Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θελω να ανοιξω ενα θεμα για τις τραπεζες στην Αγγλια. Που;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

0.78€/λεπτό χρεώνει η Orange τις κλήσεις προς Ελλάδα στα καρτοκινητά της.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

0.78€/λεπτό χρεώνει η Orange τις κλήσεις προς Ελλάδα στα καρτοκινητά της.

 

Ναι μου το επιβεβαιωσε και ο ιδιοκτητης του κινητου :D

 

Τελικα http://www.gsm2world.com με 0,29Ευρω/λεπτο :)

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα φιλοι μου και οντως ειδα πως η Orange αλλα και η Virgin ειναι απο τις καλυτερες. Οσο για το συμβολαιο δεν ξερω τι να πω. Αγγλια θα μεινω για 6 χρονια περιπου και θα πληρωνω τον λογαριασμο μου με πιστωτικη. Το 0,30ανα λεπτο ισχυει και για το συμβολαιο της Orange η μονο καρτοκινητη?

Φίλε μου ΙΣΩΣ να υπάρξει κάποια λύση για συμβόλαιο. Γιατί δεν δοκιμάζεις όταν έρθεις να κάνεις ένα online συμβόλαιο με την Ο2 το οποίο θα σου δώσει μόνο την SIM και όχι και την συσκευή; Η όλη η μανούρα με τα συμβόλαια γίνεται εν πρώτοις γιατί θέλουν να βεβαιωθούν πως δεν θα τους φάς τα λεφτά (και γι'αυτό τον λόγο ζητούν προκαταβολή ως εγγύηση) και εν δευτέροις λόγω επιδότησης γιατί φοβούνται μην το σκάσεις και χάσουν τα λεφτά από το τηλέφωνο. Εδώ οι επιδοτήσεις είναι πολύ καλές, φοβερές (εννοώ μη ληστρικές όπως στην Ελλάδα :X ). Δηλ. κάποιο συμβόλαιο με 200 λεπτά χρόνο σου δίνει συσκευή τελευταίας τεχνολογίας δωρεάν (αν και ουσιαστικά τα λεφτά θα τα βγάλουν απ' το πάγιο).

 

Προσωπικά, προτίμησα να κρατήσω την συσκευή μου και να κάνω online συμβόλαιο με την Ο2 (δεν μπλέκεται κάποιο μαγαζί) και τα πλεονεκτήματα είναι τα εξής:

1) Το συμβόλαιο διαρκεί μόλις 1 ΜΗΝΑ!! (Ναι, ακούσατε καλά)

2) Έχω πάγιο £30 το μήνα που μου δίνει 200 λεπτά + 200 πραγματικά δωρεάν λεπτά, 500 μηνύματα προς Ην. Βασίλειο + 500 πραγματικά δωρεάν (όχι "δωρεάν' όπως στην Ελλάδα). Το καλύτερο ξέρεις ποιο είναι; Ότι πρώτα καταναλώνεις τα πραγματικά δωρεάν λεπτά και μετά αυτά που πληρώνεις (τα οποία προστίθενται στον χρόνο ομιλίας σου τον επόμενο μήνα αν δεν τα χρησιμοποιήσεις)

3) Στο πάγιο των £30 συμπεριλαμβάνεται το International Traveller Service, η υπηρεσία που για μικρότερα πάγια στοιχίζει επιπλέον £2.99/μήνα για να έχεις έκπτωση για τις διεθνείς κλήσεις. Με αυτήν την υπηρεσία το μήνυμα προς Ελλάδα θα σου κοστίσει 12p, ενώ το τηλεφώνημα 17p. Αναλυτικές χρεώσεις θα βρείς εδώ.

4) Υπάρχει ένα μεγάλο μειονέκτημα κατ'εμέ: αν τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών, θα το πληρώσεις κανονικά το τηλεφώνημα και δεν θα αφαιρεθεί από τον χρόνο ομιλίας σου.

 

Αν ακόμα σε ενδιαφέρει, μπορείς να το ψάξεις εδώ (εκεί που λέει SIM Only). Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο, οντως. Δε το ειχα σκεφτει. Προς το παρων εγω προσωπικα, θα κρατησω το καρτοκινητο Orange που εχω, και απο Σεπτεμβριο που μετακομιζω στο Λονδινο, θα κανω συνδεση ενα πανευκολο νουμερακι που εχω. Και ενδεχομενως να κανω κατι τετοιο που εκανες και εσυ.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

kserei kaneis an mporw stin iapwnia na xrisimopoiisw 3band kinito i einai teleiws alla ta dyktia ekei?kai kserei mipws kapoios an yparxoun prepaid kartes??kati allo...ta til stin idia etairia einai dwrean opws stin ameriki??
Link to comment
Share on other sites

Στην Ιαπωνία μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε κινητό τρίτης γενιάς από την Ελλάδα στο δίκτυο της Vodafone Ιαπωνίας καθώς και στο δίκτυο της NTT DoCoMo (στο οποίο όμως δεν υποστηρίζονται όλες οι ελληνικές συσκευές 3G).

 

Prepaid κάρτες υπάρχουν αλλά είναι πολύ δύσκολο να πάρεις μόνο την κάρτα και να την χρησιμοποιήσεις με το ελληνικό σου 3G κινητό... Εκτός των άλλων χρειάζεσαι δήλωση ταυτότητας και επίσης τα καρτοκινητά στην Ιαπωνία πωλούνται πακέτο με συσκευή, αν και υπάρχουν αρκετά φθηνά πακέτα με συσκευές PDC κινητά τα οποία όμως μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο στην Ιαπωνία...

 

Για βραχυπρόθεσμη διαμονή καλύτερη λύση λοιπόν είναι το roaming με ένα 3G κινητό από τη Vodafone Ελλάδας στη Vodafone Ιαπωνίας, με χρήση του προγράμματος vodafone passport το οποίο προσφέρει χρεώσεις ίδιες με αυτές στην Ελλάδα συν ένα Ευρώ ανά κλήση.

 

Σχετικά με τις κλήσεις, υπάρχουν πολλά και διάφορα προγράμματα με πολύ χρόνο ομιλίας (όχι όμως και με απεριόριστες κλήσεις όπως στις ΗΠΑ) για συνδρομητές συμβολαίου. Αλλά για έναν ξένο είναι πολύ δύσκολο να κάνει σύνδεση συμβολαίου στην Ιαπωνία...

Link to comment
Share on other sites

se euxaristw poly gia tin amesi apantisi sou!!tha paw gia peripou deka meres,opote den paizei to symvolaio.den exoun katholou diktyo GSM?eytyxws exw ena samsung z105 tis kakias wras...ena kartokinito me syskei,poso ftino mporei na einai?oi xrewseis twn paketwn ekei einai opws stin ellada?an nai,den nomizw na aksizei na parw ena tetoio paketo,e?
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω να σου προτείνω το vodafone passport. Στην τελική, πάρε ένα πακέτο καρτοκινητού vodafone από την Ελλάδα!

 

Αυτό σου το λέω επειδή φαντάζομαι ότι τις 10 ημέρες που θα μείνεις θα κάνεις της περισσότερες κλήσεις σου προς την Ελλάδα. Το vodafone passport λοιπόν θα σου έρθει πολύ φθηνότερο από ο,τιδήποτε άλλο για κλήσεις προς την Ελλάδα.

 

Πάρε λοιπόν το Ζ105 και ένα καρτοκινητό vodafone και θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά και με τον φθηνότερο τρόπο!

 

Δεν αξίζει να μπλέκεις με ιαπωνικά καρτοκινητά που και την ζωή θα σου κάνουν δύσκολη (εκτός αν μιλάς ιαπωνικά και προτίθεσαι να περάσεις κάποιες ώρες στο κατάστημα για την αγορά του καρτοκινητού και την ταυτοποίηση της ταυτότητάς σου και μετά άλλες τόσες ώρες για να δουλέψεις το κινητό με το ιαπωνικό μενού) και πιο ακριβά θα σου έρθει για κλήσεις προς την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
δηλ αν ανοιξω λογαριασμο ALPHA BANK και οχι HSBC, και μου δωσουν την VISA ELECTRON, δεν θα μπορω να κανω τις συναλαγες μου στην Αγγλια? πρεπει να ειμαι οποσδηποτε HSBC?
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως η ntl: σταμάτησε το donload limit για τις 1Mbit, 2Mbit

http://www.home.ntl.com/icat/broadband

 

Φαντάζομαι να ισχύει και για παλιούς χρήστες...

Link to comment
Share on other sites

Οχι πως ειχε εφαρμοστει και ποτε... ωστοσο για τα 10Mbit εξακολουθουν να "εχουν" 75Gigabytes. Σωστα φανταζεσαι.

 

Τελευταια ψιλο-σερνομαι βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που δεν έχω 10Mbit δήλαδή και έχω 1 :lol:

Επιτέλους! DC++ συνέχεια ανοιχτο...:D

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω στην Ιταλία (Ρώμη)για ενα τετραήμερο αν και πήρα τιμές απο την κοσμοτέ θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος (αν ξέρει) τι με συμφέρει με τα εκεί δίκτυα και τις τιμές τους.

Συγκεκριμένα απο τις τιμές που μου έδωσε η κοσμοτέ για το εταιρικό μου πακέτο συμφέρουν τα εξής

Για κλήσεις πρός Ελλάδα συμφέρει να τις κάνω με ΤΙΜ (0,62/min+10%+ΦΠΑ 19%)

Για κλήσεις προς το εσωτερικό συμφέρει να τις κάνω με voda (0.52/min+ΦΠΑ19%)

Τα sms είναι ποιό φτηνα στην voda με 0,1157€

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το ξέρουν, η Κοσμοτέ, έχει ΚΑΙ στην ρουμανία δικτυο...

Λοιπόν...

Δείτε χρεώσεις στην ΚΑΡΤΟΚΙΝΗΤΗ... €0,05/sms....

 

http://www.cosmote.ro/en/pricelist.aspx?style=styles&ns=-10000&cid=17397

 

... Και εδώ τους τυρανάνε λές και κάνουν κακό που τους εμπιστεύονται τα χρηματα τους οι ανθρωποι.... Τι να πεις...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

H Cosmote έχει δίκτυα σε τέσσερις χώρες εκτός Ελλάδος:

Ρουμανία: Cosmote Romania

Βουλγαρία: Globul

Αλβανία: AMC

και ΠΓΔΜ: Cosmofon

 

Επίσης στον ΟΤΕ ανήκει η Armentel (και το αντίστοιχο δίκτυο GSM της Αρμενίας) καθώς και ένα μεγάλο ποσοστό (περίπου 40%) στην Telekom Srbija στην Σερβία που διαθέτει και δίκτυο κινητής.

 

Επίσης, όπως ξανασυζητηθεί σε αυτό το φόρουμ παλαιότερα, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές Ελλάδας-Ρουμανίας και ακόμα και αν συγκρίνουμε λαμβάνοντας υπόψιν το βιοτικό επίπεδο κάθε χώρας, τότε οι χρεώσεις στη Ρουμανία είναι ίδιες αν όχι ακριβότερες από αυτές της Ελλάδας...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς κανονικά να αγοράζεις αγαθά από καταστήματα, αλλά θα έχεις πρόβλημα αν για οποιονδήποτε λόγο σου ζητούν η κάρτα σου να έχει διεύθυνση χρέωσης στην Αγγλία. Για παράδειγμα δεν θα μπορέσεις να κάνεις συμβόλαιο με εταιρεία κινητής χρησιμοποιώντας αυτήν την κάρτα.

 

Επίσης ο λογαριασμός (και άρα και η κάρτα) στην Alpha θα είναι σε ευρώ και όχι σε λίρες. Δεδομένου ότι οι ελληνικές κάρτες δεν υποστηρίζουν multi-currency, θα χρεώνεσαι επιπλέον χρήματα για τη μετατροπή της χρέωσης από λίρες σε ευρώ.

http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Χμ... Δέν το σκεφτηκα ετσι! Σωστος ο gmmour...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται. Η ελληνική HSBC μπορεί και να σου ανοίξει λογαριασμό σε λίρες, αλλά αν σου δώσει κάρτα, η διεύθυνση χρέωσης θα είναι και πάλι στην Ελλάδα, δημιουργώντας το γνωστό πρόβλημα.
http://users.otenet.gr/~skyhigh/nycstrip-ed.JPG
Link to comment
Share on other sites

Φίλε,

 

εάν κάνεις συμβόλαιο στην Ο2 θα μπορείς να χρησιμοποιείς τα δωρεάν λεπτά ομιλίας σου ΚΑΙ για κλήσεις προς Ελλάδα, σε σταθερά τηλέφωνα 24/7/365 και σε κινητά 24/7 Δευτέρα-Παρασκευή ΧΩΡΙΣ επιπλέον κόστος.

 

Το έχω κάνει τόσο εγώ (με πιστωτική) όσο και 5 φίλοι μου (με Solo μόνο για την σύνδεση, και με πληρωμή μέσω Direct Debit μετά), και κανείς δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Λεπτομέρειες και στο thread μου Κλήσεις απο κινητά Ο2 προς Ελληνικά σταθερά? Δωρεάν!

 

Δες και το τελευταίο reply εκεί για να δεις και τον τρόπο να καλείς σε κινητά ελλάδας, χωρίς χρέωση, από τα δωρεάν λεπτά σου!

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Νεότερες πληροφορίες:

 

*Γίνεται σύνδεση με Solo πλέον στην Ο2 τόσο σε Ο2 μαγαζί όσο και σε The Link σίγουρα.

 

* Κλήσεις προς ελληνικά ΚΙΝΗΤΑ (όλων των εταιριών) από τα δωρεάν λεπτά σας, http://www.yourcallworld.com , Δευτέρα-Παρασκευή όλες τις ώρες.

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ευλογημένη Ο2 :lol: !

I'm a satisfied customer και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε - ειδικά με το online πλάνο μου τα έχω όλα διπλά για όσο καιρό κρατήσω το συμβόλαιο (το οποίο μπορώ να διώξω ότι ώρα θέλω*).

*Αν θελήσω να διακόψω πρέπει να τους ειδοποιήσω ένα μήνα πρίν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...