Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχουν τα προγράμματα mobile internet giga max με 12,9 20gb και με 18,9 40gb

 

Αυτά είναι με συμβόλαιο. Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω. Αν θέλει η cosmote να βάλει σοβαρά πακέτα gb στα καρτοκινητα. Δεν έχουμε όλοι κάθε μήνα 13 ευρώ να τα σκάμε έξτρα και να συντηρούμε και καρτοκινητο. 10ευρω τον μήνα και πολλά τους είναι. Ακόμα και το καρτοιντερνετ που έχουν έχει γελοία gb σε σχέση με ότι ισχύει αυτήν την στιγμή στην Ευρώπη

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20373370

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.. Τα 6gb 10€ στο καρτοπρόγραμμα ειναι τιμή καρτοκινητου giffgaff uk oπως και το 30gb 25€ περίπου εκει μόνο που εκει σε αυτά στα χρήματα δίνουν και απεριόριστη ομιλία και sms οπότε δεν χρειάζονται έξτρα χρήματα σε καρτοκινητό ή (καρτο)-συμβόλαιο και για ομιλία..
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η Κοσμοτε μπορεί να δώσει 3gb/μερα για 30 μέρες με 10 ευρώ απροβλημάτιστα. Έτσι ΚΑΙ έχει τον έλεγχο (3gb/μερα) ΚΑΙ κλέβει τους heavy users από τα υπόλοιπα δίκτυα.
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικότερη σκέψη που έχω (βασικά ρητορικό ερώτημα, αλλά λέμε τώρα) είναι γιατί οι πάροχοι δεν δίνουν μεμονωμένες επιλογές. Πχ:

τα 100 λεπτά ομιλίας = 1 ευρώ

το 1GB = 1 ευρώ

 

Οπότε θέλω αυτόν τον μήνα 300 λεπτά και 5 GB, δίνω 3+5=8 ευρώ. Τον άλλο μήνα θέλω παραπάνω ομιλία; βάζω μερικά ευρώ ακόμα για λεπτά ομιλίας.

 

Και για να έχει νόημα η επιλογή παρόχου, ας καθορίσουν προσφορές που ταιριάζουν σε κάθε χρήστη ανάλογα με τη χρήση του κλπ ή ας έχουν διαφορετικές εκπτώσεις αν πχ αγοράσεις 10+ GB.

 

Πακέτα και χαζά... Ονόματα plus i, combo και δεν ξερω γω τι άλλο, όχι μεταφέρονται, όχι δεν μεταφέρονται, αλλάζουν ονόματα και χάνεις τα λεπτά ή τα GB που μάζευες και αηδίες.

Θέλεις να βάλεις ένα πακέτο ομιλίας πχ σε feature κινητό ηλικιωμένου (όχι smartphone δηλ) και χάνεσαι, περιμένεις να παίξουν τα διαφημιστικά, πάτα το 1, πάτα το 2, ακούς πόση ώρα τόσα λεπτά και τόσα sms και τόσα GB για τόσο καιρό, κάτι δεν ακούς καλά και ξανά από την αρχή κλπ κλπ.

Τραγικοί.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικότερη σκέψη που έχω (βασικά ρητορικό ερώτημα, αλλά λέμε τώρα) είναι γιατί οι πάροχοι δεν δίνουν μεμονωμένες επιλογές. Πχ:

τα 100 λεπτά ομιλίας = 1 ευρώ

το 1GB = 1 ευρώ

 

Οπότε θέλω αυτόν τον μήνα 300 λεπτά και 5 GB, δίνω 3+5=8 ευρώ. Τον άλλο μήνα θέλω παραπάνω ομιλία; βάζω μερικά ευρώ ακόμα για λεπτά ομιλίας.

 

Και για να έχει νόημα η επιλογή παρόχου, ας καθορίσουν προσφορές που ταιριάζουν σε κάθε χρήστη ανάλογα με τη χρήση του κλπ ή ας έχουν διαφορετικές εκπτώσεις αν πχ αγοράσεις 10+ GB.

 

Πακέτα και χαζά... Ονόματα plus i, combo και δεν ξερω γω τι άλλο, όχι μεταφέρονται, όχι δεν μεταφέρονται, αλλάζουν ονόματα και χάνεις τα λεπτά ή τα GB που μάζευες και αηδίες.

Θέλεις να βάλεις ένα πακέτο ομιλίας πχ σε feature κινητό ηλικιωμένου (όχι smartphone δηλ) και χάνεσαι, περιμένεις να παίξουν τα διαφημιστικά, πάτα το 1, πάτα το 2, ακούς πόση ώρα τόσα λεπτά και τόσα sms και τόσα GB για τόσο καιρό, κάτι δεν ακούς καλά και ξανά από την αρχή κλπ κλπ.

Τραγικοί.

 

Όλα αυτά που λες:

1) Δε γνωρίζω να γίνονται πουθενά στον κόσμο.

2) Χρειάζονται λεφτά για επενδύσεις, αν θέλουμε εξατομικευμένες υπηρεσίες.

 

(μην ακούσω ότι οι "προσωπικές προσφορές" είναι εξατομικευμένες)

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικότερη σκέψη που έχω (βασικά ρητορικό ερώτημα, αλλά λέμε τώρα) είναι γιατί οι πάροχοι δεν δίνουν μεμονωμένες επιλογές. Πχ:

τα 100 λεπτά ομιλίας = 1 ευρώ

το 1GB = 1 ευρώ

 

Οπότε θέλω αυτόν τον μήνα 300 λεπτά και 5 GB, δίνω 3+5=8 ευρώ. Τον άλλο μήνα θέλω παραπάνω ομιλία; βάζω μερικά ευρώ ακόμα για λεπτά ομιλίας.

 

Και για να έχει νόημα η επιλογή παρόχου, ας καθορίσουν προσφορές που ταιριάζουν σε κάθε χρήστη ανάλογα με τη χρήση του κλπ ή ας έχουν διαφορετικές εκπτώσεις αν πχ αγοράσεις 10+ GB.

 

Πακέτα και χαζά... Ονόματα plus i, combo και δεν ξερω γω τι άλλο, όχι μεταφέρονται, όχι δεν μεταφέρονται, αλλάζουν ονόματα και χάνεις τα λεπτά ή τα GB που μάζευες και αηδίες.

Θέλεις να βάλεις ένα πακέτο ομιλίας πχ σε feature κινητό ηλικιωμένου (όχι smartphone δηλ) και χάνεσαι, περιμένεις να παίξουν τα διαφημιστικά, πάτα το 1, πάτα το 2, ακούς πόση ώρα τόσα λεπτά και τόσα sms και τόσα GB για τόσο καιρό, κάτι δεν ακούς καλά και ξανά από την αρχή κλπ κλπ.

Τραγικοί.

 

καλα κατσε να γινουμε καμια σοβαρη τιμολογιακη χωρα, οπου δεν θα διαχωριζονται τα λεπτα προς...την ιδια εταιρια και προς ολους τους αλλους και να υπαρχει μονο προς ολους απο ολα τα δικτυα και μετα βλεπουμε για τα αλλα

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

καλα κατσε να γινουμε καμια σοβαρη τιμολογιακη χωρα, οπου δεν θα διαχωριζονται τα λεπτα προς...την ιδια εταιρια και προς ολους τους αλλους και να υπαρχει μονο προς ολους απο ολα τα δικτυα και μετα βλεπουμε για τα αλλα

 

Εδώ διαχωρίζονται προς την ίδια την εταιρία (Cosmote, what's up)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ διαχωρίζονται προς την ίδια την εταιρία (Cosmote, what's up)

 

Και το Frog είναι ο φτωχός συγγενής, το κρυβουν σα να ντρεπονται για αυτό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν περιμένω να συμβεί ρε παιδιά... Μόνο εμάς θα συνέφερε κάτι τέτοιο, όχι αυτούς. Άλλωστε γι αυτό και πλέον χρησιμοποιώ μόνο VOIP. Αλλά για φανταστείτε πόσο εύχρηστο θα ήταν...
Link to comment
Share on other sites

Μια γενικότερη σκέψη που έχω (βασικά ρητορικό ερώτημα, αλλά λέμε τώρα) είναι γιατί οι πάροχοι δεν δίνουν μεμονωμένες επιλογές. Πχ:

τα 100 λεπτά ομιλίας = 1 ευρώ

το 1GB = 1 ευρώ

 

Οπότε θέλω αυτόν τον μήνα 300 λεπτά και 5 GB, δίνω 3+5=8 ευρώ. Τον άλλο μήνα θέλω παραπάνω ομιλία; βάζω μερικά ευρώ ακόμα για λεπτά ομιλίας.

 

Και για να έχει νόημα η επιλογή παρόχου, ας καθορίσουν προσφορές που ταιριάζουν σε κάθε χρήστη ανάλογα με τη χρήση του κλπ ή ας έχουν διαφορετικές εκπτώσεις αν πχ αγοράσεις 10+ GB.

 

Πακέτα και χαζά... Ονόματα plus i, combo και δεν ξερω γω τι άλλο, όχι μεταφέρονται, όχι δεν μεταφέρονται, αλλάζουν ονόματα και χάνεις τα λεπτά ή τα GB που μάζευες και αηδίες.

Θέλεις να βάλεις ένα πακέτο ομιλίας πχ σε feature κινητό ηλικιωμένου (όχι smartphone δηλ) και χάνεσαι, περιμένεις να παίξουν τα διαφημιστικά, πάτα το 1, πάτα το 2, ακούς πόση ώρα τόσα λεπτά και τόσα sms και τόσα GB για τόσο καιρό, κάτι δεν ακούς καλά και ξανά από την αρχή κλπ κλπ.

Τραγικοί.

Όντως όλα αυτά κουράζουν αλλά πρέπει να τα ανεχτούμε μέχρι να έρθει κάποιο πρόγραμμα για απεριόριστα data. Να ξέρουμε ότι δίνουμε π.χ. 8€ για 400' προς όλους και 10 για data. Θα ήταν καλό σενάριο αυτό βέβαια, δεν το κόβω να δώσουν απεριόριστα για κάτω από 15€. Εΐδωμεν...

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικά....

Δευτέρα τηλεφωνική επικοινωνία με την πράσινη για φορητότητα σε 3 γραμμές από κόκκινη σε what's up.

Τετάρτη ολοκληρώθηκε η παραλαβή των νέων σιμ, υπογραφή αιτήματος κλπ.

Παρασκευή - χθες νωρίς το πρωί - ήρθαν SMS και από κόκκινη και από πράσινη για αποστολή παραλαβή αιτήματος φορητότητας ανάμεσα στις εταιρίες.

Μέχρι σήμερα Σάββατο βραδάκι ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα....

Πότε λέτε εμπειρικά να κάνουν την αλλαγή;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και αύριο να γίνει. Τα χαρτιά έστω ότι πήγαν Παρασκευή, θα ελέγχθηκαν και η αλλαγή έχει ξεκινησει.
Link to comment
Share on other sites

Περιληπτικά....

Δευτέρα τηλεφωνική επικοινωνία με την πράσινη για φορητότητα σε 3 γραμμές από κόκκινη σε what's up.

Τετάρτη ολοκληρώθηκε η παραλαβή των νέων σιμ, υπογραφή αιτήματος κλπ.

Παρασκευή - χθες νωρίς το πρωί - ήρθαν SMS και από κόκκινη και από πράσινη για αποστολή παραλαβή αιτήματος φορητότητας ανάμεσα στις εταιρίες.

Μέχρι σήμερα Σάββατο βραδάκι ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα....

Πότε λέτε εμπειρικά να κάνουν την αλλαγή;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

 

Πάρε στο 13840 και ρώτα την πορεία της αίτησης.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσα από w.u. αριθμό κυπριακού κινητού. Άκουσα μήνυμα ότι ο συνδρομητής έχει πιθανόν το τηλέφωνο του απενεργοποιημενο. Αμέσως έκλεισα το τηλέφωνο, αλλά χρεώθηκα 0,23€. Έτσι γίνεται;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα της Κυπριακής εταιρείας. Αν σε χρέωσε. Αλλά κανονικά δεν έπρεπε να γίνει παρά μόνο αν πρόλαβε να σε στείλει στον τηλεφωνητή.
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα της Κυπριακής εταιρείας. Αν σε χρέωσε. Αλλά κανονικά δεν έπρεπε να γίνει παρά μόνο αν πρόλαβε να σε στείλει στον τηλεφωνητή.

 

Συμφωνώ. Το ίδιο λεμε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η φορητότητα να ολοκληρωθεί σε 15 ημέρες.

 

 

 

Αν λέμε 15 μέρες από την στιγμή που καταχωρούμε το αίτημα μας στο 13888, τότε ίσως ναι. Αλλά τουλάχιστον σε μένα κράτησε 7 μέρες και αυτές λόγο μέχρι να πάνε και να ρθουν τα χαρτιά. Αμα κάνεις φορητότητα μέσω καταστήματος, την επόμενη μέρα έχεις τελειώσει.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έληξε το πρόβλημα παιδιά ευχαριστώ....ολοκληρώθηκε το μεσημέρι η μετάβαση

 

Στάλθηκε από το Nokia 7.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να παραλαβω αναλυτικη κατασταση εξερχομενων κλησεων απο whatsup τηλεφωνω στο 13838 ? Εχει χρεωση; Υπαρχει καποιος αλλος τροπος να γινει ηλεκτρονικα; Μεσα και απο τις 2 εφαρμογες (cosmote-whatsup) δεν βρηκα κατι. Edited by madmax
Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ το είχα ζητήσει μέσω μηνύματος.

Μου στείλανε αίτηση σε μορφή pdf και την έστειλα πίσω με την ίδια μορφή συμπληρωμένη.

Μίλα μαζί τους και θα σε καθοδηγήσουν.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάλι τα έχει παίξει η εφαρμογή του Wu? Μόλις έβαλα δυο 10 αρες και δε μου εμφάνισε πουθενά τα χρήματα! Σαν να μην έβαλα τίποτα!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιο θέμα εχτές το βράδυ και από πιο νωρίς, στο site που έγινε προσπάθεια ανανέωσης.

 

πιο αργά έστρωσε :)

Ισχύει μπήκαν τα λεφτά μετα από κάποιες ώρες

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...