Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρόλο που του έχω κάνει 3 restore κ επανασετατισμα από την αρχή ως καινούριο

Εξακολουθεί να μου εμφανίζει αυτά... πριν περάσω το avast μου εμφάνιζε διαφημίσεις κ μου εγκαθιστούμε εφαρμογές (αφού πρώτα ενεργοποιούσε την εγκατάσταση εφαρμογών από άγνωστες πηγές).

Τουλάχιστον τώρα με το avast μου εμφανίζει αυτή την ειδοποίηση κ τα διαγράφω αλλά μετά από λίγο ξανά επανέρχεται. Γνωρίζει κάνεις πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;

Οι εφαρμογές που έχω περάσει είναι WhatsApp, viber, Facebook, avast. Καμία άλλη.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

απο τη στιγμή που κάνω ολικό reset δεν ξανα περνά απο την αρχή; κάτι σαν format δηλαδή... θα έπρεπε να εχει σβηστεί οτιδήποτε maleware ή ιός.

Μου κάνει εντύπωση πως ακόμα και τότε το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμή που κάνω ολικό reset δεν ξανα περνά απο την αρχή; κάτι σαν format δηλαδή... θα έπρεπε να εχει σβηστεί οτιδήποτε maleware ή ιός.

Μου κάνει εντύπωση πως ακόμα και τότε το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.

 

Αν το εκανες ολικο φορματ το κινητο δεν θα ανοιγε. Η ρομ που εχεις μπορει να ηταν μολυσμενη απο την αρχη ή κατι στην πορεια την μολυνε

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα καρτα Q αλλα δεν μου βγαζει 4g παρα μονο 3g σημα...Με βονταφον και κοσμοτε δεν ειχα τετοιο θεμα.Το κινητο αναφερεται οτι υποστηριζει

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/2100MHz

4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

 

Τι παιζει ξερει κανενας να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω πουθενά νήμα για την εταιρεία αυτή ξεκινώ μια συζήτηση για σχολιασμό και κριτική για το σερβις της εν λόγω εταιρείας.

Ελπίζω να μην σβηστεί από τους mods.

Είναι ενδιαφέρον να διαβάσουμε σχολια και κριτικές από εμπειρίες μελών για το εν λόγω σέρβις για την ενημέρωση όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια ερωτησουλα εχω....

Οτι κινητο εχω στο σπιτι και συνδεεται μεσω wifi φυσικα στο ρουτερ βγαζουν ταχυτητα 25mbps απο την αλλη οτι υπολογιστη εχω παει μεχρι τα 50 που ειναι η ταχυτητα μου...Πρεπει να κανω κατι στα κινητα η στο ρουτερ για να εχω την 50αρα και σε αυτα?

 

Ευχαριστω

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια ερωτησουλα εχω....

Οτι κινητο εχω στο σπιτι και συνδεεται μεσω wifi φυσικα στο ρουτερ βγαζουν ταχυτητα 25mbps απο την αλλη οτι υπολογιστη εχω παει μεχρι τα 50 που ειναι η ταχυτητα μου...Πρεπει να κανω κατι στα κινητα η στο ρουτερ για να εχω την 50αρα και σε αυτα?

 

Ευχαριστω

 

Aκουγεται σαν να υπαρχει περιορισμος στο ρουτερ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 15 μέρες συνεχούς χρήσης, συμπληρώνω τα κενά στις προηγούμενες αναφορές μου.

 

Κάμερα: Από τις λίγες φωτογραφίες που τράβηξα, κανένα πρόβλημα, αλλά και τίποτα το ιδιαίτερο. Φωτεινές όμορφες φωτογραφίες τη μέρα, ιδίως σε εξωτερικούς χώρους, μέτριες τη νύχτα και με χαμηλό φωτισμό. Όπως η πλειοψηφία των σύγχρονων κινητών.

 

Μπαταρία: Εξακολουθεί να κρατάει πολύ. Υποψιάζομαι ότι χωρίς παιχνίδια πρέπει να κρατάει πάρα πολύ, αλλά δεν το έχω διαπιστώσει γιατί παίζω RR3 όλη μέρα. Παρεμπιπτόντως, όλο αυτό τον καιρό είχα ανοιχτό και το GPS χωρίς να το ξέρω...

 

Δεδομένα: Δεν ξέρω τι μπάντες έχει, αλλά στην περιοχή μου πιάνει 4G από τη Wind καμπάνα.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Αλλά για να γκρινιάξω λίγο, θα πω μερικά αρνητικά:

α) Δεν μπορώ να ανοίξω και να κλείσω τα δεδομένα από τα notifications. Πρέπει να χάσω το focus της εφαρμογής, και το RR3 γκρινιάζει όταν συμβαίνει αυτό, γιατί νομίζει ότι πας να κλέψεις αλλάζοντας την ημερομηνία. Ευτυχώς μπορώ να κλείσω το wifi.

β) Ο φορτιστής της συσκευασίας είναι κυριολεκτικά για πέταμα. Το κινητό δεν φταίει, δοκίμασα να φορτίσω κι άλλα, και αργεί πολύ. Λέει ότι είναι 2Α, αλλά αμφιβάλλω αν είναι 500μΑ. Το κινητό αργεί σχετικά να φορτίσει (με ένα καλό φορτιστή κοντά στο δίωρο), αλλά κρατάει και πολύ η μπαταρία του.

γ) δεν έχει 3.5" jack για ακουστικά/hands free. Έχει αντάπτορα usb type c σε 3.5". Για εμένα αυτό δεν είναι πρόβλημα, γιατί έχω ένα μόνο ζευγάρι ψείρες στο οποίο απλώς προσέθεσα τον αντάπτορα. Ίσως για κάποιους όμως είναι πρόβλημα, αν έχουν διαφορετικά ακουστικά σε διαφορετικά μέρη (πχ σπίτι/δουλειά), αφού θα πρέπει να έχουν μαζί τους τον αντάπτορα (ή να βρουν άλλον ένα).

δ) κάποιες φορές μου αυξομειώνει αυτόματα τη φωτεινότητα της οθόνης χωρίς να έχει αλλάξει σημαντικά η φωτεινότητα του περιβάλλοντος. Δεν συμβαίνει συχνά (1-2 φορές τη μέρα), αλλά έβγαλα την αυτόματη φωτεινότητα και το έχω στο φουλ, αφού και πάλι η μπαταρία κρατάει πολύ.

 

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγορά. Τα 6GB RAM δεν λένε να γεμίσουν με τίποτα, έχοντας στο background ένα κάρο εφαρμογές δεν έχω καταφέρει να το φτάσω ούτε στα 4. Τα πάντα ανοίγουν γρήγορα και παίζουν γρήγορα. Είχα και δύο πτώσεις σε πλακάκια από ύψος γραφείου, και άντεξε χωρίς την παραμικρή ζημιά (αλλά πρέπει να του βάλω κάποια προστασία, γιατί την τρίτη φορά μπορεί να μην είμαι τόσο τυχερός...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Να ξαναρωτήσω για το πώς ακριβώς δουλεύει το wifi direct;

Επίσης, λειτουργία τύπου miracast υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Τα ulefone ειναι πολύ καλά τηλέφωνα αλλά και εγώ και άλλοι ειχαν αναφέρει πρόβλημα με φουσκωμένη μπαταρία. Για το λόγο αυτό όσο φανταστηκά και αν ειναι δε θα ξανα-επιλέξω ulefone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το παραγγειλα χθες.

Μόλις παραλαβω θα σας γραψω εντυπωσεις....

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό παιχνίδι να έχεις με το καινούργιο σου τηλέφωνο. Πάρε μια θήκη μάστορα και tempered glass κρίμα είναι καινούργιο τηλέφωνο.

Δοκίμασα κι εγώ στο cool1 (coolpad) το rr3 επειδή είναι απαιτητικό. Δεν έχει ίχνος κολλήματος.

Γενικότερα πήρες μια συσκευή με πολύ δυνατό επεξεργαστή, ισως και αχρείαστο θα έλεγα. Στα φορτωματα να έχει λίγη διαφορά κατά τα άλλα δεν θα δεις κάτι παραπάνω. Το le max2 θα ήταν καλύτερο vfm μιας και σε βλέπω ασχολείσαι και με τα benchmarks. Γενικά είναι μια συσκευή που δεν φαίνεται να έχει μεγάλη υποστήριξη, πολύ γρήγορη δε με τα γύρω γύρω να μην κάνουν διαφορά σε σχέση με άλλα.

Το cool play είναι άλλο ένα μοντέλο, με τον 653 δεν θα το έχει κανείς ακόμα. Δυνατό κι αυτό.

Leeco Cool1 4/64 Gold
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα ...

 

Το MLS iQ 1890 μας ... απέκτησε πρόβλημα ... έσπασε το πλαϊνό κουμπί power (on-off) ...

ok μηχάνημα είναι ... άνθρωποι είμαστε όλα μπορούν να συμβούν ......το θέμα δεν είναι η "ζημιά" αλλά πως επισκευάζεται όταν μπεις στον κυκεώνα ή στην "πολιτική" μιας εταιρίας για να κάνεις τη δουλειά σου ...

Μετά από βασανιστική επικοινωνία με αυτή την εταιρία (όλα τα τηλ ή θα μίλαγαν ή θα ακούγαμε για ώρες σπαστική μουσικούλα :angry:) ΕΛΕΟΣ ΚΥΡΙΟΙ !!!...

....μας είπαν ότι για να επισκευασθεί αυτή η "ζημιά" απαιτούνται 30€ συν τα έξοδα για τα σούρτα-φέρτα με κούριερ στη Θεσσαλονίκη ή στην Αθήνα ... που αυτό συνεπάγεται με δεκαήμερη ταλαιπωρία... και τη στέρηση του τηλεφώνου σου...

δεν μπορούσα να το αφήσω να πέσει κάτω φίλοι μου ... Φυσικά και αντέδρασα .... λέγοντας τους ότι δεν είναι δυνατόν ένα πραματάκι μισού πόντου πλαστικό μηδαμινής αξίας να χρειάζεται το 1/4 της αξίας όλης της συσκευής για να επισκευαστεί ...

Ο υπάλληλος (που φυσικά δεν μου φταίει σε τίποτα) μου απάντησε περί "πολιτικής της εταιρίας" και άλλα τέτοια κουραφέξαλα ...

Εδώ να επισημάνω ότι η (κυρία) MLS ΔΕΝ εμπορεύεται ανταλλακτικά ... άρα δεν μπορεί κάποιος να επισκευάσει όπου θέλει τη συσκευή του παρά ΜΟΝΟ εκεί !!!

... τώρα θα μου πείτε ,,, τι ψάχνω να βρω τώρα ... πιάσ'το αυγό και κούρεφτο

Αν κάποιος έχει κάποια λύση παρακαλώ να την ακούσω ,,,

Ευχαριστώ

 

 

...θα ξαναπάρουμε σίγουρα MLS ........ χα

Edited by lefterismega
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου εδώ και μια εβδομάδα.

Αρχικά από εμφάνιση και ταχύτητα είναι καλό.

Ομως σε συνδιασμό με το προβληματικό android 7.0 έχουμε πολλές παιδικές ασθένειες.

Φωτογραφική μέτρια!!! Δεν έχει ρύθμιση στα 13,0MP. Εχει μέχρι τα 9,0MP.

Η μπαταρία αδειάζει γρήγορα(πρόβλημα του Android)

Ηχος ακουστικού χαμηλός, gps για πέταμα.

Ακόμα και με 20 δορυφόρους δεν κλειδώνει πάνω από 6-7 και τους χάνει μετά από λίγο με αποτέλεσμα να πηδάει 50-200 μέτρα συνεχώς.

Εχω κάνει όλες τις γνωστές ενέργειες χωρις αποτέλεσμα.

Edited by carver
Link to comment
Share on other sites

Μονο αν το ανοιξει καποιος μπορει να εχει σφαιρικη αποψη. Για την συγκεκριμενη εταιρια, εχω πολλα ραματα για την γουνα τους
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

Αγορασα απο GEARBEST στις 28/06/17 (δυστυχως χωρις paypal) to ΟΝΕ PLUS 3T USD 400. To παρελαβα και αφου πληρωσα τελωνειο ΕΥΡΩ 39, δουλεψε 1 μηνα. ΕΠΑΘΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και επικοινωνησα με GEARBEST, προσπαθησαμε να το λυσουμε online.

Τελικα το εστειλα πισω 15/09/17 ,πληρωσα αποστολη ΕΥΡΩ 20 και μετα απο 40 μερες μου απαντησαν οτι δεν επισκευαζεται και με πιστωνουν.... με USD 150 ( ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ USD 460).

Ενημερωστε τι ενεργειες πρεπει να κανω για να βρω το δικιο μου και να μη χασω τα χρηματά μου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

Αγορασα απο GEARBEST στις 28/06/17 (δυστυχως χωρις paypal) to ΟΝΕ PLUS 3T USD 400. To παρελαβα και αφου πληρωσα τελωνειο ΕΥΡΩ 39, δουλεψε 1 μηνα. ΕΠΑΘΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και επικοινωνησα με GEARBEST, προσπαθησαμε να το λυσουμε online.

Τελικα το εστειλα πισω 15/09/17 ,πληρωσα αποστολη ΕΥΡΩ 20 και μετα απο 40 μερες μου απαντησαν οτι δεν επισκευαζεται και με πιστωνουν.... με USD 150 ( ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ USD 460).

Ενημερωστε τι ενεργειες πρεπει να κανω για να βρω το δικιο μου και να μη χασω τα χρηματά μου.

 

από την στιγμή που είσαι εκτός paypal δεν υπάρχει ενέργεια που μπορείς να κάνεις για να πάρεις όλο το ποσό πίσω

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ δεν στελνεις πισω κινητο σε αυτους. Εφοσον ειπες ειναι λειτουργικο το προβλημα ολο και καποιος θα βρεθει να το λυσει. Η απαντηση που σου εδωσε το καταστημα ειναι 158256872% μπουρδες. Και εχουν καινουργιο κινητο να πουλησουν, εφοσον περασουν το λογισμικο και εσυ εχασες τα λεφτα σου

Δευτερο φαουλ, ειναι χωρις το PayPal.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν χρειάζεται καν να ανοιχτεί ... με μια πρόχειρη ματιά που έριξα (το τηλ είναι της κόρης μου) το κουμπί μπαίνει κουμποτά με 2 πάνω και κάτω "κλικ" ...

το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση η MLS να μας χορηγήσει το ανταλλακτικό .... επίσης θα'θελα να'ξερα αν αυτό που κάνει (η MLS) είναι νόμιμο ή όχι σύμφωνα και με τις ευρωπαϊκές νομοθεσίες (τρομάρα μας :mad:)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλο χειμωνα!

 

το συγκεκριμενο Sharp ενδεχεται να ερθει Ελλαδα?

 

https://www.youtube.com/watch?v=yRIpVYsvmM0

SAXO VTS-ex Mazda 6 MPS

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

MAZDASPEEDCLUB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...