Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκεί που σου ζητάει όνομα τι βάζεις; Βάζω το id της συσκευής και δεν το δέχεται

 

Οταν λεει ονομα εννοει ονομα κανονικο (χωρις το επιθετο δεν το πιανει)

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα 2 ''αδυναμιες'' λοιπον εχουμε και λεμε δεν εχει ισχυρο δεκτη wifi,επισης η καμερα του ειναι λιγοτερο καλη και σε μερα και σε νυχτα σε σχεση με το συγκρινομενο τηλεφωνο της υπογραφης μου που ειναι 3 ετων.

Ειδα και μια καθυστερηση στις ειδοποιησεις του viber αλλα αυτο ισως ειναι τυχαιο οποτε δεν το μετραω.

Παντως για τα λεφτα του και κινεζος,ειναι καλο τουμπανο.Τα υπολοιπα παραμενουν οπως εχω αναφερει μια χαρα.:):):)

 

δοκιμασε καποια αλλη rom Ισως αλλαξουν πολλα

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα 2 ''αδυναμιες'' λοιπον εχουμε και λεμε δεν εχει ισχυρο δεκτη wifi,επισης η καμερα του ειναι λιγοτερο καλη και σε μερα και σε νυχτα σε σχεση με το συγκρινομενο τηλεφωνο της υπογραφης μου που ειναι 3 ετων.

Ειδα και μια καθυστερηση στις ειδοποιησεις του viber αλλα αυτο ισως ειναι τυχαιο οποτε δεν το μετραω.

Παντως για τα λεφτα του και κινεζος,ειναι καλο τουμπανο.Τα υπολοιπα παραμενουν οπως εχω αναφερει μια χαρα.:):):)

 

Είναι θεματάκια όμως αυτά, ε; Και ο ανίσχυρος δέκτης WiFi, αλλά και η χαμηλότερη ποιότητα φωτογραφίας σε σχέση με το LG G2, που έχω κι εγώ 3 χρόνια και σκέφτομαι να πάω στο 4Χ.

Με έβαλες σε δεύτερες σκέψεις τώρα...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε καποια αλλη rom Ισως αλλαξουν πολλα

 

Να αλλαξω ροοοοοομ?ελληνικοτατο ειναι δεν υπαρχει και περιπτωση ασε που ΕΓΩ δεν αλλαζω ποτε και τιποτα σε κανενα κινητο που αποκτω.:):):)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι θεματάκια όμως αυτά, ε; Και ο ανίσχυρος δέκτης WiFi, αλλά και η χαμηλότερη ποιότητα φωτογραφίας σε σχέση με το LG G2, που έχω κι εγώ 3 χρόνια και σκέφτομαι να πάω στο 4Χ.

Με έβαλες σε δεύτερες σκέψεις τώρα...

 

Κοιτα συναδελφε αν το παρεις απο κινες μινες και τετοια και σε συμφερει οικονομικα,μη κοιτας που εγω ποτε δεν αγοραζω εκτος ελλαδος για προφανης λογους,ειναι πολυ καλο,και η καμερα ειναι καλη οχι για πεταμα,αλλα ξερεις κατι [ξερω θα μου τα χωσουν :lol:] σαν το lg g2 δεν υπαρχει. κινεζος σε αυτα ειδικα τα λεφτα και σε περισσοτερα ειναι υποδεεστερα οχι ομως και για πεταμα.:):)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Το WiFi στο δικό μου μέχρι τα 16 μέτρα από το router με 3 τοίχους ανάμεσα , αν και φαίνεται μειωμένη η ένταση του σήματος , έχει ίδιες ταχύτητες . Το router είναι το zte που δίνει η wind με το VDSL. Στα 18 μέτρα η ταχύτητα είναι πολύ μικρή σχεδόν μηδενική θα έλεγα . Δεν έχω g2 για να το συγκρίνω αλλά νομίζω ότι αποδίδει ικανοποιητικά .
Link to comment
Share on other sites

Το WiFi στο δικό μου μέχρι τα 16 μέτρα από το router με 3 τοίχους ανάμεσα , αν και φαίνεται μειωμένη η ένταση του σήματος , έχει ίδιες ταχύτητες . Το router είναι το zte που δίνει η wind με το VDSL. Στα 18 μέτρα η ταχύτητα είναι πολύ μικρή σχεδόν μηδενική θα έλεγα . Δεν έχω g2 για να το συγκρίνω αλλά νομίζω ότι αποδίδει ικανοποιητικά .

eμενα 3 εχει και ενα διαδρομο και διαγωνια και δεν...:rolleyes:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάει κάποιος σε μια καφετέρια και κάτσει έξω, WiFi το ξεχνάει; Ή, τέλος πάντων, θα σέρνεται;

Οχι δε νομιζω εχω και βλαμενο ρουτερ πιστευω εξω σε καφετερια που το δοκιμασα μια χαρά δουλευει ενταξει τωρα ειναι και θεμα διαρυθμιης χωρου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μου ηρθε και αναβαθμιση mioui σημερα αν ειδα καλα. :)

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πήγα να κάνω unlock βήμα βημα και μου λέει κάτι 55 hours bidding time. Τι είναι τουτο παλι

 

Απο που το εκανες και που το δειχνει?

Link to comment
Share on other sites

Να αλλαξω ροοοοοομ?ελληνικοτατο ειναι δεν υπαρχει και περιπτωση ασε που ΕΓΩ δεν αλλαζω ποτε και τιποτα σε κανενα κινητο που αποκτω.:):):)

 

 

Κανε υπομονη να βγαλει update τοτε η global Που φορας και να το κανεις αφου δεν χαλαει εγγυηση η κατι αλλο και ειναι μεσα στο προγραμμα, μου κανει εντυπωση αυτο που λες παντως με το wifi γιατι τα xiaomi γενικα εδω και χρονια εχουν πολυ δυνατο wifi σε ολες τις συσκευες τους

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Απο που το εκανες και που το δειχνει?

Κατέβασα από την σελίδα της miui το πρόγραμμα unlock (πήρα κωδικό κλπ). Τελικά το πρόβλημα το είχαν πολλοί στο εξωτερικό. Η λύση ήταν στο επίσημο miui φόρουμ. Κατέβασα την προηγούμενη έκδοση του unlock (η καινούργια είχε κάποιο bug μαλλον) και ξεκλείδωσε.

Edited by matsilas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα στο Galaxy J5 2016 και στa Xiaomi RedMi 4x/Note 4x. Ξέρω πως τα xiaomi είναι ταχύτερα και πιο καινούργια αλλα θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

-Η κάμερα του j5 είναι καλύτερη ή χειρότερη;

-Τι γίνεται με το SAR το οποίο με ενδιαφέρει πολύ (εμένα προσωπικά άλλους δεν τους νοιάζει) γιατί όσο και να έψαξα βρήκα μεγάλες διαφορές ανά ιστοσελίδα όσον αφορά τις μετρήσεις. Γνωρίζω πως επειδή δεν προορίζονται για την Ευρωπαική αγορά δεν υπάρχουν μερικές μετρήσεις ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Στα Samsung είναι συγκεκριμένες οι τιμές και δεν υπάρχει σύγχιση.

 

Υπάρχει περίπτωση το SAR των Xiaomi να είναι 3 και 4 φορές μεγαλύτερο από εκείνο του Samsung?

Edited by Lusifer_gr

Be Inspired...

 

LuSifer_gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα στο Galaxy J5 2016 και στa Xiaomi RedMi 4x/Note 4x. Ξέρω πως τα xiaomi είναι ταχύτερα και πιο καινούργια αλλα θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

-Η κάμερα του j5 είναι καλύτερη ή χειρότερη;

-Τι γίνεται με το SAR το οποίο με ενδιαφέρει πολύ (εμένα προσωπικά άλλους δεν τους νοιάζει) γιατί όσο και να έψαξα βρήκα μεγάλες διαφορές ανά ιστοσελίδα όσον αφορά τις μετρήσεις. Γνωρίζω πως επειδή δεν προορίζονται για την Ευρωπαική αγορά δεν υπάρχουν μερικές μετρήσεις ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Στα Samsung είναι συγκεκριμένες οι τιμές και δεν υπάρχει σύγχιση.

 

Υπάρχει περίπτωση το SAR των Xiaomi να είναι 3 και 4 φορές μεγαλύτερο από εκείνο του Samsung?

 

Στη σελίδα της infoquest αναγράφεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά η τιμή sar.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα στο Galaxy J5 2016 και στa Xiaomi RedMi 4x/Note 4x. Ξέρω πως τα xiaomi είναι ταχύτερα και πιο καινούργια αλλα θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

-Η κάμερα του j5 είναι καλύτερη ή χειρότερη;

-Τι γίνεται με το SAR το οποίο με ενδιαφέρει πολύ (εμένα προσωπικά άλλους δεν τους νοιάζει) γιατί όσο και να έψαξα βρήκα μεγάλες διαφορές ανά ιστοσελίδα όσον αφορά τις μετρήσεις. Γνωρίζω πως επειδή δεν προορίζονται για την Ευρωπαική αγορά δεν υπάρχουν μερικές μετρήσεις ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Στα Samsung είναι συγκεκριμένες οι τιμές και δεν υπάρχει σύγχιση.

 

Υπάρχει περίπτωση το SAR των Xiaomi να είναι 3 και 4 φορές μεγαλύτερο από εκείνο του Samsung?

 

ΤΟ SAR ειναι 0,71 Στο samsung j5 ειναι 0,40

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή υψηλό το SAR για το 4Χ; Ή το 0.71 είναι μια κανονική τιμή;

 

Επίσης, να ρωτήσω:

Οι ειδοποιήσεις σε Viber, Whatsapp, Messenger έρχονται με το μόλις σου στείλουν μήνυμα ή πρέπει π.χ. να ανοίξεις την οθόνη για να τις λάβεις;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή υψηλό το SAR για το 4Χ; Ή το 0.71 είναι μια κανονική τιμή;

 

Επίσης, να ρωτήσω:

Οι ειδοποιήσεις σε Viber, Whatsapp, Messenger έρχονται με το μόλις σου στείλουν μήνυμα ή πρέπει π.χ. να ανοίξεις την οθόνη για να τις λάβεις;

 

To sar που δημοσιεύεται είναι η μέγιστη τιμή οπότε θα είναι και με τις δυο κάρτες αυτό το νούμερο λογικά. Δεν είναι χαμηλό αλλά δεν είναι και υψηλό...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έκδοση στο geekbuying.com 3/16 στα 126 ευρω. Ρώτησα αν υπάρχει στοκ και μου είπε θα στοκαρουν σε μια βδομάδα. Το θελω για τον αδερφο μου, υπάρχει περίπτωση ν αργήσουν παραπάνω λογικά ε;

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έκδοση στο geekbuying.com 3/16 στα 126 ευρω. Ρώτησα αν υπάρχει στοκ και μου είπε θα στοκαρουν σε μια βδομάδα. Το θελω για τον αδερφο μου, υπάρχει περίπτωση ν αργήσουν παραπάνω λογικά ε;

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

σκεψου +κανα μηνα για να ερθει ελλαδα και φυσικα 50-50 για τελωνειο εισαι ... το 126 μπορει να σου παει πολλα +++++

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

σκεψου +κανα μηνα για να ερθει ελλαδα και φυσικα 50-50 για τελωνειο εισαι ... το 126 μπορει να σου παει πολλα +++++

Καλά όχι και 50-50 τελωνιο, μην υπερβάλεις!!! Εγώ δεν έχω περάσει ποτέ 3 χρόνια που ψωνίζω από Κίνα..

Link to comment
Share on other sites

Είναι δηλαδή υψηλό το SAR για το 4Χ; Ή το 0.71 είναι μια κανονική τιμή;

 

Επίσης, να ρωτήσω:

Οι ειδοποιήσεις σε Viber, Whatsapp, Messenger έρχονται με το μόλις σου στείλουν μήνυμα ή πρέπει π.χ. να ανοίξεις την οθόνη για να τις λάβεις;

 

to sar ειναι μετριο στο 1.0 γιατι ανωτατο οριο για ευρωπη ειναι το 2.0 οποτε το 0.71 ειναι αρκετα καλο,οχι σαν του lg g6 πχ που ειναι 0.24,αλλα ουτε του huawei p9 lite που ειναι 1,28 περιπου.

Ελπιζω να το καταλαβες πιο απλα δεν γινεται.:):):):)

 

το viber που εχω ερχεται με κλειστη οθονη,για τις αλλες δεν ξερω δεν τις εχω.:rolleyes:

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

σκεψου +κανα μηνα για να ερθει ελλαδα και φυσικα 50-50 για τελωνειο εισαι ... το 126 μπορει να σου παει πολλα +++++

Εχω κανείς δεκάδες αγορές απο κινα χρόνια τωρα. Ρωταω για το ποσο αξιόπιστοι είναι σ αυτά που λενε στο geekbuying.com. Ισως είμαι εκτός θέματος βέβαια

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανείς δεκάδες αγορές απο κινα χρόνια τωρα. Ρωταω για το ποσο αξιόπιστοι είναι σ αυτά που λενε στο geekbuying.com. Ισως είμαι εκτός θέματος βέβαια

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα σου πω τη γνωμη μου φιλε στα γρηγορα,γιατι δεν ειναι και το σωστο τοπικ,απο geekbuying μακρια,η προσφατη πρωτη και τελευταια μου(εννοειται)εμπειρια μαζι τους ηταν δραματικη,μου εδωσαν tracking number για ενα κινητο,μιαθηκη και ενα tempered glass και ενω το δεμα μετα 15 ημερες δειχνει αναχωρηση απο Κινα και περιμενω αφιξη,μου στελνουν mail οτι το κινητο ειναι out of stock και στελνουν μονο τα υπολοιπα.Μετα το dispute που ανοιξα στο Paypal για τα λεφτα μου πισω,με παιδεψαν πολυ για να τα παρω.Οποτε ποτε ξανα.Η εμπειρια μου χρονια τωρα με Vickmall kai Gearbest μονο θετικα αποτελεσματα μου εχει δειξει και οι δυο αψογοι και after sales.Να πω οτι δεν θα μπω σε αντιπαραθεση με κανεναν γι'αυτο το θεμα,για να προλαβω τυχον αντιδρασεις,απλα ειπα την εμπειρια μου προς βοηθεια καποιων φιλων

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τη γνωμη μου φιλε στα γρηγορα,γιατι δεν ειναι και το σωστο τοπικ,απο geekbuying μακρια,η προσφατη πρωτη και τελευταια μου(εννοειται)εμπειρια μαζι τους ηταν δραματικη,μου εδωσαν tracking number για ενα κινητο,μιαθηκη και ενα tempered glass και ενω το δεμα μετα 15 ημερες δειχνει αναχωρηση απο Κινα και περιμενω αφιξη,μου στελνουν mail οτι το κινητο ειναι out of stock και στελνουν μονο τα υπολοιπα.Μετα το dispute που ανοιξα στο Paypal για τα λεφτα μου πισω,με παιδεψαν πολυ για να τα παρω.Οποτε ποτε ξανα.Η εμπειρια μου χρονια τωρα με Vickmall kai Gearbest μονο θετικα αποτελεσματα μου εχει δειξει και οι δυο αψογοι και after sales.Να πω οτι δεν θα μπω σε αντιπαραθεση με κανεναν γι'αυτο το θεμα,για να προλαβω τυχον αντιδρασεις,απλα ειπα την εμπειρια μου προς βοηθεια καποιων φιλων

Ναι ειχα διάβασει παλι τη περίπτωση σου. Ταλαιπωρια. Στο παρελθόν ήμουν πολύ ευχαριστημένος μ αυτους. Τεσπα. Ευχαριστώ πάντως. Έγραψα σ αυτό το θέμα για να ενημερώσω κιόλας ότι υπάρχει κι η 3/16 έκδοση της συσκευής. Μάλλον παω για global απ AliExpress

 

Στάλθηκε από το Coolpad 8675-W00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχει μια εβδομάδα που πήρα το συγκεκριμένο κινητάκι

Παρακάτω παραθέτω γενικές εντυπώσεις και διάφορα μικροπροβληματάκια:

 

1) διάβασα πολλά άρθρα, που έλεγαν καλύτερα το note 4x και όχι το note 4, η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, το κουτί λέει πάνω note 4x αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά επειδή είναι κινέζικο το κουτί (απο skroutz το πήρα αλλά επειδή μάλλον το σκρουτζομαγαζο το πήρε κατευθείαν από Κίνα-ίσως από gearbest- και όχι από infoquest δε βγάζω και πολλή άκρη)

2) ο φακός που φοράει είναι samsung (και η μπροστά και η πίσω κάμερα), πρώτο φαουλ

3) το bootloader φαίνεται πως είναι ξεκλειδωμένο αλλά ούτε αυτό ξέρω τι κάνει

4) δε μου κρατάει αποθηκευμένες τις ρυθμίσεις, πχ έχω βάλει αυτόματη έναρξη 3-4 προγράμματα,τώρα βλέπω ότι έχει μόνο το messenger και το viber

5) ενώ έχω ρυθμίσει το φλας ειδοποίησης για τα μηνύματα αρνείται να ανάψει το λαμπάκι, κάνει μόνο μια δόνηση

6) επίσης, όταν κάνω εκκαθάριση με το κάτω κουμπί αριστερά της συσκευής η εφαρμογή μπαταρία εξαφανίζεται για κάποιο λόγο, ενώ έχω βάλει να μη γίνεται επιθετική διαχείριση στα "πλάνα εξοικονόμησης ενέργειας"

7) κάθε φορά που ανοίγω το messenger μου βγάζει ένδειξη "Σύνδεση" και αρκετά συχνά έρχεται εισερχόμενο και δεν το εμφανίζει, εννοώ για παράδειγμα στην αρχική οθόνη, παρά μόνο αναβοσβήνει το φλας ενώ έχω κάνει ρύθμιση να εμφανίζεται στην αρχική οθόνη

8) επίσης το αριστερά κάτω ηχείο δεν ακούγεται καθόλου, παρά μόνο το δεξί και δεν έχω βρει πως γίνεται η ρύθμιση, εκτός αν είναι απλά DOA αλλά άργησα να το καταλάβω...

9) δεν ξέρω αν φοράει b20 μπάντα ή όπως λέγεται τέλος πάντων, περιοχή Ασβεστοχωρίου έβρισκε με το ζόρι δίκτυο και μιλάμε για μια περιοχή 10χλμ από το Κέντρο Θεσ/νίκης

10) μπαταρία άψογη, κραταει 2 μέρες και πάλι είναι στο 20-30%

11) μηνύματα μέχρι 70 χαρακτήρες, χρειάστηκε να κατεβάσω εφαρμογή από play store για να έχω μήνυμα με 160 χαρακτήρες

12) η εφαρμογή adblock αρνείται να δουλέψει γιατί θέλει κάποιες ρυθμίσεις που στη συγκεκριμένη συσκευή δε μπορώ με τίποτα να τις βρω (κάποιες ρυθμίσεις δικτύου)

13) γενικότερα είναι ένα νορμαλ κινητό αλλά αρκετά υπερεκτιμημένο, διάβαζα πχ ότι είναι καλύτερο από iphone και τέτοια, ντάξει παιδιά, δεν νομίζω να ισχύει ούτε μια στο εκατομμύριο αυτό.. Κάνει πολλά χαζά που μειώνουν την αξία του και το κατατάσσουν σε ένα κινητό μέτριας απόδοσης και σε καμμία περίπτωση κάτι ιδιαίτερο

 

Αυτά από μένα, αν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως γιατί κάπου διάβασα ότι αν δε ρυθμίσεις το xiaomi όπως πρέπει θα έχεις ένα τούβλο στα χέρια σου, ακριβώς έτσι νιώθω τώρα, πχ το LG G3 με 16gb ram & 2 gb rom ήταν κατά πολύ καλύτερο κατά την άποψή μου από αυτήν την "πατάτα"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Redmi
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked and pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...