Jump to content

COSMΟΤΕ: HOME: Δίκτυο, τιμές, σχόλια, παρατηρήσεις, προβλήματα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωστη μου μου ελεγε χτες, οτι πηγε να βαλει τηλεφωνικη σταθερη συνδεση cosmote στο κεντρο της Θεσσαλονικης, στην κορη της που περασε φοιτητρια εκει.
Της...πασαραν 200αρα fiber, υποστηριζε λεει η περιοχη. Οταν πηγαν το router κλπ, δεν ειχε ακομη ρευμα το σπιτι. Της ειπαν οτι οταν ερθει το ρευμα, θα λειτουργησει το router και ολα θα ειναι ενταξει. Αλλα δεν πηγε ετσι. Εδω και δυο μηνες, δεν εχει ιντερνετ! Εχει παει απειρες φορες στον τοπικο cosmote της περιοχης της, κανει αιτηματα, καταγραφει το παραπονο, επισης πολλες φορες μιλησε με το 13888, δεν εχουν εκτιμηση ποτε θα διορθωθει το προβλημα, λενε ειναι 'συστημικο προβλημα'! Ως αντισταθμισμα δινουν απεριοριστα data στο κινητο της κορης, φυσικα δεν στελνουν λογαριασμο. Η γνωστη μου ζητησε υποβιβασμο γραμμης, αλλα της ειπαν οτι δεν θα λυσει το προβλημα!
Φυσικα για φορητοτητα δεν το συζητω, το εχω δει κι αλλου το εργο, αμα πασχει ο οτε σε μια περιοχη, δεν θα βρεις γιατρεια αλλου.
Τι συμβαινει παιδια; Γιατι επι 2 μηνες, και με αγνωστη ημερομηνια αποκαταστασης, αυτο το προβλημα; Τι φταιει; Τι μπορει να κανει;
Τους διαολοστελνει κυριολεκτικά χωρίς penalty προφανώς και περνει κάποιο ρουτερ 4G και παίζει με δεδομένα που πιστεύω θα έχει καλές ταχύτητες η περιοχή της. Και καλύτερες ταχύτητες θα έχει και ούτε αυτή την ταλαιπωρία και το δουλεμα του ΟΤΕ.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, _NikitaS_ said:

Την προσφορά στα κινητά πώς την πήρες; Από την εξυπηρέτηση ή από κάποιον συνεργάτη; 

Απ' την ίδια την κοσμοτε. Έτρεχε (η μπορεί να ισχύει και τώρα) απ' τον Απρίλιο μαϊο. 
Εγώ έκανα αίτηση κάπου στον Ιούνιο, 2 φορές "έληξε" και με την τρίτη ενεργοποιήθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, king2009 said:

Τους διαολοστελνει κυριολεκτικά χωρίς penalty προφανώς και περνει κάποιο ρουτερ 4G και παίζει με δεδομένα που πιστεύω θα έχει καλές ταχύτητες η περιοχή της. Και καλύτερες ταχύτητες θα έχει και ούτε αυτή την ταλαιπωρία και το δουλεμα του ΟΤΕ.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παει το μυαλο σου καπου, γιατι ολο αυτο;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, karib said:

Παει το μυαλο σου καπου, γιατι ολο αυτο;

Εχουν δει πολλα τα ματια μου. Απο ολοκληρη πολη που εχει 200αρα παντου και σε 1 πολυκατοικια σε ενα δρομο που ειναι με 24αρια και να πιανει 15 με το ζορι. Θα το εριχνα ακομα και σε καλωδιωση σπιτιου. Η ιδια η cosmote δεν μπορουν να ελεγξουν αν υπαρχει ιντερνετ πανω στο κουτι στο σπιτι δηλαδη εκει που κουμπωνει ο χαλκος? Ωστε να απομονωσουν το προβλημα οσο γινεται? Γιατι αν ειναι καλωδιωση σπιτιου τοτε δεν θα λυθει ποτε. Αν εχει προβλημα ο χαλκος η ακομα και το κουτι που συνδεετε η cosmote τοτε ειναι καθαρα δικη τους υποθεση.

Ειχα παρομοιο προβλημα παλιοτερα με αποσυνδεσεις και χαμηλο κλειδωμα ταχυτητας. Τελικα εφταιγε η καλωδιωση του σπιτιου. Την παρεκαμψα τελειως και τραβηξα καλωδιο απευθειας απο το κουτι του οτε που ερχονταν απευθειας απο τα εξωτερικα καλωδια τους και ησυχασα. Αν υπαρχει αλλο σοβαροτερο προβλημα μη ασχοληθει καθολου. Ας παρει ενα φθηνο 4G ρουτερ να κανει τη δουλεια της με καρτα sim γιατι 2 μηνες ειναι ηδη πολυ που ειναι χωρις ιντερνετ. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sakis29 said:

Τι γνωμη εχετε για κοσμοτε adsl στο κεντρο της Αθηνας; Θα μου αρκουσε να εχω ταχυτητες 12/1

μένω κέντρο και έχω 24αρι κοσμοτε και πιάνει 24/1 δεν έχω καθόλου παράπονο 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dennis99 said:

μένω κέντρο και έχω 24αρι κοσμοτε και πιάνει 24/1 δεν έχω καθόλου παράπονο 

Αρα vdsl , καλό.

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2023 at 4:11 ΜΜ, mol said:

Τα οποία λήγουν η μένουν στο υπόλοιπο?

Δεν λήγουν και μάλιστα δεν χρειάζεται να κάνεις ανανέωση καθόλου. Μέχρι τώρα έχουν μαζευτεί 50+€ τα οποία κάποια στιγμή θα τα περάσω σε κανένα φίλο ή συγγενή που έχει whats up

Τα μυαλά, όπως και τα αλεξίπτωτα, δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτά!
Link to comment
Share on other sites

για την ιστορία σήμερα μπήκαν τα 1000 λεπτά (τα οποία θα μπ;ικουν κάθε 1η του μηνός), επίσης τα 10€ (και αυτά νομίζω κάθε 1η) και τα 100€ εφαπαξ. 

 

Λουκούμι! Για 2 χρόνια θα ασχολούμαι μόνο με πακέτα για data!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα μόλις παρέλαβα το ρουτερ. Στις 17/11 έκανα την αίτηση φορητοτητας. Μου έστειλαν μήνυμα ότι το ραντεβού με τεχνικό είναι 29/11. Γιατί να έρθει τεχνικός; Δύο κλιπακια είναι να κουμπώσω και ξέρω. Η φορητοτητα δε θα γίνει νωρίτερα; Δηλαδή θα περιμένω άλλη μια βδομάδα χωρίς λόγω; Είχα πει να γίνει άμεσα η φορητοτητα και όχι μετά τις 14 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει άμεσα η σύνδεση μόλις έρθει ο τεχνικός. 

Απ' το πρωί δεν είχα ιντερνετ/τηλέφωνο και στη μια το μεσημέρι (μόλις ήρθε στο ραντεβού του) συνδεθηκε

 

Σε εμένα τουλάχιστον ήρθε με το τσμπλετακι του ο κύριος και έκανε δουλίτσα σε 5-10 λεπτα. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, mol said:

Θα γίνει άμεσα η σύνδεση μόλις έρθει ο τεχνικός. 

Απ' το πρωί δεν είχα ιντερνετ/τηλέφωνο και στη μια το μεσημέρι (μόλις ήρθε στο ραντεβού του) συνδεθηκε

 

Σε εμένα τουλάχιστον ήρθε με το τσμπλετακι του ο κύριος και έκανε δουλίτσα σε 5-10 λεπτα. 

Άρα περιμένω υποχρεωτικά έως τις 29 του μήνα ενώ μπορώ να το βάλω και μόνος στη πρίζα ε; 😂

Οκ, τι να κάνουμε. Δε μπορώ να τους πάρω τηλέφωνο δηλαδή και να κάνουν την δουλειά τους εξ αποστάσεως. Και άμα δε μπορώ να είμαι σπίτι; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, _NikitaS_ said:

Άρα περιμένω υποχρεωτικά έως τις 29 του μήνα ενώ μπορώ να το βάλω και μόνος στη πρίζα ε; 😂

Οκ, τι να κάνουμε. Δε μπορώ να τους πάρω τηλέφωνο δηλαδή και να κάνουν την δουλειά τους εξ αποστάσεως. Και άμα δε μπορώ να είμαι σπίτι; 

Μέχρι και 1 λεπτό πριν έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ ήμουν στην NOVA, ήρθε μετά από τηλ. επικοινωνία που προηγήθηκε για το αν είμαι σπίτι να περάσει. Ήρθε, ξεκουμπώνει το modem της NOVA κουμπώνει πάνω το δικό τους της COSMOTE κάνει κάποιες ρυθμίσεις από το τάμπλετ του και στο αμέσως επόμενο λεπτό η γραμμή πέρασε στην COSMOTE. Μετά από δύο ώρες περίπου σκάει sms από NOVA ότι πρέπει να επιστρέψω τον εξοπλισμό τους. Στο καπάκι πάω να μπω στο προφίλ μου στην NOVA και μου έχουν διαγράψει το account. Λογικά τον τελευταίο λογαρισμό τους θα μου τον στείλουν με το ταχυδρομείο.

Edited by advantix

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς φορητότητα από άλλο πάροχο προς την κοσμοτε για fiber? Στην πολυκατοικία μου έχουμε ήδη οπτική ίνα της κοσμοτε σε καποια διαμερίσματα. Μου είπαν σε 20 ημέρες ενεργοποίηση αλλά φαντάζομαι θα γίνει πιο γρήγορα. Τον εξοπλισμό θα μου τον φέρει ο τεχνικός ή τον στέλνουν με κούριερ;

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2023 at 8:47 ΜΜ, grlansin said:

Έχει κάνει κανείς φορητότητα από άλλο πάροχο προς την κοσμοτε για fiber? Στην πολυκατοικία μου έχουμε ήδη οπτική ίνα της κοσμοτε σε καποια διαμερίσματα. Μου είπαν σε 20 ημέρες ενεργοποίηση αλλά φαντάζομαι θα γίνει πιο γρήγορα. Τον εξοπλισμό θα μου τον φέρει ο τεχνικός ή τον στέλνουν με κούριερ;

Παλιά έκαναν τόσες μέρες, αλλά τώρα συνήθως γίνεται αρκετά πιο γρήγορα.
Εξοπλισμό συνήθως στέλνουν, αλλά σχεδόν πάντα έχει και ο τεχνικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα. 16/11/23 έκανα σύνδεση με Cosmote σε πρόγραμμα fiber 100. Στο site λένε για εγγυημένη ταχύτητα και ότι στην περιοχή μου η συνήθης ταχύτητα είναι 100 όπως και ή ελάχιστη για fiber. Εγώ δεν μετράω πάνω από 85-87 mbps.

Από Cosmote μου είπαν πως ο έλεγχος, δεν τους βγάζει πρόβλημα και ίσως φταίει το ρούτερ. Άλλαξα ρούτερ με δικό τους και δεν υπάρχει βελτίωση. Εν τω μεταξύ προσπαθούν με εύσχημο τρόπο, να με βγάλουν υποχόνδριο. Σημειώνω ότι το δίκτυο των οπτικών ινών στην περιοχή, είναι της Vodafon. 

Να ζητήσω τεχνικό έλεγχο;

Ευχαριστώ!

 

Edited by nick petr
Link to comment
Share on other sites

Που και πως το μετράς? 

Σε τι ταχύτητα κλειδώνει το ρούτερ(αυτό ειναι που πρέπει να σε απασχολεί)?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, mol said:

Που και πως το μετράς? 

Σε τι ταχύτητα κλειδώνει το ρούτερ(αυτό ειναι που πρέπει να σε απασχολεί)?

Μετράω στο SpeedTest της Ookla και στο Υπερίων. Την ταχύτητα που κλειδώνει το ρούτερ, δεν την γνωρίζω και δεν έχω την απαραίτητη γνώση για να το κάνω.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mol said:

Αφου μετρας 80-90 (φανταζομαι με wifi) στο speedtest είσαι οκ

Με καλώδιο μετράω. Παράλειψή μου που δεν το ανέφερα.

Ψάχνω τώρα στο interface του ρούτερ, να βρω την ταχύτητα που κλειδώνει. Το προηγούμενο που ήταν για adsl το ήξερα.

Το καινούργιο με δυσκολεύει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ρουτερ σου έδωσαν; Η γραμμή είναι FTTC, σωστά; Εκεί που θα έχεις τα στατιστικά της γραμμής, μαζί με την ταχύτητα που κλειδώνεις, πες μας και noise margin, output power, line attenuation καθώς και τυχόν erros. Και αν βλέπεις να σου αυξάνονται δραματικά με refresh. Το καλύτερο θα είναι να βγάλεις ένα screenshot απλά για να δούμε καλύτερα και να μη παιδεύεσαι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mol said:

Για δες στο manual. 

Σίγουρα θα μπαίνεις στο 192.168.Χ.Χ

Κάπου θα το βρεις

 

Έψαξα με βάση την εικόνα που έχω από το αντίστοιχο ρούτερ για adsl σύνδεση και έδειχνε attainable/actuale speed.

Σε αυτό δεν βρήκα κάτι, παρά την ονομαστική ταχύτητα κάθε ενεργής θύρας σύνδεσης. WAN LAN1 1000mbps και LAN2 100mbps. Δεν έχω γνώσεις για κάτι παραπάνω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά μάλλον θα εγκαταλείψω την προσπάθεια.

Έχω πάντως την αίσθηση, ότι τα ρούτερ που δίνει η εταιρεία είναι χαμηλής ποιότητας. Αυτό που μου έδωσαν αρχικά, έκανε πολύ ώρα να συγχρονιστεί, ενώ εχθές σταμάτησε ν' ανάβει το telephony led...  

3 ώρες πριν, johnny_htc said:

Ποιο ρουτερ σου έδωσαν; Η γραμμή είναι FTTC, σωστά; Εκεί που θα έχεις τα στατιστικά της γραμμής, μαζί με την ταχύτητα που κλειδώνεις, πες μας και noise margin, output power, line attenuation καθώς και τυχόν erros. Και αν βλέπεις να σου αυξάνονται δραματικά με refresh. Το καλύτερο θα είναι να βγάλεις ένα screenshot απλά για να δούμε καλύτερα και να μη παιδεύεσαι

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η γραμμή είναι FTTH και το ρούτερ speedport 2 plus Arcadyan. Όπως είπα και στον Mol δεν έχω γνώσεις δυστυχώς και δεν θέλω να σας παιδεύω. Ευχαριστώ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...