Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, Sebu said:

Τα 100GB δωρο του Neo τα κρατας/μεταφερονται στο Whatsup οταν κανεις μετατροπη εκει?

Έχει καταργηθεί αυτό. Πλέον ο πρώτος μήνας είναι δωρεάν, για αυτό και συμφέρει για την φορητότητα. 
Οι συνδυασμοί έχουν αλλάξει από το βίντεο, πλέον 20GB και 1000’ 29€. Είναι όμως ασύμφορο σε σχέση με άλλες επιλογές καρτοκινητών. 
παντως έτσι για την ιστορία, όταν δίνανε 2 μήνες απεριόριστα δεδομένα αυτά παρέμεναν ακόμα και μετά την μετατροπή στο καρτοκινητό. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

@paanosΕυχαριστω

Εχει καπου στο site τους πιθανους συνδυασμους ή καποια εφαρμογη να παιζεις να δεις τι πακετα βγαινουν με τι κοστος? Γιατι δεν βρηκα κατι σε εμφανες σημειο (αν και ηταν αργα χθες βραδυ).

Edited by Sebu
Link to comment
Share on other sites

Ναι χανεται το υπολοιπο των λεπτων στο ενα κινητο και το υπολοιπο των gb στο αλλο, τι να πω...θα παρω αυριο στο 13888
Ισχύει ότι χάνεται το υπόλοιπο λεπτών και mb. Το υπόλοιπο χρημάτων δε χανεται
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Sebu said:

@paanosΕυχαριστω

Εχει καπου στο site τους πιθανους συνδυασμους ή καποια εφαρμογη να παιζεις να δεις τι πακετα βγαινουν με τι κοστος? Γιατι δεν βρηκα κατι σε εμφανες σημειο (αν και ηταν αργα χθες βραδυ).

Εδώ ο τιμοκατάλογος

IMG_1723.png

Link to comment
Share on other sites

Έκανα φορητότητα από καρτοκινητο cosmote σε cu για την προσφορά που τρέχει. Θέλω να ρωτήσω αν δεν απαντήσω στην κλήση της cosmote που καλούν για να σου δώσουν προσφορά για να μείνεις, υπάρχει περίπτωση να σου ακυρώσουν την φορητότητα; Έχει τύχει σε κάποιον αυτό; Γιατί έχω διαβάσει, δεν θυμάμαι ποιος είχε γράψει κάτι, να του έχει έρθει sms από την cosmote, ότι το αίτημα φορητότητας στον άλλον πάροχο ακυρώθηκε επιτυχώς χωρίς να το έχει ζητήσει ο συνδρομητής.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Lyricmyth19 said:

Έκανα φορητότητα από καρτοκινητο cosmote σε cu για την προσφορά που τρέχει. Θέλω να ρωτήσω αν δεν απαντήσω στην κλήση της cosmote που καλούν για να σου δώσουν προσφορά για να μείνεις, υπάρχει περίπτωση να σου ακυρώσουν την φορητότητα; Έχει τύχει σε κάποιον αυτό; Γιατί έχω διαβάσει, δεν θυμάμαι ποιος είχε γράψει κάτι, να του έχει έρθει sms από την cosmote, ότι το αίτημα φορητότητας στον άλλον πάροχο ακυρώθηκε επιτυχώς χωρίς να το έχει ζητήσει ο συνδρομητής.

Όχι. Η φορητοτητα προχώρα κανονικά. Δε μπορεί ο παλιός πάροχος να την κόψει. Ο μόνος τρόπος να κοπεί είναι αν τα στοιχεία σου δεν είναι σωστά. Το τηλέφωνο είναι τυπικό μπας και σε πείσουν να μείνεις αλλά και πάλι η άλλη εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη να δεχτεί και λογικά θα ολοκληρώσεις την φορητοτητα και θα πρέπει αν θες να ξαναγυρίσεις να κάνεις εκ νέου αίτηση στο παλιό πάροχο. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, _NikitaS_ said:

Όχι. Η φορητοτητα προχώρα κανονικά. Δε μπορεί ο παλιός πάροχος να την κόψει. Ο μόνος τρόπος να κοπεί είναι αν τα στοιχεία σου δεν είναι σωστά. Το τηλέφωνο είναι τυπικό μπας και σε πείσουν να μείνεις αλλά και πάλι η άλλη εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη να δεχτεί και λογικά θα ολοκληρώσεις την φορητοτητα και θα πρέπει αν θες να ξαναγυρίσεις να κάνεις εκ νέου αίτηση στο παλιό πάροχο. 

Σ ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μία σκέψη και θέλω να μου πείτε αν είναι σωστή.

Χρησιμοποιώ το calls to all και μετά τις 13 Νοεμβρίου θα κοστίζει 11,50€ με 1000 λεπτά ομιλίας προς όλους, 300 μηνύματα προς όλους και 1,5gb ίντερνετ για ένα μήνα και φυσικά με reload 2gb.

Από την άλλη βλέπώ ότι το πακέτο DIY με 11,50€ δίνει 4γκίκα, 400 λεπτά σε όλους και 100 μηνύματα σε όλους. Αυτά όλα ισχύουν για ένα μήνα και έχεις επίσης reload 2γκικα για ένα μήνα; 

Αν ισχύουν τα παραπάνω, μιας και δε μιλάω σε κλήσεις πολύ στο τηλέφωνο και πάω σε αυτό το πακέτο, θα μπορέσω να μεταφέρω λεπτά ομιλίας, μηνύματα και γκίγκα ή πάνε χαμένα; 

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ostvarivanje said:

Κάνω μία σκέψη και θέλω να μου πείτε αν είναι σωστή.

Χρησιμοποιώ το calls to all και μετά τις 13 Νοεμβρίου θα κοστίζει 11,50€ με 1000 λεπτά ομιλίας προς όλους, 300 μηνύματα προς όλους και 1,5gb ίντερνετ για ένα μήνα και φυσικά με reload 2gb.

Από την άλλη βλέπώ ότι το πακέτο DIY με 11,50€ δίνει 4γκίκα, 400 λεπτά σε όλους και 100 μηνύματα σε όλους. Αυτά όλα ισχύουν για ένα μήνα και έχεις επίσης reload 2γκικα για ένα μήνα; 

Αν ισχύουν τα παραπάνω, μιας και δε μιλάω σε κλήσεις πολύ στο τηλέφωνο και πάω σε αυτό το πακέτο, θα μπορέσω να μεταφέρω λεπτά ομιλίας, μηνύματα και γκίγκα ή πάνε χαμένα; 

Αν εννοείς από αυτά του νέου DIY ναι θα μπορείς 

Link to comment
Share on other sites

Just now, aektzhs 1 said:

Αν εννοείς από αυτά του νέου DIY ναι θα μπορείς 

Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι εννοείς, πάντως εγώ ρωτάω αν μπορώ να μεταφέρω γκίκα, λεπτά και μηνύματα από το calls to all στο diy.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ostvarivanje said:

Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι εννοείς, πάντως εγώ ρωτάω αν μπορώ να μεταφέρω γκίκα, λεπτά και μηνύματα από το calls to all στο diy.

Αυτό δεν το γνωρίζω 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, aektzhs 1 said:

Αυτό δεν το γνωρίζω 

Τα άλλα που έγραψα είναι σωστά;. Δηλαδη για το DIY αν ισχύουν για ένα μήνα και αν έχει κανονικά reload 2gb. Γιατί δε μιλάω πολύ στο τηλέφωνο και με αυτόν τον τρόπο θα έχω 6gb το μήνα (υποθέτω ότι ό,τι δεν καταναλώσεις μεταφέρεται τον επόμενο μήνα) και θα με βολεύει πολύ.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, ostvarivanje said:

Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι εννοείς, πάντως εγώ ρωτάω αν μπορώ να μεταφέρω γκίκα, λεπτά και μηνύματα από το calls to all στο diy.

Νομίζω μόνο μεταξύ ίδιων πακέτων μεταφέρονται οπότε το πιθανότερο να μην μεταφερθούν.

4 minutes ago, ostvarivanje said:

Τα άλλα που έγραψα είναι σωστά;. Δηλαδη για το DIY αν ισχύουν για ένα μήνα και αν έχει κανονικά reload 2gb. Γιατί δε μιλάω πολύ στο τηλέφωνο και με αυτόν τον τρόπο θα έχω 6gb το μήνα (υποθέτω ότι ό,τι δεν καταναλώσεις μεταφέρεται τον επόμενο μήνα) και θα με βολεύει πολύ.

Σου δίνει token με την ανανέωση απο 12€, ανεξάρτητα από το πακέτο που θα ενεργοποιήσεις μετά. Έχει τρεις επιλογές και διαλέγεις όποια σε βολεύει. Τα giga που δίνει για 30 μέρες ναι, είναι δύο.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kmpatra said:

Νομίζω μόνο μεταξύ ίδιων πακέτων μεταφέρονται οπότε το πιθανότερο να μην μεταφερθούν.

Κάτι τέτοιο θυμόμουν και εγώ και έλεγα μήπως έχει αλλάξει κάτι.

Το reload μεταφέρεται; Ή αν αλλάξω πακέτο μετά να βάλω το reload που θα έχω; Αυτή τη στιγμή έχω 6gb, 10.000 λεπτά προς όλους και 12.000 μηνύματα

Σε σκέψη βρίσκομαι

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμπληρώσει το μήνυμα το προηγούμενο για το reload it. Και σε αυτή την περίπτωση νομίζω μεταφέρονται μόνο τα gigabyte που έχεις ενεργοποιήσει με token εφόσον η ανανέωση έχει γίνει πριν λήξουν. Και πάλι καμία σχέση με τις παροχές των πακέτων.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kmpatra said:

Σου δίνει token με την ανανέωση απο 12€, ανεξάρτητα από το πακέτο που θα ενεργοποιήσεις μετά. Έχει τρεις επιλογές και διαλέγεις όποια σε βολεύει. Τα giga που δίνει για 30 μέρες ναι, είναι δύο.

Έτσι κι αλλιώς από τις 13 Νοεμβρίου η ελάχιστη ανανέωση θα είναι 13€ (εκτός αν θες να περιμένεις σε καταστήματα που δε θα το έκανα ποτέ) οπότε κανονικά τα token που πάντα επιλέγω τα γκίγκα.

1 hour ago, kmpatra said:

Έχω συμπληρώσει το μήνυμα το προηγούμενο για το reload it. Και σε αυτή την περίπτωση νομίζω μεταφέρονται μόνο τα gigabyte που έχεις ενεργοποιήσει με token εφόσον η ανανέωση έχει γίνει πριν λήξουν. Και πάλι καμία σχέση με τις παροχές των πακέτων.

Αν δεν έλεγες ότι έχεις συμπληρώσει το μήνυμα δεν θα το είχα δει! 

Άρα μόνο τα giga από token μεταφέρονται. Άρα σε εμένα αν αλλάξω πακέτο θα χάσω 4γκίγκα και 10.000 λεπτά. Τέλος πάντων, μάλλον θα το αφήσω έτσι και αν δε ότι δε με φτάνουν τα γκίγκα θα πάω στο diy. 

Edited by ostvarivanje
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν έχω αλλάξει μεταξύ DIY και Calls to all και διατηρήθηκαν ομιλία και ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Διατηρούνται αρκεί το νεο πακέτο να έχει πχ SMS προς όλους για να μεταφέρει τα SMS. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vigor said:

Στο παρελθόν έχω αλλάξει μεταξύ DIY και Calls to all και διατηρήθηκαν ομιλία και ίντερνετ.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία αλλά πήγες από DIY σε Calls to all ή το αντίστροφο, ή δεν παίζει ρόλο; 

4 ώρες πριν, paanos said:

Διατηρούνται αρκεί το νεο πακέτο να έχει πχ SMS προς όλους για να μεταφέρει τα SMS. 

Έχει 100sms άρα μεταφέρονται τα πάντα;

Γιατί θα μου είναι πολύ πιο βολικά τα 4gb το μήνα και 400 λεπτά του diy παρά το 1,5gb και 1000 λετπά, μιας και δε μιλάω πολύ αλλά θα ήθελα περισσότερα gb.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ostvarivanje said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία αλλά πήγες από DIY σε Calls to all ή το αντίστροφο, ή δεν παίζει ρόλο; 

Δεν θυμάμαι αλλά δεν παίζει ρόλο. Ισχύει αυτό που γράφτηκε πιο πάνω ότι μεταφέρονται οι παροχές που έχει το νέο πακέτο. Για παράδειγμα αν έχεις λεπτά, mb και sms και ενεργοποιήσεις πακέτο με λεπτά και mb, τότε θα μεταφερθούν αυτά τα δύο και τα sms θα χαθούν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου απαντήσει καποιος που ξέρει άν εχω 2 sim με τον ιδιο αριθμό και ειναι ενεργοποιημενη η μία καρτα ήδη στην μια συσκευή, όταν ενεργοποιησω να εχει σήμα η καρτα της δεύτερης συσκευής, θα χασει το σήμα η πρώτη συσκευή ή θα πρέπει να την απενοργοποιώ εγώ συνέχεια χειροκινητα την πρώτη συσκευή κάθε φορά;

Edited by Nikos_96
λάθος γράμμα
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Κλείνεις τη μία ανοίγεις την άλλη για να μην έχεις μπλεξίματα.

Δεν χάνει το σήμα η πρώτη συσκευή όταν ανοίγεις τη δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, paanos said:

Ναι θα είσαι μια χαρά

Ωραία. Και πάλι σε ευχαριστώ.

2 ώρες πριν, Vigor said:

Δεν θυμάμαι αλλά δεν παίζει ρόλο. Ισχύει αυτό που γράφτηκε πιο πάνω ότι μεταφέρονται οι παροχές που έχει το νέο πακέτο. Για παράδειγμα αν έχεις λεπτά, mb και sms και ενεργοποιήσεις πακέτο με λεπτά και mb, τότε θα μεταφερθούν αυτά τα δύο και τα sms θα χαθούν.

Άρα από τη στιγμή που έχω και τα τρία (γκίγκα, λεπτά, μηνύματα) και πάω και στα τρία, άρα θα μεταφερθούν όλα. Πολύ καλό αυτό.

Κάτι άλλο τώρα: έχω το calls to all με αυτόματη ενεργοποίηση. Πώς πάω τώρα στο diy και υπάρχει αυτόματη ενεργοποίηση στο diy;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σε eSIM, μπορεί να γίνει μετατροπή σε φυσική SIM αν σε περίπτωση που κάποιος πάρει συσκευή που δεν υποστηρίζει eSIM;;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...