Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο πιθανό να φταίει η γραμμή και όχι το ρούτερ.

Εφόσον παίζει καλά αρκετό καιρό.Βέβαια όλα χαλάνε κάποια στιγμή.

Ποσό καιρό το έχεις?

 

Oχι πολυ...γυρω στο 6μηνο...:(

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Oχι πολυ...γυρω στο 6μηνο...:(

Έχεις τσεκάρει στατιστικά από προηγούμενο διάστημα που δούλευε καλά για να συτγκρίνεις με τα τωρινά μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα?

Μπορεί να άλλαξε η εξασθένηση της γραμμής, το snr ή ο θορυβος...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις τσεκάρει στατιστικά από προηγούμενο διάστημα που δούλευε καλά για να συτγκρίνεις με τα τωρινά μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα?

Μπορεί να άλλαξε η εξασθένηση της γραμμής, το snr ή ο θορυβος...

 

Δυστυχως οχι..απλα στην αρχη δεν εβγαινε καθολου απτο ιντερνετ,ενω τωρα αρκετες φορες την ημερα..μονο αυτο μπορω να πω...:O:O

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θελω τη βοηθεια σας και θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο ξεκαθαρος μπορω μπας και με βοηθησετε...Εχω τραβηξει καλωδιο απο το ρουτερ διπλανου γραφειου(αποσταση περιπου 20 μ) το οποιο συνδεσα πανω στο κλασικο baudtec wifi router που δινει ο οτε. Στη συνεχεια συνδεσα το desktop μεσω της καρτας δικτυου με το baudtec και εχει κανονικα ιντερνετ. Aπο το laptop ομως δεν μπορω να μπω ασυρματα, τι πρεπει να κανω;

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Θελω τη βοηθεια σας και θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο ξεκαθαρος μπορω μπας και με βοηθησετε...Εχω τραβηξει καλωδιο απο το ρουτερ διπλανου γραφειου(αποσταση περιπου 20 μ) το οποιο συνδεσα πανω στο κλασικο baudtec wifi router που δινει ο οτε. Στη συνεχεια συνδεσα το desktop μεσω της καρτας δικτυου με το baudtec και εχει κανονικα ιντερνετ. Aπο το laptop ομως δεν μπορω να μπω ασυρματα, τι πρεπει να κανω;

 

Αν καταλαβα καλα... το Baudtec λειτουργει πλεον ως switch για να δινει δικτυο.

 

Απο κει και περα οταν λες δεν μπορεις να συνδεθεις ασυρματα τι εννοεις? Με ποιο router προσπαθεις να κανεις συνδεση? Αν προσπαθεις μεσω του Baudteck δεν θα τα καταφερεις, πρεπει να γινει repeater.

 

Το router που εχεις στο γραφειο ειναι ασυρματο? Αν ναι, με αυτο πρεπει να συνδεεις το laptop σου (αν φτανει το σημα μεχρι το σπιτι σου).

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα... το Baudtec λειτουργει πλεον ως switch για να δινει δικτυο.

 

Απο κει και περα οταν λες δεν μπορεις να συνδεθεις ασυρματα τι εννοεις? Με ποιο router προσπαθεις να κανεις συνδεση? Αν προσπαθεις μεσω του Baudteck δεν θα τα καταφερεις, πρεπει να γινει repeater.

 

Το router που εχεις στο γραφειο ειναι ασυρματο? Αν ναι, με αυτο πρεπει να συνδεεις το laptop σου (αν φτανει το σημα μεχρι το σπιτι σου).

 

Ναι ναι, μεσω baudtec προσπαθω να συνδεθω..δεν γινεται ε;πως μπορει να γινει repeater που λες; Δυστυχως το αλλο ρουτερ δεν το "βλεπει" το wifi του laptop...(Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και τη βοηθεια!)

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, μεσω baudtec προσπαθω να συνδεθω..δεν γινεται ε;πως μπορει να γινει repeater που λες; Δυστυχως το αλλο ρουτερ δεν το "βλεπει" το wifi του laptop...(Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και τη βοηθεια!)

 

Για να συνδεθεις μεσω Baudtec πρεπει να κανεις τη διαχειριση του wifi μεσω αυτου!! Αρα φανταζομαι πως απο τη στιγμη που δεν φτανει το σημα απο το γραφειο στο laptop δεν θα φτανει ουτε στο Baudtec, οποτε το repeater μεσω wifi σηματος δεν θα γινει.

 

Δες αν το Baudtec και το αλλο router του γραφειου μεσα απο το interface εχουν την επιλογη να μπουν σε bridge mode. Με αυτη την επιλογη ουσιαστικα θα εχεις δυο router σε σειρα. Αυτο απο το γραφειο θα δινει δικτυο στο Baudtec και μεσα απο το Βaudtec θα κανεις ολη την υπολοιπη διαχειριση που θες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Για να συνδεθεις μεσω Baudtec πρεπει να κανεις τη διαχειριση του wifi μεσω αυτου!! Αρα φανταζομαι πως απο τη στιγμη που δεν φτανει το σημα απο το γραφειο στο laptop δεν θα φτανει ουτε στο Baudtec, οποτε το repeater μεσω wifi σηματος δεν θα γινει.

 

Δες αν το Baudtec και το αλλο router του γραφειου μεσα απο το interface εχουν την επιλογη να μπουν σε bridge mode. Με αυτη την επιλογη ουσιαστικα θα εχεις δυο router σε σειρα. Αυτο απο το γραφειο θα δινει δικτυο στο Baudtec και μεσα απο το Βaudtec θα κανεις ολη την υπολοιπη διαχειριση που θες.

 

Χμμ...ηλπιζα οτι αφου το baudtec παιρνει ιντερνετ μεσω ethernet θα μπορουσε τοτε να το αναμεταδωσει ασύρματα..

χιλια ευχαριστω!να ρωτησω κατι τελευταιο, αν αντικαταστήσω το baudtec με ενα access point σαν αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614711 τοτε θα ειναι πιο ευκολο;θα πρεπει και παλι να μπει το ρουτερ του γραφειου σε bridge mode?

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...ηλπιζα οτι αφου το baudtec παιρνει ιντερνετ μεσω ethernet θα μπορουσε τοτε να το αναμεταδωσει ασύρματα..

χιλια ευχαριστω!να ρωτησω κατι τελευταιο, αν αντικαταστήσω το baudtec με ενα access point σαν αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614711 τοτε θα ειναι πιο ευκολο;θα πρεπει και παλι να μπει το ρουτερ του γραφειου σε bridge mode?

 

Με ενα τετοιο AP μπορεις να αντικαταστησεις το Baudtec που εχεις. Συνδεεις το router του γραφειου σου πανω σε αυτο (αντι για το Baudtec) και αυτο μοιραζει internet ασυρματα!! ;)

 

H πιο ευκολη λυση για μενα και δεν θα μπλεχτεις με brigdes κλπ!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Με ενα τετοιο AP μπορεις να αντικαταστησεις το Baudtec που εχεις. Συνδεεις το router του γραφειου σου πανω σε αυτο (αντι για το Baudtec) και αυτο μοιραζει internet ασυρματα!! ;)

 

H πιο ευκολη λυση για μενα και δεν θα μπλεχτεις με brigdes κλπ!! :)

 

'η εκει θα καταληξω ή θα τους γεμισω τον τοπο με καλωδια :p

Σε ευχαριστω και παλι!!!

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

γνωρίζει κανείς από Pirelli router να με βοηθήσει;

Μπαίνοντας στο "Status" βλέπω ότι αναφέρει ως clients 4 και καμιά φορά 5!!!

Δοκίμασα να περάσω MAC list αλλά παρ'όλα αυτά πάλι με κλέβουν ιντερνετ.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω τον κωδικό σύνδεσης;Γιατί μόνο 2 σπίτια έχω γύρω μου και κανένας από τους γείτονες δεν έχει γνώσεις να "σπάει" δίκτυα,απλά από κάπου μάθαν τον κωδικό και τον χρησιμοποιούν....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ποιο μοντελο εχεις? Aν μιλας για το sagem 2444 που δινει ο ΟΤΕ δεν γινεται.

 

Γενικα, για να γινει κατι τετοιο πρεπει να αλλαξεις firmware (σε οσα router υπαρχει η δυνατοτητα) απο isdn σε pstn ή το αναποδο.

 

ΑΠλως ενημερωτικα.ΤΟ SAGEM 1540 μετατρεπεται κανονικα σε PSTN..ΓΙα το 2444 δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση?? τα router που δινει η wind το ΖΤΕ δεν χρειαζεται να το ρυθμισεις μεσω ip και μολις το συνδεσεις συγχρονιζει με την μια χωρις ονομα και κωδικο :rolleyes:

ετσι μου ειπε η υπαλληλος..και εχω μεινει αφωνος..:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει γιατί ενώ μέσω του wifi router της wind που έχω στο γραφείο

μπορώ και βλέπω από το κινητό μου (windows mobile 6.5) βίντεο από το you tube, ενώ με αυτό της hol

που έχω σπίτι και με ένα connex που συνδέθηκα δεν τα κατάφερά; Ανοίγει κανονικά ο streaming player αλλά

το buffering μένει στο μηδέν και μετά από λίγο μου βγάζει ένα μήνυμα...

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς να μου απαντήσει γιατί ενώ μέσω του wifi router της wind που έχω στο γραφείο

μπορώ και βλέπω από το κινητό μου (windows mobile 6.5) βίντεο από το you tube, ενώ με αυτό της hol

που έχω σπίτι και με ένα connex που συνδέθηκα δεν τα κατάφερά; Ανοίγει κανονικά ο streaming player αλλά

το buffering μένει στο μηδέν και μετά από λίγο μου βγάζει ένα μήνυμα...

 

Το οποιο κατι λεει και θα μας βοηθησεις αν μας το πεις και εμας! Μηπως και εχουμε καμια ιδεα. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο κατι λεει και θα μας βοηθησεις αν μας το πεις και εμας! Μηπως και εχουμε καμια ιδεα. :)

Έχεις δίκιο φίλε μου, μισές δουλειές...:O

Λοιπόν από την αρχή έχω το samsung B7330 wm6.5 και ο streaming player είναι ο Arcsoft streaming player 2.5.14.11 Το μήνυμα λέει "Server or data timeout". Το router της Hol είναι το NetFaster IAD 2 PSTN. Στο γραφείο έχω το router της Wind ZTE ZXV10 και κανένα πρόβλημα, όλα ανοίγουν κατ'ευθείαν.

Είναι κάποια ρύθμιση στο κινητό ή είναι θέμα δικτύου;:worry:

scos :innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχω το netfaster της hol. Είναι ανοιχτό το wifi γιατί συνδέω και 2 λάπτοπ στο ίντερνετ, εκτός το σταθερό pc. Πριν λίγες μέρες είχα πάει στο μαγαζί ενός τεχνικού pc στη γειτονιά μου και σε μια συζήτηση με τον βοηθό του, τον άκουσα να λέει κάτι για μηχανήματα "σπαστήρια" που όπως είπε, σπάνε κωδικούς δικτύων. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο και φυσικά με ανησυχεί αφού μιλάμε για γειτονικό μαγαζί, που θα μπορούσε να έχει πρόσβαση κι από τη δική μου σύνδεση. Τι καλύτερο μπορώ να κάνω για την ασφάλεια του δικτύου μου;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το netfaster της hol. Είναι ανοιχτό το wifi γιατί συνδέω και 2 λάπτοπ στο ίντερνετ, εκτός το σταθερό pc. Πριν λίγες μέρες είχα πάει στο μαγαζί ενός τεχνικού pc στη γειτονιά μου και σε μια συζήτηση με τον βοηθό του, τον άκουσα να λέει κάτι για μηχανήματα "σπαστήρια" που όπως είπε, σπάνε κωδικούς δικτύων. Δεν ήξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο και φυσικά με ανησυχεί αφού μιλάμε για γειτονικό μαγαζί, που θα μπορούσε να έχει πρόσβαση κι από τη δική μου σύνδεση. Τι καλύτερο μπορώ να κάνω για την ασφάλεια του δικτύου μου;

Να επιλέξεις την μεγαλύτερη ασφάλεια που διαθέτει το ρούτερ σου από πλευράς ασφάλειας δικτύου, πχ WEP κλπ και να βάλεις ένα πιο δύσκολο key.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να επιλέξεις την μεγαλύτερη ασφάλεια που διαθέτει το ρούτερ σου από πλευράς ασφάλειας δικτύου, πχ WEP κλπ και να βάλεις ένα πιο δύσκολο key.

 

WPA/WPA2 το έχω. Λες να το βάλω WEP; Δεν θα επηρεάσει κάτι αυτό;

Όσο για κωδικό, έχω βάλει έναν δύσκολο 15ψήφιο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνει πάντως με τα σπασίματα, από πλευράς εταιριών αφού εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Είναι απαράδεκτο να πληρώνω εγώ για να μπαίνουν άλλοι 10 τζαμπατζήδες. Αλλά ούτε και τις εταιρίες συμφέρει αυτό που γίνεται. Ας αναλογιστούν ότι όλοι όσοι μπαίνουν "σπάζοντας" δίκτυα (που μάλλον είναι πολλοί), θα αναγκάζονταν να πληρώσουν κανονική σύνδεση αν δεν μπορούσαν να τα σπάσουν. Κερδισμένες θα έβγαιναν. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι τόσο.

Οι καλές προστασίες με καλούς κωδικούς μπορούν να σπάσουν πολύ δύσκολα και μόνο με ακριβά μηχανήματα.Οπότε δεν είναι και τόσοι πολλοί αυτοί που λες.

Μια άλλη λύση είναι να χαμηλώσεις αρκετά την ισχύ εκπομπής του ασύρματου δικτύου σου.Υπόψην αλλά αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα και στην ομαλή λειτουργία του δικού σου δικτύου.

Γενικά πάντως δεν είναι και τόσο εύκολο όσο νομίζεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι τόσο.

Οι καλές προστασίες με καλούς κωδικούς μπορούν να σπάσουν πολύ δύσκολα και μόνο με ακριβά μηχανήματα.Οπότε δεν είναι και τόσοι πολλοί αυτοί που λες.

Μια άλλη λύση είναι να χαμηλώσεις αρκετά την ισχύ εκπομπής του ασύρματου δικτύου σου.Υπόψην αλλά αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα και στην ομαλή λειτουργία του δικού σου δικτύου.

Γενικά πάντως δεν είναι και τόσο εύκολο όσο νομίζεις.

 

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος, εγώ έχω βάλει συνθετο password WPA/WPA2 ΚΑΙ έχω χαμηλώσει την ένταση (αυτό βέβαι και για λόγους του παιδιού), οπότε θα πρέπει κάποιος να είναι ακριβώς στην εξώπορτα μου για να έχει 2 γραμμές και να προσπαθήσει να βρει τον κωδικό!!!! Προς Θεού μην αφήνετε τον default αριθμητικό κωδικό που έχει το εργοστάσιο....

 

Στο netfaster, οπότε κάνω hard reset (κόβοντας ρεύμα δηλαδή) μου ξανακάνει restore στο αρχικό password και κανάλι εκπομπής από τον κατασκευαστή, είναι πρόβλημα του ρούτερ αυτό ή feature???

Link to comment
Share on other sites

Στο netfaster, οπότε κάνω hard reset (κόβοντας ρεύμα δηλαδή) μου ξανακάνει restore στο αρχικό password και κανάλι εκπομπής από τον κατασκευαστή, είναι πρόβλημα του ρούτερ αυτό ή feature???

Θέμα ασφαλείας από την εταιρεία του ρούτερ, σε περίπτωση που χάσεις τον κωδικό που έχεις βάλει.

Σε ξαναγυρνάει στην αρχή για να ορίσεις νέο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θέμα ασφαλείας από την εταιρεία του ρούτερ, σε περίπτωση που χάσεις τον κωδικό που έχεις βάλει.

Σε ξαναγυρνάει στην αρχή για να ορίσεις νέο.

 

 

ευχαριστώ, το φαντάστικα ότι έτσι είναι, απλά με βάζει σε μπελά γιατί υπάρχουν 2-3 netfaster τριγύρω και πρέπει κάθε φορά να αλλάζω κανάλι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...