Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Τις τελευταίες ημέρες σκέφτομαι σοβαρά να αναβαθμίσω την ήδη υπάρχουσα σύνδεση που έχω σε VDSL. Αυτό που με ανησυχεί είναι οι τυχόν μεγάλες αποκλίσεις στην ταχύτητα που μπορεί να έχω. Για παράδειγμα τώρα με 24αρα σύνδεση, πιάνω μόλις 7. Πόσο μεγάλες αποκλίσεις ως προς την ονομαστική μπορώ να έχω; Άν βάλω 50αρα, υπάρχει περίπτωση να μην πιάνω ούτε 20 αν το ΚΑΦΑΟ στο οποίο με συνδέσουν είναι μακριά;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πάρεις από το KV πιθανόν να είσαι πολύ κοντά στα 50, όσο μακριά και να είναι.

Εγώ που το έχω στην άλλη γωνία τα πιάνω κανονικά, ενώ γράφει στα στατιστικά attainable speed κοντά στα 100.000 για το download και 38.000 για το upload.

Αν δεν πάρεις από καμπίνα και σε βάλουν σε αστικό κέντρο, τότε ενδεχομένως αν είσαι μακριά να δεις κάποια πτώση, αλλά πρέπει να πιάνεις πάνω από 25-30 τουλάχιστον.

Αν είναι μεγάλη η απόσταση τότε δεν σου δίνουν καν vdsl, καθώς δεν έχει ουσιαστική διαφορά από adsl.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις από το KV πιθανόν να είσαι πολύ κοντά στα 50, όσο μακριά και να είναι.

Εγώ που το έχω στην άλλη γωνία τα πιάνω κανονικά, ενώ γράφει στα στατιστικά attainable speed κοντά στα 100.000 για το download και 38.000 για το upload.

Αν δεν πάρεις από καμπίνα και σε βάλουν σε αστικό κέντρο, τότε ενδεχομένως αν είσαι μακριά να δεις κάποια πτώση, αλλά πρέπει να πιάνεις πάνω από 25-30 τουλάχιστον.

Αν είναι μεγάλη η απόσταση τότε δεν σου δίνουν καν vdsl, καθώς δεν έχει ουσιαστική διαφορά από adsl.

 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας! Κι εγώ σκέφτομαι μετάβαση σε σταθερό Vodafone και μάλλον vdsl. Θα ήθελα να μου πείτε όμως, όσοι έχετε ή είχατε, αν αντιμετωπίζετε προβλήματα.

 

Εγώ πάντως στον ΟΤΕ τόσα χρόνια έχω δεινοπαθήσει κ ποτέ δεν μου το 'φτιαξαν.

Προχθες μόνο ένας τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι κάτι όντως φταίει:

ότι φταίει το μόντεμ (που δεν μου το αλλάζουν αν δεν δεσμευτώ στον ΟΤΕ πρώτα),

ότι αν βάλω vdsl θα πάρω από πιο κοντά (και καλά το καφάο της vdsl? είναι στα 300 μέτρα ενώ τώρα παίρνω απ' το κέντρο 1,5+χλμ μακρυά)

και ότι τα προβλήματα που έχω με αποσυνδέσεις κ διάφορα άλλα με το καινούριο μόντεμ θα λυθούν κλπ.

 

Το μόντεμ που δίνει η vodafone είναι αντίστοιχο με του ΟΤΕ, δηλ να πω ότι επενδύω σε κάποιο άσχετο τύπου tp-link ή δεν χρειάζεται;

 

Αν πάρεις από το KV πιθανόν να είσαι πολύ κοντά στα 50, όσο μακριά και να είναι.

Εγώ που το έχω στην άλλη γωνία τα πιάνω κανονικά, ενώ γράφει στα στατιστικά attainable speed κοντά στα 100.000 για το download και 38.000 για το upload.

Αν δεν πάρεις από καμπίνα και σε βάλουν σε αστικό κέντρο, τότε ενδεχομένως αν είσαι μακριά να δεις κάποια πτώση, αλλά πρέπει να πιάνεις πάνω από 25-30 τουλάχιστον.

Αν είναι μεγάλη η απόσταση τότε δεν σου δίνουν καν vdsl, καθώς δεν έχει ουσιαστική διαφορά από adsl.

 

Πού είδες το attainable speed? Πολύ ψηλό ε;

Επίσης, αν ο ΟΤΕ μου λέει οτι το καφάο του vdsl είναι στα 300 μέτρα, αν πάω στη vodafone θα μου δώσουν άραγε από αυτό?

Ο τεχνικός που έβαλε ένα μηχανάκι σε μια μπρίζα μέσα στο σπίτι είδε ότι σε εμένα φτάνουν 80+mpbs αν είχα vdsl άρα ότι κ καλά αν βάλω 50, θα έχω 50. Άρα αν πάρω απ το ίδιο κ με τη vodafone, λογικά θα πιάνω κ με εκείνην full ταχύτητα?

Link to comment
Share on other sites

Το λέει στα στατιστικά του ρούτερ.

Screenshot_20171016-195731.png

Σε όποιον πάροχο και να πας, αν είσαι μακριά από το κέντρο θα σε βάλουν σε καμπίνα και θα πιάνεις 50/5.

 

Sent from my Honor 6X

Link to comment
Share on other sites

Το λέει στα στατιστικά του ρούτερ.

Σε όποιον πάροχο και να πας, αν είσαι μακριά από το κέντρο θα σε βάλουν σε καμπίνα και θα πιάνεις 50/5.

 

Sent from my Honor 6X

 

Δεν είναι προφανές το τελευταίο. Υπάρχουν περιοχές που ο ΟΤΕ δίνει λιανική VDSL (σε δικούς του πελάτες), αλλά όχι χονδρική σε άλλους παρόχους.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Το προφανές είναι πως θα έχεις κάνει έρευνα αν υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου. Αν σου έχουν απαντήσει πως όχι, τότε αλλάζει εντελώς το νόημα.
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς να κάνω έρευνα; Αν βάλω το νούμερό μου στην ιστοσελίδα κ των δύο μου λέει ότι υπάρχει διαθέσιμο για εμένα το vdsl 50, αλλά πώς μπορώ να ξέρω αν θα μου δώσουν από την κοντινή μου καμπίνα? Για τον ΟΤΕ απ ότι καταλαβαίνω είναι σίγουρο. Αφού δικές του είναι. Αλλά η vodafone θα μου δώσει κ εκείνη άραγε από εκεί; Αν μπορούσα να το εξακριβώσω αυτό κάπως, θα εξασφάλιζα το ότι θα έχω όντως μεγάλη ταχύτητα. Ποιον κ τι ακριβώς να ρωτήσω δεν ξέρω όμως..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοώ, να σου πουν είτε αν τους ρωτήσεις, είτε με κάποιον wizard που έχουν στη σελίδα τους αν υποστηρίζει vdsl.

Όσο για το που θα σε βάλει, αν έτσι κι αλλιώς αν είσαι μακριά από το κέντρο δεν παίζει vdsl από εκεί. Χονδρικά νομίζω μέχρι 1χλμ απόσταση το πολύ γίνεται.

Οπότε αν σου λένε πως καλύπτουν την περιοχή σου, και είσαι μακριά από το αστικό κέντρο, τότε είναι όσο πιο βέβαιο γίνεται πως θα πάρεις από καμπίνα.

 

Sent from my Honor 6X

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας τη γραμμή στο πατρικό μου, εδώ και 10 μέρες, από WIND προς Vodafone (με την ελπίδα να πάρουμε καλή προσφορά από την πρώτη). Έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά σωστά και πήραμε επιβεβαίωση μέσω email, ότι τα έλαβαν.

 

Προς το παρόν, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση και στο site της Vodafone που ελέγχω σε ποιο στάδιο βρίσκεται, δεν υπάρχει τίποτα!!! Απίστευτα πράγματα... Πριν ~2 χρόνια, η φορητότητα από Vodafone προς WIND, διήρκησε 3 μέρες!!

Link to comment
Share on other sites

A ok! Ναι, είναι διαθέσιμο κ είμαι πάνω από 1,5χλμ μακρυά απ το αστικό κέντρο!

Όσο αφορά το μόντεμ, αυτό που δίνουν αξίζει?

 

Επίσης, ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι οι αποσυνδέσεις. Η vdsl θεωρείται ότι υπερέχει εκεί; Γιατί ακόμα κι αν δεν θέλω αναγκαστικά καλύτερη ταχύτητα, θα ήθελα μεγαλύτερη σταθερότητα. Δηλ τώρα μου βγάζει συχνά το μήνυμα "δεν βρέθηκε εξυπηρετητής" κ δεν πιάνει για λίγη ώρα καθόλου ίντερνετ(ούτε απλή αναζήτηση στο google δεν κάνει). Με κύμματα λειτουργεί κάπως... Βέβαια μπορεί να 'ναι θέμα μόντεμ, αλλά δεν μπορώ να το ελέγξω..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας τη γραμμή στο πατρικό μου, εδώ και 10 μέρες, από WIND προς Vodafone (με την ελπίδα να πάρουμε καλή προσφορά από την πρώτη). Έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά σωστά και πήραμε επιβεβαίωση μέσω email, ότι τα έλαβαν.

 

Προς το παρόν, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση και στο site της Vodafone που ελέγχω σε ποιο στάδιο βρίσκεται, δεν υπάρχει τίποτα!!! Απίστευτα πράγματα... Πριν ~2 χρόνια, η φορητότητα από Vodafone προς WIND, διήρκησε 3 μέρες!!

 

Ίσως δεν θέλει να σε αποχωριστεί η wind. Ποιος άραγε είναι που δυσκολεύει τα πράγματα? Άντε βρες άκρη..

Από vodafone γιατί έφυγες αν επιτρέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν θέλει να σε αποχωριστεί η wind. Ποιος άραγε είναι που δυσκολεύει τα πράγματα? Άντε βρες άκρη..

Από vodafone γιατί έφυγες αν επιτρέπετε;

 

Έχω κάνει πολλές φορητότητες από πολλές γραμμές και η WIND δε μου είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Δεν ξέρω τι γίνεται... Εγώ έκανα αίτηση στη Vodafone για πιο γρήγορα (που τυπώνω και στέλνω μόνος μου το συμβόλαιο μέσω email) και τελικά την "πάτησα". Αν δεν υπάρξει εξέλιξη ούτε αύριο, θα πάω να την ακυρώσω.

 

Πριν ~2 χρόνια, είχαμε φύγει από τη Vodafone, γιατί τελείωσε το 2ετες συμβόλαιο και η WIND είχε καλύτερη προσφορά για να πάμε.

Link to comment
Share on other sites

και που ξερεις πως το προβλημα στο εχει δημιουργησει η wind?με την vodafone μιλησες να δεις που βρισκεται η αιτηση φορητοτητας σου;
Link to comment
Share on other sites

3η προσφορά vodafone: 15,20€ - αστικά / υπεραστικά, 24 ιντερνετ, 60 λεπτά προς κινητά - 20€ κουπόνια - χωρίς τέλος ενεργοποίησης

 

Τελική αποδεχτή προσφορά ήταν η 3η της vodafone. Όλες οι τιμές είναι τελικές με ΦΠΑ.

 

Πού τις βρίσκετε ρε παιδιά τέτοιες προσφορές; Χρειάζομαι να βάλω σύντομα νέα γραμμή και ψάχνω για κάτι πολύ οικονομικό μιας και έχω μείνει σχεδόν με επίδομα ανεργίας..

Με είχε πάρει πριν κάτι μήνες η vodafone (μεταπωλητές) για προσφορά και μου έδωσε τιμή αν θυμάμαι καλά γύρω στα 18-19 ευρώ για το double play απεριόριστα, 300' κινητά + τα κουπόνια που γράφετε. Είχα κρατήσει το τηλέφωνο και πήρα αυτές τις μέρες να ρωτήσω αν ισχύει ακόμα. Μου έδωσε τώρα τιμή 24 ευρώ :confused: και κουπόνια αξίας λέει 30 ευρώ.

 

Ερώτηση:

Έχει πάρει κάποιος αυτά τα κουπόνια; Αξίζουν τίποτα; Είναι δηλαδή π.χ. 50% έκπτωση όπως μου είπαν στο Ariel ή σε άλλα γνωστά προϊόντα ή είναι 1-2-3 ευρώ έκπτωση σε πολλά και διάφορα που θα τη βρεις έτσι κι αλλιώς σε κάποιο σούπερ μάρκετ??

Αν υπάρχει με αυτά κάποιο έστω μικρό -πραγματικό όμως- κέρδος των 10 ευρώ π.χ. μάλλον αξίζει η προσφορά της vodafone.

Αλλιώς προσανατολίζομαι να πάω στη cyta που δίνει τώρα double play απεριόριστο με 18 ευρώ αλλά χωρίς λεπτά σε κινητά τα οποία δεν τα έχω βέβαια και ανάγκη καθώς έχω 1.500' προς όλους κάρτες.

 

Διάβασα ότι είναι τα κουπόνια από το epithimies.gr σε συνεργασία με τη vodafone (thank you). Δοκίμασα να κάνω εγγραφή από καρτοκινητό vodafone που έχω αλλά δεν μου βγάζει τα συγκεκριμένα προϊόντα PG για σούπερ μάρκετ. Λέει από κάτω ότι προορίζονται για συνδρομητές συμβολαίου (και όχι προφανώς καρτοκινητής).

 

Επίσης δεν βρήκα κάποια προσφορά για δωρεάν εγκατάσταση νέας γραμμής ενώ παλαιότερα είχε η cyta.

 

Πώς λέτε να κινηθώ; Να κάνω μία αίτηση στη vodafone και να υπαναχωρήσω λέγοντας ότι μου δίνει η cyta τα ίδια με 18 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Αφού έψαξες τόσο πίσω να το βρεις, κάνε ένα κόπο και διάβασε το ακριβώς προηγούμενο μήνυμα από αυτό που παρέθεσες.

Εξηγεί πως το πέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

@MitsosDaBest13

Πάντως λίγο που το έψαξα, είδα ότι σε 6 εργάσιμες ώρες κανονικά ενημερώνεται η παλιά εταιρεία (στην περίπτωσή σου η wind) από την καινούρια (vodafone), και η φορητότητα ολοκληρώνεται σε 3 εργάσιμες ημέρες! Κ υπάρχει κανονικά +2 μέρες περιθώριο να ενημερωθείς για τυχόν προβλήματα που προκύπτουν κάθε φορά.. Αν περάσουν 30 μέρες, ακυρώνεται αυτόματα η αίτηση αν δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά! Έχουν περάσει πολλές μέρες. Καλύτερα πάρε vodafone κ ρώτα τι συμβαίνει.

Edited by alex17563
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αίτηση φορητότητας τη γραμμή στο πατρικό μου, εδώ και 10 μέρες, από WIND προς Vodafone (με την ελπίδα να πάρουμε καλή προσφορά από την πρώτη). Έχω στείλει όλα τα δικαιολογητικά σωστά και πήραμε επιβεβαίωση μέσω email, ότι τα έλαβαν.

 

Προς το παρόν, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση και στο site της Vodafone που ελέγχω σε ποιο στάδιο βρίσκεται, δεν υπάρχει τίποτα!!! Απίστευτα πράγματα... Πριν ~2 χρόνια, η φορητότητα από Vodafone προς WIND, διήρκησε 3 μέρες!!

 

Και σε εμενα το ίδιο από 6/10 η αίτηση apo wind σε vodafone . Τηλεφώνησα και μου είπαν ότι είναι σε επεξεργασία και φυσικά δεν εχει ενημερωθεί h wind.

Το ιδιο από το site δεν φαινεται τίποτα

Edited by d1969
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχει βάλει κάποιος Vodafone vdsl και Vodafone TV πρόσφατα; Έχω adsl_vodafone TV και ενώ μέχρι πριν κανένα 6μηνο που ρώτησα μου έλεγαν οτι δεν παίζει η Vodafone TV over VDSL τώρα μας λένε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα σου δωσουν απο αστικο κεντρο vdsl και μαλλον 30αρι,ποση αποσταση εχεις απο το αστ.κεντρο?

Αν εισαι κοντα μεχρι 10db attenuation τοτε να βαλεις ,διαφορετικα μην το σκεφτεσαι καν.

Προσφατα που ρωτησα αυτο μου ειπανε,απο καμπινα δεν νομιζω να δινει μαζι με vf tv

Link to comment
Share on other sites

Λογικα θα σου δωσουν απο αστικο κεντρο vdsl και μαλλον 30αρι,ποση αποσταση εχεις απο το αστ.κεντρο?

Αν εισαι κοντα μεχρι 10db attenuation τοτε να βαλεις ,διαφορετικα μην το σκεφτεσαι καν.

Προσφατα που ρωτησα αυτο μου ειπανε,απο καμπινα δεν νομιζω να δινει μαζι με vf tv

 

αυτό ήξερα και εγώ, οτι από καμπίνα ΟΤΕ δεν μπορεί να περάσει vf tv, είμαι και μακριά από το κέντρο και με χάλια χαλκο και πιάνω με το ζόρι 6-6,5... ή που κάτι άλλαξε λόγω vectoring και μπορώ να πάρω "θυρα" στο ΚΑΦΑΟ ΟΤΕ που είναι 70 μετρα από το σπίτι με σύνδεση σε εξοπλισμό vf στο ΑΚ που ειναι σχεδόν 2 χλμ μακριά, ή δεν έγινε σωστά η ερώτηση από μέρους μας (δεν μίλησα εγώ για την προσφορά αναβάθμισης)...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και ακύρωσα τη φορητότητα από WIND σε Vodafone (στο πατρικό μου στη Σπάρτη). Εδώ και 13 μέρες, ούτε φωνή, ούτε ακρόαση, σαν να μην έγινε ποτέ!

 

Εξαιτίας τους, θα παραμείνουμε στη WIND χωρίς να πάρουμε καλύτερη προσφορά... Στη WIND λένε ότι δεν τους πήγε ποτέ το αίτημα για φορητότητα, δε βλέπουν τίποτα!!

 

Όσο η εταιρία λεγόταν Hellas Online, ήταν πολύ καλή, όντας συνδρομητής τους σε πολλές γραμμές. Από τότε που την αγόρασε η Vodafone, έχει καταντήσει για κλάματα, όπως και η κινητή της... :down:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλαβες ποτέ μήνυμα από τη vodafone?

 

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο. 17/10 προσφορά από voda, μισή ώρα μετά καταγγελία στη wind.

19/10 υπογραφή συμβολαίου και 20/10 το αίτημα προωθήθηκε για υλοποίηση. Σήμερα η wind ενόχλησε τους γονείς λέγοντας τους ότι έγινε πρώτα η φορητότητα.

Η voda ισχυρίζεται ότι το αίτημα έγινε στις 20/10(έλαβα και μήνυμα).

Παίζει ενδεχόμενο να ζήτησε η voda τη γραμμή στις 17/10, χωρίς να πέσουν οι υπογραφές στο συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έλαβες ποτέ μήνυμα από τη vodafone?

 

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής παράδοξο. 17/10 προσφορά από voda, μισή ώρα μετά καταγγελία στη wind.

19/10 υπογραφή συμβολαίου και 20/10 το αίτημα προωθήθηκε για υλοποίηση. Σήμερα η wind ενόχλησε τους γονείς λέγοντας τους ότι έγινε πρώτα η φορητότητα.

Η voda ισχυρίζεται ότι το αίτημα έγινε στις 20/10(έλαβα και μήνυμα).

Παίζει ενδεχόμενο να ζήτησε η voda τη γραμμή στις 17/10, χωρίς να πέσουν οι υπογραφές στο συμβόλαιο;

 

Εκτός από την επιβεβαίωση, πως έλαβαν το συμβόλαιο και τα δικαιολογητικά μέσω email, δεν είχα ενημέρωση ξανά. Σαν να μην έγινε ποτέ! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την επιβεβαίωση, πως έλαβαν το συμβόλαιο και τα δικαιολογητικά μέσω email, δεν είχα ενημέρωση ξανά. Σαν να μην έγινε ποτέ! :wacko:
Και ποιος ο λόγος να κάνεις όλη αυτήν την ιστορία ενώ σου στέλνουν courier να στα φέρει, να υπογράψετε και να τα πάρει πίσω;

Πληροφοριακά το ίδιο πράγμα ξεκίνησε γνωστός μου την Τρίτη, με τις ίδιες ακριβώς εταιρείες. Την Πέμπτη το βράδυ με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως είχε τελειώσει με την αντιπρόταση της wind και την ακύρωση της φορητότητας. Πήρε το double play γύρω στα 17€ με τις νέες τιμές.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος ο λόγος να κάνεις όλη αυτήν την ιστορία ενώ σου στέλνουν courier να στα φέρει, να υπογράψετε και να τα πάρει πίσω;

Πληροφοριακά το ίδιο πράγμα ξεκίνησε γνωστός μου την Τρίτη, με τις ίδιες ακριβώς εταιρείες. Την Πέμπτη το βράδυ με πήρε τηλέφωνο και μου είπε πως είχε τελειώσει με την αντιπρόταση της wind και την ακύρωση της φορητότητας. Πήρε το double play γύρω στα 17€ με τις νέες τιμές.

 

Sent from my Moto X Play

 

Τα έκανα όλα μέσω του ίντερνετ, γιατί έλεγα ότι θα γίνουν πιο γρήγορα. Τελικά είχα το αντίθετο αποτέλεσμα... :dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...