Jump to content

Τιμολόγια ADSL – Συγκρίσεις ISP - Προσφορές


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασες να κανεις update to firmware;

 

Δοκίμασα, αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα.

Έχω την έκδοση 1.00.19 .

Έχω κατεβάσει αρκετά fws αλλά κανένα δεν μπόρεσα να εγκαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 965
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεχρι 31/1 μπορεις να το αγορασεις, εγω θα το παρω τωρα(για να προλαβω το ds!), αλλα μεχρι ποτε μπορω να το ενεργοποιησω ειναι το θεμα, δεν πιστευω να το αγορασω και μετα απο 2μηνες να μου ειναι αχρηστο?!

 

Χαλαστρα μενω, βγες στον διεθνη για Αθηνα και σε 5λεπτα θα δεις την σχετικη ταμπελα(λιγο μετα την Σινδο)!

 

Μεχρι 31/01 μπορεις να το ενεργοποιησεις (φανταζομαι να κανεις την αιτηση εννοουν). Ωστοσο καλυτερα στειλε ενα email στη Forthnet και ρωτα αν μπορεις να παρεις τωρα απο το πλαισιο το box, για να εχεις το ds και να το ενεργοποιησεις μεχρι 31/01 ωστε να εχεις 5 μηνες. Φοβαμαι μη σου πουν το αγορασες τοτε αρα θα εχεις 4 μηνες, αν και το ψιλο-αποκλειω.

 

Οσο για τη Χαλαστρα, ηρεμισε μονο χαρτη δε μου εκανες, Θεσ/νικη μενω :p

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 31/01 μπορεις να το ενεργοποιησεις (φανταζομαι να κανεις την αιτηση εννοουν). Ωστοσο καλυτερα στειλε ενα email στη Forthnet και ρωτα αν μπορεις να παρεις τωρα απο το πλαισιο το box, για να εχεις το ds και να το ενεργοποιησεις μεχρι 31/01 ωστε να εχεις 5 μηνες. Φοβαμαι μη σου πουν το αγορασες τοτε αρα θα εχεις 4 μηνες, αν και το ψιλο-αποκλειω.

 

Οσο για τη Χαλαστρα, ηρεμισε μονο χαρτη δε μου εκανες, Θεσ/νικη μενω :p

 

Αυτο θα κανω, αλλα και τεσσερις να ειναι δεν με πειραζει, μην μου πουνε οτι το πακετο εληξε παρε αλλο με πειραζει και μεινω χωρις internet!

Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορία απλά. Έχω HOL 384 με 512 γραμμή από ΟΤΕ. Δοκίμασα demo Forthnet 512 και κατεβάζω με λιγότερο από ότι με 384 HOL. :w00t: Μετά το τζαμπέ του ΡΑΜ, προς το παρόν μάλλον με κερδίζει η ΧΟΛ ως πελάτη στην 384 συνδρομή με 512 γραμμή. ;) :cool: :D
Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορία απλά. Έχω HOL 384 με 512 γραμμή από ΟΤΕ. Δοκίμασα demo Forthnet 512 και κατεβάζω με λιγότερο από ότι με 384 HOL. :w00t: Μετά το τζαμπέ του ΡΑΜ, προς το παρόν μάλλον με κερδίζει η ΧΟΛ ως πελάτη στην 384 συνδρομή με 512 γραμμή. ;) :cool: :D

 

Και γιατι δε βαζεις 512 απο τη HOL που την εχεις και τη γραμμη! Μη παει χαμενη! :shifty: Κριμα ειναι! Δε μπορει και η 512 της HOL να ειναι χειροτερη απο την 384 της ιδιας! :wacko: :confused: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δε βαζεις 512 απο τη HOL που την εχεις και τη γραμμη! Μη παει χαμενη! :shifty: Κριμα ειναι! Δε μπορει και η 512 της HOL να ειναι χειροτερη απο την 384 της ιδιας! :wacko: :confused: :blink:

Mα με 384 ΧΟΛ και 512 γραμμή πιάνω 440Κb/sec. :w00t: Δε νομίζω να αξίζει για 512 (που θα είναι λογικά κάπου στα 480) να πληρώνω κανά 10άρικο το μήνα παραπάνω. :shifty: (Η ΧΟΛ δεν έχει καλό κόφτη στην 384). :X

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις εμαθα οτι το dsl ειναι διαθεσιμο και στην περιοχη μου(με πηραν τηλ. για να μου πουλησουν conn-x :lol: )!

 

Πριν λιγο ημουν στο πλαισιο και ειδα την προσφορα της forthnet και απο κοντα, βασικα (Nrg) λεει 4 μηνες ειναι σιγουρα 5?

Επιπλεον δεν πιστευω το modem να αλλαζει τελειως αμα ειναι για pstn? αλλη μαρκα κτλ? (Sorry αμα ειναι χαζη ερωτηση!)

 

Επισεις χρειαζεσε απο τι μου ειπαν και εναν wifi ανταπτορα για το pc ειδα εναν για usb, στα 30ε ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μολις εμαθα οτι το dsl ειναι διαθεσιμο και στην περιοχη μου(με πηραν τηλ. για να μου πουλησουν conn-x :lol: )!

 

Πριν λιγο ημουν στο πλαισιο και ειδα την προσφορα της forthnet και απο κοντα, βασικα (Nrg) λεει 4 μηνες ειναι σιγουρα 5?

Επιπλεον δεν πιστευω το modem να αλλαζει τελειως αμα ειναι για pstn? αλλη μαρκα κτλ? (Sorry αμα ειναι χαζη ερωτηση!)

 

Επισεις χρειαζεσε απο τι μου ειπαν και εναν wifi ανταπτορα για το pc ειδα εναν για usb, στα 30ε ειναι ενταξει?

 

Πηγαινε εδω http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm βαλε το τηλεφωνο σου και δες αν εχει καλυψη στη περιοχη σου (για τη Κοζανη δεν το ηθελες? :confused: ). Απο 1/12 θα ειναι 5 μηνες, γι'αυτο σου ειπα ρωτα στη φορθνετ αν μπορεις να το παρεις απο τωρα...

 

Υπαρχουν μοντεμ για pstn και isdn. Δεν ξερω αν υπαρχουν μοντεμς που υποστηριζουν και τις 2 γραμμες.

 

wifi ανταπτορα χρειαζεσαι αν θελεις να παρεις wifi μοντεμ ωστε να κανεις ασυρματο δικτυο, θελεις κατι τετοιο εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε εδω http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm βαλε το τηλεφωνο σου και δες αν εχει καλυψη στη περιοχη σου (για τη Κοζανη δεν το ηθελες? :confused: ). Απο 1/12 θα ειναι 5 μηνες, γι'αυτο σου ειπα ρωτα στη φορθνετ αν μπορεις να το παρεις απο τωρα...

 

Υπαρχουν μοντεμ για pstn και isdn. Δεν ξερω αν υπαρχουν μοντεμς που υποστηριζουν και τις 2 γραμμες.

 

wifi ανταπτορα χρειαζεσαι αν θελεις να παρεις wifi μοντεμ ωστε να κανεις ασυρματο δικτυο, θελεις κατι τετοιο εσυ?

 

Θα εβαζα κοζανη αλλα αφου πλεον εχουμε εδω γιατι να περιμενω? :cool:

 

Στο site της forthnet λεει οτι δινει το linksys wag354g που ειναι ασυρματο router+modem και εχει πολυ μουρατη εμφανιση(ασχετο) :p οποτε μαλλον το pc θελει και ασυρματη θυρα wifi(?) ή συνδεετε στο server με cat5 και στα αλλα pc με wifi? :confused: (ενα pc υπαρχει οποτε αναγκαστηκα θεωρητε server?)

Link to comment
Share on other sites

(Η ΧΟΛ δεν έχει καλό κόφτη στην 384). :X

 

καλα η ΧΟΛ, η ACN δεν εχει καθολου κοφτη :X

 

ξερω ατομο με γραμμη 1024 και συνδρομη 384 και κατεβαζει με 950kb/sec

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

καλα η ΧΟΛ, η ACN δεν εχει καθολου κοφτη :X

 

ξερω ατομο με γραμμη 1024 και συνδρομη 384 και κατεβαζει με 950kb/sec

 

:w00t: 95 φανταζομαι εννοεις.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν θέλω τέτοια για τον linksys.. :worry: Ο μόνος λόγος που το επέλεξα το πακέτο ήταν αυτός.Το Nintendo θα το σουτάρω με την μία σφραγισμένο όπως είναι.Είχε άλλος παρόμοια προβλήματα με τον linksys;

Το πακέτο γενικά αξίζει συνολικά όμως τώρα το θέμα είναι ότι οι έξτρα μήνες στην προσφορά είναι ένας όπως λέει το Πλαίσιο ή δύο όπως πωλείται σε άλλα μαγαζιά μόνο του το πακέτο;

Πάντως αν το καλοσκεφτείτε γι αυτούς που ήδη έχουν γραμμή,πιο πολύ τους συμφέρει οικονομικά να κάνουν νέα σύνδεση με κάποιο πακέτο παρά να διαλέξουν isp μόνο.Πιο φτηνά έρχεται το σύνολο τιμής με κάποιο πακέτο παρά με τον isp μόνο και με το πάγιο στον ΟΤΕ για την γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Α δεν θέλω τέτοια για τον linksys.. :worry: Ο μόνος λόγος που το επέλεξα το πακέτο ήταν αυτός.Το Nintendo θα το σουτάρω με την μία σφραγισμένο όπως είναι.Είχε άλλος παρόμοια προβλήματα με τον linksys;

Το πακέτο γενικά αξίζει συνολικά όμως τώρα το θέμα είναι ότι οι έξτρα μήνες στην προσφορά είναι ένας όπως λέει το Πλαίσιο ή δύο όπως πωλείται σε άλλα μαγαζιά μόνο του το πακέτο;

Πάντως αν το καλοσκεφτείτε γι αυτούς που ήδη έχουν γραμμή,πιο πολύ τους συμφέρει οικονομικά να κάνουν νέα σύνδεση με κάποιο πακέτο παρά να διαλέξουν isp μόνο.Πιο φτηνά έρχεται το σύνολο τιμής με κάποιο πακέτο παρά με τον isp μόνο και με το πάγιο στον ΟΤΕ για την γραμμή.

 

 

Μιας και εχεις το linksys πες μου τα εξης:

Το συνδεεις με καλωδιο δικτυου στο pc σου ή ασυρματα?

Aπο σημα ειναι ενταξει η μαπα?

 

Οσο για την forthnet ειχες καποιο προβλημα ταχυτητας κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχεις το linksys πες μου τα εξης:

Το συνδεεις με καλωδιο δικτυου στο pc σου ή ασυρματα?

Aπο σημα ειναι ενταξει η μαπα?

 

Οσο για την forthnet ειχες καποιο προβλημα ταχυτητας κτλ?

 

Δεν το έχω ακόμα,αύριο θα το φέρει το courier και σκοπεύω να το ενεργοποιήσω μετά τις 10 Δεκέμβρη.

Νομίζω το router το συνδέεις ενσύρματα με το pc με το καλώδιο ethernet,και απο κει και πέρα αν συνδέσεις άλλη συσκευή τότε παίρνει απο το wifi.

Forthnet είχα το καλοκαίρι κανά 3μήνο έμπαινα με Netkey 256 και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ακόμα,αύριο θα το φέρει το courier και σκοπεύω να το ενεργοποιήσω μετά τις 10 Δεκέμβρη.

Νομίζω το router το συνδέεις ενσύρματα με το pc με το καλώδιο ethernet,και απο κει και πέρα αν συνδέσεις άλλη συσκευή τότε παίρνει απο το wifi.

Forthnet είχα το καλοκαίρι κανά 3μήνο έμπαινα με Netkey 256 και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

 

Να μην παρω wifi καρτα δηλαδη? Βασικα το wifi με βολευει! Η γραμμη ειναι 15μετρα μακρια και καλο θα ηταν να γλυτωσω τα καλωδια! Ελεγα να βαλω το modem διπλα στην γραμμη και να συνδεετε ασυρματα με το pc, αλλιως μου ειναι τελειως αχρηστο το wifi!

Link to comment
Share on other sites

Να μην παρω wifi καρτα δηλαδη? Βασικα το wifi με βολευει! Η γραμμη ειναι 15μετρα μακρια και καλο θα ηταν να γλυτωσω τα καλωδια! Ελεγα να βαλω το modem διπλα στην γραμμη και να συνδεετε ασυρματα με το pc, αλλιως μου ειναι τελειως αχρηστο το wifi!

 

Έτσι ναι,πρέπει να πάρεις μια κάρτα για το pc σου.

 

Εν τω μεταξύ με αυτά που διαβάζω για το linksys σε άλλο forum το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ακυρώσω την παραγγελία αύριο πρωί πρωί.. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ναι,πρέπει να πάρεις μια κάρτα για το pc σου.

 

Εν τω μεταξύ με αυτά που διαβάζω για το linksys σε άλλο forum το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ακυρώσω την παραγγελία αύριο πρωί πρωί.. :confused:

 

Δωσε μου το link απο αυτο το forum αν μπορεις. thanks!

Και εγω διαβασα πολλα, αλλα αυτο που με εκανε εντυπωση ειναι οτι πολλοι λενε οτι ειναι αψογο αλλοι οτι ειναι μαπα!

Ενας να λεει οτι εχει αριστο σημα, αλλος οτι πιανει μονο στο ιδιο δωματιο! :blink: :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μια πληροφορία απλά. Έχω HOL 384 με 512 γραμμή από ΟΤΕ. Δοκίμασα demo Forthnet 512 και κατεβάζω με λιγότερο από ότι με 384 HOL. :w00t: Μετά το τζαμπέ του ΡΑΜ, προς το παρόν μάλλον με κερδίζει η ΧΟΛ ως πελάτη στην 384 συνδρομή με 512 γραμμή. ;) :cool: :D

 

Και να σκεφτείς ότι έχει κάνει το διάστημα αυτό πολύ σοβαρές προσφορές, έχει τραβήξει πολύ κόσμο, και παρ' όλα αυτά βλέπεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Eσείς μιλάτε για το linksys wag354g, εγώ έχω το wag54g v2.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν σοβαρές διαφορές.

Διαβάστε αυτό πάντως.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου, μακριά από linksys...

Link to comment
Share on other sites

Eσείς μιλάτε για το linksys wag354g, εγώ έχω το wag54g v2.

Δεν ξέρω αν υπάρχουν σοβαρές διαφορές.

Διαβάστε αυτό πάντως.

 

Αν θέλετε τη γνώμη μου, μακριά από linksys...

 

Το wag54g ειναι πιο παλιο και αρκετα πιο "buggy" απο το 354 και απο τι βλεπω τα προβληματα λυνοντε με firmware update (συνηθως).

Εγω θα προτιμουσα ενα netgear ή τα δοκιμασμενα usr, αλλα γενικα με συμφερει το πακετο που δινει το πλαισιο και στην χειροτερη περιπτωση τα alcatel τζαμπα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Την ακύρωσα τελικά την παραγγελία,έστω και τα μισά να ισχύουν για τον linksys να μου λείπει το in a box.Προτιμώ να μείνω με το ταπεινό speedtouch που κάνει μια χαρά την δουλειά του..

Link to comment
Share on other sites

Την ακύρωσα τελικά την παραγγελία,έστω και τα μισά να ισχύουν για τον linksys να μου λείπει το in a box.Προτιμώ να μείνω με το ταπεινό speedtouch που κάνει μια χαρά την δουλειά του..

 

Το πηρα, τωρα περιμενω να ενεργοποιηθει το dsl να δουμε τι φρουτο ειναι, αυτο που δοκιμασα μεχρι στιγμης ειναι η εμβελεια του wifi σε συνεργασια με το nintendo ds και ειναι κατι παραπανω απο καλη για router χωρις καν εξωτερικη κεραια, φυσικα εχει υποδοχη για εξωτερικη, αλλα δεν βλεπω να χρειαζετε! Αυτα μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το paste που εγινε απο το adslgr για το wag54g αφορα το περσινο μοντελο (εκδοση v.1.0) η οποια ηταν κακιστη σαν wireless (πλεον υπαρχει v.2.0, adsl2+ support). To 354g ειναι νεο μοντελο και εχει ΠΟΛΥ λιγοτερα προβληματα σε σχεση με το παλιο wag54g. Με την τελευταια εκδοση firmware παει μια χαρα. Μολις πηρα το κουτι, ολα jet.
Link to comment
Share on other sites

Aυτο το paste που εγινε απο το adslgr για το wag54g αφορα το περσινο μοντελο (εκδοση v.1.0) η οποια ηταν κακιστη σαν wireless (πλεον υπαρχει v.2.0, adsl2+ support). To 354g ειναι νεο μοντελο και εχει ΠΟΛΥ λιγοτερα προβληματα σε σχεση με το παλιο wag54g. Με την τελευταια εκδοση firmware παει μια χαρα. Μολις πηρα το κουτι, ολα jet.

 

Μη μου πεις οτι συνδεθηκες κιολας? εγω ακομα περιμενω mail! Ασε μεχρι να ενεργοποιηθει και η γραμμη καλα Χριστουγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...