Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρεται! Γνωριζετε αν γινεται η αποστολη της ταυτοτητας και των υπολοιπων δικαιολογητικων μεσω email σε περιπτωση φορητοτητας καρτοκινητου απο το 13897 ετσι ωστε να γλυτωσω καποιες μερες απο το να περιμενω την κουριερ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται! Γνωριζετε αν γινεται η αποστολη της ταυτοτητας και των υπολοιπων δικαιολογητικων μεσω email σε περιπτωση φορητοτητας καρτοκινητου απο το 13897 ετσι ωστε να γλυτωσω καποιες μερες απο το να περιμενω την κουριερ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ότι και να στείλεις πρέπει να υπογράψεις τα χαρτιά που θα σου φέρει ο κούριερ στο σπίτι και θα πάρει τα δικαιολογητικά.

Τότε θα σου παραδώσει την σιμ.

Χωρίς υπογραφή νομίζω ότι δεν γίνεται τίποτα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να στείλεις πρέπει να υπογράψεις τα χαρτιά που θα σου φέρει ο κούριερ στο σπίτι και θα πάρει τα δικαιολογητικά.

Τότε θα σου παραδώσει την σιμ.

Χωρίς υπογραφή νομίζω ότι δεν γίνεται τίποτα πλέον.

 

 

 

Εννοω οτι αυτο που πρεπει να υπογραψω, να το εκτυπωσω εγω σπιτι μου, να το συμπληρωσω κ να το υπογραψω, να το σκαναρω και να τους το στειλω κατευθειαν μεσω email.. αυτο το ειχα κανει για φορητοτητα σταθερου στην κοκκινη.. απλα δεν ξερω αν το δεχονται στην cosmote..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω το τηλέφωνο μου καρτοκινητό, αλλά το ίντερνετ να το έχω στη δεύτερη SIM. H πρώτη που θα είναι για ομιλία θα έχει voLTE?

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τη συσκευή. Αν υποστηρίζει volte και στις 2 υποδοχές ταυτόχρονα, μπορεί να γίνει αυτό που λες.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τη συσκευή. Αν υποστηρίζει volte και στις 2 υποδοχές ταυτόχρονα, μπορεί να γίνει αυτό που λες.

 

Sent from my Galaxy S10e

Mate 20 X έχω. Ορίστε και τα specs. https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/huawei_mate_20_x-ampp-9369.php

 

Το voLTE λειτουργεί και χωρίς δεδομένα στην κάρτα;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

έχω 2 καρτοκινητά ( cosmoκάρτα), το ένα γίνεται μονίμως χρήση για τηλέφωνα, το άλλο και τηλέφωνα και data Και sms..

Όπως καταλαβαίνεται, συσσωρευτικά έχουν μαζευτεί πολλά GB data, ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑ στο 1ο καρτοκινητό και επειδή η χρήση του γίνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τηλέφωνα όπως σας είπα δεν μπορούν να 'εκμεταλλευτούν'..

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω μεταφορά των ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ - ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΙΗΤΩΝ data στο άλλο καρτοκινητό μου?:blink:

 

Και τα 2 είναι στο όνομά μου εννοείται.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Mate 20 X έχω. Ορίστε και τα specs. https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/huawei_mate_20_x-ampp-9369.php

 

Το voLTE λειτουργεί και χωρίς δεδομένα στην κάρτα;

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φυσικά. Δεν έχει καμία σχέση με τα δεδομένα. Και κλειστά να τα έχεις, το volte λειτουργεί. Σκέψου ότι απλά είναι η δυνατότητα να λειτουργεί το τηλέφωνο για κλήσεις και sms κάτω από δίκτυο 4G, κάτι που παλαιότερα δεν μπορούσε να γίνει και όταν χρειάζονταν να πραγματοποιήσεις κλήση έριχνε τον τύπο δικτύου σε 3G/2G. Δεν αλλάζει τίποτα στο πως χρεώνεται η κλήση.

 

 

 

 

 

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

έχω 2 καρτοκινητά ( cosmoκάρτα), το ένα γίνεται μονίμως χρήση για τηλέφωνα, το άλλο και τηλέφωνα και data Και sms..

 

Όπως καταλαβαίνεται, συσσωρευτικά έχουν μαζευτεί πολλά GB data, ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑ στο 1ο καρτοκινητό και επειδή η χρήση του γίνεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τηλέφωνα όπως σας είπα δεν μπορούν να 'εκμεταλλευτούν'..

 

 

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω μεταφορά των ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ - ΑΧΡΗΣΙΜΟΠΙΗΤΩΝ data στο άλλο καρτοκινητό μου?:blink:

 

 

 

Και τα 2 είναι στο όνομά μου εννοείται.

 

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Όχι, δυστυχώς. Το μόνο "παρεμφερές" που μπορείς να κάνεις είναι να αντικαταστήσεις τη sim με διπλή, και να βάλεις την δεύτερη σε κάποια συσκευή που μπορεί να κάνει χρήση του internet. Ωστόσο θα πρέπει να κλείνεις την πρώτη όση ώρα λειτουργεί η 2η.

 

Sent from my Galaxy S10e

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα αιτηση φορητοτητας μεσω του 13888 οπου φυσικα εκει με εστειλαν απο το 13897.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι οπως ειπα κ ποιο πανω εκανα την αιτηση φορητοτητας μεσω του 13888.. Απο ποτε θα στειλουν λετε την SIM? Βασικα ποτε θα την παραλαβω ετσι ωστε να ξερω για να εχω ετοιμη και την φωτοτυπια;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιο παλιά το ειχα κανει μεσω του mycosmote. Δεν ξερω αν γινεται ετσι ακομη.

Μέσω του my cosmote βγαίνει για τα συμβόλαια. Στα καρτοκινητα μπορείς να την ζητήσεις από ένα κατάστημα ή από το 13888 (2106513888) και μπορούν να στην στείλουν και με mail μέσα σε 15 εργάσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα whatsup σε ένα GPS αυτοκινήτου. Για να ανανεώνετε απλά ο αριθμός αν κάθε 2 μήνες μου κάνουν μια μεταφορά 10€ και τα στέλνω ξανά πίσω είμαι οκ; χωρίς καμία ανανέωση θα ανανεώνεται πάντα ο αριθμός μου;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα whatsup σε ένα GPS αυτοκινήτου. Για να ανανεώνετε απλά ο αριθμός αν κάθε 2 μήνες μου κάνουν μια μεταφορά 10€ και τα στέλνω ξανά πίσω είμαι οκ; χωρίς καμία ανανέωση θα ανανεώνεται πάντα ο αριθμός μου;
Πως δεν το είχαμε σκεφτεί κι εμείς αυτό το κόλπο; Δεν λειτουργεί έτσι το easy transfer φίλε μου. Κατ αρχήν αυτός που στέλνει πρέπει να έχει κάνει 20 ευρώ ανανεώσεις τους τελευταίους 4 μήνες. Μετά ο παραλήπτης εφόσον έχει δεχτεί χρήματα από easy transfer δεν μπορεί να ξαναστείλει κι ας πληρεί την από πάνω προϋπόθεση. Πρέπει να ξανακάνει μια ανανέωση από 10 ευρώ και πάνω για να ξεμπλοκαρει και να του επιτρέψει να στείλει πίσω χρήματα. Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε τα ψιλά γράμματα
Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να διατηρώ απλά τον αριθμό και να λειτουργεί, 10€ κάθε 2 μήνες;
Πιστεύω ότι αντί να βάζεις σε άλλους χρήματα και να τα στέλνεις στο GPS, να βάζεις στο GPS και να τα στέλνεις στους άλλους.

Άρα με μία δεκάρα κάθε δύο μήνες μαζεύεις 20€ κάθε 4μηνες και μετά μπορείς να τα στέλνεις μαζεμένα σε άλλα τηλέφωνα.

Ή μπορεί να βάλεις με τη μία 20 ευρώ και να τα μοιράσεις σε άλλα τηλέφωνα Κοζάνη.

Καλή η πρώτη σκέψη σου απλώς πρέπει να αντιστρέψεις τη διαδικασία αποστολής.

Αν τώρα το GPS που έχεις στέλνει μόνο μηνύματα συναγερμού και σπάνια, υπάρχουν κάρτες που δεν λήγουν ποτέ.

Ψάξε intertelecom.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Μέσω του my cosmote βγαίνει για τα συμβόλαια. Στα καρτοκινητα μπορείς να την ζητήσεις από ένα κατάστημα ή από το 13888 (2106513888) και μπορούν να στην στείλουν και με mail μέσα σε 15 εργάσιμες.

 

Όχι, όχι για What's Up το είχα κάνει είμαι βέβαιος, αλλά μιλάμε για 3-4 χρόνια πριν. Θα το ψάξω και αν βρω κάτι θα επανέλθω :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν αυτός που στέλνει πρέπει να έχει κάνει 20 ευρώ ανανεώσεις τους τελευταίους 4 μήνες. Μετά ο παραλήπτης εφόσον έχει δεχτεί χρήματα από easy transfer δεν μπορεί να ξαναστείλει κι ας πληρεί την από πάνω προϋπόθεση. Πρέπει να ξανακάνει μια ανανέωση από 10 ευρώ και πάνω για να ξεμπλοκαρει και να του επιτρέψει να στείλει πίσω χρήματα. Για περισσότερες λεπτομέρειες διάβασε τα ψιλά γράμματα

 

Στέλνω σε ένα whats up του πατέρα μου 10€ ανά δίμηνο για να μην γίνει φραγή στο νούμερο. Ο πατέρας μου με το ζόρι να μιλήσει 10-15 λεπτά τον μήνα, οπότε έχουν μαζευτεί αρκετά χρήματα στο νούμερο του. Εαν του βάλω κάρτα 20€ μπορώ μετά να μεταφέρω όλο το ποσό που μαζεύτηκε στον πατέρα μου πίσω στο δικό μου whats up; Μέχρι τι ποσό μπορώ να μεταφέρω πίσω στο δικό μου κινητό; Το ποσό που μαζεύτηκε είναι πάνω από 100€. Μπορώ άμεσα μετά την εισαγωγή μια κάρτας των 20€ να κάνω την μεταφορά ή πρέπει να περάσουν κάποιες μέρες;

.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...