Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και χρόνια πολλά. Θα ήθελα τη γνώμη σας σε ένα δίλημμα που έχω. Έχω σαν κύριο νούμερο F2G πολύ παλιό με την προσφορά της ανανέωσης των 10€. Επίσης έχω και ένα δεύτερο νούμερο κοσμοκάρτα, αρκετά παλιό που έχει και αυτό την προσφορά με 4€ 300 λεπτά πλέον, αν θυμάμαι καλά μιας και σε αυτό κάνω εν γνώσει μου, μία ανανέωση 5€ κάθε τρεις μήνες για να μην το χάσω. Με τη Wind όμως άρχισα να «κουράζομαι» με τις αυθαίρετες, κατά τη γνώμη μου πάντα, αυξήσεις και κάποια «χαράτσια» που φανερώνει ξαφνικά. Το ποτήρι ξεχείλισε με την τελευταία χρέωση που έβαλε, 30 λεπτά σε κάθε ανανέωση. Φυσικά από σήμα προτιμότερη για μένα και για την περιοχή που κινούμαι είναι η cosmote. Όμως η Wind, είναι συμφέρουσα, ή μάλλον ήταν, γιατί έδινε «γενναία» bonus σε κάθε ανανέωση και έχει φθηνότερα πακέτα. Τελευταία όμως με τις «αλιτήριες» θα μπορούσα να πω αυξήσεις που κάνει με έχει κουράσει και σκέφτομαι να την εγκαταλείψω και να βάλω σαν κύριο νούμερο αυτό της κοσμοκάρτας. Η χρήση που κάνω είναι προς όλα τα καρτοκινητά και μερική χρήση δεδομένων. Μάλιστα έβλεπα ότι το πιο συχνό πακέτο που χρησιμοποιώ στο f2G, το new talk to all & data με 8,50€, είναι το ίδιο με το πακέτο 300 λεπτά και 500MB με 8,50€ επίσης της κοσμοκάρτας.

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις λίγο υπομονή ακόμα πριν κάνεις αλλαγή γιατί και οι άλλες εταιρίες σίγουρα θα ανακοινώσουν διάφορες αυξήσεις και τροποποιήσεις. Συνήθως έτσι λειτουργεί το καρτέλ οπότε αν μπορείς να ζήσεις για λίγο καιρό ακόμα και μετά να αλλάξεις. Φυσικά αν έχεις δικαρτο η μετάβαση είναι ποιο εύκολη αλλά μετά θα τρελάνεις αυτούς που σε καλούν (είμαι παθών όταν άλλαξα από το ειδικό f2g σε προνομιακό what’s up).

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά,

 

αύριο θα ταξιδέψω στην Σκωτία. Έχω μαζέψει mb από Reload it και πακέτο Call them All, καθώς και mb για χρήση σε social. Ήθελα να ρωτήσω αν όλα αυτά τα mb θα μου είναι διαθέσιμα κανονικά χωρίς έξτρα χρέωση. (Για τα mb στα social το γράφει ότι ισχύουν, για τα άλλα δύο όχι). Γενικά πρέπει να πάρω κάποιο τηλέφωνο ή θα είμαι κομπλέ;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

τα reloadit δεν ισχύουν στην περιαγωγή. Τα Call them all ισχύουν Επίσης ισχύουν τα πάρε μοίρασε. Δεν ισχύουν τα πάρε δώσε.
Link to comment
Share on other sites

τα reloadit δεν ισχύουν στην περιαγωγή. Τα Call them all ισχύουν Επίσης ισχύουν τα πάρε μοίρασε. Δεν ισχύουν τα πάρε δώσε.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε!

 

Επίσης, από το εξωτερικό θα μπορώ κανονικά να βάλω κάρτα άμα μου τελειώσουν τα λεπτά/δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Άμα σου τελειώσουν τα δεδομένα και επειδή το ΜΙ δεν ισχύει σε περιαγωγή θα σε χρεώνει 1 ευρώ το ΜΒ . Οπότε καλό είναι να μην έχεις μεγάλο υπόλοιπο . Μπορεις να βάλεις μία κάρτα και να αγοράσεις τα 700 ΜΒ με 7 ευρώ ή το εβδομαδιαίο πακέτο 3GB με 4 ευρώ από τα οποία τα 1100 ΜΒ είναι διαθέσιμα σε περιαγωγή.
Link to comment
Share on other sites

Άμα σου τελειώσουν τα δεδομένα και επειδή το ΜΙ δεν ισχύει σε περιαγωγή θα σε χρεώνει 1 ευρώ το ΜΒ . Οπότε καλό είναι να μην έχεις μεγάλο υπόλοιπο . Μπορεις να βάλεις μία κάρτα και να αγοράσεις τα 700 ΜΒ με 7 ευρώ ή το εβδομαδιαίο πακέτο 3GB με 4 ευρώ από τα οποία τα 1100 ΜΒ είναι διαθέσιμα σε περιαγωγή.

 

1. To MI τι είναι; Δεν θα μπορώ να αγοράσω κάποια υπηρεσία ή δεν θα μπορώ να βάλω χρήματα;

2. Έχω καποια mb απο call them all, αν βαλω και το εβδομαδιαίο πακέτο, θα προστεθουν; Δηλαδή πρώτα θα καταναλωθουν αυτα από το call them all, και μετά τα 1100 απο το εβδομαδιαίο;

3. Τα mb για social ισχύουν κανονικά, σωστά;

 

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

1. Το ΜΙ είναι η υπηρεσία που σου διακόπτει το internet όταν δεν έχεις άλλο πακέτο και σου βγαίνει στην οθόνη τι πακέτο να αγοράσεις . Δυστυχώς αυτή η πολύτιμη υπηρεσία δεν ισχύει στο εξωτερικό. Η υπηρεσία είναι αυτόματα ενεργοποιημένη σε όσους απέκτησαν κάρτα στα τέλη του 16 δεν θυμάμαι ακριβώς την ημέρα και για τους υπόλοιπους εφόσον στείλουν το μήνυμα ΜΙ στο 1333 . MI = my internet.

2. Δεν θα προστεθούν . Θα εξακολουθήσουν να έχουν το κάθε ένα την δική του ημερομηνία λήξης οπότε θα καταναλώνει από αυτό που λήγει πρώτο το οποίο συνήθως είναι το 7 ημέρες αλλά όχι πάντα.

3. Λέει στην σελίδα ότι ισχύουν αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Επίσης να σημειώσω ότι για τα πάρε μοίρασε στην σελίδα λέει ότι δεν ισχύουν αλλά στο app λέει ότι ισχύουν . Σε λίγες μέρες θα το δοκιμάσω εδώ που είμαι γιατί πρέπει να καταναλώσω πρώτα το τρέχον πακέτο call them all.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της cosmote δεν υπάρχει μήνυμα σε φιλανθρωπική οργάνωση κάτω από 2,48 ευρώ.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=THIRD_PARTY_SMS_Services_TR1053

Δεν γνωριζω αν υπάρχει με τηλεφωνική κλήση.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

1.

2. Δεν θα προστεθούν . Θα εξακολουθήσουν να έχουν το κάθε ένα την δική του ημερομηνία λήξης οπότε θα καταναλώνει από αυτό που λήγει πρώτο το οποίο συνήθως είναι το 7 ημέρες αλλά όχι πάντα.

 

Για το #giga_week λέει: Εφαρμόζεται 1100 MB όριο στην ΕΕ. Πέραν του ορίου αυτού, και μεχρι την κατανάλωση των διαθεσιμων MB, θα εφαρμόζεται επιπλέον χρέωση περιαγωγής.

 

Δηλαδή εγώ αν το βάλω το #giga_week, θα αρχισει να τρωει πρωτα αυτα τα MB γιατι αυτά λήγουν πρώτα.(Τα MB που εχω απο call-them-all λήγουν Μάιο). Οποτε για να καταλάβω, αφού καταναλωθούν τα πρώτα 1100 MB, μετά θα αρχίσει να καταναλώνει τα mb του call-them-all ή θα βάζει χρέωση για τα υπόλοιπα 3000 MB - 1100 MB=1900 ΜΒ; (Επειδη το #giga_week ειναι 3 GB και λέει την κατανάλωση των διαθεσιμων MB...)

 

Ευχαριστώ πολυ......

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα αρχίσει να καταναλώνει από το call them all. Αλλά δεν το έχω διασταυρωμένο.
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο της cosmote δεν υπάρχει μήνυμα σε φιλανθρωπική οργάνωση κάτω από 2,48 ευρώ.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=THIRD_PARTY_SMS_Services_TR1053

Δεν γνωριζω αν υπάρχει με τηλεφωνική κλήση.

Και στο χαμόγελο του παιδιού τόσο κοστίζει το μήνυμα! 2,48 €

Η κλήση πάει λίγο παραπάνω. e514220efd30f224df3ae7d4735b3011.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να δω πότε λήγει το play unlimited που αγορασα; Στο What's Up app, Cosmote app και myinternet δείχνει μόνο το υπόλοιπο ίντερνετ που έχω.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να στειλεις Υ στο 1330

 

Στάλθηκε από το LEX820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κανείς πως απενεργοποιούμε την αυτόματη ανανέωση του πακέτου με τα 600mb;

 

Νομίζω ότι γίνεται μέσω του 1330. Αν όχι κάλεσε το 1317.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ξέρει κανείς πως απενεργοποιούμε την αυτόματη ανανέωση του πακέτου με τα 600mb;

 

το ειχα κανει με SMS, δεν θυμαμαι σιγουρα αλλα βρηκα μυνημα προς το 1317 με το B_OFF αν θες να δοκιμασεις.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς ήταν Nikifoross, σ' ευχαριστώ!

 

καλημέρα, το εγραφε μεσα στο πακετο, αλλα τωρα που ακριβυναν το παλιο δεν υπαρχει και δεν υπαρχει και ο τροπος μεσα εκει.

Απλα δεν ειχα σβησει το SMS και γιαυτο το βρηκα. Παρακαλω :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Έχει γίνει το εξής 'κουλό' (ή όχι, και κάτι αγνοώ; θα μου πείτε...):

 

Κάνω εγώ τις ανανεώσεις στα κινητά των γονιών... στον έναν, είχαμε αυτόματη ενεργοποίηση για τα 250' με 6e. Του έστειλα πριν λίγο 7 ευρώ και φαντάστηκα πως επειδή το 250' με 6Ε δεν υπάρχει πλέον, πως δεν θα γινόταν καμία αυτόματη ανανέωση και πως θα έπρεπε να αγοράσω "manual" (ή να ξανασετάρω για αυτ.αναν.) το 200'+200μβ με τα 7e ... ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ: ΜΠΗΚΑΝ ΑΥΤΟΜΑΤA 250'+100MB!

 

Πήρα στο 1330 να ακούσω τι πακέτα δίνονται για αυτόματη ενεργοποίηση, μήπως αυτό το πακέτο υπάρχει ως έξτρα επιλογή "bonus" για όσους επιλέγουν αυτόματη ενεργοποίηση (να το έβαζα και στον άλλο που γκρινιάζει τώρα που πήρε μόνο 200' αντί για 250' LOL), αλλά όχι, δεν υπάρχει. Οπότε τι έχει γίνει; Το έβαλαν αυτόματα ως εναλλακτική σε όσους είχαν στο αυτόματο τα 250' με 6e για να μην χάσουν την αυτόματη ενεργοποίηση; Είναι φάση που έγινε μια φορά και πάπαλα, ή θα συνεχίσουν να μπαίνουν αυτόματα 250'+100mb με 7e και τους επόμενους μήνες κι ας μην υπάρχει "επίσημα" ως πακέτο; :blink:

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Από 26/03/2018, παύει η εμπορική διάθεση του πακέτου ομιλίας «250’ προς Όλους» αξίας 6€.

Για τους συνδρομητές που έχουν, μέχρι την παραπάνω ημερομηνία, ενεργοποιημένη την

υπηρεσία αυτόματης ενεργοποίησης του πακέτου «250’ προς Όλους» η αξία του πακέτου

αυξάνεται από 6€ σε 7€ με προσφορά επιπλέον 100ΜΒ Internet και το πακέτο μετονομάζεται

σε «250’ προς Όλους & 100ΜΒ»

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γκρινιάζει η μητέρα σου βάλε 350 λεπτά με 8 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Από 26/03/2018, παύει η εμπορική διάθεση του πακέτου ομιλίας «250’ προς Όλους» αξίας 6€.

Για τους συνδρομητές που έχουν, μέχρι την παραπάνω ημερομηνία, ενεργοποιημένη την

υπηρεσία αυτόματης ενεργοποίησης του πακέτου «250’ προς Όλους» η αξία του πακέτου

αυξάνεται από 6€ σε 7€ με προσφορά επιπλέον 100ΜΒ Internet και το πακέτο μετονομάζεται

σε «250’ προς Όλους & 100ΜΒ»

Eυχαριστώ. Ωραία, άρα θα συνεχίζει η ίδια ανανέωση... αλλά δεν υπάρχει ως ανεξάρτητο πακέτο για να το βάζω και στον άλλο.

Για να μην γκρινιάζει η μητέρα σου βάλε 350 λεπτά με 8 ευρώ.

Thanks but no thanks, δε φτάνει που μας τρώνε πλέον +1Ε αφαιρώντας από χρόνο και δίνοντας mb που είναι ντιπ άχρηστα και δεν τα χρησιμοποιούν οι γονείς, θα τους δώσουμε και παραπάνω... (επίσης δεν ανέφερα φύλο, είπα "γονείς", "στον έναν", "στον άλλο", "του"> βλ. γονιό, γονιού. => υπέθεσες αυθαίρετα -και ίσως προκατειλημμένα;... ο πατήρ γκρίνιαξε).

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Όταν στην αρχή λές "του έστειλα " αυτό το "του" το εξέλαβα ως γένους αρσενικού.

Οπότε δεν είναι καμμία προκατάληψη

Βέβαια δεν πρόσεξα ότι στην συνέχεια λές και "του άλλλου " Οπότε αν δεν έχεις δύο αρσενικούς γονείς τότε αναφέρεσε στην λέξη γονέας και όχι πατέρας sorry είμαι χαμένος στην μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...