Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, DjTony said:

Πως μπορούμε να πάρουμε καμία καλύτερη τιμή από τις τιμές του site για οπτική ίνα;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Αν εισαι ηδη στη cosmote δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις προσφορα παρα μονο τιμη τιμοκαταλογου.

Εχω οπτικη ινα και επικοινωνησα μαζι τους με ολους τους τροπους αλλα ματαια.

Οποτε παω για φορητοτητα και βλεπουμε αν θα παρω αντιπροσφορα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια από τα ίδια...  Το συμβόλαιο μου λήγει 25/10 και αναρωτιέμαι πότε πρέπει να κάνω φορητότητα για να μην μείνω χωρίς σύνδεση αλλά να μην πληρώσω και ρήτρα για τον τελευταίο μήνα...

Υ.Σ. Για voda με βλέπω, στα 26,65€ και δυο πάγια δώρο αν το συνδυάσεις με ένα κινητό - να δούμε αν τους κάνει καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, fufutos said:

Κι εγώ μια από τα ίδια...  Το συμβόλαιο μου λήγει 25/10 και αναρωτιέμαι πότε πρέπει να κάνω φορητότητα για να μην μείνω χωρίς σύνδεση αλλά να μην πληρώσω και ρήτρα για τον τελευταίο μήνα...

Υ.Σ. Για voda με βλέπω, στα 26,65€ και δυο πάγια δώρο αν το συνδυάσεις με ένα κινητό - να δούμε αν τους κάνει καρτοκινητό.

Σε μενα τουλαχιστον δεν τους εκανε. Μακαρι να το δεχθουν σε σενα.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Και μένα λήγει σε ένα μήνα το σταθερό 100αρα με απεριόριστα σταθερά και 120 κινητα.
Είναι μαζί με cosmote tv cinema και δίνω 42 ευρώ.
Άντε να δούμε τι θα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Λόγω της διακοπής του ebill και έκπτωση 1€ μπορώ να διακόψω το σταθερό ατελώς? Έχω ακόμα συμβόλαιο 1 χρόνο ακόμα. Ευχαριστώ 

Πήρα τηλ 13888 και μου είπανε ναι μπορείς να διακόψεις ατελώς και χωρίς πέναλτι αλλά από 1 Οκτωβρίου. Υσχυη κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
1 ώρα πριν, DjTony said:

Η οπτική ινα έχει fastpath η όχι;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Είναι σαν να έχει 🙂

Τη δουλειά του modem στην DSL την κάνει το ONT στην οπτική. Εκεί γίνεται η απο/πολυπλεξία του σήματος και η απο/κρυπτογράφηση των δεδομένων. Επειδή τα χαρακτηριστικά της οπτικής είναι πολύ διαφορετικά, και οι αλγόριθμοι διαχείρισης των πακέτων είναι αρκετά διαφορετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Η οπτική ινα έχει fastpath η όχι;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Εν ολίγοις θα δεις καλύτερο ping και από το fastpath
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.

Είχαμε βάλει cosmote με το SFBB και φύγαμε πριν κανα 2 μήνες να πάμε στη NOVA.

Μάς ήρθε εκκαθαριστικός πριν κανα μήνα, τον πληρώσαμε. Σήμερα έρχεται επιπλέον για 30€ ότι, παραδώσαμε το modem, αλλά όχι το ONT. Το ΟΝΤ δεν είναι κομμάτι της σύνδεσης του σπιτιού με το FTTH? Εγώ στο συμβόλαιο βλέπω μόνο το modem ότι είναι χρησιδάνειο. Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nickolasemp said:

καλημέρα σας.

Είχαμε βάλει cosmote με το SFBB και φύγαμε πριν κανα 2 μήνες να πάμε στη NOVA.

Μάς ήρθε εκκαθαριστικός πριν κανα μήνα, τον πληρώσαμε. Σήμερα έρχεται επιπλέον για 30€ ότι, παραδώσαμε το modem, αλλά όχι το ONT. Το ΟΝΤ δεν είναι κομμάτι της σύνδεσης του σπιτιού με το FTTH? Εγώ στο συμβόλαιο βλέπω μόνο το modem ότι είναι χρησιδάνειο. Κάνω λάθος;

Κάθε πάροχος δίνει το δικό του ΟΝΤ (ενίοτε ενσωματωμένο στο ρούτερ) και σε αλλαγή παρόχου πρέπει να το επιστρέψεις. Εξάλλου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άλλη δουλειά, όπως θα μπορούσε πχ κάποιο παλιό ρούτερ.

edit: να προσθέσω ότι μπορείς να το γυρίσεις και τώρα για να πιστωθεί το ποσό, αλλά πρέπει να συνεννοηθείς αποτελεσματικά με τον νέο πάροχο για να μην μείνεις χωρίς υπηρεσία κατά την αλλαγή.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, minast said:

Κάθε πάροχος δίνει το δικό του ΟΝΤ (ενίοτε ενσωματωμένο στο ρούτερ) και σε αλλαγή παρόχου πρέπει να το επιστρέψεις. Εξάλλου δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για άλλη δουλειά, όπως θα μπορούσε πχ κάποιο παλιό ρούτερ.

edit: να προσθέσω ότι μπορείς να το γυρίσεις και τώρα για να πιστωθεί το ποσό, αλλά πρέπει να συνεννοηθείς αποτελεσματικά με τον νέο πάροχο για να μην μείνεις χωρίς υπηρεσία κατά την αλλαγή.

To ONT μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να βάλεις το δικό σου ρούτερ. Τώρα μάλιστα που μπορούμε να ζητήσουμε τα πάντα να τα κάνουμε με δικό αμς εξοπλισμό, δε βλέπω το λόγο να μην το κρα΄τησω. Οκ, θα πληρώσω τα 30€ να το έχω τότε. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά να ξέρεις ότι είσαι και λίγο τυχερός που ο νέος πάροχος δεν ρύθμισε το δικό του, οπότε συνέχισε να λειτουργεί το ONT που είχες 😉

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, minast said:

Σύμφωνοι, αλλά να ξέρεις ότι είσαι και λίγο τυχερός που ο νέος πάροχος δεν ρύθμισε το δικό του, οπότε συνέχισε να λειτουργεί το ONT που είχες 😉

Από τον τεχνικό που έρχεται εξαρτάται αυτό, βασικά αυτός είναι που σου ενεργοποιεί ότι θέλει, αλλά πρώτη φορά το ακούω να μένει επάνω το ONT του παλιού παρόχου..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, CaptainNickGR said:

Από τον τεχνικό που έρχεται εξαρτάται αυτό, βασικά αυτός είναι που σου ενεργοποιεί ότι θέλει, αλλά πρώτη φορά το ακούω να μένει επάνω το ONT του παλιού παρόχου..

Όχι πάντα. Ενίοτε κάνουν pre-provision με τον σειριακό αριθμό όταν στέλνουν τον νέο εξοπλισμό, οπότε και σταματάει να δουλεύει ο παλιός. Σε ΟΤΕ έχω δει να κόβουν δικό τους συνδρομητή επειδή του έστειλαν νέο εξοπλισμό, ενώ ο παλιός λειτουργούσε.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, minast said:

Σύμφωνοι, αλλά να ξέρεις ότι είσαι και λίγο τυχερός που ο νέος πάροχος δεν ρύθμισε το δικό του, οπότε συνέχισε να λειτουργεί το ONT που είχες 😉

η Νova μάς έχει δώσει δικό της modem/router που κάνει και τα 2 (i.e. Nokia G-2425G-A (ONT + Router))

Εν τω μεταξύ, απορώ γιατί στην Ελλάδα δεν γίνεται η δομή να μείνει σε έναν ανεξάρτητο φορέα, όπως σε άλλες χώρες, όπως, λ.χ., στο Βέλγιο. Μετά να αγοράζουν όλοι από εκείνον τη γραμμή. Αφήσαμε την ελεύθερη αγορά κι έχει γίνει Τέξας η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Η οπτική ινα έχει fastpath η όχι;

Sent from my SM-S918B using Tapatalk



Η οπτική λόγο της τεχνολογίας της έχει
γρήγορη κωδικοποίηση - αποκωδικοποίηση δεδομένων, σχεδόν καθόλου απώλειες δεδομένων.
Το fastpath ουσιαστικά στην εποχή του χαλκού αυτό έκανε διόρθωνε τις απώλειες δεδομένων και τις έστελνε με σειρά πολύ περιληπτικά…


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, nickolasemp said:

η Νova μάς έχει δώσει δικό της modem/router που κάνει και τα 2 (i.e. Nokia G-2425G-A (ONT + Router))

Εν τω μεταξύ, απορώ γιατί στην Ελλάδα δεν γίνεται η δομή να μείνει σε έναν ανεξάρτητο φορέα, όπως σε άλλες χώρες, όπως, λ.χ., στο Βέλγιο. Μετά να αγοράζουν όλοι από εκείνον τη γραμμή. Αφήσαμε την ελεύθερη αγορά κι έχει γίνει Τέξας η υπόθεση.

Δεν είναι επειδή δεν προτάθηκε και αυτό το μοντέλο...

Μία γρήγορη απάντηση είναι ότι εάν χωρίζαμε το δίκτυο από την υπηρεσία, ο ΟΤΕ θα ήταν πολύ φτηνότερος όταν πουλήθηκε 😉

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αίτηση σε ΟΤΕshop στο Μαρούσι από 1η Αυγούστου για φορητότητα από Nova (100mbs) σε OTE (200mbps) και ακόμα περιμένω. Μου λένε ότι έχει κολλήσει η παραγγελία και το θέμα είναι "συστημικό". Το εντυπωσιακό είναι ότι έκανα πακέτο και για τα κινητά την ίδια μέρα τα οποία ενεργοποιήθηκαν κανονικά αλλά θα είχα έκπτωση από το σταθερό την οποία χάνω τώρα. Έχει κάποιος καμία ιδέα τι να κάνω ? Πάμε στο τρίτο μήνα και η αίτηση του σταθερού είναι ακόμα κολλημένη. Δεν είναι fiber κανονική γραμμή είναι και τώρα που είμαι στη Nova από κουτί ΟΤΕ περνάω. Μου λένε να περιμένω αλλά αν ήξερα ότι θα καθυστερήσει τόσο δε θα το έκανα γιατί χωρίς την έκπτωση του σταθερού τα κινητά βγαίνουν ακριβότερα, αυτός ήταν κι ο λόγος που έκανα συνδρομή πακέτο σε όλα. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα μετά από τόσο καιρό ακόμα.και να ακυρωνα την αίτηση του σταθερού δεν μπορώ να ακυρώσω την κινητή και θα μείνω σε συμβόλαιο χωρίς την έκπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου έχει σταθερό κοσμοτε και θελει να μπλοκάρει εναν αριθμο που την καλεί. Ξέρει κανείς την διαδικασία μπλοκαρισματος;

Link to comment
Share on other sites

  

8 ώρες πριν, ifestus77 said:

Έχω κάνει αίτηση σε ΟΤΕshop στο Μαρούσι από 1η Αυγούστου για φορητότητα από Nova (100mbs) σε OTE (200mbps) και ακόμα περιμένω. Μου λένε ότι έχει κολλήσει η παραγγελία και το θέμα είναι "συστημικό". Το εντυπωσιακό είναι ότι έκανα πακέτο και για τα κινητά την ίδια μέρα τα οποία ενεργοποιήθηκαν κανονικά αλλά θα είχα έκπτωση από το σταθερό την οποία χάνω τώρα. Έχει κάποιος καμία ιδέα τι να κάνω ? Πάμε στο τρίτο μήνα και η αίτηση του σταθερού είναι ακόμα κολλημένη. Δεν είναι fiber κανονική γραμμή είναι και τώρα που είμαι στη Nova από κουτί ΟΤΕ περνάω. Μου λένε να περιμένω αλλά αν ήξερα ότι θα καθυστερήσει τόσο δε θα το έκανα γιατί χωρίς την έκπτωση του σταθερού τα κινητά βγαίνουν ακριβότερα, αυτός ήταν κι ο λόγος που έκανα συνδρομή πακέτο σε όλα. Το πρόβλημα είναι ότι τώρα μετά από τόσο καιρό ακόμα.και να ακυρωνα την αίτηση του σταθερού δεν μπορώ να ακυρώσω την κινητή και θα μείνω σε συμβόλαιο χωρίς την έκπτωση. 

Καταγγελία σε ΕΕΤΤ και αίτημα διαμεσολάβησης σε Συνήγορο του Καταναλωτή. Έχουν μία τάση να ξεκολλάνε τα συστημικά προβλήματα έτσι 😉 

 

48 minutes ago, VIPdriver said:

Φίλη μου έχει σταθερό κοσμοτε και θελει να μπλοκάρει εναν αριθμο που την καλεί. Ξέρει κανείς την διαδικασία μπλοκαρισματος;

Δεν έχω υπόψη μου εάν το δίνει ως υπηρεσία ο ΟΤΕ, αλλά εάν έχει VoIP, πολλοί routers το δίνουν ως επιλογή από το περιβάλλον διαχείρισης της τηλεφωνίας. Εάν πχ έχει fritz!box, το κάνει σίγουρα...

Επίσης πολλά ασύρματα τηλέφωνα για σταθερό το έχουν ως επιλογή στο μενού τους.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, minast said:

  

Καταγγελία σε ΕΕΤΤ και αίτημα διαμεσολάβησης σε Συνήγορο του Καταναλωτή. Έχουν μία τάση να ξεκολλάνε τα συστημικά προβλήματα έτσι 😉 

 

Σε ευχαριστώ αλλά διαβάζοντας την αίτηση καταγγελίας σε ΕΕΤΤ έχει ένα σημείο που λέει αριθμός αναφοράς στον πάροχο. Έχεις καμία ιδέα πως κάνουμε αναφορά στην cosmote ? Έχω μιλήσει 15 φορες μαζί τους αλλά δεν έχω κάνει επίσημη αναφορά. Μήπως γνωρίζεις πως γίνεται ? Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορώ να κάνω αίτηση φορητοτητας σε vodafone 100αρα χωρίς να έχει λήξει το συμβόλαιο μου στην cosmote. Από κατάστημα cosmote μου είπανε ότι θα έχω πέναλτι 100€ άμα το διακόψω. Καλά δεν μπορώ να πάω όπου θέλω η να διακόψω το συμβόλαιο στην cosmote λόγω της κατάργησης του ebill και την εκτύπωση του 1€?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς λόγω της κατάργησης να το διακόψεις δωρεαν. Επικοινώνησε μαζί τους μέσω chat και θα σε καλέσουν από το τμήμα διακοπών 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...