Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προϋπόθεση για όλα είναι να έχεις πρώτα σταθερό τηλέφωνο και πάνω στην γραμμή του σταθερού σου τηλεφώνου θα μπεί και το ADSL.Θα έχεις δηλαδή ταυτόχρονα και ADSL και σταθερό τηλέφωο στην ίδια δισύρματη γραμμή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον παιδια θελω την βοηθεια σας.

θελω να κανω adsl συνδεση απο την vivodi θελω να κανω την 512 και το πακετο εχει 196 ευρω μαζι με ολα για 1 χρονο.

το προβλημα μου ειναι οτι το σταθερο του οτε που εχουμε σπιτι δεν θελω να γινει της vivodi θελω να παραμεινει οτε.

δηλαδη την adsl την θελω απλα και μονο για το pc.υπαρχει κανενα προβλημα με αυτο που λεω?επισης θα ειναι 2 γραμμες ετσι?η μια ας πουμε μπορω να ειμαι ιντερνετ κανονικα και με την αλλη του οτε μπορω να μιλαω,σωστα?

συγχωρηστε με αλλα εχω πληρης ασχετοσυνη και δεν θελω να κανω καποια βλακεια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

ALR και phph ευχαριστώ πολύ για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις. Θα τις σκεφτώ και θα κινηθώ ανάλογα.

Σήμερα πήγα στα multirama Καστοριάς και τους είπα τις σκέψεις μου για 256 kbps από τη forthnet. Ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν είναι ακριβώς dsl και δεν είναι σίγουρο ότι θα έχω τη διπλάσια ταχύτητα από isdn 128. Τελικά τι παίζει με την 256. Την έχει κανείς αυτή τη σύνδεση; Περίπου με τι ταχύτητες κατεβάζει;

Φιλικά Ανδρέας

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

ALR και phph ευχαριστώ πολύ για τις διαφωτιστικές σας απαντήσεις. Θα τις σκεφτώ και θα κινηθώ ανάλογα.

Σήμερα πήγα στα multirama Καστοριάς και τους είπα τις σκέψεις μου για 256 kbps από τη forthnet. Ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν είναι ακριβώς dsl και δεν είναι σίγουρο ότι θα έχω τη διπλάσια ταχύτητα από isdn 128. Τελικά τι παίζει με την 256. Την έχει κανείς αυτή τη σύνδεση; Περίπου με τι ταχύτητες κατεβάζει;

Φιλικά Ανδρέας

 

Απλα σου ελεγε βλακειες!! Τι ασχετοι θεε μου!! Μη ξαναπατησεις σε αυτο το μαγαζι, ακου δεν ειναι ακριβως dsl :wacko:

 

Παρε στον ΟΤΕ, ζητα μια γραμμη 384, και παρε την καρτα της Φορθνετ netkey 20 Ευρω κανει και θα εχεις για 2 μηνες ιντερνετ! Ειναι η πιο συμφερουσα λυση στα 256, θα πληρωνεις το μηνα 18,90 στον οτε + 10 Ευρω για τη καρτα = 28,90 Ευρω!

 

Για μοντεμακι θα σου πουν τα παιδια, δεν νομιζω να σου στοιχισει πανω απο 50 Ευρω.

 

Αν θες βεβαια παιρνεις το adsl box της φορθνετ που σου βγαινει 35 Ευρω το μηνα για 384, εχεις πληρωμενο το τελος ενεργοποιησης αλλα και δωρεαν μοντεμ (λιγο μουφα βεβαια).

 

Εγω στη θεση σου θα επαιρνα το adsl box

Link to comment
Share on other sites

Προϋπόθεση για όλα είναι να έχεις πρώτα σταθερό τηλέφωνο και πάνω στην γραμμή του σταθερού σου τηλεφώνου θα μπεί και το ADSL.Θα έχεις δηλαδή ταυτόχρονα και ADSL και σταθερό τηλέφωο στην ίδια δισύρματη γραμμή.

 

Δηλαδη να υπολογιζω και παγιο για το σταθερο?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βεβαια παιρνεις το adsl box της φορθνετ που σου βγαινει 35 Ευρω το μηνα για 384, εχεις πληρωμενο το τελος ενεργοποιησης αλλα και δωρεαν μοντεμ (λιγο μουφα βεβαια).

Όταν λες μούφα τι εννοείς; Αφού είναι μούφα γιατί να το πάρω;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες μούφα τι εννοείς; Αφού είναι μούφα γιατί να το πάρω;

 

Αν το θελεις απλα για να surfαρεις και για downloading θα ειναι μια χαρα. Αν το χρειαζεσαι για επιπλεον πραγματα οπως p2p κλπ ΙΣΩΣ σου σπασει λιγο τα νευρα. Το θεμα ειναι οτι ουσιαστικα το παιρνεις δωρεαν το μοντεμ οποτε ουτε γατα ουτε ζημια!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κατεβάζεις με p2p με το f200 απλα δε λεει αμα παρεις καμια 1024 να το εχεις στα p2p. Για 1 pc και 256-384 ταχυτητα ειναι μια χαρα (για εισαγωγικο adsl modem). Φυσικα αμα πας να το παρεις απο μαγαζι που το'χουν 40-45 ευρω ειναι κλεψια, αλλα στο adsl in a box που βγαινει γυρω στα 10-15 δε σε χαλαει.

 

Ειναι η πιο συμφερουσα λυση στα 256, θα πληρωνεις το μηνα 18,90 στον οτε + 10 Ευρω για τη καρτα = 28,90 Ευρω!

 

Το τελος ενεργοποιησης; Ο εξοπλισμος; Ο πιο φτηνος τροπος να βαλεις adsl ειναι το adsl in a box που σε δεσμευει ΜΟΝΟ 4 μηνες. Τα εχει ολα μεσα (ίσως χρειαστεις επιπλεον φιλτρα μονο) και παει 32.5 ευρω τον μηνα για 384/128. Πιο χαμηλα βγαινει μονο με προσφορες τύπου RAM :) Αυτος ειναι ο πιο φτηνος τροπος, αλλα αν εχεις σκοπο να κρατησεις μονιμα την γραμμη και για πολυ καιρο, καλυτερα να την παρεις απ'τον ΟΤΕ κι ας δινεις μερικα ευρω παραπανω. Εγω δε θελω να'χω σχεση με τον πΟΤΕ για λογους ιδεολογίας, οποτε εχω γραμμη ΑΡΥΣ μεχρι να'χω προσβαση σε αλλο δικτυο (σαν της Vivo). Ουτε εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα γραμμης με ΑΡΥΣ. Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καμια βοηθεια?

ταξιδιωτη το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν συμφέρει να κάνεις συμβόλαιο 1 έτους γιατί θα εγκλωβιστείς και θα χάσεις πιθανές μειώσεις στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω, μακρια απο λυσεις με δεσμευση 1 χρονο. Αν θες κουτι σου προτεινω να κοιταξεις της otenet το kit και το adsl in a box της forthnet. Διαφορετικα παρε τη γραμμη απ'τον ΟΤΕ και μια ΝΕΤΚΕΥ ή αλλη συνδρομη. Καλο το ipod αλλα με το DSLCube θα το πληρωσεις πιο πολυ απ'οσο νομιζεις.

 

θελω να κανω adsl συνδεση απο την vivodi θελω να κανω την 512 και το πακετο εχει 196 ευρω μαζι με ολα για 1 χρονο.

Η δευσμεση ειναι 1 ετους, στα 196 πληρώνεις τους 3 μηνες μονο. Εχεις αλλους 9 να πληρωσεις.

 

το προβλημα μου ειναι οτι το σταθερο του οτε που εχουμε σπιτι δεν θελω να γινει της vivodi θελω να παραμεινει οτε.

Αμα βαλεις adsl, το τηλεφωνο σου παραμενει ως εχει. Να στο πω πιο απλα, ενεργοποιουνται παραπανω συχνοτητες στην ιδια γραμμη, δε βαζεις 2η γραμμη. Τηλεφωνο και adsl internet λειτουργουν παραλληλα, χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω, μακρια απο λυσεις με δεσμευση 1 χρονο. Αν θες κουτι σου προτεινω να κοιταξεις της otenet το kit και το adsl in a box της forthnet. Διαφορετικα παρε τη γραμμη απ'τον ΟΤΕ και μια ΝΕΤΚΕΥ ή αλλη συνδρομη. Καλο το ipod αλλα με το DSLCube θα το πληρωσεις πιο πολυ απ'οσο νομιζεις.

 

 

Η δευσμεση ειναι 1 ετους, στα 196 πληρώνεις τους 3 μηνες μονο. Εχεις αλλους 9 να πληρωσεις.

 

 

Αμα βαλεις adsl, το τηλεφωνο σου παραμενει ως εχει. Να στο πω πιο απλα, ενεργοποιουνται παραπανω συχνοτητες στην ιδια γραμμη, δε βαζεις 2η γραμμη. Τηλεφωνο και adsl internet λειτουργουν παραλληλα, χωρις προβλημα.

 

 

Μάλλον εννοει να βάλει δεύτερη γραμμή μέσω της vivodi με Full LLu.

Δεν είναι απαραίτητο να διακόψει την συνδρομή του στον ΟΤΕ.

Απλά θα έχει 2 τηλέφωνα και 2 γραμμές στο σπίτι και θα πληρώνει κάτι παραπάνω.

Την γραμμή του ΟΤΕ και τη γραμμή της vivodi.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει κάτι τέτοιο.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

παιδια να στε καλα,οποτε θα κοιταξω για οτε η forthnet και να μην κανω και συνδεση για 1 χρονο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοει να βάλει δεύτερη γραμμή μέσω της vivodi με Full LLu.

Στο Ηρακλειο Κρητης νομιζω μονο στο κεντρο της πολης εχει δικες της πορτες η vivodi. Αν κρινω απο αυτο που γραφει παρακατω ο ταξιδιωτης...

 

...δηλαδη την adsl την θελω απλα και μονο για το pc (...) επισης θα ειναι 2 γραμμες ετσι?η μια ας πουμε μπορω να ειμαι ιντερνετ κανονικα και με την αλλη του οτε μπορω να μιλαω,σωστα?

Αυτο που γραφει ειναι οτι θελει να δουλεύει το τηλεφωνο ενω ειναι στο internet, δε βλεπω οτι εννοει Full LLU. Νομιζω οτι απλα χρειαζεται μια διευκρινηση, οτι με adsl ανεξαρτητοποιειται το internet απ'το τηλεφωνο :)

 

Ταξιδιώτη θα σου πω και το χαρακτηριστικα που εχει το καθε κουτί απ'τα 2 που ανεφερα για να σε βοηθησω στην επιλογη.

 

ΟΤΕΝΕΤ ΚΙΤ: μετά το 3μηνο που εχεις πληρωσει, μπορεις να στειλεις φαξ στην ΟΤΕΝΕΤ να σου κοψει τη συνδρομη ISP και να κρατησεις μονο τη γραμμη adsl. Δηλαδη θα μπορεις να διαλεγεις ISP μετα το 3μηνο. (Η οτενετ ειναι ακριβουτσικη). Η διαρκεια της προσβασης ειναι για 1 χρονο τουλαχιστον, γιατι γίνεται αοριστου μετα το 3μηνο. (Δε ξερω αν μπορεις να διακοψεις τελειως πανω στο 3μηνο).

 

FORTHNET ADSL IN A BOX: ειναι το μοναδικο πακετο που μπορεις να βαλεις adsl χωρις να ειναι η γραμμη του ΟΤΕ στο ονομα σου και χωρις να χρειαζεσαι εξουσιοδοτησεις. Σε δεσμευει 4 μηνες μονο, αλλα πρεπει να εχεις παντα forthnet και στη γραμμη adsl και στον ΙSP.

 

Και τα 2 κουτια απο αποψη εξοπλισμου εχουν τα απολυτως απαραιτητα, οποτε αν αποφασισεις να μεινεις μονιμα σε adsl (και να κανεις δικτυο σπιτι σου πχ) τοτε θα χρειαστεις να αλλαξεις modem και να πας σε εναν καλο router.

Επισης αν αγορασεις κουτι, η γραμμη adsl ειναι στο ονομα της εταιριας. Δηλαδη αν σου παρουσιασει βλαβη η adsl* δε θα παρεις τον ΟΤΕ, αλλα την εταιρια να επικοινωνησει ο ΟΤΕ μαζι της. Αυτο επισης ειναι ενα σοβαρο μειονεκτημα που εχουν ολα τα κουτια. Αυτα :)

 

* Αν σου παρουσιασει βλαβη το τηλεφωνο, φυσικα θα παρεις τον ΟΤΕ. Αυτο ειναι ασχετο με την ADSL

Link to comment
Share on other sites

τελικα πηρα την vivodi παιδια.δεν ξερω αλλα μου φανηκε καλυτερη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις προσβαση στο δικτυο της Vivodi, πας για shared LLU δηλ, τοτε το Cube βγαινει:

165+(19,9+14,9)*9+φπα=560.

Αν ομως δεν εχεις προσβαση...

165+(17,9+23,9)*9+φπα=645.

 

Η Τellas εχει την 512/128 με 45,1 ευρω/μηνα τελικη τιμη σε ετησιο συμβολαιο, ολα μεσα (modem, τελη κτλ). 45,1*12=541,2 συνολικα για ολο το ετος.

 

Ουσιαστικα δηλαδη αμα μπαινεις με ΑΡΥΣ, το ipod το πληρωνεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εκανα καλα που εκανα συνδεση 1 χρονου παντως ελπιζω να μην το μετανιωσω,τοσα χρονια ειχα την απλη συνδεση και τωρα ειπα να το παρω αποφαση και να παω σε κατι πιο γρηγορο,για να δουμε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αν ειμαι σε λαθος θεμα και δε ξερω αν η ερωτηση που θα κανω εχει ξαναδιατυπωθει αλλα ο χρονος με πιεζει και θελω γρηγορες αποφασεις!

Λοιπον, εγω ειμαι αλλος ενας απο τους "ευνοημενους" της προσφορας του RAM και 3 μηνες τωρα εχω dsl 384 απο τη HOL και μαλιστα δε παραπονιεμαι, κα8ε αλλο, ειμαι και πολυ ευχαριστημενος (ειμαι στο Ηρακλειο Κρητης βλεπετε! Νοτια-Νοτια)

Οι ερωτησεις μου ειναι:

1. Τωρα που τελειωνει το 3μηνο :cry: πρεπει να συνεχισω αναγκαστικα με τη HOL? Μπορω να κανω ενεργοποιηση με οποιον ISP θελω?

2. Αμα δε κανω καμοια ενεργεια, απλα δε θα εχω dsl και θα μου μεινει μονο το παγιο της dsl γραμμης του ΟΤΕ?

3. Αμα κανω διακοπη με τη HOL χρειαζεται να πληρωσω κατι? Ή αν κανω ανανεωση με τη HOL σε καποιο απο τα πακετα της πρεπει παλι να πληρωσω?

 

Ζητω συγνωμη για την ιστορια της ζωης μου αλλα δε ξερω τι να κανω και ελπιζω να βρω απαντησεις απο εσας... Ευχαριστω προκαταβολικα....

Link to comment
Share on other sites

Χαλλλλάρωσε φιλλλλαράκι. Η μισή Ελλάδα είναι με το τζαμπέ της ΧΟΛ. :D Όχι δε τίθεται θέμα να συνεχίσεις με αυτούς. Από μόνη της τελειώνει η σύνδεση και δεν έχεις καμιά υποχρέωση απολύτως. ;)
Link to comment
Share on other sites

:w00t: :w00t: :w00t: :w00t: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25679&page=2

 

H HOL απο αυριο με το broadband pack δινει 6μηνες+ 6μηνες δωρο!!!! ΟΛΑ μεσα :wacko:

 

Δηλαδη για 12 μηνες adsl 384, 236 Euro με ΦΠΑ που σημαινει 18,8 Ευρω/μηνα με ΦΠΑ ολα πληρωμενα αλλα και με εξοπλισμο :wacko:

 

Ευγε :up:

 

Θελω να βλεπω γελοια δελτια τυπου της φορθνετ οπως εκεινο "πιο φθηνα και απο το δωρεαν" :lol:

 

Ειναι προφανες οτι το κανει για να κρατησει τους χρηστες RAM, οποτε λογικα θα ισχυει και για 6μηνες συνδρομες χωρις εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

:w00t: :w00t: :w00t: :w00t: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25679&page=2

 

H HOL απο αυριο με το broadband pack δινει 6μηνες+ 6μηνες δωρο!!!! ΟΛΑ μεσα :wacko:

 

Δηλαδη για 12 μηνες adsl 384, 236 Euro με ΦΠΑ που σημαινει 18,8 Ευρω/μηνα με ΦΠΑ ολα πληρωμενα αλλα και με εξοπλισμο :wacko:

 

Ευγε :up:

 

Θελω να βλεπω γελοια δελτια τυπου της φορθνετ οπως εκεινο "πιο φθηνα και απο το δωρεαν" :lol:

 

Ειναι προφανες οτι το κανει για να κρατησει τους χρηστες RAM, οποτε λογικα θα ισχυει και για 6μηνες συνδρομες χωρις εξοπλισμο.

Φοβερή προσφορά. Πλέον δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να μη νοείται να έχει DSL. Όλοι λίγο πολύ όσο ελάχιστα και να μπαίνουν νετ, 18€ το μήνα τα κάνουν στο νετ. Ε πλέον θα έχουν μεγάλες ταχύτητες σε 24ωρη πρόσβαση. :up:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση minovg! :cool: Απ'οτι καταλαβαινω πρεπει να ψαχτω λιιιιγο σε ποιο ISP 8α παω μετα...(δε μπορει να ειναι τοσο τελεια η προσφορα της HOL, καποιο μειονεκτιμα θα υπαρχει... καποια μικρα γραμματα... :p ) ΠΑΝΙΚΟΣ γινεται!!!!
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή προσφορά. Πλέον δε νομίζω να υπάρχει κανείς που να μη νοείται να έχει DSL. Όλοι λίγο πολύ όσο ελάχιστα και να μπαίνουν νετ, 18€ το μήνα τα κάνουν στο νετ. Ε πλέον θα έχουν μεγάλες ταχύτητες σε 24ωρη πρόσβαση. :up:

 

Μα οποιος εχει dial up ηδη πληρωνει περιπου 15 Ευρω ΜΟΝΟ για τη συνδρομη :X

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...