Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έκαναν προσφορά λεγοντας:

Για την τηλεφωνική σύνδεση 210xxxxxxx έχετε πρόγραμμα έως 50Mbps με απεριόριστα σταθερα και κινητα με Cinema και πληρώνετε 39,90€/μήνα.

 

Σας προτείνουμε 100Mbps πρόγραμμα με τεχνολογία FTTH και δωρεάν την εγκατάσταση στο χώρο σας, με απεριόριστα λεπτά προς σταθερά & 500’ κινητά κάθε μήνα όλων των δικτύων στα 39,90€/μήνα.

 

Θεωρητικά με συμφερει.

Μου είπαν πως δε θα χάσω τα δώρα σε δύο whats up (1000λ και 10 ευρώ κάθε μηνα).

Τα δώρα όμως δε θα ανανεωθούν για 2 χρόνια αλλά θα παραμείνουν στο προηγούμενο καθεστώς 2 χρόνων που ήδη έχουν περάσει 6 μήνες.

Να προχωρήσω λέτε?

Edited by takpanos
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, takpanos said:

Μου έκαναν προσφορά λεγοντας:

Για την τηλεφωνική σύνδεση 210xxxxxxx έχετε πρόγραμμα έως 50Mbps με απεριόριστα σταθερα και κινητα με Cinema και πληρώνετε 39,90€/μήνα.

 

Σας προτείνουμε 100Mbps πρόγραμμα με τεχνολογία FTTH και δωρεάν την εγκατάσταση στο χώρο σας, με απεριόριστα λεπτά προς σταθερά & 500’ κινητά κάθε μήνα όλων των δικτύων στα 39,90€/μήνα.

 

Θεωρητικά με συμφερει.

Μου είπαν πως δε θα χάσω τα δώρα σε δύο whats up (1000λ και 10 ευρώ κάθε μηνα).

Τα δώρα όμως δε θα ανανεωθούν για 2 χρόνια αλλά θα παραμείνουν στο προηγούμενο καθεστώς 2 χρόνων που ήδη έχουν περάσει 6 μήνες.

Να προχωρήσω λέτε?

Screenshot_20240717_125414_Chrome.thumb.jpg.19a5ff25273ab7b9694a8cdf5df15ca2.jpg

Στο Cinema έχω και εγώ την ίδια προσφορά στο Cosmote app αλλά δεν με πείθει τόσο. 

Αυτό με το What's up πως το κάνατε? Με 1000λ και 10€  Εγώ έχω 3 What's Up των παιδιών, Gigamax στο όνομα μου και η σύζυγος καρτοσυμβόλαιο με σταθερή 50,vdsl. Έχουμε και One όλοι μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, elkons said:

Screenshot_20240717_125414_Chrome.thumb.jpg.19a5ff25273ab7b9694a8cdf5df15ca2.jpg

Στο Cinema έχω και εγώ την ίδια προσφορά στο Cosmote app αλλά δεν με πείθει τόσο. 

Αυτό με το What's up πως το κάνατε? Με 1000λ και 10€  Εγώ έχω 3 What's Up των παιδιών, Gigamax στο όνομα μου και η σύζυγος καρτοσυμβόλαιο με σταθερή 50,vdsl. Έχουμε και One όλοι μαζί. 

Μας έκανα προσφορά τοτε για να παραμεινουμε στη κοσμοτε

16 minutes ago, elkons said:

Screenshot_20240717_125414_Chrome.thumb.jpg.19a5ff25273ab7b9694a8cdf5df15ca2.jpg

Στο Cinema έχω και εγώ την ίδια προσφορά στο Cosmote app αλλά δεν με πείθει τόσο. 

Αυτό με το What's up πως το κάνατε? Με 1000λ και 10€  Εγώ έχω 3 What's Up των παιδιών, Gigamax στο όνομα μου και η σύζυγος καρτοσυμβόλαιο με σταθερή 50,vdsl. Έχουμε και One όλοι μαζί. 

 Εχει καλο δίκτυο και εξυπηρέτηση για αυτό πληρώνουμε κάτι τις παραπάνω.

Εγώ έχω και τη τηλεόραση στο κινητό.

Βάλε και το one μαζί

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, takpanos said:

Μου έκαναν προσφορά λεγοντας:

Για την τηλεφωνική σύνδεση 210xxxxxxx έχετε πρόγραμμα έως 50Mbps με απεριόριστα σταθερα και κινητα με Cinema και πληρώνετε 39,90€/μήνα.

 

Σας προτείνουμε 100Mbps πρόγραμμα με τεχνολογία FTTH και δωρεάν την εγκατάσταση στο χώρο σας, με απεριόριστα λεπτά προς σταθερά & 500’ κινητά κάθε μήνα όλων των δικτύων στα 39,90€/μήνα.

 

Θεωρητικά με συμφερει.

Μου είπαν πως δε θα χάσω τα δώρα σε δύο whats up (1000λ και 10 ευρώ κάθε μηνα).

Τα δώρα όμως δε θα ανανεωθούν για 2 χρόνια αλλά θα παραμείνουν στο προηγούμενο καθεστώς 2 χρόνων που ήδη έχουν περάσει 6 μήνες.

Να προχωρήσω λέτε?

Καλησπέρα. Για την προσφορά που σου έκανε στο Whats up, εσύ θα πρέπει να βάζεις κάθε δίμηνο κάρτα για να διατηρηθεί ο αριθμός ή το γλυτώνεις αυτό;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, alkontogia said:

Καλησπέρα. Για την προσφορά που σου έκανε στο Whats up, εσύ θα πρέπει να βάζεις κάθε δίμηνο κάρτα για να διατηρηθεί ο αριθμός ή το γλυτώνεις αυτό;

Έχω να βάλω κάρτα από νοεμβριο

Link to comment
Share on other sites

https://www.ot.gr/2024/07/12/epixeiriseis/tilepikoinonies/omilos-ote-se-ekseliksi-to-programma-optikon-inon-se-imiastikes-kai-agrotikes-perioxes/

Πείτε πως περνάει και στην περιοχή μου εδώ στην Εύβοια [Μακάρι] ufbb για υψηλές ταχύτητες μέσω ίνας μόνο Cosmote ή και με άλλο πάροχο θα έχουμε εδώ τις υψηλότερες ταχύτητες? Πχ τώρα στο βασιλικό μόνο γραμμές του ΟΤΕ υπάρχουν και στον Μύτικα τα ίδια, τότε αν περάσει Cosmote οπτικές θα έχουν διαθέσιμη ινα και οι 3 ? Ή μόνο Cosmote θα έχει και οι άλλες θα μείνουν μόνιμα Adsl 24 όπως σε όλο το Βασιλικό?

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, elkons said:

https://www.ot.gr/2024/07/12/epixeiriseis/tilepikoinonies/omilos-ote-se-ekseliksi-to-programma-optikon-inon-se-imiastikes-kai-agrotikes-perioxes/

Πείτε πως περνάει και στην περιοχή μου εδώ στην Εύβοια [Μακάρι] ufbb για υψηλές ταχύτητες μέσω ίνας μόνο Cosmote ή και με άλλο πάροχο θα έχουμε εδώ τις υψηλότερες ταχύτητες? Πχ τώρα στο βασιλικό μόνο γραμμές του ΟΤΕ υπάρχουν και στον Μύτικα τα ίδια, τότε αν περάσει Cosmote οπτικές θα έχουν διαθέσιμη ινα και οι 3 ? Ή μόνο Cosmote θα έχει και οι άλλες θα μείνουν μόνιμα Adsl 24 όπως σε όλο το Βασιλικό?

Η δυνατότητα θα υπάρχει. Εάν θα επιλέξουν οι πάροχοι να νοικιάσουν από τον ΟΤΕ για να δώσουν υπηρεσία, θα πρέπει να το δούμε. Και τώρα υπάρχουν περιοχές που η Vodafone δεν προσφέρει FTTH από υποδομή τρίτου, ενώ έχει την δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, minast said:

Η δυνατότητα θα υπάρχει. Εάν θα επιλέξουν οι πάροχοι να νοικιάσουν από τον ΟΤΕ για να δώσουν υπηρεσία, θα πρέπει να το δούμε. Και τώρα υπάρχουν περιοχές που η Vodafone δεν προσφέρει FTTH από υποδομή τρίτου, ενώ έχει την δυνατότητα.

Η Nova ναι σωστά; αυτό θα αναφερθεί στον συνδρομητή πως δεν θα είναι ινα δική τους;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, elkons said:

Η Nova ναι σωστά; αυτό θα αναφερθεί στον συνδρομητή πως δεν θα είναι ινα δική τους;

Δεν χρειάζεται τόση ανάλυση.

Εάν με το καλό το UFBB σας καλύψει, απλά ρωτάς κάθε πάροχο για διαθεσιμότητα και τιμή και διαλέγεις 😉

Η μέχρι τώρα εμπειρία είναι ότι Cosmote και Nova δίνουν υπηρεσία παντού, η Vodafone είναι λίγο πιο επιλεκτική. Και αυτό μπορεί να αλλάξει τώρα που εγκρίθηκαν από ΕΕΤΤ οι όροι χονδρικής του ΟΤΕ με έκπτωση όγκου.

Link to comment
Share on other sites

Πως και η Cosmote δεν έβαλε διαφήμιση που νίκησε στα Speedtest awards όπως τις άλλες χρονιές περίεργο 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, elkons said:

https://www.ot.gr/2024/07/12/epixeiriseis/tilepikoinonies/omilos-ote-se-ekseliksi-to-programma-optikon-inon-se-imiastikes-kai-agrotikes-perioxes/

Πείτε πως περνάει και στην περιοχή μου εδώ στην Εύβοια [Μακάρι] ufbb για υψηλές ταχύτητες μέσω ίνας μόνο Cosmote ή και με άλλο πάροχο θα έχουμε εδώ τις υψηλότερες ταχύτητες? Πχ τώρα στο βασιλικό μόνο γραμμές του ΟΤΕ υπάρχουν και στον Μύτικα τα ίδια, τότε αν περάσει Cosmote οπτικές θα έχουν διαθέσιμη ινα και οι 3 ? Ή μόνο Cosmote θα έχει και οι άλλες θα μείνουν μόνιμα Adsl 24 όπως σε όλο το Βασιλικό?

Μαρμάρι, Κάρυστο, Καφηρέα έχει οπτικές ίνες;; Θα περάσω εν πλώ αύριο για Άνδρο και με ενδιαφέρει!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Μαρμάρι, Κάρυστο, Καφηρέα έχει οπτικές ίνες;; Θα περάσω εν πλώ αύριο για Άνδρο και με ενδιαφέρει!

IMG_20240714_012145_425.jpg.394d4feccd18eff39661878c463b635f.jpg.06249a331bf31fd8ef9f16cc816d539a.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Vdsl 100mbps 

Εύοσμος 

Τρίτη ημέρα σήμερα που έχω προβλημα με το ίντερνετ. 

Επικοινώνησα στο τσατ και το κατέγραψαν σαν σφαλμα όπου είναι σε εξέλιξη το αιτημα

 

 

Δωσαν για 7 ημέρες απεριόριστα ντατα και ομιλία σε καρτοκινητο. 

 

Πέρα απ' αυτό μπορώ να ζητήσω και να επιτύχω μείωση στο λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2024 at 5:01 ΜΜ, MIKU said:

Εννοείται.

Υπάρχει κάποιο τιπ να το επιτύχω? 

Γιατί πιστεύω θα πατήσουν στο ότι δωσαν για εφτά ημέρες δωρεάν ντατα και ομιλία και δε θα κόψουν ούτε σεντ

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, mol said:

Υπάρχει κάποιο τιπ να το επιτύχω? 

Γιατί πιστεύω θα πατήσουν στο ότι δωσαν για εφτά ημέρες δωρεάν ντατα και ομιλία και δε θα κόψουν ούτε σεντ

Το λέει ο κανονισμός της ΕΕΤΤ

 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζητήσει μεταφορά ftth γραμμής σε νέα διεύθυνση με αίτηση σε κατάστημα στις 25/6. 

Έχει γίνει το πρώτο ραντεβού για την εγκατάσταση της οπτικής πρίζας στο διαμέρισμα από 9/7 και από τότε αναμένω ακόμα το δεύτερο ραντεβού για την ενεργοποίηση της γραμμής. 

Στο τηλέφωνο μου λένε υπομονή υπάρχει συστημικό λάθος...

Έχω προχωρήσει σε καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ χωρίς να έχω λάβει ακόμα απάντηση.

Γνωρίζει κανένας αν υπάρχει κάποιος κανονισμός σχετικά με το χρονικό περιθώριο για την μεταφορά σε νέα διεύθυνση; Θα με χρεώσουν και 50 ευρώ για την μεταφορά της γραμμής... Υπάρχει τρόπος να αντιλογήσουμε το συγκεκριμένο ποσό μιας και μου ανέφεραν θα ολοκληρωθεί σε 1 μήνα και κοντεύομε 1.5; 

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2024 at 3:18 ΜΜ, mol said:

Vdsl 100mbps 

Εύοσμος 

Τρίτη ημέρα σήμερα που έχω προβλημα με το ίντερνετ. 

Επικοινώνησα στο τσατ και το κατέγραψαν σαν σφαλμα όπου είναι σε εξέλιξη το αιτημα

 

 

Δωσαν για 7 ημέρες απεριόριστα ντατα και ομιλία σε καρτοκινητο. 

 

Πέρα απ' αυτό μπορώ να ζητήσω και να επιτύχω μείωση στο λογαριασμό?

Εμένα το έκαναν από μόνοι τους χωρίς να ζητησω μείωση 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, takpanos said:

Εμένα το έκαναν από μόνοι τους χωρίς να ζητησω μείωση 

Οπότε θα περιμένω την έκδοση του και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
6 minutes ago, Antonio21 said:

Το λένε και στο τέλος δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση από την εταιρεία οπότε για ποιο λόγο η ύπαρξη του άρθρου αυτού;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Antonio21 said:

Η κοροιδία δεν έχει όρια! Θέλουν να προωθήσουν το smart rediness, η έκπρωση που δείνουν σε όσους βάλουν οπτική ίνα με το κουπόνι έχουν ~3,5€ έπτωση στον λογαριασμό. Με τον τρόπο αυτό πέρνουν τα χρήματα από το κουπόνι χωρίς να κάνουν έκπτωση λόγο της αύξησης του 3ευρου. Θα παίρνεις την έκπρωση χωρίς να την πάιρνεις λόγος της αύξυσης.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cris4524 said:

Η κοροιδία δεν έχει όρια! Θέλουν να προωθήσουν το smart rediness, η έκπρωση που δείνουν σε όσους βάλουν οπτική ίνα με το κουπόνι έχουν ~3,5€ έπτωση στον λογαριασμό. Με τον τρόπο αυτό πέρνουν τα χρήματα από το κουπόνι χωρίς να κάνουν έκπτωση λόγο της αύξησης του 3ευρου. Θα παίρνεις την έκπρωση χωρίς να την πάιρνεις λόγος της αύξυσης.

Σίγουρα, μας κοροϊδεύουν κατάμουτρα. 

Αντί να ρίξουν τις τιμές ή να δώσει το κράτος οικονομική ενίσχυση στο κόσμο ,πανελλαδικά είτε έχει Adsl,vdsl είτε FFTH με κάποια επιδότηση μας λένε για το Smart rediness και πράσινα άλογα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...