Jump to content

Redmi Note 10 / Pro


celtic1453
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε όλες τις συσκευές μου, έβαζα πάντα θήκες spigen. Τις θεωρώ από τις καλύτερες και ποιοτικές θήκες προστασίας. Μέχρι το redmi note 8 pro, είχα σαν την παραπάνω carbon look. Τώρα στο 10 επειδή είναι το

 

https://mozik.gr/axesouar-kiniton/thikes-kiniton/thikes-xiaomi/spigen-ultra-hybrid-for-xiaomi-redmi-note-10-pro-matte-black-msxi00101-p

 

Μόλις την παρέλαβα και εγώ την συγκεκριμένη , πάρα πολύ καλή , με φοβερό grip και στην πλάτη και περιμετρικά, καλύπτει καλά τις κάμερες , γενικά πολύ ανώτερη από αυτή που είχε μέσα.

 

Να πω πως έχω το τηλέφωνο σχεδόν 10 μέρες το πήρα δωρεάν μέσω επιδότησης , και να πω την αλήθεια είμαι σχετικά απογοητευμένος από μετάβαση από mi8 . Κολλήματα και ...ανέβασμα θερμοκρασία όταν ζητάς υπό πίεση με πολλές εφαρμογές ανοικτές μαζί Bluetooth , data ,gps , κλπ , πράγματα που είχα χρόνια να βιωσω σε συσκευή, η κάμερα είναι καλή μόνο σε καλό φωτισμό, το 108mp απλά μάρκετινγκ κόλπο , πολύ κακό αν δεν έχεις σταθερό χέρι , λείπει γενικά το ois και σε βίντεο και φώτο. Ακόμη και μπαταρία δεν έχω κατάφερει να ξεπεράσω 5 ώρες sot.

Θέλω να πιστεύω πως φταίει η 12.5.1.

Επίσης δεν μου αρέσει που στην έκδοση του Android 11 είναι υποχρεωτική εφαρμογή το δικό τους άθλιο google calendar και ο google dialer. ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΛΗΣΕΩΝ ΜΙΑΣ ΕΠΑΦΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΛΙΟ DIALER ;;;; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ;;;

 

Τέλος παιδιά , έχετε δοκιμάσει κάποιος και προτείνει κάποια έκδοση google camera για την συσκευή μας;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την παρέλαβα και εγώ την συγκεκριμένη , πάρα πολύ καλή , με φοβερό grip και στην πλάτη και περιμετρικά, καλύπτει καλά τις κάμερες , γενικά πολύ ανώτερη από αυτή που είχε μέσα.

 

Να πω πως έχω το τηλέφωνο σχεδόν 10 μέρες το πήρα δωρεάν μέσω επιδότησης , και να πω την αλήθεια είμαι σχετικά απογοητευμένος από μετάβαση από mi8 . Κολλήματα και ...ανέβασμα θερμοκρασία όταν ζητάς υπό πίεση με πολλές εφαρμογές ανοικτές μαζί Bluetooth , data ,gps , κλπ , πράγματα που είχα χρόνια να βιωσω σε συσκευή, η κάμερα είναι καλή μόνο σε καλό φωτισμό, το 108mp απλά μάρκετινγκ κόλπο , πολύ κακό αν δεν έχεις σταθερό χέρι , λείπει γενικά το ois και σε βίντεο και φώτο. Ακόμη και μπαταρία δεν έχω κατάφερει να ξεπεράσω 5 ώρες sot.

Θέλω να πιστεύω πως φταίει η 12.5.1.

Επίσης δεν μου αρέσει που στην έκδοση του Android 11 είναι υποχρεωτική εφαρμογή το δικό τους άθλιο google calendar και ο google dialer. ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΛΗΣΕΩΝ ΜΙΑΣ ΕΠΑΦΗΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΛΙΟ DIALER ;;;; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ;;;

 

Τέλος παιδιά , έχετε δοκιμάσει κάποιος και προτείνει κάποια έκδοση google camera για την συσκευή μας;

Το Mi 8 ήταν ναυαρχίδα. Τα Redmi δεν είναι.

Ois δεν έχει κανένα Redmi με εξαίρεση κάποιο της σειράς K που βγαίνει μόνο στη Κίνα.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_k30_pro_zoom-10150.php

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το κοραλί είναι το σιελ;;

Αυτό είναι:

 

https://www.skroutz.gr/s/28192097/Xiaomi-Redmi-Note-10-Pro-NFC-8GB-128GB-Gradient-Bronze.html

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Το Mi 8 ήταν ναυαρχίδα. Τα Redmi δεν είναι.

Ois δεν έχει κανένα Redmi με εξαίρεση κάποιο της σειράς K που βγαίνει μόνο στη Κίνα.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_k30_pro_zoom-10150.php

Έλεγα πως με 3 χρόνια διαφορά

τα midrange θα έχουν πιάσει τις παλιές ναυαρχίδες.

Αλλά ήταν τηλεφωναρα το mi8 , να φανταστείς το πήρα ως λύση ανάγκης τον Μάιο του 2020 που το βρήκα στο Γερμανό με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ στα 200€ όταν χάλασε σε πτώση το OP7pro που είχα ,με σκοπό να βρω σε λίγο καιρό κάτι καλύτερο αλλά με κάλυψε απόλυτα , ακόμη το έχω , δουλεύει άψογα αλλά λέω να δώσω μια ευκαιρία στο Redmi .

Πάντως ως χρήστης miui από το 2010 κάτι νομίζω πως παίζει εδώ με το λειτουργικό που χρειάζεται δουλειά , θέλω να πιστεύω πως οι επόμενες εκδόσεις θα λύσουν πολλά πράγματα και θα το κάνουν πολύ καλύτερο σε ταχύτητα και φώτο. Τα προσέχουν αρκετά τα RN οι Κινέζοι.

 

Στο θέμα της Google camera δεν έχει κάποιος δοκιμάσει για την συσκευή αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα πως με 3 χρόνια διαφορά

τα midrange θα έχουν πιάσει τις παλιές ναυαρχίδες.

Αλλά ήταν τηλεφωναρα το mi8 , να φανταστείς το πήρα ως λύση ανάγκης τον Μάιο του 2020 που το βρήκα στο Γερμανό με τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ στα 200€ όταν χάλασε σε πτώση το OP7pro που είχα ,με σκοπό να βρω σε λίγο καιρό κάτι καλύτερο αλλά με κάλυψε απόλυτα , ακόμη το έχω , δουλεύει άψογα αλλά λέω να δώσω μια ευκαιρία στο Redmi .

Πάντως ως χρήστης miui από το 2010 κάτι νομίζω πως παίζει εδώ με το λειτουργικό που χρειάζεται δουλειά , θέλω να πιστεύω πως οι επόμενες εκδόσεις θα λύσουν πολλά πράγματα και θα το κάνουν πολύ καλύτερο σε ταχύτητα και φώτο. Τα προσέχουν αρκετά τα RN οι Κινέζοι.

 

Στο θέμα της Google camera δεν έχει κάποιος δοκιμάσει για την συσκευή αυτή;

Βάλε true pfone για dialer και καθάρισες. Και για ακόμη καλύτερη ποιότητα στο βίντεο βάλε open camera και στις ρυθμίσεις ανέβασε τα bitrate

Link to comment
Share on other sites

Βάλε true pfone για dialer και καθάρισες. Και για ακόμη καλύτερη ποιότητα στο βίντεο βάλε open camera και στις ρυθμίσεις ανέβασε τα bitrate

για δωσε λιγο παραπανω details εδω αν μπορεις ? η τελος παντων τις δικες σου ρυθμισεις ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε όλες τις συσκευές μου, έβαζα πάντα θήκες spigen. Τις θεωρώ από τις καλύτερες και ποιοτικές θήκες προστασίας. Μέχρι το redmi note 8 pro, είχα σαν την παραπάνω carbon look. Τώρα στο 10 επειδή είναι το κοραλί χρώμα και μου αρέσει, του έβαλα πάλι spigen εννοείται, αλλά την διαφανή στην πλάτη

 

https://mozik.gr/axesouar-kiniton/thikes-kiniton/thikes-xiaomi/spigen-ultra-hybrid-for-xiaomi-redmi-note-10-pro-matte-black-msxi00101-p

εχεις λινκ για την διαφανη? γιατι δεν την βρισκω

Link to comment
Share on other sites

για δωσε λιγο παραπανω details εδω αν μπορεις ? η τελος παντων τις δικες σου ρυθμισεις ?

 

Για το true phone θα της κανονίσεις τις ρυθμίσεις μόνος σου όπως τις θέλεις. έχει τόσες πολλές σίγουρα θα βρεις αυτό που θέλεις. Στο open camera στις ρυθμίσεις βίντεο απλώς ανεβάζεις τα bitrate,πχ στα 60 και η ποιότητα ανεβαίνει κατακόρυφα και το μέγεθος του αρχείου λίγο. Φυσικά θα ενεργοποιήσεις και τη σταθεροποίηση

Link to comment
Share on other sites

για δωσε λιγο παραπανω details εδω αν μπορεις ? η τελος παντων τις δικες σου ρυθμισεις ?

 

Για το true phone θα της κανονίσεις τις ρυθμίσεις μόνος σου όπως τις θέλεις. έχει τόσες πολλές σίγουρα θα βρεις αυτό που θέλεις. Στο open camera στις ρυθμίσεις βίντεο απλώς ανεβάζεις τα bitrate,πχ στα 60 και η ποιότητα ανεβαίνει κατακόρυφα και το μέγεθος του αρχείου λίγο. Φυσικά θα ενεργοποιήσεις και τη σταθεροποίηση

ναι για το βιντεο ηθελα ..thanks Θα το δοκιμασω :) εσυ το εχεις στα 60 δηλαδη και ειδες διαφορα ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

ναι για το βιντεο ηθελα ..thanks Θα το δοκιμασω :) εσυ το εχεις στα 60 δηλαδη και ειδες διαφορα ετσι ?

 

Καμία σχέση με της μαμάς,όσον αφορά για την κάμερα σαν φωτό εγώ το βλέπω πολύ καλύτερο από το mi9 lite που είχα με τον Σόνυ φακό πάνω,και στις βραδυνές...άσε που έχει σταθεροποιηση και στην selfie κάμερα,διπλό βίντεο και πολλά άλλα....

Link to comment
Share on other sites

 

Καμία σχέση με της μαμάς,όσον αφορά για την κάμερα σαν φωτό εγώ το βλέπω πολύ καλύτερο από το mi9 lite που είχα με τον Σόνυ φακό πάνω,και στις βραδυνές...άσε που έχει σταθεροποιηση και στην selfie κάμερα,διπλό βίντεο και πολλά άλλα....

η καμερα ειναι πολυ καλη και στις βραδινες ! το κινητο γενικα ειναι ενα πακετακι τρελο για τα λεφτα του ! βαζω την open camera με τις ρυθμισεις που ειπες να το δοκιμάσω ! thanks :)

Link to comment
Share on other sites

εχεις λινκ για την διαφανη? γιατι δεν την βρισκω

 

Μπες εδώ : https://www.skroutz.gr/s/28044821/Spigen-Ultra-Hybrid-Back-Cover-%CE%A0%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Clear-Black-Matte-Redmi-Note-10-Pro.html

 

Και κοίτα πιο κατάστημα σε εξυπηρετεί. . .

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λίγο του ότι το παλιό μου j5 2017 παραδίδει το πνεύμα του σιγά σιγά λέω να πάρω αυτό το κινητό. Έχω διαβάσει όλο το thred και ρωτάω την παρέα. Δεν είμαι power user. Λίγα πράγματα θέλω. Καμία φωτό λίγο σερφαρισμα στο ίντερνετ και hot spot το κινητό για να δίνω ίντερνετ στο tablet. Να το πάρω η θα έχω θέματα; Με αυτά που διαβάζω είμαι λίγο διστακτικός.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λίγο του ότι το παλιό μου j5 2017 παραδίδει το πνεύμα του σιγά σιγά λέω να πάρω αυτό το κινητό. Έχω διαβάσει όλο το thred και ρωτάω την παρέα. Δεν είμαι power user. Λίγα πράγματα θέλω. Καμία φωτό λίγο σερφαρισμα στο ίντερνετ και hot spot το κινητό για να δίνω ίντερνετ στο tablet. Να το πάρω η θα έχω θέματα; Με αυτά που διαβάζω είμαι λίγο διστακτικός.

 

 

Με κλειστά μάτια!....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λίγο του ότι το παλιό μου j5 2017 παραδίδει το πνεύμα του σιγά σιγά λέω να πάρω αυτό το κινητό. Έχω διαβάσει όλο το thred και ρωτάω την παρέα. Δεν είμαι power user. Λίγα πράγματα θέλω. Καμία φωτό λίγο σερφαρισμα στο ίντερνετ και hot spot το κινητό για να δίνω ίντερνετ στο tablet. Να το πάρω η θα έχω θέματα; Με αυτά που διαβάζω είμαι λίγο διστακτικός.

Πήρα τη συσκευή με επιδότηση και στην αρχή ήμουνα πολύ επιφυλακτικός, λόγω των αρνητικών σχολίων που διάβαζα.

Σιγά-σιγα την έφερα στα μέτρα μου και πείσθηκα ότι αξίζει και το τελευταίο ευρώ.

Με την αναβάθμιση σε 12.5.3 και με ένα debloating από εφαρμογές που δεν μου ήταν χρήσιμες, την ελάφρυνα και την απογείωσα.

Έχω και το Samsung S10 lite και ενώ στην αρχή είχα αποφασίσει να το κρατήσω και να δώσω το redmi note 10 pro, τώρα τα θεωρώ ισοδύναμα και τα έχω βάλει και τα δύο αγγελία σε γειτονικό forum και θα αποφασίσει η αγορά ποιο θα φύγει και ποιο θα μείνει:):):)

Για μένα θα είναι το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μόλις μου ήρθε η 12.5.3.. Την κατεβάζω και επιστρέφω για εντυπώσεις

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα. Λίγο του ότι το παλιό μου j5 2017 παραδίδει το πνεύμα του σιγά σιγά λέω να πάρω αυτό το κινητό. Έχω διαβάσει όλο το thred και ρωτάω την παρέα. Δεν είμαι power user. Λίγα πράγματα θέλω. Καμία φωτό λίγο σερφαρισμα στο ίντερνετ και hot spot το κινητό για να δίνω ίντερνετ στο tablet. Να το πάρω η θα έχω θέματα; Με αυτά που διαβάζω είμαι λίγο διστακτικός.
Με κλειστά μάτια

 

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok. Τότε να το πάρω. Έλεγα να πάρω κάτι σε Samsung πάλι αλλά για να πάρω κάτι αντίστοιχο θέλω Πόλα λεφτά και το budget μου αυτή τη στιγμή δεν είναι τόσο μεγάλο. Οπότε περνώ αυτό και είμαι μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Ok. Τότε να το πάρω. Έλεγα να πάρω κάτι σε Samsung πάλι αλλά για να πάρω κάτι αντίστοιχο θέλω Πόλα λεφτά και το budget μου αυτή τη στιγμή δεν είναι τόσο μεγάλο. Οπότε περνώ αυτό και είμαι μια χαρά.

 

Εμένα δεν μου έχει εμφανίσει κανένα απολύτως πρόβλημα έως τώρα... Από το πρωί έως το βράδυ του πίνω το αίμα.... Κάτι θεματάκια με εφαρμογές που δεν έχουν σχέση με το hardware του κινητού λύθηκαν.. αυτά που συζητήσαμε πιο πάνω περί ηχογραφήσεις και τα λοιπά... Εκτός του ότι είναι από τα ελάχιστα κινητά που υποστηρίζουν ηχογράφηση μέσω της εφαρμογής... Τώρα για ποιο λόγο αλλά υποστηρίζουν και άλλα όχι αυτό δεν το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε η 12.5.3.. Την κατέβασα Όλα ok.Ηχογράφηση συνεχίζει να λειτουργεί όπως και πριν.... Διάφορες δεν κάθησα να ψάξω να βρω... Με την πρώτη ματιά λειτουργεί καλα
Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε. Εγώ δεν έχω θέμα με την ηχογράφηση η κάποια μικρά bug εφαρμογών. Και αφού λες ότι του πίνεις το αίμα και δουλεύει μια χαρά τότε όλα οκ.
Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε. Εγώ δεν έχω θέμα με την ηχογράφηση η κάποια μικρά bug εφαρμογών. Και αφού λες ότι του πίνεις το αίμα και δουλεύει μια χαρά τότε όλα οκ.

 

Βασικά με τα xiaomi δεν είχα ποτέ λειτουργικά προβλήματα,ο καθένας έχει βέβαια τις ανάγκες του,αφού ήχος,κάμερα,οθόνη και μπαταρία είναι για μένα σε υψηλό επίπεδο, λειτουργεί και η ηχογράφηση είμαι καλυμμένος σε όλα....χωριά που το ξυπνητήρι βαράει και με κλειστό κινητό,πολύ χρήσιμο και αυτό μιας και το κλείνω τα βράδια

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε. Εγώ δεν έχω θέμα με την ηχογράφηση η κάποια μικρά bug εφαρμογών. Και αφού λες ότι του πίνεις το αίμα και δουλεύει μια χαρά τότε όλα οκ.

Χαχα κι εγώ το ίδιο διστακτικός ήμουν πριν πάρω τη συσκευή που έχω τώρα. Με ενθάρρυναν τα παιδιά εδώ και την πήρα τελικά. Ούτε εγώ είχα τα θέματα MIUI που αναγράφονται εδώ. Σχεδόν άψογη η συσκευή μου.

Φαντάζομαι το Note 10pro θα είναι ακόμα καλύτερο σε όλα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά την αναβάθμιση σε 12.5.3 δε λειτουργεί το αποτύπωμά κ η αναγνώρισή προσώπου μπορεί να βοηθήσει κανείς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 10 / Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...