Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχει μια εβδομάδα που πήρα το συγκεκριμένο κινητάκι

Παρακάτω παραθέτω γενικές εντυπώσεις και διάφορα μικροπροβληματάκια:

 

1) διάβασα πολλά άρθρα, που έλεγαν καλύτερα το note 4x και όχι το note 4, η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, το κουτί λέει πάνω note 4x αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά επειδή είναι κινέζικο το κουτί (απο skroutz το πήρα αλλά επειδή μάλλον το σκρουτζομαγαζο το πήρε κατευθείαν από Κίνα-ίσως από gearbest- και όχι από infoquest δε βγάζω και πολλή άκρη)

2) ο φακός που φοράει είναι samsung (και η μπροστά και η πίσω κάμερα), πρώτο φαουλ

3) το bootloader φαίνεται πως είναι ξεκλειδωμένο αλλά ούτε αυτό ξέρω τι κάνει

4) δε μου κρατάει αποθηκευμένες τις ρυθμίσεις, πχ έχω βάλει αυτόματη έναρξη 3-4 προγράμματα,τώρα βλέπω ότι έχει μόνο το messenger και το viber

5) ενώ έχω ρυθμίσει το φλας ειδοποίησης για τα μηνύματα αρνείται να ανάψει το λαμπάκι, κάνει μόνο μια δόνηση

6) επίσης, όταν κάνω εκκαθάριση με το κάτω κουμπί αριστερά της συσκευής η εφαρμογή μπαταρία εξαφανίζεται για κάποιο λόγο, ενώ έχω βάλει να μη γίνεται επιθετική διαχείριση στα "πλάνα εξοικονόμησης ενέργειας"

7) κάθε φορά που ανοίγω το messenger μου βγάζει ένδειξη "Σύνδεση" και αρκετά συχνά έρχεται εισερχόμενο και δεν το εμφανίζει, εννοώ για παράδειγμα στην αρχική οθόνη, παρά μόνο αναβοσβήνει το φλας ενώ έχω κάνει ρύθμιση να εμφανίζεται στην αρχική οθόνη

8) επίσης το αριστερά κάτω ηχείο δεν ακούγεται καθόλου, παρά μόνο το δεξί και δεν έχω βρει πως γίνεται η ρύθμιση, εκτός αν είναι απλά DOA αλλά άργησα να το καταλάβω...

9) δεν ξέρω αν φοράει b20 μπάντα ή όπως λέγεται τέλος πάντων, περιοχή Ασβεστοχωρίου έβρισκε με το ζόρι δίκτυο και μιλάμε για μια περιοχή 10χλμ από το Κέντρο Θεσ/νίκης

10) μπαταρία άψογη, κραταει 2 μέρες και πάλι είναι στο 20-30%

11) μηνύματα μέχρι 70 χαρακτήρες, χρειάστηκε να κατεβάσω εφαρμογή από play store για να έχω μήνυμα με 160 χαρακτήρες

12) η εφαρμογή adblock αρνείται να δουλέψει γιατί θέλει κάποιες ρυθμίσεις που στη συγκεκριμένη συσκευή δε μπορώ με τίποτα να τις βρω (κάποιες ρυθμίσεις δικτύου)

13) γενικότερα είναι ένα νορμαλ κινητό αλλά αρκετά υπερεκτιμημένο, διάβαζα πχ ότι είναι καλύτερο από iphone και τέτοια, ντάξει παιδιά, δεν νομίζω να ισχύει ούτε μια στο εκατομμύριο αυτό.. Κάνει πολλά χαζά που μειώνουν την αξία του και το κατατάσσουν σε ένα κινητό μέτριας απόδοσης και σε καμμία περίπτωση κάτι ιδιαίτερο

 

Αυτά από μένα, αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως γιατί κάπου διάβασα ότι αν δε ρυθμίσεις το xiaomi όπως πρέπει θα έχεις ένα τούβλο στα χέρια σου, ακριβώς έτσι νιώθω τώρα, πχ το LG G3 με 16gb ram & 2 gb rom ήταν κατά πολύ καλύτερο κατά την άποψή μου από αυτήν την "πατάτα"

 

1) τα σκρουτζομαγαζα τα φερνουν απ εξω δεν ειναι της επισημης αντ/πειας

2) μισα φορανε samsung φακο και αλλα μισα sony

3) αν ειναι ξεκλειδωτο γλειτωνεις ενα βημα αν θες να βαλεις την ελληνικη rom και να γινει root

4) παιζουν πολλα που μπορει να οφειλεται αυτο , δεν μπορω να σου απαντησω χωρις να εχω τη συσκευη στα χερια μου να τη ψαξω

5) σε ολα τα xiaomi που ειχα μονο στις κλησεις εχει επιλογη στις τελευταιες ρομ για να αναβει το φλας, στα μηνυματα σου εχει τετοια επιλογη ή εχεις βαλει καποια εφορμογη εσυ ;

6) ? δεν το καταλαβα

7) ισχυει οτι και στο 4

8) ενα ηχειο εχει το κινητο , δεν ειναι και τα 2 ηχεια

9) wind εχεις ;

11) οπως και στα περισσοτερα κινεζοτηλεφωνα

12) απο οσο θυμαμαι πρεπει να εισαι root για να παιξει αυτη η εφαρμογη

13) Αν το συγκρινουν με το ιφον 3 ναι ειναι καλυτερο , ειναι χαζο να το συγκρινει ομως καποιο με το ιφον 7

Το σιγουρο ειναι οτι στα λεφτα αυτα δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο

μη ξεχνας οτι 1 ιφον εχει οσο 6-7 redmi

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έκδοση στο geekbuying.com 3/16 στα 126 ευρω. Ρώτησα αν υπάρχει στοκ και μου είπε θα στοκαρουν σε μια βδομάδα. Το θελω για τον αδερφο μου, υπάρχει περίπτωση ν αργήσουν παραπάνω λογικά ε;

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν θες τσεκαρε εδω ειναι στα 105 γιουροουυυυς .

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_616200.html?lkid=10748339

Link to comment
Share on other sites

αν θες τσεκαρε εδω ειναι στα 105 γιουροουυυυς .

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_616200.html?lkid=10748339

 

το λινκ σου ειναι για το redmi 4x (5 ιντσων)

και οχι για το note (5.5 ιντσων) που ειναι το θεμα αυτο.

 

η τιμη $116 για το redmi 4x ειναι νορμαλ και οχι υπερπροσφορα.

επισης στο λινκ γραφει ψηλα international version

αλλα κατω εχει τις συχνοτητες της κινεζικης εκδοσης.

εχω ξαναδει το gearbest να γραφει τιτλο international version

και απλως να εννοει τη rom (software) και οχι την εκδοση

global (διαφορετικο hardware με 800mhz, ευρωπαϊκο φορτιστη κτλ.)

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κάποιος από το geekbuying να μας πει αν υπήρχε στη συσκευασία τζαμι ή θήκη?

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1) τα σκρουτζομαγαζα τα φερνουν απ εξω δεν ειναι της επισημης αντ/πειας

2) μισα φορανε samsung φακο και αλλα μισα sony

3) αν ειναι ξεκλειδωτο γλειτωνεις ενα βημα αν θες να βαλεις την ελληνικη rom και να γινει root

4) παιζουν πολλα που μπορει να οφειλεται αυτο , δεν μπορω να σου απαντησω χωρις να εχω τη συσκευη στα χερια μου να τη ψαξω

5) σε ολα τα xiaomi που ειχα μονο στις κλησεις εχει επιλογη στις τελευταιες ρομ για να αναβει το φλας, στα μηνυματα σου εχει τετοια επιλογη ή εχεις βαλει καποια εφορμογη εσυ ;

6) ? δεν το καταλαβα

7) ισχυει οτι και στο 4

8) ενα ηχειο εχει το κινητο , δεν ειναι και τα 2 ηχεια

9) wind εχεις ;

11) οπως και στα περισσοτερα κινεζοτηλεφωνα

12) απο οσο θυμαμαι πρεπει να εισαι root για να παιξει αυτη η εφαρμογη

13) Αν το συγκρινουν με το ιφον 3 ναι ειναι καλυτερο , ειναι χαζο να το συγκρινει ομως καποιο με το ιφον 7

Το σιγουρο ειναι οτι στα λεφτα αυτα δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο

μη ξεχνας οτι 1 ιφον εχει οσο 6-7 redmi

 

 

Καταρχήν, ευχαριστώ για τον κόπο σου να απαντήσεις

Σε καμμιά περίπτωση δε θέλω να υποβαθμίσω το κινητό, απλά είπα ότι διάβασα κάποια threads που λέγανε πως ειναι αρκετά καλύτερο από iphone...

Σίγουρα θα θέλει αρκετές ρυθμίσεις τις οποίες, επειδή πήρα πρώτη φορά στα χέρια μου xiaomi, δεν ξέρω να τις κάνω...

1) Άρα λογικά φοράει τη "μαιμου" τη rom και θα χρειαστεί να περάσω την ελληνική; αξίζει λες τον κόπο;

5) έχει στις πρόσθετες ρυθμίσεις φλας ειδοποίησης, κι εκεί 3 υποκατηγορίες : χρώμα φλας ειδοποιήσεων, χρώμα φλας κλήσεων, χρώμα φλας μηνυμάτων

6) εννοώ έχω την εφαρμογή battery hd και με το που κάνω εκκαθάριση εξαφανίζεται η ένδειξη της μπαταρίας

9) όχι vodafone, αλλά φαντάζομαι φοράει τη b20 (που δεν είναι τόσο καλή σε σχέση με την 800αρα)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ευχαριστώ για τον κόπο σου να απαντήσεις

Σε καμμιά περίπτωση δε θέλω να υποβαθμίσω το κινητό, απλά είπα ότι διάβασα κάποια threads που λέγανε πως ειναι αρκετά καλύτερο από iphone...

Σίγουρα θα θέλει αρκετές ρυθμίσεις τις οποίες, επειδή πήρα πρώτη φορά στα χέρια μου xiaomi, δεν ξέρω να τις κάνω...

1) Άρα λογικά φοράει τη "μαιμου" τη rom και θα χρειαστεί να περάσω την ελληνική; αξίζει λες τον κόπο;

5) έχει στις πρόσθετες ρυθμίσεις φλας ειδοποίησης, κι εκεί 3 υποκατηγορίες : χρώμα φλας ειδοποιήσεων, χρώμα φλας κλήσεων, χρώμα φλας μηνυμάτων

6) εννοώ έχω την εφαρμογή battery hd και με το που κάνω εκκαθάριση εξαφανίζεται η ένδειξη της μπαταρίας

9) όχι vodafone, αλλά φαντάζομαι φοράει τη b20 (που δεν είναι τόσο καλή σε σχέση με την 800αρα)

 

H b20 ειναι η 800αρα φιλε μου

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχει παραλάβει κάποιος από το geekbuying να μας πει αν υπήρχε στη συσκευασία τζαμι ή θήκη?

 

δεν υπηρχαν

Link to comment
Share on other sites

Η b20 (800αρα) αφορα μονο αν εχεις wind

αν εχεις vodafone * Cosmote δεν σε νοιαζει αν το κινητο υποστηριζει την 800αρα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Η b20 (800αρα) αφορα μονο αν εχεις wind

αν εχεις vodafone * Cosmote δεν σε νοιαζει αν το κινητο υποστηριζει την 800αρα

 

2 λέξεις: Μέγα Λάθος..

 

Στην πρώτη εξόρμηση εκτός αστικού κέντρου (πολλές φορές κ εντός) το καταλαβαίνεις..

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγω οτι και οι τρεις εταιρίες εχουν παρει κομμάτι της 800ρας οποτε μαλλον μας ενδιαφέρει όλους

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις εντός quote..

Καλησπέρα σας, έχει μια εβδομάδα που πήρα το συγκεκριμένο κινητάκι

Παρακάτω παραθέτω γενικές εντυπώσεις και διάφορα μικροπροβληματάκια:

 

1To note 4 το απλό έρχεται με mediatek επεξεργαστή ενώ το Note 4x με snapdragon.Υπάρχουν όμως 3 εκδόσεις!

α.RN 4 με Mediatek.

β.RN 4X με Snapdragon.

γ.RN 4 Global με snapdragon+800άρα μπάντα... Εσύ λόγικά έχεις το β...

2) Δυστυχώς εδώ η xiaomi μας τα έκανε μαντάρα...Και το δικό μου με samsung είναι, αλλά γενικά ο σένσορας που θα σου κάτσει είναι καθαρά θέμα τύχης ( ; ) Παρ ' όλα αυτά αν εξαιρέσεις ότι ο samsung βγάζει πιο "ζεστές φώτο" (διορθώνεται αρκετά αν παίξεις με το WB δεν υπάρχουν τεράστιες διαφορές.Ίσως τη νύχτα να είναι πιο εμφανής αλλά και πάλι...)

3) Αν ο bootloader είναι ξεκλειδωτος τότε θα πρέπει να πάς στο ελληνικό φόρουμ της MIUI, να διαβάσεις τι και πως και να περάσεις σε ελληνική rom.Πολλά από τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις είναι σίγουρα λόγω της πειραγμένης rom (ΑΝ όντως είναι πειραγμένη..) Βέβαια έχεις και τη δυνατότητα να περάσεις την global, αλλά όπως και να έχει σου συνιστώ να πας στο άλλο φόρουμ και να διαβάσεις προσεκτικά τι και πώς...ΟΤΙ δεν καταλαβαίνεις ΡΩΤΑ!Τα παιδιά εκεί είναι πολύ εξυπηρετικά..

4)Τι άλλες ρυθμίσεις έχεις βάλει δηλαδή;Δώσε παράδειγμα να καταλάβουμε...

5)ΑΝ δεν έχεις κάνεις κάποια άλλη αλλαγή και έχεις ρυθμίσει μέσα από ρυθμίσεις/ειδοποιήσεις & γραμμή κατάστασης/ειδοποιήσεις εφαρμογών και από Πρόσθετες ρυθμίσεις/Φλας ειδοποίησεις, ΤΟΤΕ είναι θέμα ΡΟΜ...

6) Για να μην κλείνει οποιαδήποτε εφαρμογή δε θες να κλείσει τότε κάνεις το εξής..Πατάς το κουμπί κάτω αριστερά για να δεις τις ανοιχτές εφαρμογές και αυτήν που θέλεις να μένει ανοιχτή τη σέρνεις προς τα κάτω..Σου εμφανίζεται ένα λουκετάκι, το πατάς και η εφαρμογή θα μένει πάντα εκεί...ΑΝ παρ'όλα αυτα μια εφαρμογή ΔΕ μένει ανοιχτή έτσι τότε υπάρχει πρόβλημα είτε στην εφαρμογή είτε στη MIUI και η μόνη λύση είναι να αναφέρεις το πρόβλημα και να ελπίζεις σε λύση...Τώρα για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις το battery HD σε συσκευή με τουλάχιστον 6-7 ώρες SOT είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο :p

7)ρυθμίσεις/εφαρμογές/εγκατεστημένες εφαρμογές/messenger (στις ειδοποιήσεις ανοιξέ τα όλα) και κάτω χαμηλά έχει "άλλες άδειες"...Εκεί μέσα επιλέγεις ότι θες...Για παράδειγμα για να σου πετάξει το στρογγυλό εικονίδιο της συνομιλίας σου με κάποιον θα χρειαστεί να δώσεις άδεια Προβολή αναδυόμενων παραθύρων...

8) 1 ηχείο έχει η συσκευή..Στην άλλη πλευρά είναι το μικρόφωνο και έχει τις ίδιες τρύπες για το Φενγκ Σουι :p

9) Πιθανόν να μη φοράει.( ; )

10) Η μπαταρία είναι το ατού της συσκευής...:)

11) Αν βάλεις την ελληνική ρόμ μπορείς να έχεις 160 χαρακτήρες και με τη μαμά εφαρμογή...Γενικά υπάρχουν αρκετές εναλλακτικές οπότε δεν υπάρχει θέμα νομίζω..

12)Ποια εφαρμογή adblock?Ποιες ρυθμίσεις;Σίγουρα δε χρειάζεται ρουτ για να λειτουργήσει σωστά;

13) MIUI...Είτε θα το λατρέψεις είτε θα το μισήσεις...Έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις και χρειάζεται κάποια εξοικίωση...Αλλά αν το μάθεις δε σε αφήνει παραπονεμένο...Γενικά κι εγώ είμαι του stock android αλλά οι υλοποιήσεις της xiaomi και HTC είναι για μένα οι καλύτερες από τις "πειραγμένες"...

 

Το να συγκρίνουμε μια συσκευή των 150 με μία των 800+ είναι λίγο....Παρ'όλα αυτα η εμπειρία χρήσης με ένα καλά στημένο τηλέφωνο όπως το ΡΝ4 δεν έχει και τόση μεγάλη διαφορά σε καθημερινή χρήση που να δικαιολογεί τη τόση μεγάλη διαφορά τιμής!Κατά τη γνώμη μου πάντα...Αν βέβαια θες το κάτι παραπάνω σε κάμερα, gaming κτλ ε τότε τα σκας...

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις εντός quote..

 

Φιλαράκι, τι να πω!?!?!? Με υπερκάλυψες...

Πολύ κατατοπιστικός και ευγενικός (ο άλλος στο skroutz που έγραψα τα ίδια, με έβριζε, μάλλον θα ήταν ο κινέζος ιδιοκτήτης της xiaomi, δεν εξηγείται αλλιώς)...

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου , να είσαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

1) τα σκρουτζομαγαζα τα φερνουν απ εξω δεν ειναι της επισημης αντ/πειας

2) μισα φορανε samsung φακο και αλλα μισα sony

3) αν ειναι ξεκλειδωτο γλειτωνεις ενα βημα αν θες να βαλεις την ελληνικη rom και να γινει root

4) παιζουν πολλα που μπορει να οφειλεται αυτο , δεν μπορω να σου απαντησω χωρις να εχω τη συσκευη στα χερια μου να τη ψαξω

5) σε ολα τα xiaomi που ειχα μονο στις κλησεις εχει επιλογη στις τελευταιες ρομ για να αναβει το φλας, στα μηνυματα σου εχει τετοια επιλογη ή εχεις βαλει καποια εφορμογη εσυ ;

6) ? δεν το καταλαβα

7) ισχυει οτι και στο 4

8) ενα ηχειο εχει το κινητο , δεν ειναι και τα 2 ηχεια

9) wind εχεις ;

11) οπως και στα περισσοτερα κινεζοτηλεφωνα

12) απο οσο θυμαμαι πρεπει να εισαι root για να παιξει αυτη η εφαρμογη

13) Αν το συγκρινουν με το ιφον 3 ναι ειναι καλυτερο , ειναι χαζο να το συγκρινει ομως καποιο με το ιφον 7

Το σιγουρο ειναι οτι στα λεφτα αυτα δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο

μη ξεχνας οτι 1 ιφον εχει οσο 6-7 redmi

 

1) Απο πού παραγγέλνει κάποιος για να είναι από την επίσημη αντιπροσωπεία και πόση διαφορά στην τιμή έχει;

Αν, όπως και να έχει, παραγγείλει κανείς από σκρουτζομάγαζο, είναι πολλά τα μειονεκτήματα; Π.χ. θα μπορεί να έχει ελληνικό πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακουω πως θα ερχεται ενημερωση του fb με κλειστη οθονη και να αναβοσβηνει εννοειται μπλε το λεντ. Επισης πως θα εχει ενδειξη βιολετί λεντ οταν εχω βαιμπερ με κλειστη οθονη(η ακουστικη λειτουργει). Μεσεντζερ επισης οπως το fb αλλα πρασινο λεντ;

Μηνύματα κλήσεις μειλ οι ειδοποιησεις λειτουργπυν οπως πρέπει. Το τηλεφωνο είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟ. :)

Ουφ τα βρηκα αυτο θελει να τα ανοιξεις απο τις γενικες εφαρμογες ,

μια μια δεν γινονται αυτοματα οπως στο g2 μου. Τελος καλο ολα καλα εκτος απο το ξυπνητηρι.

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Η b20 (800αρα) αφορα μονο αν εχεις wind

αν εχεις vodafone * Cosmote δεν σε νοιαζει αν το κινητο υποστηριζει την 800αρα

 

Κανεις μεγαλο λαθος....Εγω ειμαι σε νησι και εχω Vodafone και η 800 ειναι απαραιτητη...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

γι αυτο εδω,

μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι υποστηριζει την Β20 (800) ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

γι αυτο εδω,

μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι υποστηριζει την Β20 (800) ?

 

Ούτε αυτός δεν ξέρει τι πουλάει στον τίτλο λέει xiaomi redmi note 4x με mtk x20 deca core ότι να ναι δηλαδή επίσης θα έλεγα και την περιγραφή παραπλανητικη,από ότι βλεπω κάτω στον πινάκα δεν υποστηρίζει

Link to comment
Share on other sites

τα σκρουτζομαγαζα τα φερνουν απ εξω δεν ειναι της επισημης αντ/πειας.

οταν το λεσ αυτο τι ενοεις?εννοεισ οτι δεν ειναι απο την ελληνικη αντιπροσοπεια?

αλλα ειναι αυθεντικα ?θα υπαρχει προβλημα αν το παρουμε απο σκρουτζομαγαζο?

Edited by fragza
Link to comment
Share on other sites

τα σκρουτζομαγαζα τα φερνουν απ εξω δεν ειναι της επισημης αντ/πειας.

οταν το λεσ αυτο τι ενοεις?εννοεισ οτι δεν ειναι απο την ελληνικη αντιπροσοπεια?

αλλα ειναι αυθεντικα ?θα υπαρχει προβλημα αν το παρουμε απο σκρουτζομαγαζο?

 

Έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία.

Και αν υπάρχει πρόβλημα, τι είδους πρόβλημα θα υπάρχει; Τι είδους μειονεκτήματα έχουν, αν έχουν, όταν προέρχονται από σκρουτζομάγαζα;

 

Ερωτήματα που μου σκάνε πρόχειρα στο μυαλό:

1. Ελληνικό πληκτρολόγιο θα έχει;

2. Ελληνικό μενού;

3. Εγγύηση;

4. Αυτό με την b20 (800), που ακούω συνέχεια, αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι, θα υπάρχει θέμα;

5. Whatsapp, Messenger, Viber, θα λειτουργούν κανονικά;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

τα σκρουτζομαγαζα τα φερνουν απ εξω δεν ειναι της επισημης αντ/πειας.

οταν το λεσ αυτο τι ενοεις?εννοεισ οτι δεν ειναι απο την ελληνικη αντιπροσοπεια?

αλλα ειναι αυθεντικα ?θα υπαρχει προβλημα αν το παρουμε απο σκρουτζομαγαζο?

 

Έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία.

Και αν υπάρχει πρόβλημα, τι είδους πρόβλημα θα υπάρχει; Τι είδους μειονεκτήματα έχουν, αν έχουν, όταν προέρχονται από σκρουτζομάγαζα;

 

Ερωτήματα που μου σκάνε πρόχειρα στο μυαλό:

1. Ελληνικό πληκτρολόγιο θα έχει;

2. Ελληνικό μενού;

3. Εγγύηση;

4. Αυτό με την b20 (800), που ακούω συνέχεια, αλλά δεν καταλαβαίνω τι είναι, θα υπάρχει θέμα;

5. Whatsapp, Messenger, Viber, θα λειτουργούν κανονικά;

 

Όλα κομπλέ είναι ρε παιδιά είτε το πάρετε από ελληνικη αντιπροσωπεία, είτε από skroutzομάγαζο είτε από Κίνα απευθείας όπως κάναμε εμείς. Απλά προσέξτε ποια συσκευή θα πάρετε να είναι η σωστή ειδικά αν θέλετε global με την 800αρα στο 4G. Και γνήσια θα είναι και ελληνικά θα έχουν και πληκτρολόγιο ελληνικό και όλα θα λειτουργούν κανονικά μενου, εφαρμογές και όλα αφού για την ίδια συσκευή μιλάμε. Η διαφορά είναι ότι Κίνα το βρίσκεις στα 140€, η ελληνική αντιπροσωπεία βάζει στη τιμή της συσκευής ενα καπέλο 110€ πάνω και θεωρητικά δίνει εγγύηση άμεση εδώ, τα skroutzομαγαζα κανάα 50ρικο πάνω και αναλαμβάνουν την εγγύηση στέλνοντας στη Κίνα οι ίδιοι ενώ από Κινά το στέλνετε εσείς αν χαλάσει απευθείας στο εκεί κατάστημα. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει απλά τα πράγματα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

1) Απο πού παραγγέλνει κάποιος για να είναι από την επίσημη αντιπροσωπεία και πόση διαφορά στην τιμή έχει;

Αν, όπως και να έχει, παραγγείλει κανείς από σκρουτζομάγαζο, είναι πολλά τα μειονεκτήματα; Π.χ. θα μπορεί να έχει ελληνικό πληκτρολόγιο;

 

επισημοι πωλητες ειναι εδω : http://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

ενα 50αρικο πανω

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανεις μεγαλο λαθος....Εγω ειμαι σε νησι και εχω Vodafone και η 800 ειναι απαραιτητη...

 

δεν το ηξερα οτι και η vodafone χρησιμοποιει την 800αρα, τωρα το ακουω. νομιζα μονο η wind

σε κοσμοτε παντως που εχω εγω σιγουρα δεν χρειαζεται

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Όλα κομπλέ είναι ρε παιδιά είτε το πάρετε από ελληνικη αντιπροσωπεία, είτε από skroutzομάγαζο είτε από Κίνα απευθείας όπως κάναμε εμείς. Απλά προσέξτε ποια συσκευή θα πάρετε να είναι η σωστή ειδικά αν θέλετε global με την 800αρα στο 4G. Και γνήσια θα είναι και ελληνικά θα έχουν και πληκτρολόγιο ελληνικό και όλα θα λειτουργούν κανονικά μενου, εφαρμογές και όλα αφού για την ίδια συσκευή μιλάμε. Η διαφορά είναι ότι Κίνα το βρίσκεις στα 140€, η ελληνική αντιπροσωπεία βάζει στη τιμή της συσκευής ενα καπέλο 110€ πάνω και θεωρητικά δίνει εγγύηση άμεση εδώ, τα skroutzομαγαζα κανάα 50ρικο πάνω και αναλαμβάνουν την εγγύηση στέλνοντας στη Κίνα οι ίδιοι ενώ από Κινά το στέλνετε εσείς αν χαλάσει απευθείας στο εκεί κατάστημα. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει απλά τα πράγματα

 

Στο θέμα της εγγύησης υπάρχουν λεπτομέρειες που κάνουν την διάφορα όπως σε κάποια σκρουτζομαγαζα δίνουν 2 έτη εγγύηση καταστήματος και από ότι αναφέρουν μερικά δεν τον στέλνουν στην Κίνα για επισκευή,ο Κινέζος δίνει ένα χρόνο το πολύ και αυτό χωρίς να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις όπως επίσης υπάρχει και ο κίνδυνος του τελωνείου κάτι τυχαίο μεν άλλα υπάρχει μαζί με αυτά ο καθένας διαλέγει και αναλόγως πράττει

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επισημοι πωλητες ειναι εδω : http://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

ενα 50αρικο πανω

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δεν το ηξερα οτι και η vodafone χρησιμοποιει την 800αρα, τωρα το ακουω. νομιζα μονο η wind

σε κοσμοτε παντως που εχω εγω σιγουρα δεν χρειαζεται

 

Η 800 είναι μια μπάντα που έχουν αγοράσει όλοι και επενδύουν πάνω σε αυτήν

Link to comment
Share on other sites

Εχει κολησει στη γραμμη ειδοποιησης το ξυπνητηρι η ενδειξη και δε σβηνει τι να κανω ρε παιδια.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχει κολησει στη γραμμη ειδοποιησης το ξυπνητηρι η ενδειξη και δε σβηνει τι να κανω ρε παιδια.

 

Επανεκκίνηση δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...