Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Η μπροστά κάμερα χρησιμοποιείται κυρίως για webcam στο pc μας:)

 

Έχεις καταφέρει κάτι τέτοιο σε windows mobile κινέζικη συσκευή;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να βγάλεις μια φωτογραφία στην μέγιστη ανάλυση και να την περάσεις μετά στο pc σου και να μας πεις τι ανάλυση λέει.

 

περασα στο pc μια φοτο, η ανάλυση είναι 2594, 1944 δλδ 5 μεγαπιξελ και η ρύθμιση που έχει για 8 μαλλον απλα την επεξεργάζεται με κάποιο λογισμικό γιατί οι φοτογραφίες είναι αισθητά καλύτερες. Αναρωτιέμαι αν περάσω κανα skype μεσα θα μπορώ να κάνω βιντεοκλίση χρισιμοποιόντας την μπροστινή κάμερα??

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο εκανε να ερθει το κινητο,επισης με τι τροπο πληρωμης πληρωσες?

αν μπορεις ανεβασε καμια φωτογραφια του κινητου τραβηγμενη απο σενα.:)

Edited by gelo
Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο εκανε να ερθει το κινητο,επισης με τι τροπο πληρωμης πληρωσες?

αν μπορεις ανεβασε καμια φωτογραφια του κινητου τραβηγμενη απο σενα.:)

 

καμια 20 αριά μέρες έκανε αλλά με ειδοποίησαν οι ίδιοι σε κάποια φαση για κάποιο προβλημα στην αποστολή οπότε πιο γρίγορα θα έρχεται υπο φισιολογικές συνθήκες. Με paypal πλήρωσα ενοείται δεν εμπιστεύομε τπτ αλλο :p Όσο για φοτογραφίες μπες εδώ είναι ακριβώς όπως το βλέπεις καμιά διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν περάσω κανα skype μεσα θα μπορώ να κάνω βιντεοκλίση χρισιμοποιόντας την μπροστινή κάμερα??

όχι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα,ούτε στο δικό σου,ούτε σε κάποιο άλλο κινητό

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Πρίν από 2 ημέρες και ενώ τό τηλ. φόρτιζε ,έπεσε καί τραβήχτηκε

τό καλώδιο από τό βύσμα φόρτισης με αποτέλεσμα να κοπούν τά καλώδια.

Σας παρακαλώ, αν έχει κάποιος αυτό τό τηλ. να ανεβάσει μία φωτό με την οριοθέτησητων χρωμμάτων των καλωδίων γιά να τά κολήσω.

 

Υ.Σ :

Τό βυσματάκι ανοίγει πανεύκολα από τά μικρά κλιπσάκια πού εχει στά πλάγια.....

 

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω και εγώ ένα THUNDER με κάρτα FROG και προσπαθώ να βάλω αυτήν την προσφορά που δίνουν για internet αλλά στην εξηπηρέτηση πελατών μου λένε οτι δεν μπορούν να βρούν και να μου στείλουν τις ρυθμίσεις για το κινητό αυτό και βρίσκουν μόνο ένα κινέζικο jaga οπότε δεν γίνεται σύνδεση...Αν ξέρει κανείς κάποια λύση, παρακαλώ βοηθήστε με...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχω και εγώ ένα THUNDER με κάρτα FROG και προσπαθώ να βάλω αυτήν την προσφορά που δίνουν για internet αλλά στην εξηπηρέτηση πελατών μου λένε οτι δεν μπορούν να βρούν και να μου στείλουν τις ρυθμίσεις για το κινητό αυτό και βρίσκουν μόνο ένα κινέζικο jaga οπότε δεν γίνεται σύνδεση...Αν ξέρει κανείς κάποια λύση, παρακαλώ βοηθήστε με...

 

Εμένα γιά cosmote μού είχαν στειλει ρυθμισεις από samsung .

Μου ειχαν πεί οτι ταιριάζουν στα πιό πολά κινέζικα .Το τηλ. συνδέετε αλλά υπολειτουργεί....

Σέ παρακαλώ αν θέλεις να με βοηθήσεις ,άνοιξε το βυσματάκι πού φορτίζεις τό τηλ. καί πές μου την θέση των καλωδίων και τα χρώματα.

Αν διάβασες το πιό πάνω post μου ,έχω πρόβλημα.....

Τό βυσματάκι ανοίγει πανεύκολα καί δέν θα προκαλέσεις καμμία ζημία...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/04/04-21-10lightp.jpg

 

 

Dell Lightning: Βασισμένο στα Windows Phone 7

 

Το εν λόγω smartphone έχει μαύρο γυαλιστερό χρώμα και υποστηρίζει 3G, HSDPA, HSUPA ενώ εξοπλίζεται με multi-touch οθόνη τύπου OLED μεγέθους 4.1" & ανάλυσης 800x480, επεξεργαστή Qualcomm Snapdragon χρονισμένο στο 1 GHz, 512MB μνήμης RAM, 1GB μνήμης ROM, υποδοχή για κάρτες μνήμης microSD, κάμερα 5 megapixel, συνδεσιμότητα USB, Bluetooth 2.1 και 802.11 b/g/n, GPS, επιταχυνσιόμετρο και ραδιόφωνο FM.

 

Το Lightning της Dell αναμένεται να κάνει την εμφάνισή του το τέταρτο τρίμηνο του τρέχοντος έτους μαζί με τις υπόλοιπες συσκευές Windows Phone 7. Λόγος δεν γίνεται για την τιμή του αλλά αναμένεται να είναι αρκετά υψηλή.

 

Πηγή

 

http://cache.gawkerassets.com/assets/images/4/2010/04/500x_04-21-10delllightning7.jpg

 

http://gizmodo.com/5521439/dell-lightning-is-a-beauty-who-runs-windows-phone-7

http://www.engadget.com/2010/04/21/dell-lightning-the-ultimate-windows-phone-7-device-leaks-out/

http://www.gsmarena.com/dell_lightning-3280.php

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

εχω ενα JC 9700 αντίγραφο του Blackberry 9700

 

προσπαθω να βάλω Skype αλλα δεν δουλευει

 

αν εχει καταφέρει κανεις κατι ανάλογο σε κινέζικο ας μου πει τι προγραμμα JAVA

χρησιμοποιησε

 

Σημειωτεον οτι η OPERA mini λειτουργει αψογα

Link to comment
Share on other sites

Από χτες κάτοχος του νέου κινέζικου smartphone με dual sim T4233 (ή T3333 σε ορισμένα site), μια αντιγραφή του htc touch2, με ίδιο λογότυπο, διαστάσεις & εμφάνιση.

Χαρακτηριστικά:

Operating system:Windows Mobile 6.5

CPU: MediaTek MT6516 460MHz

RAM:128M,ROM:256M,extend to 16 GB max

Built in GPS and support voice navigation

Quadband GSM:850/900/1800/1900 MHZ

WIFI high-speed Internet connectivity

FM radio, Bluetooth A2DP

USB:Mini USB port

3.5mm standard audio output jack

Language:English

2.8 inch touch screen;QVGA PX:240*320

RAM/ROM: 128M/256M, support TF card extend to 16GB max

2.0 Mega pixel camera for Picture & Video capability, test put out biggest size is 1600*1200

MP3 & MP4 player

GPRS & WAP connectivity, MMS Transceive

Voice record, FM radio

calendar,To do list,Alarm,World Clock.Stopwatch, caller picture,caller Ring Tone,caller video, Telephone directories:100000 groups of contacts,support incoming call with big head sticker,group ring an Messages &Multimedia messaging:SMS, support MMS

Schedule power on/off: support to start/close under set time

Alarm clock:3 groups, support alarm clock when machine’s closed, can set from Monday to Sunday

Game: 2 common games,JAVA and PPC games

network: GSM 850/900/1800/1900Mhz

Size:106*53*13mm

Weight:120g(1phone+1battery)

Battery Lithium battery 2200mah

Color:black

Standby Time:about 400-500 hours

Talk time:about 4-5 hours

Standard Accessories

1 phone/2 battery(2200mAh)/1 charger/1 USB cable/1 earphone/1 Pen.

 

Αγορά από εδώ http://www.aliexpress.com/fm-store/803361/210379182-338704842/T3333-WIFI-Dual-sim-cards-dual-standby-JAVA-Touch-Screen-Windows-Mobile-6-5-Professional-free.html σε τιμή 135 δολάρια με τα μεταφορικά (κάπου 105,00 euro), επιπλέον 3 ευρώ στον ταχυδρόμο (κόστος που χρεώνει το αεροδρόμιο-τελεωνείο).

Το τηλέφωνο δύο ημέρες τώρα δουλεύει άψογα, έχω περάσει spb mobile & ελληνικό πληκτρολόγιο, δουλεύει αρκετά γρήγορα (σε σχέση με τον επεξεργαστή και την μνήμη που έχει, καλή οθόνη, σύνδεση με υπολογιστή & outlook τέλεια σε xp & windows 7.

Του πέρασα microsd 4gb για να δοκιμάσω προγράμματα πλοήγησης, εγγραφή βίντεο & εικόνας.

Ποιότητα κατασκευής ικανοποιητική (δεν έχει κάποιο εμφανή ψεγάδι), δύο μπαταρίες (δεν έχω προλάβει ακόμη να δω αυτονομία) και ακουστικά με κανονικό βίσμα, κουτί ίδιο με htc, βιβλιαράκι με οδηγίες χρήσης και σε αγγλικά. Για τα λευτά του (ήθελα κάτι οικονομικό σε windows mobile δίγραμμο) σκίζει!

Destinator 7 και 8 παίζουν άψογα, εκτός την πρώτη φορά που τα εγκατέστησα που έκανε κάποια λεπτά να βρει δορυφόρο (ήμουν και μέσα στο σπίτι), τις επόμενες κλείδωσε αμέσως. Πλοήγηση όμως σε κάποια διαδρομή δεν έχω κάνει ακόμη. Παιχνίδια παίζει κάποια, άλλα όχι, ίσως και να μην είναιόλα για την δική του ανάλυση.

Περισσότερες πληροφορίες & εντυπώσεις στις επόμενες ημέρες.

Edited by basdel
πρόσθεση στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την αγορα σου εβαλες πιστωτικη καρτα;ειναι εμπιστη;σε ποσες μερες ηρθε;σχετικα με το λειτουργικο εχει αγγλικη ρομ τα ελληνικα σου τα εστειλαν να τα βαλεις εσυ η τα βρηκες απο το ιντερνετ;συγνωμη αν σε κουρασα σε ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την αγορα σου εβαλες πιστωτικη καρτα;ειναι εμπιστη;σε ποσες μερες ηρθε;σχετικα με το λειτουργικο εχει αγγλικη ρομ τα ελληνικα σου τα εστειλαν να τα βαλεις εσυ η τα βρηκες απο το ιντερνετ;συγνωμη αν σε κουρασα σε ευχαριστω.

Μέσω pay-pal, η πιο αξιόπιστη συναλλαγή (και στο pay-pal έχω βάλει πιστωτική προπληρωμένη της Αγροτικής Τράπεζας-βγάζουν και άλλες τράπεζες τέτοιες κάρτες). Το συγκεκριμένο κινητό έχει αγγλικά-σε άλλα καταστήματα κινέζικα είδα ότι έχει και Ελληνικά, προτίμησα με αγγλική για το ζήτημα της κατανοητής σύνταξης (άκουσα πως σε Ελληνικές rom υπάρχουν ζητήματα πιστής μετάφρασης-κατανόησης τεχνικών όρων-και τα window mobile είναι αρκετά περίπλοκα), αλλά και για να μπορώ να βρώ εύκολα rom. Ελληνικό πληκτρολόγιο και ουσιαστικά δεν θες τίποτα άλλο, υπάρχουν διαθέσιμα στυο ιντερνετ πάρα πολλά δωρέαν και μη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το κινεζικο STAR X10, κλώνος του sony ericsson xperia x10, το εχει παρει κανεις ? Δεν λειτουργει το Skype για να παιρνω τηλεφωνα .
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους

Είμαι νέο μέλος

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το τηλ t5353

1. Υποστηρίζει Ελληνικά? Αν όχι τι μπορω να κάνω εκτός από το να ξαναγράψω τις επαφες μου με λατινικούς χαρακτήρες (greeklish) και να γράφω greeklish στα sms?

2.Αν φορτόσω το IGO8 η το Destinator θα δουλεύουν ή χρειάζεται κάτι άλλο?

3. Τα ανωτέρω δουλεύουν μονο σε Win?

Να το πάρω απο το site Solonomi? Σου στέλνει και rom εστω English?

Ευχαριστώ

Edited by nikosf1234
Link to comment
Share on other sites

takis_m δεν χρειάζεται να ρωτάς συνέχεια τα ίδια πράγματα. Αν κάποιος δει το post σου και γνωρίζει θα σου απαντήσει.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως γίνεται το hard reset σε αυτόν τον κλώνο; Ξέρει κανείς; Μου κόλλησε και μένα κατά την εγκατάσταση spmobile και τώρα ξεκινά, κολλάει στο λογότυπο windows το οποίο χάνεται σε λίγα δευτερόλεπτα και μένει ένας ανεπαίσθητος φωτισμός, τίποτε άλλο. Όταν συνδέω με usb ο υπολογιστής αναγνωρίζει μια σύνδεση δικτύου με πρόβλημα και μένει εκεί.Δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς πλήκτρων για hard reset αλλά τίποτα. Οι κινέζοι δεν μου δίνουν τον συνδυασμό πλήκτρων. Καμμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει να με εκπλήσει ευχάριστα το κινητό: Εκεί που δεν έπιανε κανένα htc γνήσιο (και έχουν περάσει 4 συσκευές από το χέρι μου και μια sony ericson xperia), στο υπόγειο του σπιτιού μου, το κινέζικο μιλάει κανονικά (παρότι δείχνει μια γραμμή - ή καθόλου - σήμα).

Επίσης σε αυτές τις λίγες ημέρες χρήσης , κόλησε μια δύο φορές σε κάποια παιχνίδια-πρέπει να μην υποστήριζαν την συγκεκριμένη ανάλυση, και μετά την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών (αλλά αλήθεια εγκατέστησα κι απεγκατέστησα πλειάδα εφαρμογών για windows mobile-κάποιες δεν ήξερα και τι ακριβώς κάνουν!). Πάντως το spb mobile παίζει σταθερά από την πρώτη ημέρα και είναι για μένα απαραίτητο για τέτοια κινητά.

Edited by basdel
λάθος
Link to comment
Share on other sites

Γεια κ χαρα σε ολους! ψαχνω για ενα κινεζικο (για να αντικαταστησω το παλιο μου jcn97 που το εσπασα) που να εχει περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα αλλα να ειναι καπως πιο αξιοπιστο. Δε λεω καλο μου βγηκε αλλα ειχε καποια προβληματακια οπως: οχι και τοσο καλης ποιοτητας επικοινωνια, μη αξιοπιστη ενδειξη σηματος κ.α. με ενδιαφερουν οι εξεις δυνατοτητες: dual sim αξιοπιστο πανω απολα με καλη κεραια, πληκτρολογιο, μεγαλη οθονη, τηλεοραση, καλη μπαταρια και ευχρηστο ελληνικο μενου.

Ειδα στο e-mobilo (κ ερχομαι στο θεμα) το DAPENG T5000. Δεν το ξερω καθολου αυτο το κινητο διαβασα τα χαρακτηριστικα του και θεωρητικα πληρει αυτα που ζηταω. Οποιος το εχει ας πει την γνωμη του ή ας προεινει καποιο καλυτερο που κυκλοφορει. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ειναι ολοκαινουργιο μοντελο δεν νομιζω να εχει αγοραστει απο κανεναν μας,οπτικα δειχνει ωραιο αν και νομιζω λιγο παχυ
Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο σου ποσταρισμα στα τεχνικα χαρακτηριστικα γραφει οτι η καμερα 2 μπ. στο λινκ που εχεις βαλει γραφει 3,2μπ. τελικα ποσο ειναι?

βγαζει καλες φωτογραφιες? οταν τις περνας στον υπολογιστη και τις ανοιγεις ειναι καλες ? τα χρωματα εχουν καλη αποδοση?

η μπαταρια ποσο κραταει?

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο σου ποσταρισμα στα τεχνικα χαρακτηριστικα γραφει οτι η καμερα 2 μπ. στο λινκ που εχεις βαλει γραφει 3,2μπ. τελικα ποσο ειναι?

βγαζει καλες φωτογραφιες? οταν τις περνας στον υπολογιστη και τις ανοιγεις ειναι καλες ? τα χρωματα εχουν καλη αποδοση?

η μπαταρια ποσο κραταει?

Η κάμερα είναι 2mp, (σύμφωναμε τα χαρακτηριστικά που έχω δει στο ιντερνετ και τα τεχνικά χαρακτηριστικά σύμφωνα με το manual). Από τις φωτογραφίες που τράβηξα δεν έχω περάσει καμία στον υπολογιστή ακόμη (δεν το σκέφτηκα!) για να δω την πραγματική ανάλυση. Πάντως στην οθόνη του κινητού φαίνονται πολύ καλές.

Η μπαταρία το λιγότερο που έχει κρατήσει (και δεν έχει κάνει πάνω από δύο φορτίσεις είναι άνετα τρεις ημέρες, χωρίς wifi ή bluethothe, αλλά με συχνή ενασχόλιση με τα μενού κλπ και με 1 ώρα ομιλία περίπου την ημέρα (εταιρικός ένας αριθμός γαρ!). Σίγουρα κρατάει περισσότερο απ΄όλα τα γνήσια htc που είχαν περάσει από τα χέρια μου και με είχαν παρατήσει πολλές φορές στην διάρκεια της ομιλίας χωρίς προειδοποίηση. Το κινέζικο όλη την ημέρα με κόκκινο την μπαταρία και το παλεύει. Σαφώς ευχαριστημένος από την εκλογή μου, για windows mobile συσκευή με τα λιγότερα λευτά δεν νομίζω να υπάρχει άλλη.

Link to comment
Share on other sites

το λινκ που εχεις δωσει παραπεμπει στο τ3333 και οχι στο τ4233 που φαινεται να εχεις , αν και στον τιτλο εχεις γραψει και τα δυο.

το τ3333 λεει οτι εχει καμερα 3-7 μπ ενω παρακατω γραφει οτι εχει 3,2 μπ . σιγουρα εχεις το ιδιο μοντελο ?

τα πλαστικα του ειναι ποιοτικα? δηλαδη αν το σφιξεις δυνατα τριζουν και φαινεται να εχουν προβλημα? σου δινει την εντυπωση οτι αν πεσει κατω θα διαλυθει ή ειναι συμπαγες?

αν μπορεις να μας ποσταρεις και καμια φωτο τραβηγμενη απο το κινητο .......

επισης αν μπορεσεις να βαλεις μια φωτο στον υπολογιστη σου μεσα για να μας πεις τι αναλυση εχει.

συγνωμη που σε ρωταω τοσα αλλα με ενδιαφερει η συσκευη ...

 

επισης εχει 1100 μπαταρια αντι 2200 που εχει το δικο σου , βαρος 110 αντι 120 το δικο σου, και αλλον επεξεργαστη ... ειναι αλλο τηλεφωνο αυτο στο λινκ τελικα ...

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

το λινκ που εχεις δωσει παραπεμπει στο τ3333 και οχι στο τ4233 που φαινεται να εχεις , αν και στον τιτλο εχεις γραψει και τα δυο.

το τ3333 λεει οτι εχει καμερα 3-7 μπ ενω παρακατω γραφει οτι εχει 3,2 μπ . σιγουρα εχεις το ιδιο μοντελο ?

τα πλαστικα του ειναι ποιοτικα? δηλαδη αν το σφιξεις δυνατα τριζουν και φαινεται να εχουν προβλημα? σου δινει την εντυπωση οτι αν πεσει κατω θα διαλυθει ή ειναι συμπαγες?

αν μπορεις να μας ποσταρεις και καμια φωτο τραβηγμενη απο το κινητο .......

επισης αν μπορεσεις να βαλεις μια φωτο στον υπολογιστη σου μεσα για να μας πεις τι αναλυση εχει.

συγνωμη που σε ρωταω τοσα αλλα με ενδιαφερει η συσκευη ...

 

επισης εχει 1100 μπαταρια αντι 2200 που εχει το δικο σου , βαρος 110 αντι 120 το δικο σου, και αλλον επεξεργαστη ... ειναι αλλο τηλεφωνο αυτο στο λινκ τελικα ...

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι.

 

Μην σας τρελαίνουν οι κινέζοι, τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρουν ποικίλουν από ιστοσελίδα σε ιστοσελίδα (ενώ μιλάμε για το ίδιο προϊόν-όχι πάντα βέβαια γιατί πολλές φορές υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου κλώνου). Αν ψάξει κανείς επισταμένα θα διαπιστώσει:

1. Το T333 dual sim είναι κλώνος του htc touch2 (T3333), εμφανισιακά μόνο. Το κινέζικο μοντέλο ονομάζεται T4233 (για να ξεχωρίσει από το γνήσιο Τ3333). Απλά σε κάποιες ιστοσελίδες αναφέρεται ως Τ3333 dual sim (για να σε παραπέμψει στο γνήσιο htc T3333).

2. Τα σωστά τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αυτά που αναφέρονται στο αρχείο pdf που επισυνάπτω (τουλάχιστον αυτά έχω διαπιστώσει ότι είναι σε σύγκριση με την συσκευή που έχω στα χέρια μου-με τους κινέζους ποτέ δεν είσαι σίγουρος γιατί ξέρω ότι αλλοιώνουν ακόμη και τα properties των windows mobile ώστε να εμφανίζουν επεξεργαστές και μνήμες που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα).

3. Οι κινέζικες μπαταρίες γράφουν ότι θέλουν από 1.100 μέχρι 2.800 κλπ, δεν είναι αξιόπιστες οι αναγραφές τους και δεν μπορείς να τις εμπιστευτείς. Το ζητούμενο εδώ είναι να μην σου βγούνε τελείως άχρηστες (γι΄αυτό και βάζουνε δύο). Πάντως και το προηγούμενο κινέζικο κινητό που είχα (N97i), οι μπαταρίες του ήτανε άψογες και οι δύο και με μεγάλες αντοχές. Προς το παρόν βγάζει 3 ημέρες, χωρίς wifi, με μια ώρα ομιλίας περίπου την ημέρα. Σε όλα πάντως τα κινητά με windows mobile που πέρασαν από τα χέρια μου η μεγάλη τους αδυναμία ήτανε η αυτονομία.

4. Προσπάθησα να το συγκρίνω στα χέρια μου με το γνήσιο htc touch2 σε κατάστημα cosmote (για λίγα λεπτά βέβαια). Δεν κατάλαβα διαφορές στην κατασκευή, ούτε στην οθόνη (σε εσωτερικό μέρος). Μου φάνηκε το γνήσιο πιο βαρύ, αλλά μπορεί να είναι και η εντυπωσή μου . Η ανταπόκριση της οθόνης στο γνήσιο που ήτανε στο ράφι ψιλοκολούσε-πιθανόν να το είχανε ταλαιπωρήσει, αλλά και ο κλώνος θέλει λίγη συνήθεια η οθόνη του για να την χειριστή κανείς σωστά (όλα τα touch τηλέφωνα απαιτούν μια εξοικίωση με την οθόνη τους και τον τρόπο που ανταποκρίνονται). Εδώ βέβαια, δεν βοηθάει και το μέγεθος της οθόνης (2.8 ίντσες), και μιλάω για χειρισμό με τα δάχτυλα κι όχι με το πενάκι. Θα έπρεπε την σύγκριση να την κάνω με κλειστά μάτια (με την αφή), χωρίς να τα βλέπω για να έχω αντικειμενική άποψη περί κατασκευής. Με τρώει και μένα η προκατάληψη ότι το γνήσιο είναι καλύτερο στην κατασκευή του και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός. Σαφώς το γνήσιο έχει καλύτερο επεξεργαστή και μνήμη σε σύγκριση με τον κλώνο.

4. οι φωτογραφίες, από τα properties αναφέρουν 1600Χ1200 (στο ίδιο κινητό), δεν μπορώ να ανεβάσω προς το παρόν γιατί έχω τραβήξει μόνο κάποιες οικογενειακές και για ευνόητους λόγους δεν θέλω να τις ανεβάσω στο net. Προσεχώς...

5. Το κινητό το αγόρασα επειδή ήθελα dual sim με windows mobile. Οι επιλογές είναι περιορισμένες (acer dx900 και κινέζικα). Επίσης δεν ήθελα να δώσω πολλά λευτά (σε κινέζικο) όπως δεν νομίζω πως το acer αξίζει τα χρήματά του. Επιλέον, επειδή δεν αντέχω το μεγάλο μέγεθος, ήθελα κάτι μικρό και βολικό.

6. Αν πέσει, κλάψτο (όπως έκλαψα το htc hd). Πάντως εάν δεν χτυπήσει η οθόνη, δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα. Απλά θα αποκτήσει σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

για την φωτο δεν λεω να ανεβασεις οικογενειακες ... προς θεου ... χαχαχ ... αν μπορεις να βγεις στο μπαλκονι στο φως της μερας και να φωτογραφησεις κατι γνωστο σε ολους .... για παραδειγμα ενα μπουκαλι μπιρας, ενα κουτακι αναψυκτικου , ενα αυτοκινητο .... καποια αντικειμενα τελος παντων που να ξερουμε το χρωμα τους για να καταλαβουμε την ευκρινεια ... σε ενα προσωπο ή ενα τοπιο δεν μπορουμε να ξερουμε την αποδοση των χρωματων ...

 

εν ολιγοις με αυτα που αναφερεις παραπανω ειναι λαχειο τα κινεζικα ... εκτος απο τιμια μαγαζια , για να μας στειλουν το προιον χωρις να χασουμε τα λεφτα, πρεπει να αναζητησουμε και αξιοπιστα για να μας στειλουν αυτα που γραφουν ...

Edited by jakjak
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...