Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω conn-x 24Mbit (στα 15.5 κλειδώνει) και από το πρωί κατεβάζω με μόλις 30kb/sec.

 

και στα δύο πισί (οπότε δεν είναι θέμα πισί).

 

μάλιστα εδώ ένα αστείο τεστ: http://www.speedtest.net/result/264637922.png

 

τι μπορεί να φταίει?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
έχω conn-x 24Mbit (στα 15.5 κλειδώνει) και από το πρωί κατεβάζω με μόλις 30kb/sec.

 

και στα δύο πισί (οπότε δεν είναι θέμα πισί).

 

μάλιστα εδώ ένα αστείο τεστ: http://www.speedtest.net/result/264637922.png

 

τι μπορεί να φταίει?

 

δεν είναι και τόσο αξιόπιστο το speedtest.net και γενικώς όλα αυτα τα προγραμματάκια μέσο internet.. φυσικά το δικό σου παραείναι πεσμένο.. ο καλύτερος τρόπος είναι να βλέπεις που κλειδώνει το router σου και απο εκεί και πέρα δοκίμασε να κατεβάσεις ενα αρχείο απο έναν καλό server , microsoft , rapidshare κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από το μεσημέρι 22 Μαΐου 2008 η σύνδεση Conn-x είναι νεκρή και το 1242 - help desk λέει ότι όλες οι γραμμές είναι κατειλημμένες, παρακαλώ καλέστε αργότερα...

Μένω Αμπελοκήπους Αθήνας - ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνεται στην περιοχή;

John Fox
Link to comment
Share on other sites

το 121 θα σου πει αν γινονται εργασιες. παντως αντι για το 1242 ειναι καλυτερα να παιρνεις το 8011135555 που ειναι και 24ωρες το 24ωρο!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδία να ρωτίσω, μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός τηλ. με Conn X Talk 24/7 και 4 Μb. Εκεί που υπολόγιζα κανα 100άρι ευρώ μου ήρθε 171. Μου έχουνε χρεώσει ένα σωρό αναδρομικά τέλη που στους προηγούμενους λογαριασμούς δεν υπήρχαν. Κάποιος μου είπε ότι μόνο ο πρώτος λογαριασμός έρχεται φουσκωμένος. Ισχύει αυτο; Συμβαίνει και σε άλλους;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία να ρωτίσω, μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός τηλ. με Conn X Talk 24/7 και 4 Μb. Εκεί που υπολόγιζα κανα 100άρι ευρώ μου ήρθε 171. Μου έχουνε χρεώσει ένα σωρό αναδρομικά τέλη που στους προηγούμενους λογαριασμούς δεν υπήρχαν. Κάποιος μου είπε ότι μόνο ο πρώτος λογαριασμός έρχεται φουσκωμένος. Ισχύει αυτο; Συμβαίνει και σε άλλους;

Ευχαριστώ!

 

Προπληρώνεις πάγια 2 μηνών , τα οποία αν φύγεις τα παίρνεις πίσω. στον επόμενο λογαριασμό θα είναι το 100άρι που υπολόγιζες.

Link to comment
Share on other sites

Προπληρώνεις πάγια 2 μηνών , τα οποία αν φύγεις τα παίρνεις πίσω. στον επόμενο λογαριασμό θα είναι το 100άρι που υπολόγιζες.
γιατι κατοσταρι?πως βγαινει εκατο?ποιο ειναι το μικροτερο παγιο ποσο ΑΝΑ ΜΗΝΑ που δινει ο οτε για double play(απεριοριστα σταθερα και ιντερνετ)?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία να ρωτίσω, μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός τηλ. με Conn X Talk 24/7 και 4 Μb. Εκεί που υπολόγιζα κανα 100άρι ευρώ μου ήρθε 171. Μου έχουνε χρεώσει ένα σωρό αναδρομικά τέλη που στους προηγούμενους λογαριασμούς δεν υπήρχαν. Κάποιος μου είπε ότι μόνο ο πρώτος λογαριασμός έρχεται φουσκωμένος. Ισχύει αυτο; Συμβαίνει και σε άλλους;

Ευχαριστώ!

 

Όντως ισχύει και γω με Conn X Talk σ/κ και 1 Μb υπολόγιζα κανα 80άρι και ήρθε 130. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι 22 Μαΐου 2008 η σύνδεση Conn-x είναι νεκρή και το 1242 - help desk λέει ότι όλες οι γραμμές είναι κατειλημμένες, παρακαλώ καλέστε αργότερα...

Μένω Αμπελοκήπους Αθήνας - ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνεται στην περιοχή;

 

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ. :worry: Όχι όμως τελείως νεκρωμένη γραμμή, αλλά αρκετά μειωμένης απόδοσης (ειδικά σε σελίδες που υποστηρίζουν flash player). Και μένω και την ίδια περιοχή με τον john_fox. Γνωρίζει κανείς για τίποτα εργασίες στο δίκτυο; Λέτε να παίζει αναβάθμιση ταχυτήτων για τους συνδορμητές conn-x, όπως είχε γίνει και το 2006; Μπααα....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδες αν κανω ενα προγραμματακι conn-x με 24μβ και απεριοριστα αστικα και υπεραστικα μαζι με το παγιο και ολα ποσα θα πληρωνω τον μηνα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γεια σας παιδια.μια ερωτηση.ενας φιλος μου εχει οτενετ ή connex ουτε αυτος δεν ξερει ειναι ασχετος και θελει να βαλει ασυρματο ρουτερ.γινεται ή θα εχει προβλημα?οχι επειδη ειναι αρχαριος εγω θα το συνδεσω,απλα ειναι συμβατο με αλλα ρουτερ το connex h συνδεση?η ταχυτητα ειναι στα 2 mbps ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.μια ερωτηση.ενας φιλος μου εχει οτενετ ή connex ουτε αυτος δεν ξερει ειναι ασχετος και θελει να βαλει ασυρματο ρουτερ.γινεται ή θα εχει προβλημα?οχι επειδη ειναι αρχαριος εγω θα το συνδεσω,απλα ειναι συμβατο με αλλα ρουτερ το connex h συνδεση?η ταχυτητα ειναι στα 2 mbps ευχαριστω.

Γίνεται. Απλά να πάρει το αντίστοιχο router PSTN ή ISDN ανάλογα με την γραμμή του.

Link to comment
Share on other sites

kalispera

 

re paidia sunexeia ksesundeomai apo to net kai peftei i grammi:(:mad:

Pira tilefwno ston ote kai eipan oti 8a eleksoun tin grammi se 2 meres kai 8a mou poun!!!

 

parte kai stoixeia na parete mia geusi:p

 

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: MultiMode

DSL Path Mode: Fast

Downstream Rate: 2048 kbps

Upstream Rate: 256 kbps

Downstream Margin: 19 db

Upstream Margin: 28 db

Downstream Line Attenuation: 44 db

Upstream Line Attenuation: 11.5 db

Downstream Transmit Power: 11 db

Upstream Transmit Power: 17 db

 

katevazw paaaara poli arga:(:X

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
kalispera

 

re paidia sunexeia ksesundeomai apo to net kai peftei i grammi:(:mad:

Pira tilefwno ston ote kai eipan oti 8a eleksoun tin grammi se 2 meres kai 8a mou poun!!!

 

parte kai stoixeia na parete mia geusi:p

 

DSL Status: Connected

DSL Modulation Mode: MultiMode

DSL Path Mode: Fast

Downstream Rate: 2048 kbps

Upstream Rate: 256 kbps

Downstream Margin: 19 db

Upstream Margin: 28 db

Downstream Line Attenuation: 44 db

Upstream Line Attenuation: 11.5 db

Downstream Transmit Power: 11 db

Upstream Transmit Power: 17 db

 

katevazw paaaara poli arga:(:X

 

Το attenuation σου είναι πολύ μεγάλο και το margin σου για 2άρα γραμμή ολίγον μικρό

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το internet πριν απο 6 μήνες και το παιδί μέσα στο κατάσυημα του οτε μου είπε ότι ισχύει για 6 μήνες. Ρώτησα ένα παιδι απο την γειτονιά μου και μου είπε ότι τόσο καιρο δεν πλήρωνα και τώρα θα πληρώνω. Δηλαδή τι θα πληρώνω ας εξηγήσει κάποιος σας παρακαλω.
Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το internet πριν απο 6 μήνες και το παιδί μέσα στο κατάσυημα του οτε μου είπε ότι ισχύει για 6 μήνες. Ρώτησα ένα παιδι απο την γειτονιά μου και μου είπε ότι τόσο καιρο δεν πλήρωνα και τώρα θα πληρώνω. Δηλαδή τι θα πληρώνω ας εξηγήσει κάποιος σας παρακαλω.

 

Θα πληρωνεις οτι ειχε συμφωνηθει στη συμβαση που υπεργραψες τοτε.

Κοιτα λιγο τα χαρτια που σου δωσανε. Καπου πρεπει να αναγραφεται η τιμη. Διαφορετικα παρε τηλεφωνο στο 134. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πώς με βρίσκετε;

 

--- DSL Information ---

DSL Driver Version: AnnexB version

DSL VPI/VCI: 8/35

DSL Status: ShowtimeRetrain Reason: 1

DSL Mode: ADSL2

DSL Channel: FAST

DSL Upstream Rate: 202 Kbps

DSL Downstream Rate: 1023 Kbps

 

Down up

DSL Noise Margin: 10.6 dB 6.4 dB

DSL Attenuation: 42.5 dB 50.1 dB

DSL Transmit Power: 0.0 dBm 13.2 dBm

Link to comment
Share on other sites

Πώς με βρίσκετε;

 

--- DSL Information ---

DSL Driver Version: AnnexB version

DSL VPI/VCI: 8/35

DSL Status: ShowtimeRetrain Reason: 1

DSL Mode: ADSL2

DSL Channel: FAST

DSL Upstream Rate: 202 Kbps

DSL Downstream Rate: 1023 Kbps

 

Down up

DSL Noise Margin: 10.6 dB 6.4 dB

DSL Attenuation: 42.5 dB 50.1 dB

DSL Transmit Power: 0.0 dBm 13.2 dBm

Σύντομα με dial-up :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σύντομα με dial-up :p

 

λολ

Πως είναι τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου;

Έχω συνέχεια disconnects και σκέφτομαι μήπως φταίνε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολύ μεγάλο attenuation. Είσαι μακριά από το κέντρο; Αλλιώς πρέπει να κοιτάξεις τα καλώδια του σπιτιού σου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά πολυ δυσαρεστιμένος είμαι με το Conn-X.. Συνέχεια αποσυνδέσεις κάνει και για να βρει Ιντερνετ μπορεί να χρειαστεί μια ολόκληρη μέρα. Πάγιο πάντως δεν θα πληρώσω.. Θα φτάσω όπου χρειαστεί!!!

 

Περιοχή: Σπέτσες - Ν. Αττικής

 

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 31 dB 31 dB

Attenuation 13 dB 14 dB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολυ δυσαρεστιμένος είμαι με το Conn-X.. Συνέχεια αποσυνδέσεις κάνει και για να βρει Ιντερνετ μπορεί να χρειαστεί μια ολόκληρη μέρα. Πάγιο πάντως δεν θα πληρώσω.. Θα φτάσω όπου χρειαστεί!!!

 

Περιοχή: Σπέτσες - Ν. Αττικής

 

Operation Data Upstream Downstream

Noise Margin 31 dB 31 dB

Attenuation 13 dB 14 dB

Εγω εν γενει, καλα ειμαι στην Αθηνα,( με Conn-X κι εγω), αλλα προχτες, μου εκανε ενα νουμερο, που δεν το ειχε ξανακανει.

Σταματησε να κατεβαζει, αλλα οταν εβαλα modem settings,ελεγε connected,ενω τις αλλες φορες ου ειχε αpοσυνδεθει, ελεγε,not connected.

Πηρα to 1242 και αφου εγινε καποια προσπαθεια να μπει, μου αλλαξαν τον κωδικο και εβαλαν το δικο τους για τον ελεγχο, αλλα μετα, εγω ειχα ξεχασει τι κωδικο ειχα βαλει .

Τοτε μου ειπαν να παρω το 80111... και αυτοι μου ειπαν οτι για να μου δωσουν κωδικο, επρεπε να στειλω φαξ με την ταυτοτητα.

Εστειλα, αλλα δεν το πηραν.Ξαναστειλα και μετα απο καοες 3-4 ωρες, ξαναπηρα, γιατι δεν ειχα απαντηση και περιμενα 20 λεπτα στο τηλαφωνο για να απαντησουν.

Μου ειπαν τοτε, οτι ο κωδικος που μου ειχαν δωσει, ειχε εγκριθει και να το βαλω μπρος.

Και ω του θαυματος, δουλεψε.

Τωρα, γιατι σταματησε, ενω ελεγε connected και γιατι ξεκινησε μετα, δεν το καταλαβα.

Εκεινο που με ζοχαδιασε πιο πολυ, ηταν το περιμενε στο τηλεφωνο. 12 λεπτα την πρωτη φορα και 20 λεπτα τη δευτερη!

Παντως επαναλαμβανω, οτι ειναι η πρωτη φορα, που μου κανει κατι τετοιο,απο τοτε που εχω DSL.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας, εχω Conn-X ταχυτητα 2048 και οταν συνδεομαι εχω 'κανονικη' ταχυτητα 54Mbps ( στο wireless ). Μετα απο λιγο ανεβοκατεβαινει εκνευριστικα στο 24, 11, και ταχυτητα που σερνεται στο 1 Mbps. Σταματα να κατεβαζει η να φορτωνει οποια σελιδα. Οταν του κανω repair wireless δουλευει κανονικα για κανενα 5αλεπτο max και μετα τα ιδια ρεζιλικια. Παραπονεθηκα και μου ειπαν να δωσω βλαβη την γραμμη το οποιο και επραξα αλλα δεν ειδα φως. Καμμια φαεινη ιδεα? Εχω απελπιστει. Ευχαριστω.:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...