Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νεα δεδομενα, παντα με τη χρηση που κανω. Θεωρω οτι με σκληρη χρηση θα βγαλει ανετα πανω απο μια μερα...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στα γρήγορα να γράψω δυό πράγματα. Το έχω κάνα δίμηνο απο preorder απο το banggood. Σε γενικές γραμμές καλό είναι. Δε κολλάει σε παιχνίδια που παίζω ενω το p9 lite στο ίδιο παιχνιδι την άκουγε λιγο. Φωτογραφίες ειναι καλες για τα λεφτά του κινητού και κάποιον που δεν ψαχνει την υπέρ-λεπτομέρεια. Στα βίντεο χάνει πολύ, καθώς εχει θεμα με το focus αλλα και το ημίφως οπου δεν βλέπεις τπτα σε αντίθεση με τις φωτο που βλέπεις. Δεύτερη κάμερα σα να μην υπάρχει.

Μπαταρία βγάζει μια μέρα οτι και να κανεις. Και το έχω ζορισει με πολύ gaming με ίντερνετ απο δεδομένα χωρίς να έχω καν καλό σήμα.

Στα χαρτιά ειναι ενα oneplus3 αλλα μην περιμένετε κατι τετοιο στην πραγματικότητα. Ουτε κάνα αλλο σε αυτά τα λεφτά θα ειναι βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω σημερα μετα απο καιρο, επιτελους! Αργησε πολυ σε σημειο να ανοιξω Τικετ στο Γκιαρ....:mad:

Πραγματικα πολυ ομορφη συσκευη! Προσωπικα μου αρεσει πολυ!

Ειναι και πολυ μαζεμενο σε διαστασεις αν και 5,5!

Ηρθε επιτοπου και μια αρκετα μεγαλη ενημερωση την οποια και εκανα αμεσως. Πηρε περιεργως λιγο χρονο για να γινει!

Μου φαινεται μια χαρα, οπως και η καμερα, πολυ πανω απο τον μεσο ορο αντιστοιχης κατηγοριας!

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και εγω σημερα μετα απο καιρο, επιτελους! Αργησε πολυ σε σημειο να ανοιξω Τικετ στο Γκιαρ....:mad:

Πραγματικα πολυ ομορφη συσκευη! Προσωπικα μου αρεσει πολυ!

Ειναι και πολυ μαζεμενο σε διαστασεις αν και 5,5!

Ηρθε επιτοπου και μια αρκετα μεγαλη ενημερωση την οποια και εκανα αμεσως. Πηρε περιεργως λιγο χρονο για να γινει!

Μου φαινεται μια χαρα, οπως και η καμερα, πολυ πανω απο τον μεσο ορο αντιστοιχης κατηγοριας!

ώπα.....για δώσε περισσότερα στοιχεία για την κάμερα και αν είναι δυνατόν να ποστάρεις και κάποιες φωτό σε διάφορες συνθηκες φωτισμού

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν μου έχει έρθει OTA η 7.0

Είχα βάλει πριν κατα μήνα την 7.0 με sp flash tool χωρίς όμως να κάνω back up και με εντολή format με αποτέλεσμα να χάσω την nvram που περιέχει τα imei της συσκευής...

Γνωστή εταιρία μου ζήταγε 30 ευρώ για να μου τα περάσει αλλά με λίγο ψάξιμο τα πέρασα μόνος μου και όλα ΟΚ...

Στο ζουμί τώρα...Η 7.0 σαφώς είναι καλύτερη αλλά δεν μου δούλευε το fingerprint με αποτέλεσμα να ξαναγυρίσω στη 6.0

Και σε ξένα σάιτ που έψαξα το ίδιο πρόβλημα...

Όποτε σε αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα MLS Diamond το οποιο λειτουργώ εδω και καιρο κανονικα.

ξαφνικα σημερα οταν το εκανα χρηση (το παρατήρησα οταν σερφαρα με τον chrome, αλλα και οχι μονο), οτι το touch button που εχει για back αλλα και το κανρικο button που σε επαναφερει στην κεντρικη οθονη, δεν λειτουργουσαν σωστα και δεν ανταποκρινοντουσαν στις συνήθεις λειτουργιες. Για launcer εχω τον Apex. Εφαρμογη τις τελευταιες ημερες δεν εγκατέστησα.

εκανα επαναφορα ρυθμίσεων μεσω του google λογαριασμου. μου φορτωσε δηλαδη ολα οσα ειχα απο πριν περασμενα και οταν ανεβηκα εκανα παλι τα ιδια.

ξανα εκανα επαναφορα χωρις να βαλω μαιλ αυτη την φορα χωρις να εγκαταστησω τις εφαρμογες που ηταν πριν αλλα ξανα τα ιδια.

τα κουμπια δεν ανταποκρινονται. μετα απο καθε εγκατασταση ακομα και αυτη που ηταν καθαρη, ενω στην αρχη ηταν αλο καλα, μετα απο λιγο αρχισε παλι τα ιδια !!!

δεν μπορω να καταλαβω εαν ειναι θεμα hardware η software.

εχει κανεις καμια ιδιεα?

Link to comment
Share on other sites

ακομα και αν ειναι ετσι, γιατι μολις κανω επαναφορα παιζει καλα και μετα απο λιγο χαζευει ???
Link to comment
Share on other sites

S2 PRO ΔΕΝ έχει κυκλοφορήσει ακόμα...

copy paste από email που λαμβάνω απο UMIDIGI: "Will be available to be pre-order at Dec. 4th."

 

και στο official site (http://www.umidigi.com/page-umidigi_s2pro_activity.html):

UMIDIGI S2 Pro Global Presale

Dec 4, 2017 9:00 p.m. GMT+2

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, να ευχαριστησω τον φιλο μου τον κυριο βαγγελη που ανοιξε το θεμα του leagoo t5. θα γραψω αυτο που θα ηθελα να ειχα διαβασει και γω γιαυτην την συσκευη πριν την αγορασω -εις διπλουν μαλιστα.

 

το ζητημα με την μπαταρια της συσκευης ηταν και παραμενει και μετα την αναβαθμιση, τοσο σοβαρο, που καθιστα την αγορα της απαγορευτικη. δεν εχει σημασια ποσο μας κοστισε (απο 110 εως 170) ουτε αν ειναι ομορφη που παρεπιπτοντως ειναι. αν πρεπει να την φορτιζω τρεις φορες την ημερα η συσκευη δεν κανει γιαυτο που προοριζεται.

 

δεν ξερω αν ειμαι τοσο απολυτος επειδη ειχα βολευτει με την μπαταρια του elite 5, παντως δυστυχως παω για αντικατασταση της συσκευης με καποια αλλη. εως τοτε θα την χρησιμοποιω ως σταθερο.

 

γινομαι σκληρος αλλα λεω την αληθεια γιατι δεν θελω να πει καποιος δεν ηξερε δεν διαβασε δεν ακουσε. αυτα παθαινουμε οταν κανουμε του κεφαλιου μας και αγοραζουμε με προπαραγγελια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, να ευχαριστησω τον φιλο μου τον κυριο βαγγελη που ανοιξε το θεμα του leagoo t5. θα γραψω αυτο που θα ηθελα να ειχα διαβασει και γω γιαυτην την συσκευη πριν την αγορασω -εις διπλουν μαλιστα.

 

το ζητημα με την μπαταρια της συσκευης ηταν και παραμενει και μετα την αναβαθμιση, τοσο σοβαρο, που καθιστα την αγορα της απαγορευτικη. δεν εχει σημασια ποσο μας κοστισε (απο 110 εως 170) ουτε αν ειναι ομορφη που παρεπιπτοντως ειναι. αν πρεπει να την φορτιζω τρεις φορες την ημερα η συσκευη δεν κανει γιαυτο που προοριζεται.

δεν ξερω αν ειμαι τοσο απολυτος επειδη ειχα βολευτει με την μπαταρια του elite 5, παντως δυστυχως παω για αντικατασταση της συσκευης με καποια αλλη. εως τοτε θα την χρησιμοποιω ως σταθερο.

 

γινομαι σκληρος αλλα λεω την αληθεια γιατι δεν θελω να πει καποιος δεν ηξερε δεν διαβασε δεν ακουσε. αυτα παθαινουμε οταν κανουμε του κεφαλιου μας και αγοραζουμε με προπαραγγελια.

 

Φιλε μου τα οσα αναφερεις μου προκαλουν μεγαλη εντυπωση ως προς την μπαταρια, παντα σε συνδοιασμο με οσα αναφερει πιο πανω και αλλος φιλος για το ιδιο θεμα.

Η Leagoo εχει αποκτησει ονομα για τις περιεργες εφαρμογες με τις οποιες φορτωνει τα κινητα της. Εναι για μενα προφανες οτι καποια απ´ αυτες τρεχει συνεχεια και τρωει ασκοπα ενεργεια.

Οποτε μονη λυση ροοτ , ευρεση της εφαρμογης αυτης και παγωμα η διαγραφη.

Τοτε θα μιλαμε για μεταμορφωση της συσκευης.

Μην απογοητευεσε, ειδικα μετα και την ... Ταλαιπωρια που ειχες. :X

 

Α! Και καλως ηλθες στο φορουμ μας!

Edited by Evaggelos1
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Η νεα προταση της VERNEE η οποια εχει παρουσιασει μεχρι τωρα αξιολογες συσκευες, στην κατηγορια ΜΙΧ.

 

Vernee Mix 2 4G Phablet 6.0 inch Android 7.0 MTK6757CD Octa Core 2.5GHz 4GB RAM 64GB ROM 13.0MP + 5.0MP Dual Rear Cameras Fingerprint Scanner

 

● Display: 6.0 inch, 2160 x 1080 Pixel screen

● CPU: MTK6757CD Octa Core 2.5GHz

● System: Android 7.0

● RAM + ROM: 4GB RAM + 64GB ROM

● Camera: 8.0MP front camera + 13.0MP + 5.0MP back cameras

● Sensor: Ambient Light Sensor, E-Compass, Gravity Sensor, Gyroscope, Proximity Sensor

● SIM Card: dual SIM dual standby. 1 Nano SIM card + 1 Nano SIM card

● Feature: GPS

● Bluetooth: 4.0

● Network:

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 900/2100MHz

4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz

 

thumb_90712_default_big.png

Edited by XP130TD
Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι η ιδεα μου, αλλα μετα απο αρκετα φλασαρισματα κατεληξα στο συμπερασμα οτι μερικες ρομ ειναι ηδη μολυσμενες απο το εν λογω Site

Ιστορικο.

Το uhans της φιλης μου ειχε καποιο θεμα, και λεω δεν υπαρχει κανενα θεμα θα το φλασαρω με την ρομ, κατι εξαλλου που το εκανα πολακις φορες.

Μετα απο το επιτυχες φλασαρισμα, μετα απο μερικες ωρες αρχιζαν να εμφανιζονται διαφημισεις, απο το πουθενα ( και οχι εκεινες των εφαρμογων ) και το ESET να χτυπαει υπερωριες. Θεωρησα οτι κατι εκανα λαθος, και ξαναπερασα την ρομ με το φλασοεργαλειο.

Το ξηλωνα μεσω του ΕΣΕΤ, και σχεδον καπακι νατη ξανα η διαφημιση. Επισης εγκατιστουσε το Facebook ( σιγουρα οχι το πρωτοτυπο ) καθως και αλλες οπως το Gmai. με μπλε χρωμα, βεβαιως χωρις να με ειδοποιησει.

Ξαναδοκιμαζω και παλι το αποτελεσμα ηταν το ιδιο.

Η Λυση ηρθε οταν το φλασαρα με μια αλλη port rom και εκτοκτε κανενα προβλημα

Με κινησε σε υποψιες.

Εχω ena leagoo m5 που το εχω σαν πειραματοζωο και το φλασαρα μεσω τις διαδικασιας που προβλεπεται, και ω του θαυματος...να σου ξανα το ομορφο πακετο διαφημισεων.

Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι μαλλον η σελιδα εχει μολυσματικες ρομ. Παλιοτερα κατεβασα αρκετες ρομ και δεν ειχα θεμα, ισως να ειναι μονο σε αυτες τις δυο μαρκες. Ωφειλω να σας επιστήσω στην προσοχη .

 

 

ΥΓ. Στην σελιδα τις Uhnas δεν υπαρχει το επισημο λογισμικο, ενω σε οδηγει εκει. Στην leagoo δεν δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρεα! Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο κινητο? Το εχει παρει κανεις?? Απο εξωτερικο βλεπω πολυ καλες κριτικες!
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει σχέση το needrom. Το επίσημο λογισμικό έχει malware. Για τα leagoo είναι γνωστό ότι οι official Rom ήταν μολυσμένες σε πολλά μοντέλα κινητών, για το uhans έχουν αναφέρει αρκετοί παρόμοια προβλήματα. Και έχω και εγώ προσωπική εμπειρία από blackview. Πολλές αναφορές και για τα homtom παλαιότερα. Γενικά σε φθηνά κινέζικα πολύ πιθανό να υπάρχει εγκατεστημένο malware στην official Rom, χωρίς να σημαίνει ότι το κάνει σκόπιμα ο κατασκευαστής.

Για να το λύσεις το πρόβλημα βρίσκεις ποιά εφαρμογή κάνει τη ζημιά μέσω πχ malwarebytes και απλά τη σβήνεις ή την μπλοκάρεις από το internet.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρεα! Τι γνωμη εχετε για το συγκεκριμενο κινητο? Το εχει παρει κανεις?? Απο εξωτερικο βλεπω πολυ καλες κριτικες!

 

Αφου το εχεις ψαξει, καλο θα ηταν να κανεις μια παρουσιαση, ωστε να εχει νοημα το καινουριο θεμα που ανοιξες.

Παρε ιδεες απο τις παρουσιασεις αλλων κινητων.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

κυριε βαγγελη δυστυχως ισχυει το αρχικο σχολιο του sgus για την μπαταρια. πολυ κατατοπιστικο σχολιο. οτι ετσι και σε πιασει νασχοληθεις με την συσκευη, η διαρκεια ζωης της μπαταριας ειναι 2 ωρες. (αντε 2,5-3 λεω εγω).

 

τωρα το να τρωει μπαταρια περιεργη εφαρμογη... ποση μπαταρια να τρωει; υπαρχει εφαρμογη να τρωει μπαταρια οσο 5 facebook μαζι;

 

εγω θα πω μια γνωμη... εχω την αισθηση οτι αυτος ο επεξεργαστης 6750t σε συνδυασμο fhd οθονη και 3000 mah μπαταρια lg, αυτα τα αποτελεσματα φερνει.

 

και θα με θυμηθειτε για τον επεξεργαστη οταν ερθουν τα doogee bl7000 με 7000 μπαταρια που ηδη κλαινε στο εξωτερικο οτι η οθονη δεν αντεχει ανοιχτη ουτε 5 ωρες. κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθέτως, στο needrom μπορεί μάλλον να ανεβάσει rom ο καθένας, οπότε όντως δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος για το τι είναι και τι μπορεί να περιέχει μια rom που βρήκαμε και μας άρεσε και την έχει ανεβάσει ένας άγνωστος χρήστης - εκτός ίσως αν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι uploader είναι ο ίδιος ο κατασκευαστής (κάτι που ομολογουμένως δεν έχω συναντήσει ωςτώρα...)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί. Δες εδώ: https://www.needrom.com/download/mls-diamond-iq1900/ αν είναι αυτό το μοντέλο σου και κοίτα αν μπορείς να το φλασάρεις μήπως και στρώσει. Κάποιες φορές η απλή επαναφορά στις εργοστασιακές δεν λύνει όλα τα προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει και έμενα πολυ ωραιο ντιζαιν ,τωρα την vernee δεν την εχω δοκιμάσει σαν εταιρία αλλα το τηλέφωνο φαίνεται αξιόλογο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...μου έδωσε ένας φίλος την συγκεκριμένη συσκευή να την κάνω reset Γιατί πήγαινε πολύ αργά και πέσαμε πάνω στο θέμα με το bypass κτλ της google...το θέμα είναι ότι ο γιος του δεν θυμάται ούτε το mail του αλλά δεν έχει δηλώσει και στον λογαριασμό κάποιον αριθμό για να κάνουμε επιβεβαιωση...τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο YouTube αρκετά βίντεο που δείχνουν μια διαδικασία με την οποία προσπερνάς αυτό το κλείδωμα. Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πχ δες αυτό

μήπως σου κάνει δουλειά

 

Στάλθηκε από το X5PROx32 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε συνεχεια του θεματος που ανοιξα θα αναφερω τα κατωθι...

 

Καταρχην το κινητο μετα απο 2 μηνες χρηση πραγματικα ειναι αριστο...δεν λαγκαρει δεν κολλαει..εχει τρεξει τα παντα παρα το γεγονος οτι φοραει 4.4

 

Στο bench μου εβγαλε 45000 σκορ για το οποιο απο οτι ειδα ειναι παρα πολυ καλο...Σημα wifi αριστο...σημα gps το ιδιο.....

 

Μου εβγαλε ενα θεματακι στεγανοτητας και πηρα την αποφαση να το στειλω στο κιλκις οπου ειναι η επισιμη αντιπροσωπεια...Μια μερα εκανε να παει...με πηραν τηλεφωνο και με ενημερωσαν για την παραλαβη του...Τα αλλαξανε ολα...και οθονη και καπακια και πλακετα για προλιπτικους λογους την τελευταια...Φυσικα ολα μεσα στην εγγυηση...

 

Αριστο σερβις πραγματικα.....

 

Μετα απο αυτο εχω ενα τανκ !!!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Στο gearbest αν αποφασίσουν να μην σου απαντήσουν ξανά και να δειξουν τον πραγματικό τους εαυτό δεν εχεις καμια ελπίδα. Εχω και εγω προσωπική εμπειρια για τελειως διαφορετικό λόγο μου χρωστούσαν χρηματα που δεν μου τα εδωσαν ποτε. Οχι καποιο σημαντικό ποσο, αλλα φαντασου αν σταματησουν να σου απαντουν στα support tickets για 20 ευρω που δεν σου πιστωσαν ποτέ, τι θα κανουν και στο σημαντικο ποσο που πανε να σου φανε εσενα.

Προσπαθησε λοιπον και επειδη δεν εχεις αλλο οπλο γιατι είσαι χωρις paypal, να μην τους αγριεψεις μηπως τσιμπησεις κατι ακομα, γιατι αν σου κλεισουν το τηλεφωνο πλεον οσες φορες και αν ανοιξεις support δεν θα παρεις ουτε αυτοματοποιημενη απαντηση πλεον.

Και δεν υπαρχει ποιο σπαστικο πραγμα απο το να απαντουν μηνες μετα στο ticket και νομιζεις εσυ οτι προχωρησε το πραγμα και τελικα ηταν ενα αυτοματοποιημενο μηνυμα που σου λεει να κανεις αξιολογηση την εξυπηρετηση που ειχες στο συγκεκριμενο μηνυμα, μηνυμα στο οποιο εξαρχης δεν υπηρχε ουτε μια απαντηση και εμενε εκει να στεκει. Και οταν απαντας και τους λες τι εξυπηρετηση, αφου δεν εχετε απαντησει...Συνεχιζουν να μην απαντουν.

Edited by pantoflakias
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...