Jump to content

Realme 7


racerr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 120
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα σας. Αγόρασα τελικά το realme 7. Η συσκευή είναι υπέροχη αλλά έχει ένα πρόβλημα. Υπάρχουν φορές που ενώ πατάω κάτι, μου εμφανίζει κάτι άλλο. Στο πληκτρολόγιο πχ πατάω ένα γράμμα και αυτό ή γράφει κάτι άλλο ή εμφανίζει κάποιο σύμβολο όπως όταν πατάς ένα γράμμα παρατεταμένα. Γιατί μου το κάνει αυτό; Τι μπορώ να κάνω για να λυθεί;

 

Τελικά έφτιαξε το συγκεκριμένο πρόβλημα. Έκαναν ενημέρωση οι εφαρμογές και για έναν λόγο κολλούσε το πληκτρολόγιο. Ελπίζω να μην εμφανιστεί κάτι τέτοιο ξανά.

 

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by theo4850
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και εύχομαι να το χαρείς

Τώρα για οτιδήποτε σχετίζεται με εφαρμογές σε επίπεδο αν έχουν κάποιο bug ή όχι, απλά περιμένεις τις ενημερώσεις από το play store.

Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι που να μου ξενίζει.

 

Έχω βάλει μπόλικες εφαρμογές σε σχέση με την προηγούμενη συσκευή μου για να δω αν θα αρχίσει κάτι να κρεμάει

 

Μέχρι στιγμής τίποτα, τσουλαει αρκετά καλά.

 

Ξέχασα επίσης να αναφέρω τον αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων.

Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλός, άμεσος και γρήγορος. Με αυτό είχα ένα θέμα στην αρχή όπου για κάποιο λόγο ξεκλειδώνει με δάκτυλο το οποίο δεν είχα προσθέσει.

Τα διέγραψα όλα και τα ξαναπέρασα και τώρα είναι οκ.

 

Επίσης , πολύ καλός και το face unlock και με ωραίο γραφικό την ώρα που κάνει τσεκ από την κάμερα

Ουσιαστικά εμφανίζεται ένας μπλε κύκλος στην front camera που σου λέει ότι σκαναρει τώρα ο μπροστινός φακός.

Πολύ γρήγορο και αυτό και μου έλειψε μιας στην προηγούμενη συσκευή μου, μετά από android update, η Google κατήργησε το face unlock

 

Sent from my RMX2155 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μου το εμφάνισε ξανά το πρόβλημα αυτό και όχι μόνο στο πληκτρολόγιο.. Αλλά πράγματα πατούσα και άλλα έκανε το κινητό.. Ο, τι να ναι.. Δεν μου το κάνει όμως συνέχεια. Το κάνει για λίγη ώρα και μέρα δουλεύει κανονικά..

 

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα ένα reset.

Αν πάλι στο εμφανίσει, δωστο για service

3χρονια εγγύηση έχει

 

Sent from my RMX2155 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες όταν το αγοράσατε έρχεται με κάποια θήκη/προστασία οθόνης?

 

Αν όχι, έχετε να προτείνετε καμιά καλή θήκη?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε επιτέλους το Realme 7 5G προς το παρόν μόνο σε καταστήματα Cosmote και Γερμανός €279 Edited by CaptainChris
Να διαγραφεί
Link to comment
Share on other sites

Παίδες όταν το αγοράσατε έρχεται με κάποια θήκη/προστασία οθόνης?

 

Αν όχι, έχετε να προτείνετε καμιά καλή θήκη?

 

Εχει μέσα θήκη δική του. Και μάλιστα αρκετά καλή και με πολύ καλή εφαρμογή. Βέβαια εξαρτάται τι θες.

Εγώ για παράδειγμα επειδή ήθελα flip case πήρα άλλη. Ευτυχώς υπάρχει αρκετά μεγάλη ποικιλία πλέον γι΄αυτό το μοντέλο.

Επίσης, να σε ενημερώσω ότι έρχεται από το εργοστάσιο με περασμένη ζελατίνα προστασίας στην οθόνη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έτσι κάπως παραπληροφορήθηκα για το ραδιόφωνο και δεν είχε.

Πάντως το μοντέλο Realme 7 6gb/64 έχει nfc

 

https://www.realme.com/eu/realme-7/specs

 

Sent from my RMX2155 using Tapatalk

 

Αυτό με το ραδιόφωνο δεν ήταν παραπληροφόρηση. Το κινητό ερχόταν κανονικά με λειτουργία ραδιοφωνού, η οποία όμως με το πρωτο update απενεργοποιούνταν. Το κινητό πάντως έχει αυτήν την δυνατότητα. Πιθανό να επανέλθει σε κάποιο επόμενο update. Μέχρι τότε βέβαια, αν το ψάξεις κάτι μπορεί να βρεις επ΄αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει root τα περισσότερα για να αλλάξεις ένα config file για να παίξει το ραδιόφωνο. Βασικά δε βρίσκω και την εφαρμογή που να παίζει

Thanks for the info

 

Sent from my RMX2155 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε νέο security patch update μαζί με κάτι minor fix σε κάμερα και visual setting του κέρσορα mouse όταν είσαι με otg καλώδιο ( ήθελα να'ξερα ποιος το χρησιμοποιεί έτσι)

 

a6065cb750adeeb6ac8e93a984c7fee2.jpg

 

Sent from my RMX2155 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα.

 

Επειδή δεν διατύπωσα κ πολύ σωστά την ερώτηση εννοείς πως κάθε μήνα δίνει η Realme update με νεο security patch ή η Google? Φαντάζομαι εννοείς το πρώτο (update απο Realme)

Ρωτάω γτ ενδιαφέρεται γνωστός μου ο οποίος έχει σαν απαραίτητη προϋπόθεση να λαμβάνει η συσκευή του το σχετικό update κάθε μήνα (ή το πολύ ανα 2μηνο).

Link to comment
Share on other sites

To σίγουρο είναι ότι κάνει κάθε μήνα ενημέρωση κώδικα ασφαλείας android και κάποιες βελτιώσεις συστήματος.

Αν είναι από τη Realme ή τη Google δεν ξέρω. Εγώ πάντως αισθάνομαι ότι έχω κάποια κάλυψη όπως και να χει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κ στο eshop γράφει ότι δεν έχει nfc, κάποιος χρήστης ίσως μπορεί να το επιβεβαιώσει?
Αντώνης :)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα στον πατέρα μου το Realme 7, το έκλεισε χθες, ανοίγει σήμερα, του βγάζει οθόνη για PIN SIM, βάζει κωδικό αλλά δε βγάζει κουμπί OK. Επίσης, πατάει Απενεργοποίηση αλλά δε κλείνει. Τι μπορεί να έπαθε?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα στον πατέρα μου το Realme 7, το έκλεισε χθες, ανοίγει σήμερα, του βγάζει οθόνη για PIN SIM, βάζει κωδικό αλλά δε βγάζει κουμπί OK. Επίσης, πατάει Απενεργοποίηση αλλά δε κλείνει. Τι μπορεί να έπαθε?

 

Πάτα ταυτόχρονα power button, vol up και vol down για να γίνει reset.

Αν το ξαναεμφανίσει το γυρίζεις πίσω και σου δίνουν άλλο ως DOA. Aπό πού το πήρες αν επιτρέπεται?

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, κ στο eshop γράφει ότι δεν έχει nfc, κάποιος χρήστης ίσως μπορεί να το επιβεβαιώσει?

 

Για να βλέπεις όλα τα specs ενός κινητού, να κοιτάς στο kimovil ή το gsm arena.

Στα ελληνικά sites, πολλές φορές είναι ελλιπή ή ανακριβή τα στοιχεία που δίνουν. For the record έχει nfc.

Link to comment
Share on other sites

Πάτα ταυτόχρονα power button, vol up και vol down για να γίνει reset.

Αν το ξαναεμφανίσει το γυρίζεις πίσω και σου δίνουν άλλο ως DOA. Aπό πού το πήρες αν επιτρέπεται?

 

Άκυρο τελικά, μια χαρά έπαιζε, ο πατέρας μου κάτι δεν πατούσε καλά και τελικά κλείδωσε τη SIM :p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νέο update για την συσκευή μας.

2 πράγματα βάλανε. Ένα το security patch και ένα stability updates.

Κανένα ίχνος για ραδιόφωνο ακόμη.

 

Sent from my RMX2155 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις πρόβλημα με το wifi παιδιά; Δηλαδή ενώ είναι συνδεδεμένο σε wifi να μην έχει ίντερνετ;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα στην ομάδα!!

Κάτοχος του κινητού ένα μηνα τώρα, υπέρ ευχαριστημένος...

Η κάμερα εντυπωσιακή για τα λεφτά του, ανώτερη των redmi note 8 pro, 9 pro , poco x3 η οποία ήταν κ ο λόγος να μην πάρω τελικά το poco x3 οταν τα σύγκρινα από κοντά !!!

Το μόνο που με χαλάει είναι που δεν έχει Infrared και ελπίζω να μν χρειαστεί!!

Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος κι εγώ από xiaomi θα ήθελα υπέρυθρες και στο realme αλλά οκ, μαθαίνεις να ζεις και χωρίς αυτό.

Οι κάμερες, όντως είναι πολύ καλές για τα λεφτά τους. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι το night mode. Το περίμενα λίγο καλύτερο.

Οπως επίσης και την selfie κάμερα. Για 16αρα θα έλεγα ότι είναι μέτρια. Κατα τα άλλα, το κινητό δίνει περισσότερα από αυτά που έχεις πληρώσει.

Αλλά με τον ρυθμό που ανεβαίνει η Realme πιστεύω ότι σύντομα οι τιμές θα πάρουν την ανιούσα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα tempered glass, αλλά δεν έχω πια το κινητό, οπότε το χαρίζω. Όποιος το θέλει ας στείλει ένα προσωπικό μήνυμα (πμ).

Είμαι στην δυτική Θεσσαλονίκη και μπορώ κάποιες ημέρες και στο κέντρο.

Είναι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/25444933/Senso-Tempered-Glass-Realme-7.html

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...