Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παντως και στο speedport plus της κοσμοτε εχω διαβασει προβληματα μετο wifi 5ghz και γενικα οτι τρωει πολυ μπαταρια στις συσκευες οποτε για μενα αγορασε ενα speedport entry 2i απο γραμμη οτε ή αμα δεν εχεις κρατα αυτο και μην το δωσεις πισω θεωρω πολυ καλo αυτο το ρουτερ, δεν εχει πολυ καλη εμβελεια wifi αλλα γενικα σταθεροτατο με κοσμοτε σε εμενα.

 

Νομίζω ότι το Speedport Plus του ΟΤΕ, είναι παρόμοια έκδοση με το H300S της Vodafone, αλλά δεν έχει τόσα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή εγώ που έχω Cyta και περιμένω να ανοίξει η καμπίνα της Vodafone που με καλύπτει, δεν θα μπορέσω να κρατήσω το technicolor 788 που χρησιμοποιώ τώρα;
:cat:
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω Cyta και περιμένω να ανοίξει η καμπίνα της Vodafone που με καλύπτει, δεν θα μπορέσω να κρατήσω το technicolor 788 που χρησιμοποιώ τώρα;

Και εγώ που έχω vDSL για τηλέφωνο έχω voip. Ρώτησα αν γίνεται να μην έχω voip και μου απάντησαν ότι είναι άλλη τεχνολογία και σε γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για λόγους τηλεφωνίας δηλαδή, όπως και στη Cyta; Οπότε αφού δεν έχω καθόλου σταθερό συνδεδεμένο, μπορώ να χρησιμοποιώ οποίο vdsl ρουτερ θέλω;
:cat:
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για λόγους τηλεφωνίας δηλαδή, όπως και στη Cyta; Οπότε αφού δεν έχω καθόλου σταθερό συνδεδεμένο, μπορώ να χρησιμοποιώ οποίο vdsl ρουτερ θέλω;
Ναι αν δεν χρειάζεσαι τηλεφωνία μπορείς να έχεις οποιοδήποτε ρούτερ συνδεδεμένο

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για λόγους τηλεφωνίας δηλαδή, όπως και στη Cyta; Οπότε αφού δεν έχω καθόλου σταθερό συνδεδεμένο, μπορώ να χρησιμοποιώ οποίο vdsl ρουτερ θέλω;

 

Ναι. Μέχρι και για μια συσκευή τηλεφωνου υπάρχει έξοδος σε όλα τα router. Το πρόβλημα είναι αν θες και 2η συσκευή σε άλλο μέρος του σπιτιού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Μέχρι και για μια συσκευή τηλεφωνου υπάρχει έξοδος σε όλα τα router. Το πρόβλημα είναι αν θες και 2η συσκευή σε άλλο μέρος του σπιτιού.

 

Εμένα για δεύτερη συσκευή μου είχε ένα σχεδιάγραμμα ότι γυρίζω την γραμμή του voip στη μπριζα του τηλεφώνου και βάζω σε άλλη μπριζα το τηλέφωνο ώστε να λειτουργήσει. Δε ξέρω, δε το δοκίμασα καν.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Σε κάνα μήνα θα πάω μόνιμα εξωτερικό για δουλειά και έχω 14 μήνες υπόλοιπο στο συμβόλαιό μου και θέλω να το σταματήσω.

Είχα πάει στη vodafone πριν περίπου ενάμιση μήνα και τους ζήτησα τους όρους του συμβολαίου γιατί δεν τους βρίσκω και μου είπαν ότι θα τους στείλουν ταχυδρομικός ώστε να δω τι ποσό θα πληρώσω αν το κόψω με τυπικό τρόπο.

Δεν ήρθε τίποτα εννοείται.

Αν τώρα εγώ φύγω και το αφήσω απλήρωτο και το κόψουν μετά από κάτι απλήρωτους λογαριασμούς θα ρίξουν και άλλα κερατιάτικα μέσα , προσθήματα κτλ ξέρει κανείς?

ΟΤΑΝ το διακόψουν δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω τους απλήρωτους λογαριασμούς αλλά να γλιτώσω τους υπόλοιπους μήνες του συμβολαίου μια και το σπίτι θα μείνει ακατοίκητο.

Σε με πόσους απλήρωτους λογαριασμούς το κόβουν?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Σε κάνα μήνα θα πάω μόνιμα εξωτερικό για δουλειά και έχω 14 μήνες υπόλοιπο στο συμβόλαιό μου και θέλω να το σταματήσω.

Είχα πάει στη vodafone πριν περίπου ενάμιση μήνα και τους ζήτησα τους όρους του συμβολαίου γιατί δεν τους βρίσκω και μου είπαν ότι θα τους στείλουν ταχυδρομικός ώστε να δω τι ποσό θα πληρώσω αν το κόψω με τυπικό τρόπο.

Δεν ήρθε τίποτα εννοείται.

Αν τώρα εγώ φύγω και το αφήσω απλήρωτο και το κόψουν μετά από κάτι απλήρωτους λογαριασμούς θα ρίξουν και άλλα κερατιάτικα μέσα , προσθήματα κτλ ξέρει κανείς?

ΟΤΑΝ το διακόψουν δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω τους απλήρωτους λογαριασμούς αλλά να γλιτώσω τους υπόλοιπους μήνες του συμβολαίου μια και το σπίτι θα μείνει ακατοίκητο.

Σε με πόσους απλήρωτους λογαριασμούς το κόβουν?

 

Εάν ζητήσεις διακοπή, θα σε ενημερώσουν για το αναπόσβεστο ποσό.

Εάν απλά το αφήσεις να τρέχει χωρίς να πληρώνεις, στον 3ο μήνα θα σου διακόψουν μεν την υπηρεσία, αλλά θα σου χρεώνουν και τους επόμενους μήνες μέχρι την λήξη του συμβολαίου. Επίσης θα μπεις στην λίστα των οφειλετών μέχρι να εξοφλήσεις τα χρεωστούμενα, οπότε στο μέλλον θα είναι πιο δύσκολα και τα συμβόλαια με άλλους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Να πας να το κόψεις γιατί πληρώσεις και το πέναλτι πρόωρης διακοπής και 2,3 ,4 ίσως και παραπάνω λογαριασμούς απλήρωτους που θα έχεις μέχρι να το κόψουν. Σε μένα με 24μηνο συμβόλαιο είναι στα 120 ευρώ.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Σε κάνα μήνα θα πάω μόνιμα εξωτερικό για δουλειά και έχω 14 μήνες υπόλοιπο στο συμβόλαιό μου και θέλω να το σταματήσω.

Είχα πάει στη vodafone πριν περίπου ενάμιση μήνα και τους ζήτησα τους όρους του συμβολαίου γιατί δεν τους βρίσκω και μου είπαν ότι θα τους στείλουν ταχυδρομικός ώστε να δω τι ποσό θα πληρώσω αν το κόψω με τυπικό τρόπο.

Δεν ήρθε τίποτα εννοείται.

Αν τώρα εγώ φύγω και το αφήσω απλήρωτο και το κόψουν μετά από κάτι απλήρωτους λογαριασμούς θα ρίξουν και άλλα κερατιάτικα μέσα , προσθήματα κτλ ξέρει κανείς?

ΟΤΑΝ το διακόψουν δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω τους απλήρωτους λογαριασμούς αλλά να γλιτώσω τους υπόλοιπους μήνες του συμβολαίου μια και το σπίτι θα μείνει ακατοίκητο.

Σε με πόσους απλήρωτους λογαριασμούς το κόβουν?

 

Καλό είναι να μιλήσεις ξανά μαζί τους, μπας και καταφέρεις να πληρώσεις πρόστιμο για τη διακοπή, μόνο για 1 έτος (τα μισά). Με το να τους αφήσεις απλήρωτους, θα το κάνεις χειρότερο...

 

Υ.Γ. Καλή τύχη στο εξωτερικό. Μακάρι να μπορούσα να φύγω κι εγώ σύντομα, αλλά πρέπει να κάτσω για τουλάχιστον 1,5 χρόνο ακόμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Σε κάνα μήνα θα πάω μόνιμα εξωτερικό για δουλειά και έχω 14 μήνες υπόλοιπο στο συμβόλαιό μου και θέλω να το σταματήσω.

Είχα πάει στη vodafone πριν περίπου ενάμιση μήνα και τους ζήτησα τους όρους του συμβολαίου γιατί δεν τους βρίσκω και μου είπαν ότι θα τους στείλουν ταχυδρομικός ώστε να δω τι ποσό θα πληρώσω αν το κόψω με τυπικό τρόπο.

Δεν ήρθε τίποτα εννοείται.

Αν τώρα εγώ φύγω και το αφήσω απλήρωτο και το κόψουν μετά από κάτι απλήρωτους λογαριασμούς θα ρίξουν και άλλα κερατιάτικα μέσα , προσθήματα κτλ ξέρει κανείς?

ΟΤΑΝ το διακόψουν δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω τους απλήρωτους λογαριασμούς αλλά να γλιτώσω τους υπόλοιπους μήνες του συμβολαίου μια και το σπίτι θα μείνει ακατοίκητο.

Σε με πόσους απλήρωτους λογαριασμούς το κόβουν?

 

Ένας γνωστός μου έκανε το εξής απλό και δεν πλήρωσε πρόστιμο. Έκανε μεταφορά της γραμμής σε άλλο σπίτι γνωστού του (πλήρωσε ένα ποσό για την μεταφορά της γραμμής στην νέα διεύθυνση) και το πακέτο έμεινε στο όνομά του άλλα το χρησιμοποιούσε και το πλήρωνε ο γνωστός του. Η αλήθεια είναι οτι είχε καλή προσφορά στο πακέτο του, που ο γνωστός του σαν νέος πελάτης δεν μπορούσε να την έχει, οπότε βγήκαν και οι δύο κερδισμένοι.

.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αν είναι να βάλουν μέσα και τους υπόλοιπους μήνες του συμβολαίου δεν λέει.

Θα ξαναπάω να ρωτήσω για διακοπή.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είδαμε φως τελικά.

 

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 1024/24548 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 37882/102248 kbps

Noise Margin(Up/Down) 39.8/33.3 dB

Line Attenuation(Up/Down) 3.3/5.5 dB

Output Power(Up/Down) 7.5/11.9 dBm

Data Path(Up/Down) Fast/Fast

Interleave Depth(Up/Down) 1/1

Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms

INP(Up/Down) 0/0 symbols

Profile 17a

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 0/0

FEC Errors(Up/Down) 0/0

Link to comment
Share on other sites

Είδαμε φως τελικά.

 

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 1024/24548 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 37882/102248 kbps

 

1024/24548 δεν θα το έλεγα φως! Επιεικώς ημίφως!

Γιατί τόσο χαμηλά;

:cat:
Link to comment
Share on other sites

Sorry παίδες. Το ποστ ήταν απάντηση σε προηγούμενα που είχα κάνει και ανέφερα πως η Βοντα μου έφτανε 4 Mbps ενώ ο γείτονας είχε 24 με κοσμοτε και πως η αλλαγή παρόχου ήταν μονόδρομος. Τελικά πήγα κι εγώ στην Cosmote και είδα φως.
Link to comment
Share on other sites

Είδαμε φως τελικά.

 

Link Status Up

Modulation Type VDSL2

Actual Rate(Up/Down) 1024/24548 kbps

Attainable Rate(Up/Down) 37882/102248 kbps

Noise Margin(Up/Down) 39.8/33.3 dB

Line Attenuation(Up/Down) 3.3/5.5 dB

Output Power(Up/Down) 7.5/11.9 dBm

Data Path(Up/Down) Fast/Fast

Interleave Depth(Up/Down) 1/1

Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms

INP(Up/Down) 0/0 symbols

Profile 17a

LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM

CRC Errors(Up/Down) 0/0

FEC Errors(Up/Down) 0/0

 

οποτε για να καταλαβω ειναι στατιστικα στοιχεια του speedport entry 2i αυτα ; . και εχεις παει στην κοσμοτε σταθερη; διοτι απο οσο γνωριζουμε δεν δινει 24ρα ταχυτητα η vodafone , παρα μονο εαν επιλεξεις το vdsl 30 που δινει απο καμπινα οτε απο οτι μου ειχανε πει και παλι δεν ισχυει σε ολες τις περιοχες αυτο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω το VDSL της Vodafone και βλεπω οτι στα router που δινει εχει τα ZTE ZXHN 267 και το Sercomm H 300s.

Ειναι καποιο απο τα 2 καλυτερο σε θεμα σταθεροτητας γραμμης και ταχυτητας συγχρονισμου;

Ακομα εχουν και τα 2 το battery drain που εχουν και αλλα οπως τα speedport plus οταν συνδεεται το android κινητο στο wifi στα 5GHz;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω το VDSL της Vodafone και βλεπω οτι στα router που δινει εχει τα ZTE ZXHN 267 και το Sercomm H 300s.

Ειναι καποιο απο τα 2 καλυτερο σε θεμα σταθεροτητας γραμμης και ταχυτητας συγχρονισμου;

Ακομα εχουν και τα 2 το battery drain που εχουν και αλλα οπως τα speedport plus οταν συνδεεται το android κινητο στο wifi στα 5GHz;

 

Το H300S είναι ένα σκουπίδι και μισό (το έχω)... Τουλάχιστον μέχρι να πάρει διορθωτικά updates.

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι γνωρίζω η βονταφον παίρνει γραμμή από την cosmote (τουλάχιστον στην περιοχή μου, γενικά δε ξέρω).

Άλλοι γείτονες σε γραμμή 24αρα πιάνουν από 10 μέχρι και 17 πάνω κάτω. Θεωρείται καλά ή όχι?

 

Σκέφτομαι να πάω στη βονταφον από cosmote, για αυτό ρωτάω. Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι ακριβώς επειδή παίρνουν γραμμή από την cosmote, η ποιότητα της γραμμής θα είναι ολόιδια, με καμία διαφορά, είτε είσαι στη μία είτε στην άλλη εταιρεία είναι ακριβώς το ίδιο.

 

Επίσης, αν πάρω τηλέφωνο στη cosmote και τους πω ότι σκέφτομαι να πάω στη βονταφον η οποία μου προσφέρει την τάδε προσφορά, θέλετε να μου προσφέρετε την ίδια ή παρόμοια ώστε να μείνω σε εσάς? Παίζει να μου πουν οκ λέτε? Το έχει κάνει κανείς?

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι γνωρίζω η βονταφον παίρνει γραμμή από την cosmote (τουλάχιστον στην περιοχή μου, γενικά δε ξέρω).

Άλλοι γείτονες σε γραμμή 24αρα πιάνουν από 10 μέχρι και 17 πάνω κάτω. Θεωρείται καλά ή όχι?

 

Σκέφτομαι να πάω στη βονταφον από cosmote, για αυτό ρωτάω. Μίλησα μαζί τους και μου είπαν ότι ακριβώς επειδή παίρνουν γραμμή από την cosmote, η ποιότητα της γραμμής θα είναι ολόιδια, με καμία διαφορά, είτε είσαι στη μία είτε στην άλλη εταιρεία είναι ακριβώς το ίδιο.

 

Επίσης, αν πάρω τηλέφωνο στη cosmote και τους πω ότι σκέφτομαι να πάω στη βονταφον η οποία μου προσφέρει την τάδε προσφορά, θέλετε να μου προσφέρετε την ίδια ή παρόμοια ώστε να μείνω σε εσάς? Παίζει να μου πουν οκ λέτε? Το έχει κάνει κανείς?

 

Ευχαριστώ!!

 

Εξαρτάται. Αν υπάρχει Αστικό Κέντρο στην περιοχή σου, θα πιάνεις τα ίδια και στη Vodafone, καθώς θα σου δίνει και αυτή από εκεί (με δικό της εξοπλισμό όμως).

 

Προσφορά για να μείνεις στην Cosmote, δύσκολα θα πάρεις, ειδικά αφότου δεν έχεις ακόμα υπογράψει συμβόλαιο με τη Vodafone.

 

Υ.Γ. Αν ο ένας γείτονας πιάνει 10 και ο άλλος 17, τότε κάτι δεν πάει καλά με τις γραμμές τους (του 1ου δηλαδή)... :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...