Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

35 minutes ago, patrickdrd said:

α, καλα, τι μπλεξιμο ειναι αυτο τωρα;

αλλα τα mb του token / των tokens κι άλλα του reload it; 😮

 

Λογικά όχι, αφού φίλος πιο πάνω είπε πως συγχωνεύτηκαν, το δώρο του Token μ' αυτά του Reloadit. Ίσως η μόνη διαφορά να είναι μ' αυτά τα ΜΒ της εβδομάδας, δηλαδή να λήγουν όντως σε μία εβδομάδα και όχι να συγχωνεύονται με μεταγενέστερη ημερομηνία λήξης.

Η όλη υπόθεση είναι να μεταφέρονται σε πιθανή ανανέωση πριν τη λήξη τους και να μην έγινε μόνο τώρα, για μία φορά χαριστικά, με το Reloadit.

1 hour ago, bbbb said:

Το δωρεάν token που δινει mb για ενα μηνα, προστεθηκε στο ηδη υπαρχον reloadit. Πλέον για κάποιον που μιλάει πραγματικα λίγο μπορεί να επιλέγει με 10 ευρώ κάρτα να παίρνει 60 λεπτά προς όλους και με το υπόλοιπο χρημάτων αν ενεργοποιήσεις την αυτόματη ενεργοποίηση του data πακέτου Μπορείς να παίρνεις 5gb οπότε με 10 ευρώ το μήνα είσαι με 5gb και 60 λεπτά προς όλους που κανονικά Θα μεταφέρονται. Βέβαια στο δεκάρικο το Frog πλέον δίνει περισσότερα αλλά okay ή περισσότεροι έχουν What's Up σε ότι αφορά τους καρτοκινητούς της Cosmote


 

Φαντάζομαι μεταφέρθηκε και η ημερομηνία λήξης όλων των ΜΒ (Reloadit + δώρο Token), έτσι δεν είναι;

Edited by mplamplakas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 42,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Gm87 said:

Παιδιά, παρατηρώ ότι το τελευταίο διάστημα, ο ανταγωνισμός μεταξύ των εταιρειών έχει "φουντώσει" για τα καλά στον τομέα της καρτοκινητής. Φυσικά, η ένταση αυτή μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να επιφέρει. Αξίζει ωστόσο να παρατηρήσουμε, ότι η Cosmote (και συγκεκριμένα το What's Up) έχει καταφέρει (και αν όχι ακόμη, θα το καταφέρει), προσφέροντας τα πακέτα με τις λιγότερες παροχές, να φαίνεται η φθηνότερη και η συμφερότερη από όλες. Θες γιατί διατηρεί (προς ώρας τουλάχιστον) ενεργή τη δυνατότητα ανανέωσης με κάρτα των 10€, θες γιατί επανέφερε το bonus ανανέωσης και σε λεπτά ομιλίας προς όλους για όσους μιλούν λίγο, πάντως στο τέλος της ημέρας αυτό ακριβώς θα γίνει, οπότε η ικανοποιητική προσέλευση (ή/και μη αποχώρηση) συνδρομητών, θα επιτρέψει στην εταιρεία να τη βγάλει με ψίχουλα, αντί να αναπροσαρμόσει τα πακέτα της ώστε να γίνουν κατ' ουσίαν ανταγωνιστικά.

Το κυριότερο πλεονεκτημα της κοσμοτε για μένα είναι ότι έχει την καλύτερη κάλυψη και την αγορά εβδομαδιαιων πακετων ομιλίας και ημερήσιου ιντερνετ ακόμα και αν δεν έχεις υπόλοιπο χρημάτων. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που παρατήρησα είναι ότι πλέον δεν βγαίνω κερδισμένος από αυτές τις αλλαγές κατά 200mb ή 700mb ανάλογα το ποσό ανανέωσης που θα κάνω. Κερδισμένοι είναι αυτοί που μιλάνε ελάχιστα έως καθόλου και ταυτόχρονα κρατάνε τα χρήματα μέσα στην κάρτα και έχουν λίγα λεπτά ομιλίας σε περίπτωση που τους χρειαστούν. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, CaptainNickGR said:

Εγώ αυτό που παρατήρησα είναι ότι πλέον δεν βγαίνω κερδισμένος από αυτές τις αλλαγές κατά 200mb ή 700mb ανάλογα το ποσό ανανέωσης που θα κάνω. Κερδισμένοι είναι αυτοί που μιλάνε ελάχιστα έως καθόλου και ταυτόχρονα κρατάνε τα χρήματα μέσα στην κάρτα και έχουν λίγα λεπτά ομιλίας σε περίπτωση που τους χρειαστούν. 

Κι εγώ ουσιαστικά -200ΜΒ βγαίνω, αλλά, από την άλλη, λες πάλι καλά που δεν πήραν πίσω κάνα Reloadit ή που δεν το κουτσούρεψαν. Να πω την αλήθεια, όταν είδα ότι το Reloadit άλλαξε, λέω πάει κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mplamplakas said:

Κι εγώ ουσιαστικά -200ΜΒ βγαίνω, αλλά, από την άλλη, λες πάλι καλά που δεν πήραν πίσω κάνα Reloadit ή που δεν το κουτσούρεψαν. Να πω την αλήθεια, όταν είδα ότι το Reloadit άλλαξε, λέω πάει κι αυτό.

Πιστεύω ότι τα απεριόριστα έρχονται, για να έδωσαν αυτοί λεπτά ομιλίας για 30 ημέρες με την ανανέωση αυτό σημαίνει ότι φτάνουν πολύ σύντομα κι όλας. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mplamplakas said:

Φαντάζομαι μεταφέρθηκε και η ημερομηνία λήξης όλων των ΜΒ (Reloadit + δώρο Token), έτσι δεν είναι;

Ναι

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, CaptainNickGR said:

Πιστεύω ότι τα απεριόριστα έρχονται, για να έδωσαν αυτοί λεπτά ομιλίας για 30 ημέρες με την ανανέωση αυτό σημαίνει ότι φτάνουν πολύ σύντομα κι όλας. 

Μακάρι, αλλά μάλλον με την πίστη θα μείνουμε. Μου θυμίζει το σύνθημα "η ελπίδα έρχεται" του 2012, όπου στο τέλος η ελπίδα έχασε το δρόμο και στη θέση της ήρθε η κατάρα!

Link to comment
Share on other sites

Και να έρθουν πόσο θα κοστίζουν;

Σιγά μην τα δώσει με 12.90, αν τα βάλει πχ 17 ευρώ και βάλει και κανένα πακέτο με 500 ή 600 λεπτά (για να γεμίσει αυτό το κενό) στα 13-14 καλά θα είναι.

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το token για 1,5gb με ισχύ ένα μήνα και προστέθηκαν κανονικά στα προηγούμενα του reload που είχα μαζέψει.

Από poco f3 με Tapatalk



No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GREGORYMO said:

Το cosmote νέο πάει με 500' και 10GB, στα 21€.

 

19€ έχει αυτό (17,27€ αν έχεις την έκπτωση των τελών κινητής)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GREGORYMO said:

Το cosmote νέο πάει με 500' και 10GB, στα 21€.

 

Με 15 ευρώ (ή 20 αν δεν δικαιούσαι απαλλαγή) θα χεις απεριόριστα data και 90' προς όλους. 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, user2163 said:

19€ έχει αυτό (17,27€ αν έχεις την έκπτωση των τελών κινητής)

Γιατί ?

Στην τιμή που γράφουν, έχουν αφαιρεσει τον φόρο 10% ?

Edited by GREGORYMO
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GREGORYMO said:

Γιατί ?

Στην τιμή που γράφουν, έχουν αφαιρεσει τον φόρο 10% ?

Τι εννοείς;

Η τιμή που γράφουν είναι 19 https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote-neo.html

και λέω αν το κινητό είναι δηλωμένο για απαλλαγή φόρου κινητής χρεώνεσαι 17,27.

Edited by user2163
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, user2163 said:

Τι εννοείς;

Η τιμή που γράφουν είναι 19 https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote-neo.html

και λέω αν το κινητό είναι δηλωμένο για απαλλαγή φόρου κινητής χρεώνεσαι 17,27.

Έχεις δίκιο.

Άρα, σήμερα έπρεπε να βάλεις 12€ για να πάρεις τρίχες και τώρα με 19€ σου δίνει 500' και 10G.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GREGORYMO said:

Έχεις δίκιο.

Άρα, σήμερα έπρεπε να βάλεις 12€ για να πάρεις τρίχες και τώρα με 19€ σου δίνει 500' και 10G.

Ναι και το καλό είναι ότι τα 500' είναι με μονόλεπτη χρέωση και όχι τρίλεπτη.

Και το frog είναι καλή επιλογή 10GB και 200' προς όλους με 8,90, βάζεις και viber out με 5,99 και έχεις unlimited κλήσεις σε όλο τον κόσμο και 10GB με 15,99 (10άρα κάρτα για frog)

https://account.viber.com/en/call-world

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, user2163 said:

Ναι και το καλό είναι ότι τα 500' είναι με μονόλεπτη χρέωση και όχι τρίλεπτη.

Και το frog είναι καλή επιλογή 10GB και 200' προς όλους με 8,90, βάζεις και viber out με 5,99 και έχεις unlimited κλήσεις σε όλο τον κόσμο και 10GB με 15,99 (10άρα κάρτα για frog)

https://account.viber.com/en/call-world

Αφού τα 500' είναι ανά λεπτό, γίνεται πολύ καλύτερο.

Γιατί 500' ανά τριλεπτο είναι πολύ λίγο.

Θα έλεγα ότι είναι ιδανικό για ανθρώπους που δεν μπορούν να ασχοληθούν με προσφορές κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Άργησα να μπω να διαβάσω νεότερα σχόλια και την πάτησα και εγώ με τον δωρεάν κωδικό εποχή διάλεξα 1 εβδομάδα όποτε δε μου τα συμψήφισε με τα υπάρχον ΜΒ του reload it!

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

βασικά μου αρέσουν οι απεριοριστολογίες, αλλά:

η Cosmote χρεώνει τα απεριόριστα συμβόλαια στα 60€ ενώ η Wind που έφερε την απεριόριστη ομιλία στα καρτοκινητά, με 12,9€ προσφέρει μόνο 2GB δεδομένα ενώ για +2GB ζητά επιπλέον 5€ περίπου

υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι η Cosmote για 15€ θα επιτρέψει στα καρτοκινητά να κανιβαλίσουν το δίκτυο κινητής και τα συμβόλαια σταθερής;

για όσους το πιστεύουν... μη φάτε... θα έχει γλάρο!
δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον (του Richard Bach) ή ο Γλάρος της HELMEPA.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, arjuna said:

βασικά μου αρέσουν οι απεριοριστολογίες, αλλά:

η Cosmote χρεώνει τα απεριόριστα συμβόλαια στα 60€ ενώ η Wind που έφερε την απεριόριστη ομιλία στα καρτοκινητά, με 12,9€ προσφέρει μόνο 2GB δεδομένα ενώ για +2GB ζητά επιπλέον 5€ περίπου

υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι η Cosmote για 15€ θα επιτρέψει στα καρτοκινητά να κανιβαλίσουν το δίκτυο κινητής και τα συμβόλαια σταθερής;

για όσους το πιστεύουν... μη φάτε... θα έχει γλάρο!
δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον (του Richard Bach) ή ο Γλάρος της HELMEPA.

Δηλαδή εσυ τι προτιμάς; Να μείνουν στάσιμες οι τιμές και παροχές; Και για ποιον λογο; 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, arjuna said:

βασικά μου αρέσουν οι απεριοριστολογίες, αλλά:

η Cosmote χρεώνει τα απεριόριστα συμβόλαια στα 60€ ενώ η Wind που έφερε την απεριόριστη ομιλία στα καρτοκινητά, με 12,9€ προσφέρει μόνο 2GB δεδομένα ενώ για +2GB ζητά επιπλέον 5€ περίπου

υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι η Cosmote για 15€ θα επιτρέψει στα καρτοκινητά να κανιβαλίσουν το δίκτυο κινητής και τα συμβόλαια σταθερής;

για όσους το πιστεύουν... μη φάτε... θα έχει γλάρο!
δεν είμαι σίγουρος αν θα είναι ο Γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον (του Richard Bach) ή ο Γλάρος της HELMEPA.

Το 2022 τι να πιστεύουμε; Ότι θα δώσει άλλο 1GB επιπλέον γιατί θα είναι αύριο Τσικνοπέμπτη; Μπορούν να βάλουν απεριόριστο με 10mbps ταχύτητα και αλλά χίλια πράγματα ώστε να μην πιτάρει το δίκτυο. Αυτοί ξέρουν πολύ καλά το τι κάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει. Ανανέωσα στο whatsup της μητέρας μου το κλασσικό δεκαευρω μηνιαίο πακέτο. Η μητέρα μου στο 20ημερο τελείωσε τον δωρεάν χρόνο ομιλίας προς όλους. Έχει βέβαια υπόλοιπο αρκετό για να κλησεις Whats up. 

Τώρα όταν προσπαθεί να πάρει ακόμα και σε Whats up λέει ό,τι δεν επαρκεί. Ενώ όπως είπα ανοίγω την εφαρμογή και βλέπω υπόλοιπο 500πλας λεπτά ακόμα. 

 

 

Παίζει να έχει προϋπόθεση να έχεις ένα ελάχιστο προς όλους για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προς Whats up?Κάτι τέτοιο? 

 

Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για την καρτοκινητή της Cosmote, οπότε οι προτιμήσεις μας είναι εντελώς αδιάφορες.

η εταιρία πουλάει ένα προϊόν... αν είναι της αρεσκείας μας το αγοράζουμε, αν όχι επιλέγουμε κάτι άλλο.

προσωπικά δε βλέπω απεριόριστα στην καρτοκινητή, ούτε με το μακαρόνι.

θα προτιμούσα να κοπούν τα γελοία top-up και reloadit δώρα καθώς τα ειδικά πακέτα social-chat-play και να δοθούν σοβαρά πακέτα data των 20-80GB σε λογική τιμή, με διάρκεια μήνα και πλήρη ταχύτητα. ωστόσο δεν είμαι manager της Cosmote οπότε η προτίμησή μου δεν αξίζει κάστανο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει. Ανανέωσα στο whatsup της μητέρας μου το κλασσικό δεκαευρω μηνιαίο πακέτο. Η μητέρα μου στο 20ημερο τελείωσε τον δωρεάν χρόνο ομιλίας προς όλους. Έχει βέβαια υπόλοιπο αρκετό για να κλησεις Whats up. 
Τώρα όταν προσπαθεί να πάρει ακόμα και σε Whats up λέει ό,τι δεν επαρκεί. Ενώ όπως είπα ανοίγω την εφαρμογή και βλέπω υπόλοιπο 500πλας λεπτά ακόμα. 
 
 
Παίζει να έχει προϋπόθεση να έχεις ένα ελάχιστο προς όλους για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις το προς Whats up?Κάτι τέτοιο? 
 




Λέει πως δεν επαρκεί ή μήπως απλά ενημερώνει πως το υπόλοιπο είναι χαμηλό; Επίσης ο αριθμός που καλεί είναι σίγουρο πως πρόκειται για what's up; Στην εφαρμογή τον εμφανίζει στις επαφές μου;

Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...