Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 1/2/2024 at 8:18 ΜΜ, r31134 said:

Eγω που θεωρητικα τα εκανα ολα αυτα εμπροθεσμα μεσα Νοεμβριου και διεκοψα για να παω ΝOVA και με τηλεφωνικη επιβεβαιωση οτι δεν θα φαω ποινη προωρης διακοπης λογο καταργησης εκπτωσης ebill, χρεωθηκα 67 ευρω σε εκκαθαριστικο λογαριασμο που ποτε δεν ελαβα με κανεναν τροπο και ο οποιος πληρωθηκε μεσω πιστωτικης καρτας την οποια το συστημα δεν με αφηνε να αφαιρεσω (παγια εντολη).Oυτε ομως ως καρτελα μπορουσα να δω μεσα στο app γιατι αλλαξα παροχο. Οποτε μολις αντιληφθηκα την κινηση στην καρτα, τους πηρα και τ ακουσανε γιατι αλλα συμφωνησαμε και αλλα κανανε. Μου ειπαν οτι εκαναν "λαθος" και οτι θα δρομολογηθει επιστροφη εντος 15 ημερων. Περασε ενας μηνας απο τοτε και εκδοσανε πιστωτικο εκκαθαριστικο πριν 5 μερες στα 72 ευρω και ξαναεδωσα το ΙΒΑΝ που τυχαια δεν καταχωρηθηκε και αναμενω ακομη 15 μερες για να παρω τα λεφτα μου πισω. Οποτε ολα ειναι σχετικα.

Σημειωνω καθε φορα ποτε μιλησα στο τηλεφωνο και με ποιον υπαλληλο γιατι αν δεν παρω τα λεφτα μου, θα προβω σε καταγγελια με οσα στοιχεια εχω. Αν δεν εβλεπα την κινηση στην καρτα, δεν θα το μαθαινα ποτε γιατι υπουλα μου μπλοκαραν την διαγραφη παγιας εντολης, δεν στειλανε ουτε καν ηλεκτρονικο ουτε εγχαρτο εκκαθαριστικο λογαριασμο για να εχω ενημερωση του λαθους και φυσικα αλλα ειπαμε και αλλα κανανε στην πραξη.

Τελικα σημερα μου επιστραφηκαν τα χρηματα οπως ειχαμε συμφωνησει τηλεφωνικα και μεσω Tobi.

Ενα γεματο τριμηνο απο την μερα που ζητησα διακοπη λογω και e-bill και μεταβαση στη NOVA FTTH.

Με ενοχλησε που αλλα ειπαμε αρχικα και αλλα εκαναν, που δεν εστειλαν ποτε λογαριασμο,ουτε ηλεκτρονικο ουτε εγχαρτο, που δεν μ αφησαν ουτε την παγια εντολη να απενεργοποιησω μεσω του app. Κατα τυχη ειδα την χρεωση. Καποιος που δεν θα ασχολιοτανε, μπορει να μην το επαιρνε ποτε χαμπαρι και να την ετρωγε κανονικα.

Εχω και 2 ρουτερ τους τα οποια κανεις δεν ξερει αν πρεπει να τα επιστρεψω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 12/2/2024 at 3:44 ΜΜ, kiriakos_GR said:

Με το έτσι θέλω μας φούσκωσαν όλους 1€ +  Κατάργηση έκπτωσης E-bill.  

Δεν βρήκα άλλη άμυνα από το να ενεργοποιήσω στο My-Vodafone, Την αποστολή λογαριασμού σε χαρτί, έτσι ώστε να χρεώνονται και αυτοί.

   

Το θέμα είναι αν ενεργοποιήσεις να σου έρχεται λογαριασμός με ταχυδρομείο μην χρεωθείς άλλο 1 ευρώ? 😄
btw όταν ενεργοποιήσεις την αποστολή του λογαριασμοί με ταχυδρομείο εξακολουθείς να παίρνεις και την ηλεκτρονική μορφή του σε pdf στην εφαρμογή η δεν είναι πλέον διαθέσιμος ηλεκτρονικά?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, zerokill said:

Το θέμα είναι αν ενεργοποιήσεις να σου έρχεται λογαριασμός με ταχυδρομείο μην χρεωθείς άλλο 1 ευρώ? 😄
btw όταν ενεργοποιήσεις την αποστολή του λογαριασμοί με ταχυδρομείο εξακολουθείς να παίρνεις και την ηλεκτρονική μορφή του σε pdf στην εφαρμογή η δεν είναι πλέον διαθέσιμος ηλεκτρονικά?

Πλέον δεν έχει αλλαγή στην τιμή ο έντυπος λογαριασμός. Παλιότερα, σε σύνδεση που έπαιρνε έντυπο ήταν διαθέσιμος και ο ηλεκτρονικό, δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , με κάλεσαν για προσφορά από Vodafone για το σταθερό. Έχω 100mbps απεριόριστα σταθερά και 360 προς κινητά με τηλεόραση και Disney στα 28,60€. Μου πρότειναν αναβάθμιση 200mbps με όλα τα παραπάνω νέο ρούτερ με WiFi 6 καθώς και απεριόριστα σε κινητά στα 34,7€ λόγω κινητού θα πάει στα 32,6€.  Σε 5 μήνες λήγει το 24μηνό μου. Μιλάμε για vdsl όχι fiber. Περιμένω να πλησιάσει η λήξη του συμβολαίου και ψάχνω τότε; Είμαι οκ από θέμα ταχύτητας.  

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, belial said:

Καλημέρα , με κάλεσαν για προσφορά από Vodafone για το σταθερό. Έχω 100mbps απεριόριστα σταθερά και 360 προς κινητά με τηλεόραση και Disney στα 28,60€. Μου πρότειναν αναβάθμιση 200mbps με όλα τα παραπάνω νέο ρούτερ με WiFi 6 καθώς και απεριόριστα σε κινητά στα 34,7€ λόγω κινητού θα πάει στα 32,6€.  Σε 5 μήνες λήγει το 24μηνό μου. Μιλάμε για vdsl όχι fiber. Περιμένω να πλησιάσει η λήξη του συμβολαίου και ψάχνω τότε; Είμαι οκ από θέμα ταχύτητας.  

Αν δεν χρειάζεσαι αναβάθμιση ταχύτητας περιμένεις μέχρί τότε. Ένα μήνα πριν λήξει το συμβόλαιο στο app της Vodafone θα πατήσεις εκεί που λέει offers (ή προσφορές) θα σου έχει προσφορά να ανανεώσεις με την ίδια τιμή που έχεις τώρα. Υπόψιν ότι όσο δεν συναινείς στην ανανέωση θα σε ζαλίζουν με τηλέφωνα κάθε εβδομάδα οπότε πρέπει να τους γειώνεις. Τον τελευταίο μήνα άμα θες σήκωνε το και παίξες μαζί τους μήπως σου το φθηνήνουν κιόλας 1-2 ευρώ (έτσι για το γαμώτο). Μια χαρά τους παίρνει. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

On 23/2/2024 at 11:15 ΜΜ, opmgls said:

Ένα μήνα πριν λήξει το συμβόλαιο στο app της Vodafone θα πατήσεις εκεί που λέει offers (ή προσφορές) θα σου έχει προσφορά να ανανεώσεις με την ίδια τιμή που έχεις τώρα

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Σε εμένα που περίμενα (είχα ήδη πάρει προσφορά από το τμήμα διακοπών για ίδια τιμή) στην εφαρμογή εμφάνιζε τραγικές προσφορές 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, paanos said:

Δεν ισχύει πάντα αυτό. Σε εμένα που περίμενα (είχα ήδη πάρει προσφορά από το τμήμα διακοπών για ίδια τιμή) στην εφαρμογή εμφάνιζε τραγικές προσφορές 

Ναι μπορεί να μην ίσχύει πάντα αλλά ακριβώς για αυτό εγραψα να γειώσει τα τηλέφωνήματα από τα διαφορα τμήματα της Vodafone. Εγώ αρνιόμουν να συζητήσω και να πάρω οποιαδήποτε προσφορά γιατί είχαν ξεκινήσει 6 μήνες πριν την λήξη του συμβολαίου τις οχλήσεις. Οπότε το app ήταν ο μόνος τρόπος να μου δώσουν προσφορά. ¨Οσο πλησιάζε προς η λήξη του συμβόλαιου του σταθερού μου, οι προσφορές ανανέωσης συμβολαίου με τις ίδιες υπηρεσίες μέσω app εδιναν μιικρότερο πάγιο/μηνα. Προσωπικη εμπειρία όλο αυτό αλλά το καταθέτω εδώ. Συνέβη στο τέλος του 2023.
Αφού έληξε το συμβολαιο τώρα πληρώνω 1.6 ευρω παραπάνω για αορίστου. Βέβαια ανα πάσα στιγμή μπορούν να μου κάνουν αύξηση. Εγώ δεν ανανέωσα γιατί σύντομα θα μεταφέρω αυτή τη γραμμή.
Αυτή την περίοδο οι προσφορές για 2ετη δέσμευση μέσω app μου δίνουν την ίδια τιμή που πληρώνω τώρα δηλαδή λίγο πιο ακριβά από το προηγούμενο συμβόλαιο. Η εμπειρία η δικιά μου λέει ότι μας "παίζουν" για να δουν που "θα μας πιάσουν" αλλά το ίδιο μπορούμε να κάνουμε κι εμείς ώς ένα βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2023 at 12:49 ΜΜ, makisg4 said:

πρώτα κάνε αίτημα διακοπής με χρήση του δικαιώματος της αζήμιας αποχώρησης λόγω e-bill. Θα σε καλέσουν αυτοί και θα σου αντιπροτείνουν χαμηλότερη τιμή για να παραμείνεις. Εγώ έτσι μείωσα το πάγιο από 26,5 σε 21,5 και γλιτωσα και την αύξηση λόγω ebill

Για την αύξηση εως και 1,5 ευρω λόγω πληθωρισμού τι έκανες; Θα την πληρώνεις ή όχι;
Και όταν λες έτοιμα διακοπής (για τότε μιλάμε), εννοείς διακοπής της γραμμής και του βρόγχου; Έστειλες δηλαδή φωτοτυπία της ταυτότητας; Ρωτάω γιατί είμαι αορίστου αλλά έχουν κάνει αυξήσεις και δεν με επαναφέρουν στην αρχική τιμή. Και θελω να δω πως να το διαχειριστω. Τους είπα πως θέλω να κάνω διακοπή των δύο γραμμών (χωρίς να καταθέσω χαρτιά) αλλά αυτό το 20.77 δεν μου το δίνουν γιατί μόνο Fiber to the home παίζει μάλλον στην γραμμή και πάμε στα 28 χοντρικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με πήραν να μου πουν ότι μέχρι Παρασκευή πρέπει να απαντήσω αλλιώς χάνω τις εκπτώσεις. Έχω λογαριασμό που γράφει λήξη συμβολαίου τέλος Ιουνίου.  Μου έκαναν προσφορά αυτό που έχω στην ίδια τιμή για 12 μήνες και από τον 13 μπορούν να κάνουν αύξηση ως 1,5€. Ζήτησα να βγάλω πράγματα από την τηλεόραση και την τηλεφωνία για λίγο καλύτερη τιμή αφού παίζει αύξηση από τους 13 μήνες, αλλά δεν γίνεται μόνο μπορούν να προσθέσουν υπηρεσίες. Θα ζητήσω να κοπεί η τηλεόραση να δω τι τιμή θα μου πουν. 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, belial said:

Τελικά με πήραν να μου πουν ότι μέχρι Παρασκευή πρέπει να απαντήσω αλλιώς χάνω τις εκπτώσεις. Έχω λογαριασμό που γράφει λήξη συμβολαίου τέλος Ιουνίου.  Μου έκαναν προσφορά αυτό που έχω στην ίδια τιμή για 12 μήνες και από τον 13 μπορούν να κάνουν αύξηση ως 1,5€. Ζήτησα να βγάλω πράγματα από την τηλεόραση και την τηλεφωνία για λίγο καλύτερη τιμή αφού παίζει αύξηση από τους 13 μήνες, αλλά δεν γίνεται μόνο μπορούν να προσθέσουν υπηρεσίες. Θα ζητήσω να κοπεί η τηλεόραση να δω τι τιμή θα μου πουν. 

ΟΚ, ζήτησε το αλλά είναι νωρίς ακόμη για να τσιμπήσουν γιατί μονο όταν είσαι κοντά στην λήξη του συμβολαίου σου "φοβούνται" μην την κάνεις για αλλού. Αυτή την στιγμή παίζουν παιχνίδια ψυχολογίας καταναλωτή. Είναι μελετημένες οι κινήσεις τους. Για αυτό και αρχίζουν να τηλεφωνούν 6 μήνες πριν την λήξη του συμβολαίου.
Αν είσαι ευχαριστήμενος με το συμβόλαιο σου πες τους πως δεν δέχεσαι την αύξηση του 1.5€. Να το κρατήσουν ίδιο.  Αλλιώς πες τους θα το αφήσεις να λήξει και βλέπουμε. Τον Μάιο θα σε ξαναπάρουν τηλέφωνο να σου λενε τα ίδια. Αν δεν σε ενδιαφέρει η τηλεοραση δες τοτε αν βρίσκεις κάτι φτηνότερο στην άλλη (την μαύρη) κάνε αίτηση και μπορεί να σε πάρει πίσω η κοκκινη με καλύτερη αντιπροσφορα. Ετσι δουλεύει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκλεισα στην ίδια τιμή 28,60€ για τον πρώτο χρόνο μετά αύξηση έως 1,5€, για την ίδια ταχύτητα και υπηρεσίες VodafoneTV + Disney. 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα ξερετε αν παιζει καμια διαφορετικη τιμη απο αυτες που βλεπω στο site τους για FTTH?Ληγει το συμβολαιο μου κοσμοτε 300αρα ταχυτητα και πληρωνω 37.90 Εχουμε καποια καλυτερη προσφορα στην vodafone???

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Aggelos41 said:

Παιδια καλησπερα ξερετε αν παιζει καμια διαφορετικη τιμη απο αυτες που βλεπω στο site τους για FTTH?Ληγει το συμβολαιο μου κοσμοτε 300αρα ταχυτητα και πληρωνω 37.90 Εχουμε καποια καλυτερη προσφορα στην vodafone???

Στο site της Vodafone στην πρώτη κεντρική σελίδα, δεξιά βγάζει μια κάθετη μπάρα που λέει "Έλα στη Vodafone". Κάνε κλικ εκεί και βάλε το τηλεφωνό σου να σε καλέσουν. Συνήθως δίνουν καλύτερες τιμές από αυτές του site ή των καταστημάτων. 

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να δω από ποίο καφαο παίρνω γραμμή σε Vodafone VDSL???

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, damianos said:

Πώς μπορώ να δω από ποίο καφαο παίρνω γραμμή σε Vodafone VDSL???

Διάφοροι τρόποι. Ένας βολικός είναι να ακουθήσεις το καλώδιο που φεύγει από το σπίτι σου, και να δεις τι νούμερα γράφει το πρώτο κουτί διακλάδωσης που θα συναντήσεις. Πχ εάν γράφει 123-45 το KV σου είναι το 123.

Υπάρχει και σε κάποιο συγκεντρωτικό Excel του ΟΤΕ όπου θα μπορείς να το βρεις βάσει οδού/αριθμού, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο να βρεις το κατάλληλο αρχείο.

Τι χρησιμότητα θέλεις να αποκομίσεις από την πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση από το καφαο. 

Εάν παίρνω από το μακρυνό ξέρω γιατί έχω κάτω από 100mbps ενώ το κοντινότερο είναι 400 μέτρα από εμένα...

IMG_20240323_200745.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το KV και το σπίτι σου δεν αλλάζουν θέση, πιο χρήσιμα συμπεράσματα θα βγάλεις μέσα από τα στατιστικά του modem. Δες πχ attenuation, SNR margin, FEC errors, CRC errors.

Μαζί με το παραπάνω, έλεγξε την εσωτερική σου καλωδίωση: Σιγουρέψου ότι το modem είναι συνδεδεμένο στην πρώτη πρίζα που φτάνει το εξωτερικό καλώδιο και ότι όλες οι άλλες τηλεφωνικές πρίζες είναι αποσυνδεδεμένες (μπορείς να βάλεις διπλή πρίζα για να τις απομονώσεις εάν θέλεςι να παίζει η τηλεφωνία).

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν από το τεχνικό τμήμα σε ποια είμαι αλλά ΔΕΝ πάει απευθείας κάνει ολόκληρο κύκλο και ΔΕΝ μπορώ να έχω φουλ 100αρα. Είναι η 401 και είμαι φυσικά στα 400 μέτρα...

 

IMG_20240324_092843.jpg

Edited by damianos
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, damianos said:

Μου είπαν από το τεχνικό τμήμα σε ποια είμαι αλλά ΔΕΝ πάει απευθείας κάνει ολόκληρο κύκλο και ΔΕΝ μπορώ να έχω φουλ 100αρα. Είναι η 401 και είμαι φυσικά στα 400 μέτρα...

Σπάσιμο... :classic_sad:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημέρα. 

Ειμαι επαρχία (Ανδρο) και αυτή τη στιγμή είμαι στην cosmote. 30 euro το μήνα για 50αρα γραμμή που βγάζει 28 mpps

Δυστυχώς ενω υπάρχει οπτική ίνα στο νησί δεν λειτουργεί.

η Vodafone εδώ δουλεύει μόνο  με ταχύτητα 24 και λογικά καλώδια χαλκού(μάλλον με αυτά δουλεύει και η cosmote) 

Με 20ευρώ το μήνα όμως και σε συνδυασμό με το κινητό που έχω ίσως πάει και πιο φθηνά 

Βέβαια η ταχύτητα που θα πιάνει φαντάζομαι θα είναι στα μισά... Να πούμε 10-12 mpps 

Δεν κατεβάζω ταινίες η χρήση που κάνω είναι πιο πολύ βιντεοδιάσκεψεις στο zoom

Αξίζει για 10 ευρω να πάω στη Vodafone;

Λετε να είναι τόσο τραγική η Vodafone; 

 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα συγχρονισμού στο VDSL εξαρτάται από τις φυσικές παραμέτρους της γραμμής. Όλοι οι πάροχοι την ίδια ταχύτητα θα σου δώσουν. Εκεί που πλεονεκτεί ο ΟΤΕ είναι ότι έχει μεγαλύτερη ευελιξία να "παίξει" με τον χαλκό, γιατί του ανήκει. Πχ εάν έχεις ένα ταλαιπωρημένο ζευγάρι καλωδίων, μπορεί να σε κουμπώσει σε ένα ελαφρώς καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Patrik, σε καμία περίπτωση δε θα γύριζα στο ADSL , το 10 - 12 που λες μπορεί να είναι αισιόδοξη εκτίμηση και στην ουσία να έχεις 5-6 κ να κλαίς με μαύρο δάκρυ. Το πιο ασφαλές είναι να βρεις γείτονα με ADSL κ να ρωτήσεις πόσο πιάνει, διαφορετικά κάτσε όπως είσαι!

Edited by vabiris
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, vabiris said:

Patrik, σε καμία περίπτωση δε θα γύριζα στο ADSL , το 10 - 12 που λες μπορεί να είναι αισιόδοξη εκτίμηση και στην ουσία να έχεις 5-6 κ να κλαίς με μαύρο δάκρυ. Το πιο ασφαλές είναι να βρεις γείτονα με ADSL κ να ρωτήσεις πόσο πιάνει, διαφορετικά κάτσε όπως είσαι!

Αυτό πρέπει να κάνω. 

Να βρω κάποιον γείτονα με Vodafone και να δω τι θα πιάσει από ταχύτητα 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, patrik said:

Παιδια καλημέρα. 

Ειμαι επαρχία (Ανδρο) και αυτή τη στιγμή είμαι στην cosmote. 30 euro το μήνα για 50αρα γραμμή που βγάζει 28 mpps

Δυστυχώς ενω υπάρχει οπτική ίνα στο νησί δεν λειτουργεί.

η Vodafone εδώ δουλεύει μόνο  με ταχύτητα 24 και λογικά καλώδια χαλκού(μάλλον με αυτά δουλεύει και η cosmote) 

Με 20ευρώ το μήνα όμως και σε συνδυασμό με το κινητό που έχω ίσως πάει και πιο φθηνά 

Βέβαια η ταχύτητα που θα πιάνει φαντάζομαι θα είναι στα μισά... Να πούμε 10-12 mpps 

Δεν κατεβάζω ταινίες η χρήση που κάνω είναι πιο πολύ βιντεοδιάσκεψεις στο zoom

Αξίζει για 10 ευρω να πάω στη Vodafone;

Λετε να είναι τόσο τραγική η Vodafone; 

 

Εγώ θα έμενα και θα κοιτούσα για πιθανή αλλαγή στο κινητό, εάν είχα καλή προσφορά, με τη λογική του συνδυασμού, δηλαδή.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, patrik said:

Αυτό πρέπει να κάνω. 

Να βρω κάποιον γείτονα με Vodafone και να δω τι θα πιάσει από ταχύτητα 

Ακόμα καλύτερα, μπορείς να ρυθμίσεις το modem σου από VDSL σε ADSL, και θα ξέρεις ακριβώς την ταχύτητα που θα πιάσεις. Πρέπει να πω βέβαια ότι στην θέση σου δεν θα γυρνούσα σε ADSL.

Πριν να έχω διαθεσιμότητα FTTH είχα βρεθεί στην ίδια θέση: από 12 Mbps ADSL κατάφερα με πολύ παρακαλητό και μου έδωσαν VDSL 30 Mbps, και η ποιότητα ζωής αυξήθηκε σημαντικά - και λόγω του αυξημένου upload.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...