Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

44 minutes ago, macovet said:

 

Θέλω να κάνω φορητότητα από vodafone, σε cosmote/frog (ή nova/q). πιο πρόγραμμα μου προτείνετε ;

Δεν χρειάζομαι εξερχόμενες/internet, μόνο εισερχόμενες χρειάζομαι και διατήρηση αριθμού με χαμηλό κόστος. Αν τώρα παίζουν και προσφορές ακόμα καλύτερα!

Η Nova από 17/01 θα έχει ελάχιστη online ανανέωση από 13 ευρώ σαν τους υπόλοιπους. Δηλαδή θα πάψει να ισχύει το 1 ευρώ ανανέωση. Άρα την αποκλείουμε σαν λύση. Οι παλιοί συνδρομές ομως Q-Telecom με μια ανανέωση τον χρόνο έχουν εισερχόμενες για έναν χρόνο. Οι νέοι δεν ξέρω. Η Cosmote τώρα και αυτή έχει ελάχιστη online ανανέωση από 13 ευρώ. Η Vodafone επίσης ηλεκτρονικά έχει ελάχιστη ανανέωση από 13 ευρώ. Όλες οι παραπάνω διαθέτουν ανανέωση από 8 ευρώ αποκλειστικά στα καταστήματα τους. Μόνο σίγουρη λύση το Vodafone CU μέσω του CU Cashback όπου σου δίνεται μια λίστα μέσω του Vodafone app και αγοράζεις πχ σάλτσα με 1-2€ σκανάρεις στην εφαρμογή την απόδειξη(να φαίνεται ότι έχεις αγοράσει το προϊόν)και σου πιστώνουν ένα ελάχιστο ποσό που ανανεώνει για τρεις μήνες το υπόλοιπο. Ανά τρεις μήνες θα έχεις αυτήν την διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, aektzhs 1 said:

Η Nova από 17/01 θα έχει ελάχιστη online ανανέωση από 13 ευρώ σαν τους υπόλοιπους. Δηλαδή θα πάψει να ισχύει το 1 ευρώ ανανέωση. Άρα την αποκλείουμε σαν λύση. Οι παλιοί συνδρομές ομως Q-Telecom με μια ανανέωση τον χρόνο έχουν εισερχόμενες για έναν χρόνο. Οι νέοι δεν ξέρω. Η Cosmote τώρα και αυτή έχει ελάχιστη online ανανέωση από 13 ευρώ. Η Vodafone επίσης ηλεκτρονικά έχει ελάχιστη ανανέωση από 13 ευρώ. Όλες οι παραπάνω διαθέτουν ανανέωση από 8 ευρώ αποκλειστικά στα καταστήματα τους. Μόνο σίγουρη λύση το Vodafone CU μέσω του CU Cashback όπου σου δίνεται μια λίστα μέσω του Vodafone app και αγοράζεις πχ σάλτσα με 1-2€ σκανάρεις στην εφαρμογή την απόδειξη(να φαίνεται ότι έχεις αγοράσει το προϊόν)και σου πιστώνουν ένα ελάχιστο ποσό που ανανεώνει για τρεις μήνες το υπόλοιπο. Ανά τρεις μήνες θα έχεις αυτήν την διαδικασία

Να προσθεσω οτι εαν ειναι να πηγαινει σε κατάστημα να βαζει 8€, η Nova ειναι η μοναδική στην οποία ΔΕΝ θα καταφερει να το κάνει. Στο 98% των καταστηματων υπαρχει αναρχία και ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, από την εποχη της Wind. Επίσης η πλειοψηφία των υπαλλήλων υποτιμά με τον χειρότερο τροπο τη νοημοσύνη του συνδρομητή.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, VIPdriver said:

Να προσθεσω οτι εαν ειναι να πηγαινει σε κατάστημα να βαζει 8€, η Nova ειναι η μοναδική στην οποία ΔΕΝ θα καταφερει να το κάνει. Στο 98% των καταστηματων υπαρχει αναρχία και ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, από την εποχη της Wind. Επίσης η πλειοψηφία των υπαλλήλων υποτιμά με τον χειρότερο τροπο τη νοημοσύνη του συνδρομητή.

Και οι 2 άλλες, παρόμοια κάνουν.

Πρέπει να επιμείνεις....

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, GREGORYMO said:

Και οι 2 άλλες, παρόμοια κάνουν.

Πρέπει να επιμείνεις....

Μια απλή επίσκεψη σε κατάστημα επιβεβαιώνει τα παραπάνω. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, macovet said:

 

Θέλω να κάνω φορητότητα από vodafone, σε cosmote/frog (ή nova/q). πιο πρόγραμμα μου προτείνετε ;

Δεν χρειάζομαι εξερχόμενες/internet, μόνο εισερχόμενες χρειάζομαι και διατήρηση αριθμού με χαμηλό κόστος. Αν τώρα παίζουν και προσφορές ακόμα καλύτερα!

 

On 17/11/2023 at 1:14 ΜΜ, omnian said:

Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα ο δικός μου συλλογισμός για να διατηρήσουμε ενεργό έναν δεύτερο αριθμό what's up με το λιγότερο κόστος είναι να του βάζουμε 13€ ανά 2 μήνες και με την υπηρεσία easy tranfer να μεταφέρουμε το υπόλοιπο στο βασικό αριθμό μας ή σε αλλους. Για αρχή όμως απαιτείται να γίνει ανανέωση 3 φορες ώστε να ξεπεραστεί το όριο των 35€ για το εξαμηνο που απαιτείται για την υπηρεσία. Αν έχετε κάποια άλλη ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

On 17/11/2023 at 3:56 ΜΜ, omnian said:

Να πω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε τι εννοώ. Έχω έναν αριθμό βασικό που μιλάω συνέχεια και τον ξέρουν όλοι. Έχω και έναν δεύτερο για οποιοδήποτε δικό μου λόγο. Τον ένα μήνα βάζω 13€ στον βασικό αριθμό και ενεργοποιω το calls to all. Τον άλλο μήνα βάζω στον δεύτερο 13€ και κάνω μεταφορά αμέσως το υπόλοιπο στον βασικό αριθμό για να ενεργοποιήσω πάλι το calls to all στον βασικό. Τον άλλο μήνα τα ίδια κ.ο.κ. Έτσι διατηρείται ο δεύτερος αριθμός ενεργός σχεδόν ανεξοδα. Σωστά;

 

On 17/11/2023 at 4:47 ΜΜ, omnian said:

Και εννοείται ο δεύτερος αριθμός μπορεί να μπει και στο σχήμα cosmote one και να έχει τα προνόμια. Tsampas never dies....

Αυτή είναι η λύση που προτείνω σε what's up πάντα. Αυτό κάνω στο κινητό μου που είναι dual sim. Μάλιστα εκμευταλλευομαστε τις προσφορές εις διπλούν πχ τώρα τα Χριστούγεννα έχω 15 μέρες απεριόριστα στη μια κάρτα και μόλις τελειώσουν θα ενεργοποιήσω στην άλλη άλλες 15 μέρες. Άλλο πάλι με πάρε μοίρασε από τη μια κάρτα στην άλλη έχω 1gb για 2 μέρες εις διπλούν. Με το cosmote one 2gb για μια βδομάδα εις διπλούν και αυτό. Αν θέλει κάποιος μπορεί να δωσει την κάρτα σε συγγενικό πρόσωπο και να μιλάνε τσάμπα μεταξύ τους με το cosmote one (για 1000λεπτα το μήνα). Κάτι αλλα δώρα κατά καιρούς token, birthday κλπ όλα μέσα...

Edited by omnian
Link to comment
Share on other sites

https://techmaniacs.gr/prosfora-cosmote-whats-up-cosmote-neo/

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/cosmote-neo.html

Για συνδρομητές what 's up:

Συγκεκριμένα, τρέχει προσφορά η οποία σου προσφέρει

7GB internet κάθε μήνα για πάντα, τα οποία γίνονται 14GB μέχρι 29/2 αν πληρώσεις με κάρτες της Payzy.

Απεριόριστη ομιλία προς όλους

2000 SMS προς όλους

Το πακέτο κοστίζει 16 ευρώ το μήνα και αν το επιλέξεις το κινητό σου γίνεται Cosmote Neo. Το Cosmote Neo δεν είναι συμβόλαιο και δεν έχεις καμιά υποχρέωση προς την εταιρεία. Αν το πληρώσεις το πακέτο το έχεις, αν δεν το πληρώσεις δεν το έχεις.

Edited by nick.76
Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2023 at 3:47 ΜΜ, kmpatra said:

Αν δεν το πληρώσεις τουλάχιστον έχεις εισερχόμενες?

Σαν καρτοκινητή είναι… Σου τις κόβουν στους 3 μήνες (ή 4 είναι στην Cosmote; Δε θυμαμαι). Με απλό μήνυμα ΑΛΠΑΚ γυρνάς σε what’s up 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η ανανέωση με 8€ από το κατάστημα επεκτείνει τη διάρκεια ενός τοκεν που λήγει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκε κάποιος κατάστημα Cosmote που να έχει αυτόματο μηχάνημα να ανανεώνουμε με 8 ή 10Ε, χωρίς να απασχολούμε τους υπαλλήλους στο γκισέ {και χωρίς τις κάθε φορά διατυπώσεις: "Μα υπάρχει 8ευρη"}. Ευτυχώς πια δεν υπάρχει "κανονικό" πακέτο για επιπλέον διατύπωση: "Θα ενεργοποιήσω μόνος μου πακέτο"!!. Αν και σε αυτή την εταιρία οι επαναλήψεις των παραπάνω διατυπώσεων στους υπαλλήλους δεν είναι του "πλήθους" όπως σε άλλες εταιρίες για να επιμένουμε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ και πάλι να "μην καταλαβαίνουν σα τους Κινέζους!!!".

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kmpatra said:

Ξέρει κανείς αν η ανανέωση με 8€ από το κατάστημα επεκτείνει τη διάρκεια ενός τοκεν που λήγει?

Όχι. Είναι βέβαιο 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GREGORYMO said:

Έχω token χωρίς λήξη.

Θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω μεταξύ 2' και 3' μήνα, έτσι δεν είναι?

Ναι κανονικά. Την χριστουγεννιάτικη προσφορα 15 μέρες ίντερνετ δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, VIPdriver said:

Ναι κανονικά. Την χριστουγεννιάτικη προσφορα 15 μέρες ίντερνετ δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις. 

Ευχαριστώ.

Μπορώ να πάω στο cosmote NEO μια βόλτα για να πάρω τον δωρεάν μήνα όταν είμαι μεταξύ 2-3 μήνα στο watch up ?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, GREGORYMO said:

Ευχαριστώ.

Μπορώ να πάω στο cosmote NEO μια βόλτα για να πάρω τον δωρεάν μήνα όταν είμαι μεταξύ 2-3 μήνα στο watch up ?

Δεν το ξέρω, αλλά δεν βρίσκω λόγο να μην το δεχτούν. 

Λετε τα καταστήματα φρογκ να ξαναδωσουν ίντερνετ με 60€ για 1 χρονο; Το μετάνιωσα που δεν πήγα να το πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

Αν ένα token λήγει στις 26/12, πότε πρέπει να κάνω ανανέωση για να μην χαθεί;

Μπορώ να κάνω ανανέωση μέχρι τις 26/12 23:59, ή θα πρέπει να το ανανεώσω στις 25/12;

Link to comment
Share on other sites

Το token λήγει την ημερομηνία που λέει αν δεν είναι ενεργοποιημένο. 
Αν εννοείς πχ τα ΜΒ που πήρες ότι λήγουν 26/12, τότε ναι θα πρέπει να ανανεώσεις πριν από αυτή την ημερομηνία και να ενεργοποιήσεις το token, για να επεκταθούν 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, enterhere said:

Αν ένα token λήγει στις 26/12, πότε πρέπει να κάνω ανανέωση για να μην χαθεί;

Μπορώ να κάνω ανανέωση μέχρι τις 26/12 23:59, ή θα πρέπει να το ανανεώσω στις 25/12;

Μέχρι τις 26/12 23:59 .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά.

Έχω δύο κινητά με what's up και ένα με κοσμοκάρτα της μητέρας μου που το διαχειρίζομαι από το cosmote app (να βάζω χρήματα και να της διαλέγω πακέτο, αν και μετά την αλλαγή των πακέτων από τις 13 Νοεμβρίου της έχω βάλει αυτόματα να παίρνει αυτό με τα 7,20€).

Της δίνουν όμως και κάποια gb δεδομένων. Αυτό δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να τα παίρνω εγώ στο what's up, γιατί διαφορετικά πάνε χαμένα; 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ostvarivanje said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά.

Έχω δύο κινητά με what's up και ένα με κοσμοκάρτα της μητέρας μου που το διαχειρίζομαι από το cosmote app (να βάζω χρήματα και να της διαλέγω πακέτο, αν και μετά την αλλαγή των πακέτων από τις 13 Νοεμβρίου της έχω βάλει αυτόματα να παίρνει αυτό με τα 7,20€).

Της δίνουν όμως και κάποια gb δεδομένων. Αυτό δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να τα παίρνω εγώ στο what's up, γιατί διαφορετικά πάνε χαμένα; 

Νομίζω δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Νομίζω δεν γίνεται

Έτσι πιστεύω και εγώ

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Γινεται να εχει ολοκληρωθεί η φορητότητα απο what's up σε cu και μετά να την ακυρώσεις; Το ρωταω επειδή παλι βλεπω οι λαγοί να κάνουν αντιπρόταση ΜΕΤΑ την ολοκλήρωση και μετά θα πρέπει να ψάχνω για DeLorean

back-to-the-future-tribeca.thumb.jpg.b9fec38633ce75b5c73cb6a723b8cd23.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...