Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Αν έχει κανείς να στείλει 100mb με το πάρε μοίρασε θα του ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Αν έχει κανείς να στείλει 100mb με το πάρε μοίρασε θα του ήμουν υπόχρεος. Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στείλε σε πιμι τον αριθμό σου,

εβαλα πέντε ευρώ πριν 18 μέρες οπότε γίνεται λογικά.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω πάρα πολύ τους φίλους inevar manosn2 Mark που με έστειλαν mb. Να στε καλά παιδιά.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχυει αυτο που λες.

 

 

 

Τι δεν ισχύει για να μαθαίνουμε και μεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν ισχύει για να μαθαίνουμε και μεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Από το ποστ που έχει κάνει QUOTE δεν καταλαβαίνεις?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν ισχύει για να μαθαίνουμε και μεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν ισχύει ο κόφτης στα καρτοκινητα.

 

Δικό μου Speedtest με what's up note 3

 

http://www.speedtest.net/android/2652165278.png

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει ο κόφτης στα καρτοκινητα.

 

Δικό μου Speedtest με what's up note 3

 

http://www.speedtest.net/android/2652165278.png

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

 

Δε μίλησε κανένας για κόφτη στα καρτοκινητά γενικώς.

Διαβάστε πριν ποστάρετε.

Link to comment
Share on other sites

Δε μίλησε κανένας για κόφτη στα καρτοκινητά γενικώς.

 

Διαβάστε πριν ποστάρετε.

 

 

 

Πες τα γιατί διαβάζω server αργαλαστής και κουνιεμαι από τη θέση μου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω πάρα πολύ τους φίλους inevar manosn2 Mark που με έστειλαν mb. Να στε καλά παιδιά.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

τιποτα ρε συ. Αφου μπορουμε, γτ οχι.

Τι δεν ισχύει για να μαθαίνουμε και μεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Και καλα λενε καποιοι οτι η κοσμοτε βαζει κοφτη στα mb στα καρτοκινητα, οταν κανεις speddtest, κατι που δεν ισχυει.

Edited by manosn2
ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάποιον που μπορεί να αποδείξει το αντίθετο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρει κάποιον που μπορεί να αποδείξει το αντίθετο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ποιο ειναι το αντιθετο;

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή άλλοι λένε ότι δεν έχει κόφτη, εγώ λέω ότι έχει αλλά ενεργοποιείται υπό συγκεκριμένες συνθήκες(που πιθανώς να μην είναι πάντα ίδιες για όλους), υπάρχει τρόπος για να δείξουμε τι εννοούμε.

Σκέφτηκα να τραβήξω βίντεο screen capture για να παρατηρήσουμε πως συμπεριφέρεται.

 

Αρχικά τρέχω speed test και βλέπω να μην έχει κόφτη πιάνοντας γύρω στα 60mbps, πράγμα που με παραξένεψε γιατί δεν έχει κάποια προσφορά σε MB αυτή τη στιγμή(κάτι που υποψιάζομαι πως το κάνει να μην εμφανίζει τον περιορισμό).

 

Ωστόσο μετά μου ήρθε sms που λέει ότι έχω μόλις 20ΜΒ από τα 100 που μου έδωσε από το "πάρε μοίρασε" που έστειλα σε 3 άτομα εχθές.

659adbd32b6ae61749e8ff3b87ee12ea.jpg

Άρα τελικά αυτό είναι που διαφοροποιεί την κατάσταση(δεν έχω δηλαδή μόνο το στάνταρ υπόλοιπό μου, αλλά κάποιο ακόμα που το έχει δώσει σαν δώρο. Αυτό, όπως λέω και προηγουμένως, πιστεύω πως το κάνει να μην εμφανίζει τον κόφτη).

Οπότε άνοιξα να δω ένα βίντεο youtube για να φάει αυτά τα λίγα που μείνανε, και επανέλαβα τη δοκιμή. Πάλι τους ίδιους server ote/cosmote, και για σύγκριση στο τέλος τον hyperhosting.

Ιδού....

Link to comment
Share on other sites

Πες τα γιατί διαβάζω server αργαλαστής και κουνιεμαι από τη θέση μου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο ποστ δεν έγραψες για κόφτη 20mb στα καρτοκινητα της cosmote σε Speedtest? Αν κατάλαβα κάτι λάθος διορθώστε με.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή άλλοι λένε ότι δεν έχει κόφτη, εγώ λέω ότι έχει αλλά ενεργοποιείται υπό συγκεκριμένες συνθήκες(που πιθανώς να μην είναι πάντα ίδιες για όλους), υπάρχει τρόπος για να δείξουμε τι εννοούμε.

Σκέφτηκα να τραβήξω βίντεο screen capture για να παρατηρήσουμε πως συμπεριφέρεται.

 

Αρχικά τρέχω speed test και βλέπω να μην έχει κόφτη πιάνοντας γύρω στα 60mbps, πράγμα που με παραξένεψε γιατί δεν έχει κάποια προσφορά σε MB αυτή τη στιγμή(κάτι που υποψιάζομαι πως το κάνει να μην εμφανίζει τον περιορισμό).

 

Ωστόσο μετά μου ήρθε sms που λέει ότι έχω μόλις 20ΜΒ από τα 100 που μου έδωσε από το "πάρε μοίρασε" που έστειλα σε 3 άτομα εχθές.

659adbd32b6ae61749e8ff3b87ee12ea.jpg

Άρα τελικά αυτό είναι που διαφοροποιεί την κατάσταση(δεν έχω δηλαδή μόνο το στάνταρ υπόλοιπό μου, αλλά κάποιο ακόμα που το έχει δώσει σαν δώρο. Αυτό, όπως λέω και προηγουμένως, πιστεύω πως το κάνει να μην εμφανίζει τον κόφτη).

Οπότε άνοιξα να δω ένα βίντεο youtube για να φάει αυτά τα λίγα που μείνανε, και επανέλαβα τη δοκιμή. Πάλι τους ίδιους server ote/cosmote, και για σύγκριση στο τέλος τον hyperhosting.

Ιδού....

 

Δείτε το βίντεο που εκανε ο μαρκ.Ξεκαθαρα οι πρωτες δυο μετρησεις με Cosmote και OTE δείχνουν οτι πιάνει τα 20-22Mbps και πέφτει στα 15-18Mbps Download.

Ενω με Hyperhosting ειχε 64Mbps Download και γενικότερα ο δείκτης ανέβαινε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δείτε το βίντεο που εκανε ο μαρκ.Ξεκαθαρα οι πρωτες δυο μετρησεις με Cosmote και OTE δείχνουν οτι πιάνει τα 20-22Mbps και πέφτει στα 15-18Mbps Download.

Ενω με Hyperhosting ειχε 64Mbps Download και γενικότερα ο δείκτης ανέβαινε.

 

Που, αν κατάλαβα καλά, το 64 Mbps ήταν πριν εξαντληθεί το δώρο-πακέτο ΜΒ,

και μετά που ήταν μόνο το αγορασμένο πακέτο έπεσε στα 20Mbps.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα προσπαθησα να μεταφερω 8 ευρω μεσω sms (1219) σε αλλο αριθμο και μου εγραψε οτι μπορω να το κανω μονο για 2-5-10 ευρω ! παλια δεν γινοταν να μεταφερω αλλο ποσο? το εχουν αλλαξει?

ΚΑΜΙΑ ιδεα πως γινεται να μεταφερω αλλο ποσο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Που, αν κατάλαβα καλά, το 64 Mbps ήταν πριν εξαντληθεί το δώρο-πακέτο ΜΒ,

και μετά που ήταν μόνο το αγορασμένο πακέτο έπεσε στα 20Mbps.

Στο βίντεο έχει λήξει το δώρο. Απλά σε server ΟΤΕ/Cosmote δεν πάει πάνω από 20. Σε οποιονδήποτε άλλον μετράει κανονικά.

 

Να τονίσω ότι τα mb που έχω είναι αυτά που δίνει λόγω φοιτητικού στην αρχή του μήνα, και μαζί με το πακέτο λεπτών ομιλίας, που αθροίζονται όλα μαζί. Δεν ξέρω τι θα κάνει αν πάρω πακέτο των 6€, αλλά έχω γύρω στα 2,5gb τώρα και μου φαίνεται δύσκολο να το αγόραζα μόνο για δοκιμή.

 

Sent from my Moto X Play

Link to comment
Share on other sites

07bebedce02fa689581aa3c592f5b156.jpg

 

Κόφτης στην καρτο κινητή κοσμοτε δεν υπάρχει τελεία και παυλα.

What's up και βαράει τελικές εκεί που μπορεί.

Θεσσαλονίκη είναι ολα τα τεστ.

Σερβερ στο speedtest βάζουμε Athens OTE S. A άμεσο με καλό πινκ και δεν τρώει τα ΜΒ μας.

 

Κόφτη έχει η χαζό βονταφον στο cu που μετά τα 500μβ σε ρίχνει σε ταχύτητα G. Που ούτε το τσατ του φβ δεν μπορείς να. Ανοίξεις.

Ενας λόγος που ήρθα σε κοσμοτε και What's up και το είχα κάνει θεμα στην βονταφον και μου ξεκαθάρισαν το κάνουν για λόγο ποιότητας για τους συνδρομητές συμβόλαιο.

 

Στην κοσμοτε (what's up) δεν υπάρχει κανένας κόφτης έχω πάρει τα 5gb πχ που έδινε τις προάλλες 3ημερο και τα έφαγα μεσα στο σκ ολα με φουλ ταχύτητα.

Τα 3gb πηρα με 2ευρω προχθές πσκ μέχρι Σάββατο βράδυ δεν είχε μείνει ούτε ενα μβ!!

 

Οπότε αν δεν ξέρετε τι ειναι ο κόφτης μην λέτε και μπερδεύεται κοσμο... Το να κάνεις ενα speedtest με χαλια σερβερ η σε περιοχή που δεν έχει καλο σημα δεν σημαίνει ότι έχει κόφτη η εταιρεία!!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F Blue Coral χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Livas

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω δεν είδες το βίντεο που έβαλα. Δες το και διάβασε τι γράφω. Όταν θα έχεις κάποιο δώρο ΔΕΝ θα έχεις κόφτη.

 

Επαναλαμβάνω πως τον κόφτη τον βλέπω χρησιμοποιώντας τα mb που παίρνω από το φοιτητικό, και από ότι θυμάμαι όχι στα αγορασμένα.

 

Επίσης αυτό που λες στην Vodafone είναι διαφορετικό. Εκεί έχει όριο (1,5 GB πλέον και όχι 500mb όπως γράφεις) και επενεργεί παντού. Στο what's up, όταν συντρέχουν οι συνθήκες και σου εμφανίζει τον περιορισμό το κάνει μόνο στο speed test με τους δικούς τους servers, και όχι γενικά.

Sent from my Moto X Play

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

07bebedce02fa689581aa3c592f5b156.jpg

 

Κόφτης στην καρτο κινητή κοσμοτε δεν υπάρχει τελεία και παυλα.

What's up και βαράει τελικές εκεί που μπορεί.

Θεσσαλονίκη είναι ολα τα τεστ.

Σερβερ στο speedtest βάζουμε Athens OTE S. A άμεσο με καλό πινκ και δεν τρώει τα ΜΒ μας.

 

Κόφτη έχει η χαζό βονταφον στο cu που μετά τα 500μβ σε ρίχνει σε ταχύτητα G. Που ούτε το τσατ του φβ δεν μπορείς να. Ανοίξεις.

Ενας λόγος που ήρθα σε κοσμοτε και What's up και το είχα κάνει θεμα στην βονταφον και μου ξεκαθάρισαν το κάνουν για λόγο ποιότητας για τους συνδρομητές συμβόλαιο.

 

Στην κοσμοτε (what's up) δεν υπάρχει κανένας κόφτης έχω πάρει τα 5gb πχ που έδινε τις προάλλες 3ημερο και τα έφαγα μεσα στο σκ ολα με φουλ ταχύτητα.

Τα 3gb πηρα με 2ευρω προχθές πσκ μέχρι Σάββατο βράδυ δεν είχε μείνει ούτε ενα μβ!!

 

Οπότε αν δεν ξέρετε τι ειναι ο κόφτης μην λέτε και μπερδεύεται κοσμο... Το να κάνεις ενα speedtest με χαλια σερβερ η σε περιοχή που δεν έχει καλο σημα δεν σημαίνει ότι έχει κόφτη η εταιρεία!!

 

Στάλθηκε από το SM-G935F Blue Coral χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ οτι ο κόφτης ειναι μείον και με τραβάει στο να μείνω+το 1GB με 1€.Προσωπικα με κοσμοτε ενώ ειμαι ικανοποιημένος στο εξοχικό εχω προβλημα.Εξω 3G,μεσα Edge...

Οσο για τα 5GB,τα έφαγα κανονικα χωρις κοφτές παρολο που γινόταν χαμός εκεί που ήμουν.

Για οσους βάζουν 10€ ονλαιν αφήνει 9€ και κατι ψιλά ή 8,93;

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στο τριήμερο στα καρναβάλια έφαγα 15gb δηλαδή ενεργοποίησα 3 φορές τα 5gb. Full 4G Προφανώς. Ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι στο χωριό που είμαι μέχρι τις 8 το βράδυ έχω edge και μετά το γυρνάνε σε 3G δεν ξέρω γιατί.

 

Στάλθηκε από το NOTE 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

καλημερα προσπαθησα να μεταφερω 8 ευρω μεσω sms (1219) σε αλλο αριθμο και μου εγραψε οτι μπορω να το κανω μονο για 2-5-10 ευρω ! παλια δεν γινοταν να μεταφερω αλλο ποσο? το εχουν αλλαξει?

ΚΑΜΙΑ ιδεα πως γινεται να μεταφερω αλλο ποσο?

ευχαριστω

Δεν ξέρω αν ίσχυε κάτι άλλο παλιότερα. Τωρα αυτά είναι τα ποσά και η μόνη λύση είναι να κάνεις επιπλέον μεταφορές. Π.χ. 5+2+2. Με την γνωστή χρέωση 0.2 ανα μεταφορά και με περιορισμούς στον αριθμό μεταφορών ανά ημέρα/μήνα. Ημερησίως νομίζω 4 επιτρέπονται.

Τελευταία μπήκε και άλλος περιορισμός,ο αριθμός που λαμβάνει δεν μπορεί να δώσει σε άλλον αν δεν προηγηθεί ανανέωση.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω δεν είδες το βίντεο που έβαλα. Δες το και διάβασε τι γράφω. Όταν θα έχεις κάποιο δώρο ΔΕΝ θα έχεις κόφτη.

 

Επαναλαμβάνω πως τον κόφτη τον βλέπω χρησιμοποιώντας τα mb που παίρνω από το φοιτητικό, και από ότι θυμάμαι όχι στα αγορασμένα.

 

Επίσης αυτό που λες στην Vodafone είναι διαφορετικό. Εκεί έχει όριο (1,5 GB πλέον και όχι 500mb όπως γράφεις) και επενεργεί παντού. Στο what's up, όταν συντρέχουν οι συνθήκες και σου εμφανίζει τον περιορισμό το κάνει μόνο στο speed test με τους δικούς τους servers, και όχι γενικά.

Sent from my Moto X Play

 

 

 

Λοιπόν εύρηκα. Πρέπει το πακέτο internet που χρησιμοποιείς να έχει ένδειξη 4G στο site ώστε να μην έχει κόφτη στους servers της COSMOTE. Εγώ έχω frog και ενδεικτικά ενεργοποίησα το GigaDay με 1€ και...voila!!

 

a412abe74336f84684e20d72fc554eb7.jpg

έμενε σταθερό στα 33mbps..το πακέτο των 4GB/4,4€ που χρησιμοποιώ στο frog, τελικά έχει κόφτη για τα Speedtest της COSMOTE

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...