Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα καταρχην γραφε ελληνικα (οταν μπορεις)! (θα βγαλουμε τα ματια μας) :D:D

δεύτερων: να κανεις τροποποίηση και δυο μυνηματα στην σειρα !

 

Δεν βοηθαει που ειχες οτε παλια !

Πρεπει να εισαι εκει αλλιως μετα πρεπει να πληρώσεις ηλεκτρολογο

το ρουτερ σωστο ειναι pstn !

Μην περιμενεις 20 -03 -08 να ερθουν !!

θεσσαλονικη ξερω οτι αργουν !Μια γνωστη περιμενε απο την ημερα που ενεργοποιήθηκε 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχουν ελλειψη σε καρτες PSTN στο ιδιοκτητο DSLAM θα σε βαλουν σε καρτα ISDN... Εμενα με εχουν σε καρτα isdn και το ρουτερ μου ειναι annexB!

Δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση που ειχες παλια οτε, τον εκοψες και τωρα σου εβαλαν 2play!

Σε εμενα η μεταβαση εγινε αυτοματα απο την μια στιγμη στην αλλη χωρις να ερθει κανενας τεχνικος οσπου εμφανιστηκε η βλαβη και μονο τοτε μου ηρθε ο τεχνικος!!

 

Επισης το να παρεις τηλεφωνο και να τους πεις οτι και καλα ειχες ρεντεβου με τεχνικο την στιγμη που δεν ειχες το θεωρω πραγματικα βλακεια!! Την ημερομηνια που "καταφερες" να βρεις μπορουσες να την μαθεις απλα αν ρωτουσες, οπως εκανα και εγω!! Η ΧΟΛ ουτως η αλλως στο σταδιο που εισαι δεν ασχολειται καθολου με εσενα... Ολα εξαρτωνται απο το ποσο γρηγορα θα κανει τα κουμαντα του ο ΟΤΕ!

 

Παντως προβλεπεται να γινεται ενας χαμος με την αιτηση σου ετσι οπως εχει παει... Εδω σωστα τις στελνει ο κοσμος και γινονεται οτι να'ναι!!

Link to comment
Share on other sites

τι εχει η hol στην θεσσαλονικη ?

ουτε σταυρουπολη ουτε αμπ/ποι στο ιδιοκτητο δουλευει εδω και 1 ωρα !

Να ειναι καλα ο γειτονας με το οτενετ !:D

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι λόγω λόγω τεχνικού προβλήματος ενδέχεται να προκληθούν ολιγόλεπτες διακοπές σε συνδρομητές internet και double-play στο δίκτυο της hellas online στις περιοχές της Λάρισας, του Βόλου, της Καρδίτσας, των Τρικάλων και της Θεσσαλονίκης.

 

Για περαιτέρω πληροφορίες ή για οποιοδήποτε πρόβλημα τυχόν αντιμετωπίσετε μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης της hellas online, καλώντας δωρεάν στο 800400 13844. Το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης βρίσκεται στη διάθεσή σας 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες τον χρόνο.

 

Απο το http://www.hol.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αίτηση απο 19/2 για double play και σήμερα κόπηκε η γραμμή του ΟΤΕ, δεν έχω τηλέφωνο και πιθανότα ούτε internet (δεν έχω πάει σπίτι ακόμα να το δοκιμάσω). Αύριο απο ότι μου έιπαν στο 13844 θα ενεργοποιηθεί το double play αφού θέλει 24 ώρες αφού κοπεί ο Π-ΟΤΕ.

Όλα καλά και όλα ωραία ....αμα είχα και τον εξοπλισμό...χαχαχαχα

Δε μου το έχουν στείλει ή όπως λένε η Γενική μεταφορική εταιρεία που συνεργάζεται με τη hol για να στέλνει τα router τους πήγε πίσω τον εξοπλισμό πριν καμιά εβδομάδα, χωρίς ποτέ να με ενημερώσουν.Εστειλα email χτες και μου απάντησαν οτι θα στείλουν πάλι εξοπλισμό, σήμερα πήρα τηλέφωνο να τους πώ ότι κόπηκε ο Π-ΟΤΕ και πότε θα μου το στείλουν και μου λένε έχουν δώσει εντολή να μου στείλουν αύριο τον εξοπλισμό....να βάλω τα γέλια ή τα κλάματα; Αν καθυστερήσουν να μου στείλουν τον εξοπλισμό κάποιες μέρες, έχω δικαίωμα να αρνηθώ να πληρώσω χρέωση συνδρομής αφού δεν έχω παραλάβει τον εξοπλισμό;

Δεν είμαι φραγκοφονιάς αλλά μου τη δίνει να πληρώνω υπηρεσίες που μου πουλάνε αλλά δε μου τις παρέχουν....

...μόλις έλαβα και sms που λέει η σύδεση είναι σε δοκιμαστική λειτουργία και προσωρινά δεν θα λαμβάνω κλήσεις και να συνδέσω τον εξοπλισμό όπως λενε οι οδηγίες .....

Άμα είχα και εξοπλισμό καλά θα ήταν ....

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να τους κανεις ιστορια για 2-3 ημερες χωρις τηλεφωνο καν'το! Εγω το βρισκω παντως τραγικο...

Το λαθος μπορει να μην ειναι καν της ΧΟΛ αλλα της Γεν.Ταχυδρομικης...

Παρε την Ηολ ενα τηλεφωνο και ζητα τους να επιβαβαιωσεις την διευθυνση αποστολης που εχουν δηλωσει στην Γεν. Ταχυδρομικη!! Α! Και ζητα τους και αριθμο αποστολης για να μπορεις μετα να μιλησεις απευθειας με την Γεν.Ταχυδρομικη!!

 

Ουτως η αλλως δεν θα ειχες τηλεφωνο! Για ιντερνετ μπορεις να συνδεσεις ενα αλλο ρουτερ στην γραμμη και θα εχεις κανονικα... (ετσι μπορεις να τσεκαρεις αν ολα πηγαν μια χαρα με την συνδεση σου!!) Και μολις σου το στειλει το δικο της η ΗΟΛ θα εισαι ετοιμος...

 

Λιγη υπομονη θελει...

Μακαρι να ημασταν ολοι τοσο τυχεροι οσο εσυ στην ενεργοποιηση!

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να τους κανεις ιστορια για 2-3 ημερες χωρις τηλεφωνο καν'το! Εγω το βρισκω παντως τραγικο...

Το λαθος μπορει να μην ειναι καν της ΧΟΛ αλλα της Γεν.Ταχυδρομικης...

Παρε την Ηολ ενα τηλεφωνο και ζητα τους να επιβαβαιωσεις την διευθυνση αποστολης που εχουν δηλωσει στην Γεν. Ταχυδρομικη!! Α! Και ζητα τους και αριθμο αποστολης για να μπορεις μετα να μιλησεις απευθειας με την Γεν.Ταχυδρομικη!!

 

Ουτως η αλλως δεν θα ειχες τηλεφωνο! Για ιντερνετ μπορεις να συνδεσεις ενα αλλο ρουτερ στην γραμμη και θα εχεις κανονικα... (ετσι μπορεις να τσεκαρεις αν ολα πηγαν μια χαρα με την συνδεση σου!!) Και μολις σου το στειλει το δικο της η ΗΟΛ θα εισαι ετοιμος...

 

Λιγη υπομονη θελει...

Μακαρι να ημασταν ολοι τοσο τυχεροι οσο εσυ στην ενεργοποιηση!

Φίλε μου δεν νομίζω να είμαι και τόσο τυχερός στην ενεργοποίηση αφού ήμουν ήδη πελάτης της hol με Π-ΟΤΕ και 4Μβιτ γραμμή και ζήτησα να κόψω τον Π-ΟΤΕ και double play...

Τελικά έχω ιντερνετ, τηλέφωνο δεν έχω ακόμα και νέο εξοπλισμό...

ταχύτητα 1.8 αλλά για αυτό μάλλον φταίει ο παλιός μου εξοπλισμός...ελπίζω δλδ.

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ημουν πελατης της HOL απο πριν αλλα με 768kbps (στο τεχνικο θεμα δεν εχει καμια διαφορα!!) και εκανα 3,5 μηνες να συνδεθω στο double play!!

Τι annex ειναι το ρουτερ σου?? Αν ειναι annexB (isdn δηλαδη!) δοκιμασε να βαλεις καποιο φιλτρακι... Και εγω στην αρχη 1.5mbps ειχα αλλα με το φιλτρακι ανεβηκα στα 13!

 

Αν εχεις PSTN τοτε απλα περιμενε τον καινουριο εξοπλισμο...

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι λόγω λόγω τεχνικού προβλήματος ενδέχεται να προκληθούν ολιγόλεπτες διακοπές σε συνδρομητές internet και double-play στο δίκτυο της hellas online στις περιοχές της Λάρισας, του Βόλου, της Καρδίτσας, των Τρικάλων και της Θεσσαλονίκης.

 

Για περαιτέρω πληροφορίες ή για οποιοδήποτε πρόβλημα τυχόν αντιμετωπίσετε μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης της hellas online, καλώντας δωρεάν στο 800400 13844. Το Τμήμα Τηλεφωνικής Τεχνικής Υποστήριξης βρίσκεται στη διάθεσή σας 24 ώρες το 24ωρο, 365 μέρες τον χρόνο.:!::!::!::!::!::!::!:ΕΛΕΟΣ ΜΙΑΜΙΣΗ ΗΜΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΙΜΑΙ στο Βολο ακομα περιμενω να κανουν το γενικο προβλημα :!:

Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ημουν πελατης της HOL απο πριν αλλα με 768kbps (στο τεχνικο θεμα δεν εχει καμια διαφορα!!) και εκανα 3,5 μηνες να συνδεθω στο double play!!

Τι annex ειναι το ρουτερ σου?? Αν ειναι annexB (isdn δηλαδη!) δοκιμασε να βαλεις καποιο φιλτρακι... Και εγω στην αρχη 1.5mbps ειχα αλλα με το φιλτρακι ανεβηκα στα 13!

 

Αν εχεις PSTN τοτε απλα περιμενε τον καινουριο εξοπλισμο...

 

PSTN έχω....και περιμένω....και περιμένω....

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ημουν πελατης της HOL απο πριν αλλα με 768kbps (στο τεχνικο θεμα δεν εχει καμια διαφορα!!) και εκανα 3,5 μηνες να συνδεθω στο double play!!

Τι ειναι το ρουτερ σου?? Αν ειναι annexB (isdn δηλαδη!) δοκιμασε να βαλεις καποιο φιλτρακι... Και εγω στην αρχη 1.5mbps ειχα αλλα με το φιλτρακι ανεβηκα στα 13!

 

Αν εχεις PSTN τοτε απλα περιμενε τον καινουριο εξοπλισμο...

 

εχω double play εδω και κανενα μηνα περιπου,οι ταχυτητες μου ειναι γυρω στα 2 με 3

1.απο που βλεπω τι ειναι το ρουτερακι μου;(annex)

2.που τοποθετω το φιλτρακι;(extra;)

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα ρουτερς το γραφουν στην ετικετα που εχουν απο πισω...

Βασικα εννοουσα το σπλιτερακι (το κλασσικο που χρησιμοποιουσαμε επι εποχης ISDN!!) για αυτους που ειναι σε AnnexB καρτες!!

Link to comment
Share on other sites

Parakseno, ola ta lampakia anpsan sto router!

Me energopioisan?????

kai to tilefono kalei!!!

internet omos den exo :(

δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα θα το κανω.εμενα με ενεργοποιησαν σε 2 εβδομαδες και ο εξοπλισμος ηρθε μετα απο 3 εβδομαδες.αφου με ενεργοποιησαν περιμενα 2 μηνες για να ερθει τεχνικος τους για δυκτιονομιση και αφου δεν τα καταφερε την πρωτη φορα ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ και καλα ηρθε ο δευτερος μετα απο περιπου 2 εβδομαδες απο τον πρωτο.αυτα ειναι αυτο θα πει εξυπηρετηση.το καλο πραγμα αργει να γινει η HOL κανει σωστες δουλειες γιαυτο δεν βιαζοντε:lol:

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και ο εξοπλισμός και συνδέθηκα επιτέλους. Τηλέφωνα οκ, ένα μπέρδεμα μέχρι να συνδεθώ στο ιντερνετ...

(Φίλε ΟΙΚ αν ήσουν ήδη συνδρομητής στη hol,όταν μπείς στη σελίδα του ρουτερ μη βάλεις username kai password που λέει σαν serial το χαρτάκι που σου έστειλαν αλλά το ήδη υπάρχον username kai password που έχεις απο την ΧΟΛ)

Οι ταχύτητες μου είναι 10600 με splitter και 2 ασύρματα τηλέφωνα σε γραμμές του σπιτιου και οχι πανω στο ρουτερ και δοκίμασα και χωρίς σπλιτερ και τηλέφωνα καρφωτο πανω στη γραμμή του τοιχου και δεν είδα διαφορά....

Κανονικά περίμενα παραπάνω ....όχι 24ρα ....δεν είμαι πλεονέκτης ...

Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι για να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα ;

Δοκιμασα και χωρίς τηλέφωνα, και χωρίς spliter ...ελιωσα να κάνω reboot, πάνω απο 10600 δεν ειδα...τι 24 μας λενε;;;;

stonebug... :!:

https://www.stonebug.gr

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και ο εξοπλισμός και συνδέθηκα επιτέλους. Τηλέφωνα οκ, ένα μπέρδεμα μέχρι να συνδεθώ στο ιντερνετ...

(Φίλε ΟΙΚ αν ήσουν ήδη συνδρομητής στη hol,όταν μπείς στη σελίδα του ρουτερ μη βάλεις username kai password που λέει σαν serial το χαρτάκι που σου έστειλαν αλλά το ήδη υπάρχον username kai password που έχεις απο την ΧΟΛ)

Οι ταχύτητες μου είναι 10600 με splitter και 2 ασύρματα τηλέφωνα σε γραμμές του σπιτιου και οχι πανω στο ρουτερ και δοκίμασα και χωρίς σπλιτερ και τηλέφωνα καρφωτο πανω στη γραμμή του τοιχου και δεν είδα διαφορά....

Κανονικά περίμενα παραπάνω ....όχι 24ρα ....δεν είμαι πλεονέκτης ...

Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι για να πιάσω μεγαλύτερη ταχύτητα ;

Δοκιμασα και χωρίς τηλέφωνα, και χωρίς spliter ...ελιωσα να κάνω reboot, πάνω απο 10600 δεν ειδα...τι 24 μας λενε;;;;

 

Στο router μπορείς να δεις τι attenuation και τι SNR margin έχεις.

 

Αυτά καθορίζουν τον συγχρονισμο σου.

 

Η απόσταση από το dslam και ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλημέρα, μπήκα κι εγώ στη hol με το 2play της εδώ και 1 βδομάδα. το τηλέφωνο οκ αλλά με το internet έχω πρόβλημα. βασικά δεν συχρονίζω με τίποτα πάνω από 13000 αλλά γι' αυτό δεν έχω παράπονο. το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν μου ανοίγουν οι σελίδες στο internet, δλδ πάω πχ. να ανοίξω την σελίδα του myphone και δεν ανοίγει με την πρώτη. αν κάνω 2-3 φορές refresh μετά θα ανοίξει και αυτό συμβαίνει σε πολλές σελίδες είτε ελληνικές είτε ξένες. ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? να πω εδώ ότι έχω συνδέσει τον εξοπλισμό σύμφωνα με τις οδηγίες της hol δλδ από την τηλεφωνική πρίζα στο spliter (pstn) κι από κεί μια γραμμή στο adsl του router και η άλλη γραμμή στο phone του router πάλι. δοκίμασα να βγάλω τελείως την δεύτερη γραμμή (που πάει στο phone) και το πρόβλημα λύθηκε, αλλά δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα, έχανα τον ήχο στο τηλέφωνο, έκανε διακοπές κλπ. σήμερα θα πάω να πάρω ένα επώνημο spliter μπας και λυθεί το πρόβλημά μου. λέτε να φταίει κάτι άλλο? ακόμα μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να ανεβάσω την ταχύτητά μου? δλδ υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω εγώ ή είμαι καταδικασμένος να κλειδώνω στα 13000? το attenuation που δίνει το router μου είναι 31db.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, οχι και καταδικασμενος τα 13mbps!! Μια χαρα εισαι...

Δεν εχει να κανει παντως με εσενα εκτος απο σπανιες περιπτωσεις!! Αναλογα με την αποσταση απο το Dslamm...

 

Σε οτι αφορα το ανοιγμα των σελιδων με την δευτερη, το παρατηρησα και σε εμενα με τις διακοπες ρευματος... Παντως εδω και 3-4 μερες τα πραγματα ειναι μια χαρα σε εμενα!!

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλημέρα, μπήκα κι εγώ στη hol με το 2play της εδώ και 1 βδομάδα. το τηλέφωνο οκ αλλά με το internet έχω πρόβλημα. βασικά δεν συχρονίζω με τίποτα πάνω από 13000 αλλά γι' αυτό δεν έχω παράπονο. το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν μου ανοίγουν οι σελίδες στο internet, δλδ πάω πχ. να ανοίξω την σελίδα του myphone και δεν ανοίγει με την πρώτη. αν κάνω 2-3 φορές refresh μετά θα ανοίξει και αυτό συμβαίνει σε πολλές σελίδες είτε ελληνικές είτε ξένες. ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? να πω εδώ ότι έχω συνδέσει τον εξοπλισμό σύμφωνα με τις οδηγίες της hol δλδ από την τηλεφωνική πρίζα στο spliter (pstn) κι από κεί μια γραμμή στο adsl του router και η άλλη γραμμή στο phone του router πάλι. δοκίμασα να βγάλω τελείως την δεύτερη γραμμή (που πάει στο phone) και το πρόβλημα λύθηκε, αλλά δημιουργήθηκε άλλο πρόβλημα, έχανα τον ήχο στο τηλέφωνο, έκανε διακοπές κλπ. σήμερα θα πάω να πάρω ένα επώνημο spliter μπας και λυθεί το πρόβλημά μου. λέτε να φταίει κάτι άλλο? ακόμα μπορεί κάποιος να μου πεί πως μπορώ να ανεβάσω την ταχύτητά μου? δλδ υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω εγώ ή είμαι καταδικασμένος να κλειδώνω στα 13000? το attenuation που δίνει το router μου είναι 31db.

Για το ανοιγμα των σελιδων φταινε οι dns servers της χολ.Μπορεις να κοιταξεις εδω http://www.opendns.com/ και να βαλεις τους servers που δινουν και θα ησυχασεις.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

η υπογραφη τα λεει ολα...ντροπη hol γι αυτο και εγω θα παω να ακυρωσω την συνδεση ετσι για να μαθετε...:shoot::rocket:
Link to comment
Share on other sites

η υπογραφη τα λεει ολα...ντροπη hol γι αυτο και εγω θα παω να ακυρωσω την συνδεση ετσι για να μαθετε...:shoot::rocket:

ήθελες τα και έπαθές τα έλεγε η γιαγιά μου.

Δεν έπρεπε εξαρχής να κάνεις αίτηση από τη στιγμή που δεν υπήρχε κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Simera mou irthe SMS apo tin HOL pou elege:"HOL: To kikloma sas exei oloklirothei.

Perimenete tilefono apo tin HOL gia peretero rithmisei apo ton texniko."

Kapos etsi diladi, den to'xo mprosta to kinito mou.

Ti simenei "To kikloma sas exei oloklirothei"?

Apo tin stigmi autin argoun akoma poli?

Link to comment
Share on other sites

Παντος εγω εμαθα οτι εφοσον οταν εκανα το συμβολαιο τοτε που υπηρχε αναμενωμενη διαθεσιμοτητα και μου ελεγαν στη vodafone οτι θα μπει η περιοχη μου στις 31-01 και τωρα την βγαλανε οff οτι ειναι παρανομο αυτο που εγινε και οτι δεν πρεπει να πληρωσω τελος αποσυνδεσης 45 ευρω επειδη θελω να κανω διακοπη. με λιγα λογια επειδη με κοροιδεψανε δεν θα πρεπει να πληρωσω. μου το ειπαν και αλλες εταιριες αυτο οτι ισχυει. απλα πανε να την βγαλουνε λουφα.να δω τι θα κανω.:!:
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την συνδεση HOL που ενεργοποιηθηκε εδω και ενα μηνα. Οταν κατεβαζω torrent ξαφνικα πεφτει η ταχυτητα download/upload(δεν χανει συγχρονισμο!! το router) και μετα απο λιγο ξαναξεκινα το download/upload. Στη λιστα μου δεν εχω μονο ενα τορρεντ αλλα πολλα. Μηπως πρεπει να ρυθμισω κατι στο router ή φταει η γραμμη? Επισης η γραμμη καταστασης του client(utorrent) την μια ειναι πρασινη και τη αλλη κιτρινη. Οταν ειχα αλλη συνδεση(οχι στο ιδιο σπιτι ομως) δεν ειχα αυτα τα σκαμπανεβασματα.

Προς ενημερωση το attainable rate ειναι: 10500 με attenuation:36db και τυπο router: netfaster-intracom.

 

Αν καποιος εχει καποια αποψη για το θεμα περιμενω την απαντηση του.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...