Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο hyperiontest.gr τι σου βγάζει (άνοιξέ το με iexplorer για καλύτερη συμβατότητα);

 

Μετα απο αρκετο καιρο που βρηκα ie στο σπιτι, τα αποτελεσματα καλα φαινονται αλλα το σερφαρισμα παραμενει απαραδεκτο :confused:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο καιρο που βρηκα ie στο σπιτι, τα αποτελεσματα καλα φαινονται αλλα το σερφαρισμα παραμενει απαραδεκτο :confused:

Γνωστός μου με vdsl 30 έχει θέμα με τη φόρτωση των σελίδων. Αν και πιάνει καλες ταχύτητες αργεί να ξεκινήσει να κατεβάζει τις σελίδες. Μετά φορτώνουν καλά.

 

Εγώ με adsl δεν έχω κανένα θέμα. Μήπως είναι θέμα router?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πήραν για αντιπροσφορα από cyta 1 μέρα μετά αφότου ήρθε SMS από οτε που έλεγε ότι η αίτηση καταχωρήθηκε.

 

Τεταρτη μερα σημερα χωρις να με παρουν για προσφορα παρολο που τους ξαναπηρα για δευτερη φορα χτες τεταρτη.Καλα αμα μεχρι Δευτερα δεν με καλεσουν αουφιντερζεν για cyta.

 

εμενα μια ωρα αφου εκανα αιτηση και ηταν και απογευμα... εννοειται πως δεν τα βρηκαμε στη τιμη...:happy:

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Γνωστός μου με vdsl 30 έχει θέμα με τη φόρτωση των σελίδων. Αν και πιάνει καλες ταχύτητες αργεί να ξεκινήσει να κατεβάζει τις σελίδες. Μετά φορτώνουν καλά.

 

Εγώ με adsl δεν έχω κανένα θέμα. Μήπως είναι θέμα router?

 

Με adsl δεν ειχα ουτε εγω προβλημα με vdsl ομως παρα πολυ. Το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβαινουν το προβλημα κ αν κ δοκιμασα διαφορετικου τυπου μοντεμ το προβλημα παραμενει

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα!Σε περίπτωση βλάβης της γραμμής έχει υπηρεσία που παρέχει δωρεάν πρόσβαση στο ιντερνετ όπως η ρεζέρβα της χολ?

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν όχι. είναι στα σκαριά να γίνει όμως κάτι τέτοιο

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν όχι. είναι στα σκαριά να γίνει όμως κάτι τέτοιο

Μακάρι!Έχουμε μήνα?Επείσης η κοινή πορεία των 2 εταιριών πότε θα γίνει?

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω εχει παρει κανεις με ανανωση triple play στα 35ε?μου εχει ληξειι η προσφορα που εδιναν πριν απο κανενα χρονο και θελω να ανανεωσω στην ιδια τιμη.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανανέωσα από προσφορά πέρυσι στα 35.90 με 4αρι ίντερνετ, φέτος στα 36.80 με 24αρι ίντερνετ και full pack τηλεόραση...

Απλά το ίντερνετ μου το έκαναν με 24μηνη σύμβαση ενώ η τηλεόραση είναι με 12μηνη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανανέωσα από προσφορά πέρυσι στα 35.90 με 4αρι ίντερνετ, φέτος στα 36.80 με 24αρι ίντερνετ και full pack τηλεόραση...

Απλά το ίντερνετ μου το έκαναν με 24μηνη σύμβαση ενώ η τηλεόραση είναι με 12μηνη...

 

λογικη τιμη...το εκανες με αιτημα φορητοτητας?εγω ειχα 36,5ε triple play στα 24mbs και μου το ανεβαζουν...παλι με φορητοτητες θα τρεχουμε...

Link to comment
Share on other sites

λογικη τιμη...το εκανες με αιτημα φορητοτητας?εγω ειχα 36,5ε triple play στα 24mbs και μου το ανεβαζουν...παλι με φορητοτητες θα τρεχουμε...

Όχι, τους πήρα και τους είπα απλά ότι θα ακυρώσω το TV και ότι σε λίγες μέρες θα φύγω και από το τηλέφωνο... Και μου έδωσαν την προσφορά και ανανέωσα και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Σκεφτομαι να παω σε vdsl 50αρι στον ΟΤΕ.

Θα πιανω τις ταχυτητες που υποσχονται?

Σε επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν οτι το σπιτι μου παιρνει γραμμη απο την καμπινα του ΟΤΕ κατευθειαν (λογικο αλλωστε αφου απεχω <200m)

Και κατι αλλο.

Τι ειναι το fastpath που μου λεει ενας γνωστος ξανα και ξανα να ζητησω να μου ενεργοποιησουν αλλα οταν τον ρωταω δεν ξερει να μου εξηγησει περι τινος προκειται?

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ θέλει πλέον να περάσει σε VOIP τηλεφωνία. Οι νέες προσφορές που κάνει είναι για κατάργηση της κλασικής τηλεφωνίας και παροχή μόνο μιας γραμμής στην οποία θα υπάρχει ΜΟΝΟ ιντερνετ και μέσω του ιντερνετ θα παρέχεται ΚΑΙ τηλεφωνία VOIP. Τα μειονεκτήματα είναι πολλά κυρίως δεν έχεις τηλέφωνο αν κοπεί το ρεύμα.

Πρώτον: Ο ΟΤΕ δε μας το λέει ξεκάθαρα οπότε είναι δυνατό να την πατήσεις. Αυτό το θεωρώ αθλιότητα και το ίδιο εφαρμόζουν στη Γερμανία και τους κράζουν.

Δεύτερον: Δε μας λέει τι θα γίνει με τα FAX και τα MSN για εμάς που έχουμε ISDN.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην μέχρι το 2018 όλη η Ελλάδα θα είναι σε ευρυζωνικη τηλεφωνία (υπάρχει ευρωπαϊκή οδηγία). Το ότι δεν το λέει ο ΟΤΕ είναι απολύτως ανακριβές, απλά επειδή η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου δεν γνωρίζει το κάθε είδος τεχνολογίας, αναφέρει τα βασικά.

Ο ΟΤΕ σε συνδρομητές με συναγερμό παρέχει δωρεάν μόντεμ με ενσωματωμένο ups, ενώ όποιος άλλος θέλει το αποκτά με 15 ευρώ εφάπαξ.

Τα πλεονεκτηματα είναι πολλά.

Στο μέλλον θα μπορείς να είσαι στην Ιαπωνία και να έχεις μαζί σου το σταθερό τηλέφωνο. Χίλιες δύο δυνατότητες παρέχει η ευρυζωνικη τηλεφωνία.

Με τις isdn δεν αλλάζει κάτι στην πράξη. Αντί για διπλή ψηφιακή γραμμή θα είναι διπλή ευρυζωνικη. Εξάλλου όλοι οι παροχοι μόνο με voip δίνουν διπλή γραμμή

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΤΕ θέλει πλέον να περάσει σε VOIP τηλεφωνία. Οι νέες προσφορές που κάνει είναι για κατάργηση της κλασικής τηλεφωνίας και παροχή μόνο μιας γραμμής στην οποία θα υπάρχει ΜΟΝΟ ιντερνετ και μέσω του ιντερνετ θα παρέχεται ΚΑΙ τηλεφωνία VOIP. Τα μειονεκτήματα είναι πολλά κυρίως δεν έχεις τηλέφωνο αν κοπεί το ρεύμα.

Πρώτον: Ο ΟΤΕ δε μας το λέει ξεκάθαρα οπότε είναι δυνατό να την πατήσεις. Αυτό το θεωρώ αθλιότητα και το ίδιο εφαρμόζουν στη Γερμανία και τους κράζουν.

Δεύτερον: Δε μας λέει τι θα γίνει με τα FAX και τα MSN για εμάς που έχουμε ISDN.

 

Να το κάνεις τι? Νομίζω οτι το voip δεν είναι έτσι ακριβώς όπως λένε όλοι και τρομοκρατούμε τον κόσμο. Αν κοπεί το ρεύμα τι γίνεται? Πανικός!!!! Διότι εαν κοπεί το ρεύμα και παραδοσιακή τεχνολογία να στην τηλεφωνία να έχεις πάλι δεν μπορεις να καλέσεις κανέναν διότι και το ασύρματο που έχουμε όλοι μας ζητάει ρεύμα. Συνεπώς πάλι μένεις έρμαιο και δεν μπορείς να κάνεις κλήση. Εαν μου πεις όμως οτι η ποιότητα είναι κατώτερη στο voip έναντι της παραδοσιακής, αυτό μου φαίνεται πιο φυσιολογικό. Συγγνώμη μια το ύφος μου. Εξάλλου σε διακοπή και κάτι να συμβεί έχουμε όλοι τα κινητά μας και μπορούμε να καλέσουμε και το 112 εαν είναι τόσο άμεση ανάγκη και η να μην απαντήσουμε και από το στίγμα μας να μας εντοπίσουν και να μας στείλουν αστυνομία και ασθενοφόρο εαν δεν κάνω λάθος ή να απαντήσουμε και να ζητήσουμε ασθενοφόρο ή αστυνομία και να δώσουμε τα στοιχεία μας.

Προσωπικά το voip δεν μου αρέσει έχουμε στη δουλειά και έχει χειρότερη ποιότητα σε σχεση με πριν που δεν είχαμε

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους έχουν isdn και ψηφιακό εξοπλισμό, δίνουν modem με ψηφιακή έξοδο ώστε να διατηρήσουν τον εξοπλισμό τους.

Βασικά το θέμα με το voip που σε λίγο θα έχουμε όλοι σε όλες τις εταιρίες είναι να υπάρχει σταθερή γραμμή Internet. Γιατί μην νομίζετε ότι όλοι έχουν ή μπορεί να έχουν. Έχω δει τραγικές καταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους έχουν isdn και ψηφιακό εξοπλισμό, δίνουν modem με ψηφιακή έξοδο ώστε να διατηρήσουν τον εξοπλισμό τους.

Βασικά το θέμα με το voip που σε λίγο θα έχουμε όλοι σε όλες τις εταιρίες είναι να υπάρχει σταθερή γραμμή Internet. Γιατί μην νομίζετε ότι όλοι έχουν ή μπορεί να έχουν. Έχω δει τραγικές καταστάσεις...

 

Και με το φαξ τι γίνεται ; δεν ανάφερε κανένας ;.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,όταν σε ένα Α/Κ γίνεται απαιτιτηκή χρήση από πολλούς χρήστες(downloading κ.α.) αυτό έχει αρνητική επιρροή στους υπόλοιπους χρήστες?

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον κάνεις απαιτητική χρήση , και οι άλλοι στο Α/Κ μπορούν να κάνουν Απαιτητική χρήση.

Αν σου μειώσουν την ταχύτητα , θα μειωθεί και στους άλλους.

Η πιθανότητα να αφήσουν εσένα να κατεβάζεις απαιτητικά και να κατεβάσουν την ταχύτητα στους άλλους , δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Εχθες πηγα να κανω αιτηση για το vdsl 50L.

Μου ειπαν αν θελω οτι με 19 ευρω μου βαζουν ote tv full pack.

Αξιζει?

Τα καναλια που εχει προσφερουν τιποτα ενδιαφερον?

Μου ειπαν να τους απαντησω μεχρι την παρασκευη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω ΟΤΕ 24άρα γραμμή και το speedest συνήθως μου βγάζει:ping 20-25 ,download 14-15 mbps και upload 0.60-0,70 mbps.Όταν κατεβάζω μεγάλα αρχεία σε κάποιον υπολογιστή σε torrent σε όλους τους υπολογιστές (ενσύρματους+ασύρματους) μου βγάζει ping 150-230 και download 2-4 mbps!!Είναι δυσλειτουργεία αυτό?Σήμερα κατεβάζω αρχείο 11 GB σε torrent το οποίο κατεβαίνει με ταχύτητα σταθερή στο 1,3ΜΒ/s αλλά το speedest σε όλους τους άλλους υπολογιστές μου βγάζει ping 232 και download 2,25 mbps!Είναι βλάβη ή έτσι λειτουργεί?

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Εχθες πηγα να κανω αιτηση για το vdsl 50L.

Μου ειπαν αν θελω οτι με 19 ευρω μου βαζουν ote tv full pack.

Αξιζει?

Τα καναλια που εχει προσφερουν τιποτα ενδιαφερον?

Μου ειπαν να τους απαντησω μεχρι την παρασκευη....

 

Εγώ στην αρχή έφαγα μια ξενέρα επειδή νόμισα οτι δεν έχει τόσο καλές ταινίες αλλά τώρα δεν το μετανιώνω. Τις πρώτες 4 μέρες επειδή δεν είμαι καθόλου ποδοσφαιρόφιλος και δεν το λέω ειρωνικά είδα μπάλα μπάλα και το καταευχαριστήθηκα. Είδα μερικές ταινίες μερικές είναι καλές αλλά έχει και αρκετές φόλες που δεν τις ήξερα, δεν παίζει αυτές του nova αλλά τουλάχιστον δεν σε πρήζει με επαναλήψεις στις ταινίες. Είδα π.χ. transporter χθες λίγο πριν βγω για ποτό. Ε αυτό στο nova μέσα στο μήνα το είχανε βάλει 10 φορές. Έχει ένα κανάλι μόνο με james bond από το 1970 μέχρι τώρα και το έχω λιώσει. Η ποιότητα των καναλιών σαφώς ανώτερη σε σχέση με το nova καθώς βλέπεις HD οπότε δεν συγκρίνεται. Λογικά θα έχει και το village movies που και εκεί έχει κάποιες καλές. Είμαι 29 και δεν ντρέπομαι να το πω μου αρέσουν και ελληνικές ταινίες εκεί γίνεται χαμός. Ένα κανάλι μόνο με ελληνικές ταινίες. Προχθές είδα μια αγαπημένη μου τον φίλο μου τον Λευτεράκη

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δίαβασα και τις προηγούμενς σελίδες λίγο γρήγορα και είδα ότι σας έχουν κάνει κάποιες καλές προσφορές στον ΟΤΕ. Εγώ που δεν μπορώ να πάω σε άλλη εταιρεία γιατί μόνο ΟΤΕ υποστηρίζεται στην περιοχή μας, πώς μπορώ να αποκτήσω μια τέτοια προσφορά; Η μόνη προσφορά που έχω από το 13888 που τους πήρα είναι απεριόριστα σταθερά, 30 λεπτά προς κινητα με δέσμευση για 18 μήνες με 35,90 ή από το site του ΟΤΕ η ίδια τιμή + 3 πάγια δώρο! Για τις προσφορές που πήρατε εσείς, πώς μπορώ να τις αποκτήσω, που πρέπει να καλέσω;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...