Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια διευκρίνιση μόνο γιατί πολλοί τη πάτησαν το 4Χ και 4 global με Qualcomm αρχικα λανσαριστηκαν με καινούργιο αισθητήρα sony και οντως ήταν πολύ καλύτερο όπως έγραψαν όλα τα reviews και οι συγκρισεις στα ξένα site, το θέμα είναι οτι η xiaomi αρχισε στη συνεχεια να βάζει και πάλι κυριώς το samsung αισθητηρα που ειχε και το note 4 με τον mediatek οπότε αυτό με καλύτερη κάμερα πλέον είναι λαχείο. Αν δεις και διπλα στο topic του note 4 global με Qualcomm το 80% πλέον παραλαμβάνει με το παλιό αισθητήρα samsung ενώ sony έχουμε ελάχιστοι τελικά.

Για μπαταρία είναι αστερι δε θα βρεις καλύτερη

Ξαναλέω ότι ακομα και άλλο φακό να έχει εκτός Sony πάλι θα τραβάει καλύτερα από τον helio. Είναι θέμα υλοποίησης του Snapdragon. Το optimization που έχει ο snap είναι πολύ ανώτερος από του helio.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άλλαξα σε Resurection Remix (AOSP Based rom) και η ποιότητα της κάμερας δεν είναι όσο καλή όσο πριν, έχουμε κάποια εφαρμογή που να βελτιώνει την κατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άλλαξα σε Resurection Remix (AOSP Based rom) και η ποιότητα της κάμερας δεν είναι όσο καλή όσο πριν, έχουμε κάποια εφαρμογή που να βελτιώνει την κατάσταση?

 

Ψαξε για κανενα patch για την camera. H μονη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι στην ομαδα!

Μετα απο την βοηθεια μου δωσατε αποφασισα να κανω το επομενο βημα και να παραγγειλω το κινητο

Εχθες λοιπον παραγγειλα το εξης κινητο : https://www.vnp.gr/kinita-tilefona/xiaomi-redmi-note-4x-dual-sim-64gb-eng-menu.html

Μετα απο συνομιλια με την υπηρεσια εξυπηρετησης πελατων, μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο μοντελο ερχεται μονο με αγγλικο μενου και αναμενουμε αναβαθμιση για το ελληνικο, ενω το πληκτρολογιο και τα σχετικα ειναι σε ελληνικη γλωσσα.Επισης κατι αλλο που με εκανε να εχω αποριες ειναι οτι εχθες που το παραγγειλα εγω, εκανε 229 ευρω, ενω σημερα που μπηκα να το ξαναδω εκανε 217ευρω. Μπορει να μου εξηγησει καποιος που γνωριζει τι γινεται?

Ευχαριστω εκ των προτερων

(Το κινητο δεν το εχω ακομη στα χερια μου)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι στην ομαδα!

Μετα απο την βοηθεια μου δωσατε αποφασισα να κανω το επομενο βημα και να παραγγειλω το κινητο

Εχθες λοιπον παραγγειλα το εξης κινητο : https://www.vnp.gr/kinita-tilefona/xiaomi-redmi-note-4x-dual-sim-64gb-eng-menu.html

Μετα απο συνομιλια με την υπηρεσια εξυπηρετησης πελατων, μου ειπαν οτι το συγκεκριμενο μοντελο ερχεται μονο με αγγλικο μενου και αναμενουμε αναβαθμιση για το ελληνικο, ενω το πληκτρολογιο και τα σχετικα ειναι σε ελληνικη γλωσσα.Επισης κατι αλλο που με εκανε να εχω αποριες ειναι οτι εχθες που το παραγγειλα εγω, εκανε 229 ευρω, ενω σημερα που μπηκα να το ξαναδω εκανε 217ευρω. Μπορει να μου εξηγησει καποιος που γνωριζει τι γινεται?

Ευχαριστω εκ των προτερων

(Το κινητο δεν το εχω ακομη στα χερια μου)

 

Για τα Ελληνικα μπορεις να βαλεις την Ελληνικη MIUI (δες εδω )

Link to comment
Share on other sites

Για τα Ελληνικα μπορεις να βαλεις την Ελληνικη MIUI (δες εδω )

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρονο σου

Γιατί την μειωση της τιμής μεσα σε μια μερα γνωρίζουμε κατι ; 229-217€)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άλλαξα σε Resurection Remix (AOSP Based rom) και η ποιότητα της κάμερας δεν είναι όσο καλή όσο πριν, έχουμε κάποια εφαρμογή που να βελτιώνει την κατάσταση?

Δυστυχώς είναι πρόβλημα από παλιά με τέτοιες ρομ. Δες καμμιά άλλη εφαρμογή πχ open camera . Πεσμας πως ρολαρει η ρομ ,μπαταρία κ αν έχει bugs

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πρόβλημα από παλιά με τέτοιες ρομ. Δες καμμιά άλλη εφαρμογή πχ open camera . Πεσμας πως ρολαρει η ρομ ,μπαταρία κ αν έχει bugs

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατέβασα apk από google camera, τραβάω και σε 4Κ πλέον. Ακόμα είναι νωρίς για μπαταρία, αλλά δεν έχω δει κανένα bug προς το παρον. Μονο ζορισμα το να λειτουργήσει το Adaway με το systemless root της rom (magisk)

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα αλλα θα μας πει καποιος ιδιοκτητης το ηχειο ειναι δυνατο?και απο ακτινοβολια τι λεει?:)

Θελω αυριο να παω να το παρω γιατι ειναι πολυ ομορφο το μαυρο ειδικα ελληνικο εννοειται.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η λειτουργία Charging mouth interoperability???

Αληθευει οτι το κινητο δεν εχει Radio??

Eπισης το κινητο εχει DTS sound??

""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος νήμα α γράφεις....

 

Γραφει 4χ στη φατσα του κουτιου αλα ιλουμινατι.

 

Δειτε το Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η λειτουργία Charging mouth interoperability???

Αληθευει οτι το κινητο δεν εχει Radio??

Eπισης το κινητο εχει DTS sound??

 

εχει ραδιο.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα πρωτη φορα ξιαομι ο θεος βοηθος αν συμβει κατι ειναι τουλαχιστον ελληνικης αντιπροσωπειας.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα πρωτη φορα ξιαομι ο θεος βοηθος αν συμβει κατι ειναι τουλαχιστον ελληνικης αντιπροσωπειας.

Νικόλα.... Χιαόμι όχι Ξιαόμι... :p

 

Μεγιά και προσοχή στον Αργοσαρωνικό.... :D

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία με Resurrection Remix που ζήτησε ένας φίλος:

 

http://i.imgur.com/GuZN2Zx.png

 

 

Μέσα στις 5 ώρες οι 2-3 ήταν gaming.

Edited by khr1s
Link to comment
Share on other sites

Σιαϊομι ειναι για την ακριβεια :p

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Μη του βάζεις τέτοια δύσκολα θα σκονταψει και θα το ψάχνει στο βυθό παρέα με το V10.... :D

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα.... Χιαόμι όχι Ξιαόμι... :p

 

Μεγιά και προσοχή στον Αργοσαρωνικό.... :D

 

Ασε με φιλε απο τα ψηλα στα χαμηλα.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ασε με φιλε απο τα ψηλα στα χαμηλα.

Σίγουρα δεν υπάρχει πουθενά!!! μέτρο σύγκρισης αλλά (αν και το ξέρεις αλλιώς δεν θα το επέλεγες) στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο και πιο τίμιο!!!!!

 

Είμαι σίγουρος ότι ξερωντας τι χρήση του κάνεις θα μείνεις παγωτό τουλάχιστον από τη μπαταρία του..... ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν υπάρχει πουθενά!!! μέτρο σύγκρισης αλλά (αν και το ξέρεις αλλιώς δεν θα το επέλεγες) στα χρήματα αυτά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο και πιο τίμιο!!!!!

 

Είμαι σίγουρος ότι ξερωντας τι χρήση του κάνεις θα μείνεις παγωτό τουλάχιστον από τη μπαταρία του..... ;)

 

Γιαννη το πηρα ως λυση "αναγκης"πρωτη φορα xiaomi και ελπιζω να με καλυψει σκομα δε το εχω σεταρει ειμαι εκτος σπιτιου.Οσο για την μπαταρια δε θα εκπλαγω γιατι εχω παρει και lenovo vibe p1 προ καιρου με την 5000 μπαταρια και δεν αδειαζε.

Ελπιζω να μην εχει θεμα με τις ειδοποιησεις ειδικα τα μειλ και βαϊμπερ.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το πηρα ως λυση "αναγκης"πρωτη φορα xiaomi και ελπιζω να με καλυψει σκομα δε το εχω σεταρει ειμαι εκτος σπιτιου.Οσο για την μπαταρια δε θα εκπλαγω γιατι εχω παρει και lenovo vibe p1 προ καιρου με την 5000 μπαταρια και δεν αδειαζε.

Ελπιζω να μην εχει θεμα με τις ειδοποιησεις ειδικα τα μειλ και βαϊμπερ.

Φίλε... Το Ρ1 αν εξαιρέσεις το ατού της ξεχωριστής θέσης sd σε όλα τα άλλα είναι πολύ πίσω.... Ακόμα και στη διαχείριση της μπαταρίας με τα ονομαστικά 1000amb παραπάνω

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Φίλε... Το Ρ1 αν εξαιρέσεις το ατού της ξεχωριστής θέσης sd σε όλα τα άλλα είναι πολύ πίσω.... Ακόμα και στη διαχείριση της μπαταρίας με τα ονομαστικά 1000amb παραπάνω

 

Δεν ξέρω αλλά μου κρατάμε 3 μέρες παντως

 

----- προσθήκη μηνύματος 83 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε... Το Ρ1 αν εξαιρέσεις το ατού της ξεχωριστής θέσης sd σε όλα τα άλλα είναι πολύ πίσω.... Ακόμα και στη διαχείριση της μπαταρίας με τα ονομαστικά 1000amb παραπάνω

 

Δεν ξέρω αλλά μου κρατάγε 3 μέρες παντως.

Παρεμπιπτόντως γράφω από το νέο μου απόκτημα μόλις το δουλέψω λίγο θα πω εντυπώσεις.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Και μια βοήθεια δεν ξέρω τι έκανα και δεν ανοίγει η συλλογή λέει απενεργοποιημενη πάω στις εφαρμογές συστήματος αλλά δεν ενεργοποίησε από κει τι να κάνω;

 

OK το βρηκα.

Edited by komias2
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΛΟΙ ρωτατε τις διαφορες που εχει το 4χ με το 4αρι.Εχουμε και λεμε το 4χ εχει την 800 αρα και 4.2, A2DP, LE μπλεδοντι το 4αρι εχει την 4.1 εκδοση επισης εχει καλυτερο ποιοτικο ηχειο απο το 4αρι..Αυτες ειναι οι εσωτερικες διαφορες.ΟΙ εξωτερικες ειναι οτι το 4χ εχει 5 τρυπες στα ηχεια ενω το 4αρι 6 τρυπες.

ΥΓ η info quest φερνει το 4αρι με global rom που φερει την 800 αρα μπαντα απο οσο ξερω,οι αλλες διαφορες παραμενουν.

προσεχτε κυριως οσοι αγοραζετε απο το εξωτερικο.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...