Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι σημενη λήξη σύνδεσης ακριβος στην cosmote γιατί στην wind σημενει ότι χάνεις τον αριθμο σου που σήμερα 13/01/2024 μπήκα στο my cosmote και λει λήξη σύνδεσης 12/01/2024

Screenshot_20240113_000238_COSMOTE.jpg

Edited by eridion25
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει χάνεις τον αριθμό σου. Δεν ξέρω αν υπάρχει το ατυπο περιθώριο των λίγων ημερών που υπάρχει αλλού. Και δεν θεωρώ ότι αυτή η αποσύνδεση από το δίκτυο μπορεί να γίνει αυτόματα μέσα στα μεσάνυχτα, μπορεί αύριο το πρωί όμως να έχει τελειώσει.

Ο αριθμός παραμένει στην κατοχή σου για 6 μήνες αν θέλεις να ξανά εκδόσεις sim

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Τι σημενη λήξη σύνδεσης ακριβος στην cosmote γιατί στην wind σημενει ότι χάνεις τον αριθμο σου που σήμερα 13/01/2024 μπήκα στο my cosmote και λει λήξη σύνδεσης 12/01/2024
Screenshot_20240113_000238_COSMOTE.thumb.jpg.5e6a69d3a17a2e560e68190517abf6ce.jpg
Μηπως έχεις συμβόλαιο ή καρτοσυμβόλαιο; Γιατι σε όσα καρτοκινητά Cosmote έχω δε μου δείχνει πουθενά τη λήξη της σύνδεσης.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά φαίνεται η λήξη της σύνδεσης στην εφαρμογή της cosmote (πηγαίνεις στον αριθμό και κατόπιν στο υπομενού "ανανεώσεις").

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι μπαίνει φραγή. Δε χάνεται το νούμερο. Απλά παίρνουν το χρηματικό υπόλοιπο και βάζουν φραγή. Το νούμερο χάνεται σε 13 μήνες χωρίς ανανέωση. 

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο που λεει λήξη σύνδεσης, εννοεί τους 12 μήνες. Από την ημερομηνία που λέει έχεις ακόμα 1 μήνα να κανεις ανανέωση ώστε να ανακτηθεί ο αριθμός 

Link to comment
Share on other sites

Το 12/1/2024 ληξη συνδεσης σημαινει οτι τελευταια καρτα εβαλε στς μεσα Δεκεμβρη 2022, πριν 13 μηνες, αρα σε λιγες μερες απο τωρα δε θα εμφανιζεται ο συγκεκριμενος αριθμος sim στο Cosmote app του.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Στο συγκεκριμένο που λεει λήξη σύνδεσης, εννοεί τους 12 μήνες. Από την ημερομηνία που λέει έχεις ακόμα 1 μήνα να κανεις ανανέωση ώστε να ανακτηθεί ο αριθμός 

Σωστά. Λάθος μου. Εγώ εννοούσα το λήξη υπολοίπου. Στο ίδιο σημείου το έχει η εφαρμογή. 

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους φίλους του Forum μιας και άνοιξα το θέμα, ότι η μετατροπή του αριθμού του γιου μου από συμβόλαιο σε κασρτοκινητό ολοκληρώθηκε πλήρως σε περισσότερες από 24 ώρες...

Όταν λέω πλήρως, εννοώ ότι έγινε πλήρως λειτουργικό, γιατί για περισσότερες από 24 ώρες δεν μπορούσε να καλέσει ούτε δωρεάν αριθμούς (1314, 1330 κλπ.), ούτε χρεώσιμους...  

Για την ακρίβεια χρειάστηκαν 34 ώρες και 5-6 κλήσεις στην υπηρεσία βλαβών της Cosmote.

Υπενθυμίζω πως η μετατροπή θα ολοκληρωνόταν εντός 6 ωρών από την στιγμή που θα έχανε το σήμα το κινητό, δηλαδή από τις 00:00:01 της Παρασκευής μέχρι τις 6-7 το πρωί, σύμφωνα με sms που έλαβα στο κινητό μου από την Cosmote...

Εννοείται πως το μετάνιωσα πικρά...

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Easy transfer.

Η προϋπόθεση των 35€ στο εξάμηνο, εφαρμόζεται?

Είχα κάνει 4 ανανεώσεις: 8, 10, 11, 12.

Λέω: θα κάνω ΤΩΡΑ την 5' και θα στείλω χρήματα στο συγκεκριμένο κινητό.

Μου κόβει όμως να κάνω μια δοκιμή.

Έστειλε κανονικά τα χρήματα, παρότι είχα κάνει μόνο 4 ανανεώσεις συνολικού ποσού 32€.

Μια χαρά πήγε η δουλειά θέλω να ξέρω: είναι συστημικό λάθος η δεν εφαρμόζεται το όριο των 35€.

On 12/1/2024 at 1:24 ΜΜ, jimmis11 said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έχει αφήσει και από αριθμό που δεν έχει ανανεώσει 35€ στο εξάμηνο, αλλά είχε αρκετό υπόλοιπο.
Δεν ξέρω τι ισχύει τυπικά.

edit: Είναι άξιο αναφοράς πάντως ότι από τη στιγμή που το easy transfer δεν ανανεώνει διάρκεια χρημάτων και που τα ελάχιστα χρήματα ανανέωσης είναι πλέον 13€, η χρησιμότητα του easy transfer έχει μειωθεί αρκετά.

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, minast said:

Εμένα με έχει αφήσει και από αριθμό που δεν έχει ανανεώσει 35€ στο εξάμηνο, αλλά είχε αρκετό υπόλοιπο.
Δεν ξέρω τι ισχύει τυπικά.

edit: Είναι άξιο αναφοράς πάντως ότι από τη στιγμή που το easy transfer δεν ανανεώνει διάρκεια χρημάτων και που τα ελάχιστα χρήματα ανανέωσης είναι πλέον 13€, η χρησιμότητα του easy transfer έχει μειωθεί αρκετά.

Εννοείται.

Εγώ συντηρουσα 2 κινητά, βάζοντας στο 1 και στέλνοντας τα στο άλλο.

Αυτό ΤΩΡΑ είναι 'οριακο'.

Έχω token χωρίς λήξη.

Μετά το δίμηνο (που χάνεται το υπόλοιπο και μέχρι το 3μηνο), μπορούν να ενεργοποιηθούν?

Link to comment
Share on other sites

Σε νούμερο που μπήκε φραγή χθες στο 3μηνο δουλεύουν κανονικά τα δεδομένα και η ομιλία προς cosmote one κινητά. Δεν είναι φραγή τελείως δηλαδή οπότε κάποιος μπορεί για 1 χρόνο να μην βάλει καθόλου κάρτα και να μιλάει κανονικά στα υπόλοιπα νούμερα cosmote one αλλά και να έχει δεδομένα από τα 2gb δώρο συν από εξόφληση λογαριασμου.



Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



ce0db5b9a48b04faf6deea20224e5013.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, king2009 said:

Σε νούμερο που μπήκε φραγή χθες στο 3μηνο δουλεύουν κανονικά τα δεδομένα και η ομιλία προς cosmote one κινητά. Δεν είναι φραγή τελείως δηλαδή οπότε κάποιος μπορεί για 1 χρόνο να μην βάλει καθόλου κάρτα και να μιλάει κανονικά στα υπόλοιπα νούμερα cosmote one αλλά και να έχει δεδομένα από τα 2gb δώρο συν από εξόφληση λογαριασμου.



Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



ce0db5b9a48b04faf6deea20224e5013.jpg

Ενδιαφέρον αυτό αλλά με το token, τι γίνεται?

Νομίζω ότι ΔΕΝ μπορεί να ενεργοποιηθεί μετά το 3μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναμεσα σε 2ο και 3ο μηνα ενεργοποιησα κανονικα τοκεν (που δεν ειχε ημερομηνία ληξης).

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, VIPdriver said:

Εγω αναμεσα σε 2ο και 3ο μηνα ενεργοποιησα κανονικα τοκεν (που δεν ειχε ημερομηνία ληξης).

Θα το κάνω την άλλη εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, patrickdrd said:

Με τι διάρκεια;

Το unlimited after dark είναι 30 ημερών. Θεωρώ ότι το ίδιο θα ισχύει και εδώ. Δεν έχω πιά what's up ενεργό να το ελέγξω για σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, VIPdriver said:

Το unlimited after dark είναι 30 ημερών. Θεωρώ ότι το ίδιο θα ισχύει και εδώ. Δεν έχω πιά what's up ενεργό να το ελέγξω για σίγουρα. 

Λογικα, για 10 ώρες 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, patrickdrd said:

Με τι διάρκεια;

 

4 minutes ago, VIPdriver said:

Το unlimited after dark είναι 30 ημερών. Θεωρώ ότι το ίδιο θα ισχύει και εδώ. Δεν έχω πιά what's up ενεργό να το ελέγξω για σίγουρα. 

 

1 minute ago, GREGORYMO said:

Λογικα, για 10 ώρες 

Για 3 ημέρες είναι παιδιά..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Just now, GREGORYMO said:

Οπότε θες η πιάνει αναγκαστικά Σάββατο Κυριακο ?

Εμένα δεν έγραψε κάτι για ΣΚ. Λογικά είναι απο την μέρα που θα το ενεργοποιήσεις με ισχύ τα επόμενα 3 βράδια (22:00-20:00 αν δεν κάνω λάθος).

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Εαν κανω το what's up μου σε Neo, θα χρησιμοποιώ την ίδια σιμ; Έψαξα στις ερωτήσεις του σάιτ και δεν έχει αυτήν την ερώτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...