μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα δεδομένα τους κανονικά; λογικά θα συνδεθούν με Cosmote ? Ή θα πρέπει να πάρουν τοπική κάρτα?

Με το γερμανικό νούμερο μπορούν κανονικά να έχουν περιαγωγή, Cosmote ειδικά θα έχουν πολύ πιθανό και 5G, VoLTE λόγω ότι είναι στον ίδιο ομιλο(Telekom). 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Just now, Nikolas14 said:

Με το γερμανικό νούμερο μπορούν κανονικά να έχουν περιαγωγή, Cosmote ειδικά θα έχουν πολύ πιθανό και 5G, VoLTE λόγω ότι είναι στον ίδιο ομιλο(Telekom). 

Το αντίστοιχο ισχύει και όσοι έχουν Vodafone GER σε Vodafone GR? επειδή είναι ίδιος όμιλος 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, elkons said:

Το αντίστοιχο ισχύει και όσοι έχουν Vodafone GER σε Vodafone GR? επειδή είναι ίδιος όμιλος 

Πάνω κάτω ναι… παράδειγμα Vodafone GR στη Κύπρο μπαίνει μόνο σε Cyta-Voda και δεν αλλάζει πάροχο. Το ίδιο και με Vodafone GR στην Ιταλία που πάει στην αντίστοιχη Vodafone. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikolas14 said:

Πάνω κάτω ναι… παράδειγμα Vodafone GR στη Κύπρο μπαίνει μόνο σε Cyta-Voda και δεν αλλάζει πάροχο. Το ίδιο και με Vodafone GR στην Ιταλία που πάει στην αντίστοιχη Vodafone. 

στην Ελλλαδα το κυπριακο voda μπαινει και στην Nova και σε μερικες περιπτωσεις οταν δεν βρει δικτυο και στην cosmote

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, elkons said:

Το αντίστοιχο ισχύει και όσοι έχουν Vodafone GER σε Vodafone GR? επειδή είναι ίδιος όμιλος 

Πάντως φίλος με Vodafone Germany στην Vodafone Spain δεν έχει VoLte.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα από Τιρανα. Ξεκίνησα από την Αθήνα με φίλους για τουρ στα Βαλκάνια. Πρώτος σταθμός λοιπόν η Αλβανία. Εγώ με Vf GR μπήκα σε Vf ALB και το δίκτυο ήταν εξαιρετικό από τα σύνορα μέχρι την πρωτεύουσα, τα Τιρανα. Εννοείται δεν υπάρχει 5G ωστόσο έχει πολύ καλές ταχύτητες σε 5G. Η φίλη μου με cosmote είχε συνεθει επίσης σε Vf Alb ενώ ο κολλητός μου με την κοπέλα του με nova συνδέθηκαν με μια ALBania mobile με τραγική κάλυψη 3G στις μεγαλεσ εθνικές οδούς που ολοκληρώθηκαν πρόσφατα και 2G στους επαρχιακούς δρόμους. Μονο στα Τιρανα είχε 4G και αυτό μέχρι 25 Mbps. Αύριο θα φύγουμε για Σκόπια και θα ανεβάσω από εκεί. Πάντως η Vf Albania είναι καλύτερη από nova και ίσως και από Vf GR

 

IMG_5101.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Gv2008 said:

Καλησπέρα από Τιρανα. Ξεκίνησα από την Αθήνα με φίλους για τουρ στα Βαλκάνια. Πρώτος σταθμός λοιπόν η Αλβανία. Εγώ με Vf GR μπήκα σε Vf ALB και το δίκτυο ήταν εξαιρετικό από τα σύνορα μέχρι την πρωτεύουσα, τα Τιρανα. Εννοείται δεν υπάρχει 5G ωστόσο έχει πολύ καλές ταχύτητες σε 5G. Η φίλη μου με cosmote είχε συνεθει επίσης σε Vf Alb ενώ ο κολλητός μου με την κοπέλα του με nova συνδέθηκαν με μια ALBania mobile με τραγική κάλυψη 3G στις μεγαλεσ εθνικές οδούς που ολοκληρώθηκαν πρόσφατα και 2G στους επαρχιακούς δρόμους. Μονο στα Τιρανα είχε 4G και αυτό μέχρι 25 Mbps. Αύριο θα φύγουμε για Σκόπια και θα ανεβάσω από εκεί. Πάντως η Vf Albania είναι καλύτερη από nova και ίσως και από Vf GR

 

IMG_5101.png

Καλά να περάσετε!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, panos.k2 said:

Καλά να περάσετε!!

Ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε τη συνέχεια.

Στη Βόρεια Μακεδονία σε ποια δίκτυα μπήκατε;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MIKU said:

Αναμένουμε τη συνέχεια.

Στη Βόρεια Μακεδονία σε ποια δίκτυα μπήκατε;

Καλησπέρα. Αύριο το πρωί φεύγουμε από Αλβανία και θα ενημερώσω για τα εκεί δίκτυα 

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2024 at 1:58 ΠΜ, Gv2008 said:

Καλησπέρα. Αύριο το πρωί φεύγουμε από Αλβανία και θα ενημερώσω για τα εκεί δίκτυα 

Σε καμία παραλία δεν πήγατε;;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, katsiletra said:

Σε καμία παραλία δεν πήγατε;;

Πήγαμε στο Εξαμιλι. Πολύ ωραίες παραλίες αλλά τιμές Ελλάδας. Μπορεί να είχε 15 ευρώ το σετ οι ξαπλώστρες, όμως ήταν ξαπλώστρες, όπως αυτές στα beach bar στη Μύκονο. Από θέμα κάλυψης είχε παντού σχεδόν 3G/4G. Σήμερα φεύγουμε και επιστρέφουμε εσπευσμένα στην Αθήνα γιατί ο κολλητός μου χτύπησε και δεν μπορέσαμε να συνεννοηθούμε στο νοσοκομείο. Παρόλα αυτά, από τα σύνορα μέχρι την Αθήνα θα κάνω καταγραφές στο nPerf και θα δω και που υπάρχει 4G/5G

Link to comment
Share on other sites

Κύπρος πλέον το soeasy καρτοκινητο δίνει 50gb, 500 λεπτά ομιλίας και 500sms με 10€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, junglist said:

Κύπρος πλέον το soeasy καρτοκινητο δίνει 50gb, 500 λεπτά ομιλίας και 500sms με 10€.

Ερώτηση:
Είναι διαθέσιμα και για περιαγωγή εντός ΕΕ;
:classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι διαθέσιμα προς ΕΕ αξίζει.

Νομίζω πέρνεις esim με 12 ευρώ από εδώ μαζί με το πακέτο

https://www.cyta.com.cy/az/buy-soeasy-with-esim?language=el

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, spoukos said:

Αν είναι διαθέσιμα προς ΕΕ αξίζει.

Νομίζω πέρνεις esim με 12 ευρώ από εδώ μαζί με το πακέτο

https://www.cyta.com.cy/az/buy-soeasy-with-esim?language=el

υποψην, αν αγορασεις sim απο την κυπρο, πρεπει να την ενεργοποιησεις εκει

δεν ενεργοποιειται στην Ελλαδα, οπως παραδειγμα οι αγγλικες 

δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα αλλα πριν μερικα χρονια ετσι ηταν

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spoukos said:

Αν είναι διαθέσιμα προς ΕΕ αξίζει.

Νομίζω πέρνεις esim με 12 ευρώ από εδώ μαζί με το πακέτο

https://www.cyta.com.cy/az/buy-soeasy-with-esim?language=el

Αν το ψάξεις λίγο το πακέτο είναι για 31 ημέρες και αν δεν κάνεις ανανέωση μέχρι την λήξη του αριθμού, τέλος.

Μάπα το καρπούζι.

1 hour ago, HEO said:

υποψην, αν αγορασεις sim απο την κυπρο, πρεπει να την ενεργοποιησεις εκει

δεν ενεργοποιειται στην Ελλαδα, οπως παραδειγμα οι αγγλικες 

δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα αλλα πριν μερικα χρονια ετσι ηταν

Δεν έγραφε κάτι τέτοιο ούτε κάτι για ταυτοποίηση. Απλώς είπε ότι αν βάλεις ψεύτικο όνομα, δεν θα σε βοηθήσουν αν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dimitroula10 said:

Δεν έγραφε κάτι τέτοιο ούτε κάτι για ταυτοποίηση. Απλώς είπε ότι αν βάλεις ψεύτικο όνομα, δεν θα σε βοηθήσουν αν υπάρχει πρόβλημα.

Ok πάσο

Δοκίμασε και πες μας 🙂

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, HEO said:

Ok πάσο

Δοκίμασε και πες μας 🙂

Δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα. Το ΠΑΚΕΤΟ είναι μία χαρά ακόμα. Φορητότητα δεν υπάρχει, μένουμε Ελλάδα.

Screenshot_20240726-202158_Dolphin.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2024 at 5:46 ΜΜ, opmgls said:

Ερώτηση:
Είναι διαθέσιμα και για περιαγωγή εντός ΕΕ;
:classic_smile:

Τα data ναι, τα χρησιμοποιώ σε όλα τα ταξίδια μου.
Τα άλλα δε νομίζω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για θυμίστε μου λίγο στην Ισπανία η Cosmote σε ποια δίκτυα δίνει πρόσβαση σε δίκτυα τουλάχιστον 4G. Ψάχνω στην ιστοσελίδα τους,αλλά έχουν βγάλει τα συνεργαζόμενα δίκτυα

Για την ιστορία η μαύρη λέει ότι δίνει σε Orange και Telefonica 5G και η κόκκινη δίνει μόνο στην Vodafone Espãna 5G και στην Yoigo μόνο 4G

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Για θυμίστε μου λίγο στην Ισπανία η Cosmote σε ποια δίκτυα δίνει πρόσβαση σε δίκτυα τουλάχιστον 4G. Ψάχνω στην ιστοσελίδα τους,αλλά έχουν βγάλει τα συνεργαζόμενα δίκτυα

Για την ιστορία η μαύρη λέει ότι δίνει σε Orange και Telefonica 5G και η κόκκινη δίνει μόνο στην Vodafone Espãna 5G και στην Yoigo μόνο 4G

Movistar η Cosmote! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Για θυμίστε μου λίγο στην Ισπανία η Cosmote σε ποια δίκτυα δίνει πρόσβαση σε δίκτυα τουλάχιστον 4G. Ψάχνω στην ιστοσελίδα τους,αλλά έχουν βγάλει τα συνεργαζόμενα δίκτυα

Για την ιστορία η μαύρη λέει ότι δίνει σε Orange και Telefonica 5G και η κόκκινη δίνει μόνο στην Vodafone Espãna 5G και στην Yoigo μόνο 4G

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/countriesandnetworks_res.html

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Για θυμίστε μου λίγο στην Ισπανία η Cosmote σε ποια δίκτυα δίνει πρόσβαση σε δίκτυα τουλάχιστον 4G. Ψάχνω στην ιστοσελίδα τους,αλλά έχουν βγάλει τα συνεργαζόμενα δίκτυα

Για την ιστορία η μαύρη λέει ότι δίνει σε Orange και Telefonica 5G και η κόκκινη δίνει μόνο στην Vodafone Espãna 5G και στην Yoigo μόνο 4G

Τι εννοείς το έχουν βγάλει;

Εδώ είναι:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/countriesandnetworks_res.html

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, MIKU said:

Τι εννοείς το έχουν βγάλει;

Εδώ είναι:

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/countriesandnetworks_res.html

 

1 hour ago, elkons said:

Για κάντε μια αναζήτηση δεν λέει παροχους 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...