Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω θελω να κανω μια DSL Συνδεση και παραλληλα να εχω και ασυρματη δικτυωση σκεφτομουν κατα HOL μερια με την εξτρα καρτα που δινουν για ασυρματο δικτυο ,ενας πωλητης ομως απο μουλτιραμα μου ειπε οτι ετσι δεν θα κανω ποτε ασυρμ δικτυωση και να προτιμησω την FORTHNET ΜΕ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ modem που δινει ,αν εβαζα την προσφορα DSLcube και μετα αλλαζα το μοντεμ θα ηταν καλυτερα ?Εχω μπερδευτει:wacko:

Ο πωλητής φαίνεται ήθελε να προωθήσει τα κουτιά της Forthnet αλλιώς δεν έχει λογική εξήγηση αυτό που σου είπε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας, αγόρασα κι εγώ σήμερα το ADSL in a box Plus και προσπαθώ να αναβαθμίσω το firmware του Linksys WAG354G από την έκδοση 1.01.03 στην 1.01.05 αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής.

Δοκίμασα και μέσα από το Setup του router (απο ΙΕ) και με tftp από command prompt. Στην πρώτη περίπτωση μόλις πατήσω το κουμπί upgrade βγάζει Upgrade Failed και στην δεύτερη βγάζει "Server Error:Invalid Password!!". Δοκίμασα επίσης να σβήσω το Management Password μήπως και έφταιγε αυτό, αλλά τίποτα...

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα; Καμιά ιδέα τι φταίει; Μήπως είναι "κλειδωμένο" από τη Forthnet?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, αγόρασα κι εγώ σήμερα το ADSL in a box Plus και προσπαθώ να αναβαθμίσω το firmware του Linksys WAG354G από την έκδοση 1.01.03 στην 1.01.05 αλλά δεν τα έχω καταφέρει μέχρι στιγμής.

Δοκίμασα και μέσα από το Setup του router (απο ΙΕ) και με tftp από command prompt. Στην πρώτη περίπτωση μόλις πατήσω το κουμπί upgrade βγάζει Upgrade Failed και στην δεύτερη βγάζει "Server Error:Invalid Password!!". Δοκίμασα επίσης να σβήσω το Management Password μήπως και έφταιγε αυτό, αλλά τίποτα...

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα; Καμιά ιδέα τι φταίει; Μήπως είναι "κλειδωμένο" από τη Forthnet?

 

Εμένα όταν δεν μπόρεσα να κάνω ήταν διότι αρχικά είχα κατεβάσει για pstn ενώ έχω isdn. Annex b είναι για isdn και a για pstn.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω θελω να κανω μια DSL Συνδεση και παραλληλα να εχω και ασυρματη δικτυωση σκεφτομουν κατα HOL μερια με την εξτρα καρτα που δινουν για ασυρματο δικτυο ,ενας πωλητης ομως απο μουλτιραμα μου ειπε οτι ετσι δεν θα κανω ποτε ασυρμ δικτυωση και να προτιμησω την FORTHNET ΜΕ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ modem που δινει ,αν εβαζα την προσφορα DSLcube και μετα αλλαζα το μοντεμ θα ηταν καλυτερα ?Εχω μπερδευτει:wacko:

Ο πωλητής σε κορόιδευε για να προωθήσει την άλλη εταιρία. Εγώ έχω HOL και μάλιστα μου αντικαταστήσανε το NetRoute που δίνανε με το Fritz! το οποίο είναι WiFi router πολύ εύκολο στην εγκατάσταση και ρύθμιση , και το WiFi του δουλεύει άψογα. Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Προσοχή η προσφορά της HOL ληγει το Σάββατο 31/12 και κοστίζει στην 512/128 περίπου το 60%(295€ /12μήνες =24.6€/μήνα + 42€ το WiFi) από τους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια εκανα τεστ με διαφορες εφαρμογες μετρησεων και μου εβγαλε download 320-330 kbps και upload 62-70 kbps ειναι καλες κατα την γνωμη σας οι τιμες αυτες; εχω το USR 9108
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα τεστ με διαφορες εφαρμογες μετρησεων και μου εβγαλε download 320-330 kbps και upload 62-70 kbps ειναι καλες κατα την γνωμη σας οι τιμες αυτες; εχω το USR 9108

Το download einai peripou to megisto gia mh siemens-I dslam.

To upload sou eprepe na einai 100-110Kbps...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να νου λύσει την εξής απορία;

Ένας από τους λόγους που έβαλα DSL ήταν και για να μιλάω μέσω VOIP.Εγκατέστησα το Skype, πήρα συσκευή από το ΠΛΑΙΣΙΟ,έκανα και μερικές δοκιμές να μιλήσω με αστικό τηλέφωνο αφού πλήρωσα τα 10 ευρώ στο Skype και με την απλή PSTN σύνδεση μιλούσα μέχρι χτες υποφερτά.

Από χτες που μου έγινε η σύνδεση από την ΟΤΕΝΕΤ (onDSL kit 384 ενός έτους) περίμενα θεαματική βελτίωση στον ήχο (για αστικά προπληρωμένα τηλέφωνα μεσω Skype πάντα).Αμ'δε!

Καλώ μεν, αλλά στην ουσία δεν ακούγομαι ούτε με ακούν.

Τα μπλοκάρει η OTENET ναι ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να νου λύσει την εξής απορία;

Ένας από τους λόγους που έβαλα DSL ήταν και για να μιλάω μέσω VOIP.Εγκατέστησα το Skype, πήρα συσκευή από το ΠΛΑΙΣΙΟ,έκανα και μερικές δοκιμές να μιλήσω με αστικό τηλέφωνο αφού πλήρωσα τα 10 ευρώ στο Skype και με την απλή PSTN σύνδεση μιλούσα μέχρι χτες υποφερτά.

Από χτες που μου έγινε η σύνδεση από την ΟΤΕΝΕΤ (onDSL kit 384 ενός έτους) περίμενα θεαματική βελτίωση στον ήχο (για αστικά προπληρωμένα τηλέφωνα μεσω Skype πάντα).Αμ'δε!

Καλώ μεν, αλλά στην ουσία δεν ακούγομαι ούτε με ακούν.

Τα μπλοκάρει η OTENET ναι ή όχι;

 

Ο ΟΤΕ ίσως..

Υπάρχει μια φήμη ότι ο ΟΤΕ βάζει φραγή σε κάποια πακέτα κι έτσι δυσκολεύει την

voip επικοινωνία. Αλλά πριν προχωρήσουμε σε θεωρίες συνομοσίας, αρκεί ένα πιταρισμένο dslam ώστε να μην λειτουργήσει σωστά το skype και κάθε voip πρόγραμμα.

Ίσως με σύνδεση 512 να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ ίσως..

Υπάρχει μια φήμη ότι ο ΟΤΕ βάζει φραγή σε κάποια πακέτα κι έτσι δυσκολεύει την

voip επικοινωνία. Αλλά πριν προχωρήσουμε σε θεωρίες συνομοσίας, αρκεί ένα πιταρισμένο dslam ώστε να μην λειτουργήσει σωστά το skype και κάθε voip πρόγραμμα.

Ίσως με σύνδεση 512 να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

 

Ακομα και ενα πιταρισμενο dslam, ειναι απαραδεκτο. Οποτε παλι ο ΟΤΕ φταει.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα U.S Robotics 9107 να αντικαταστησει το Speedtouch 530i.Εκανα καλα?Ειναι καλο το USR?

Tζαμπα λεφτά έδωσες. κακώς το άλλαξες αν σε εξυπηρετούσε.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και ενα πιταρισμενο dslam, ειναι απαραδεκτο. Οποτε παλι ο ΟΤΕ φταει.

 

Απλά στην α περίπτωση κατηγορείται για δόλο και στην β' κατηγορείται για έλλειψη υποδομής.

Έχει μεγάλη διαφορά γιατί αν κάποιος έχει αποδείξεις για το α' θα γίνει χαμός.

Ενώ για το β' σου λέει, αυτός είμαι και σε όποιον αρέσω.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Tζαμπα λεφτά έδωσες. κακώς το άλλαξες αν σε εξυπηρετούσε.

Μα οχι....το εσπασα :grin: :p

Link to comment
Share on other sites

Ε νταξ..Δεν θελει και πολυ προσπαθεια :p Μου ηρθε σημερα το 9107 αλλα δεν μπορω να φτιαξω τον print server.Εαν εχει κανεις καμια ιδεα Pm :)
Link to comment
Share on other sites

Ε νταξ..Δεν θελει και πολυ προσπαθεια :p Μου ηρθε σημερα το 9107 αλλα δεν μπορω να φτιαξω τον print server.Εαν εχει κανεις καμια ιδεα Pm :)

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25243

 

Εκει θα βρεις οτι χρειαστεις.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει αυτο.. :) Το προβλημα μου ειναι οτι παρολο που του δινω τον φακελο με τους drivers του εκτυπωτη μου λεει No driver found :S
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει αυτο.. :) Το προβλημα μου ειναι οτι παρολο που του δινω τον φακελο με τους drivers του εκτυπωτη μου λεει No driver found :S

 

Εγω παντως που το εκανα δουλεψε κανονικοτατα.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια την γνωμη σας,εχω το USR9108 σε μετρησεις που εχω κανει το download μου ειναι απο 300-320 kbps δηλαδη σε νορμαλ επιπεδα,ενω το upload στα 65 kbps δηλαδη σε τραγικα επιπεδα!!!!!κανω κατι λαθος;υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω;:confused:ειναι 384 η γραμμη μου, σας ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ HOL 384.ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΙΑ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ROUTER ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ: 1) USR 9108, 2) ZYXEL PRESTIGE 660HW KAI 3) D-LINK G604. ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ?
Link to comment
Share on other sites

usr 9108 all the way.

Τα μηχανάκια της USR είναι σκυλιά και τα προτιμά πολύς κόσμος με αποτέλεσμα να βρίσκεις εύκολα online βοήθεια;)

 

Και το d-link είναι πολύ καλό αν εξαιρέσουμε ένα μικρό bug του στην συγκεκριμένη firmware που έχει τώρα(αν και έχει πολύ καιρό να μου το παρουσιάσει....) και τέλος η zyxel αποτελεί εγγύηση!

Δύσκολη σύγκριση. Εγώ σου έκανα την πρόταση μου:)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...