Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορώ να διακόψω οικογενειακό συμβόλαιο κινητής κοσμοτέ,το οποίο λήγει σε 6 μήνες,χωρίς ποινές και πρόστιμα και να πάω σε καρτοκινητό,ώστε να στραφώ σε λύση τύπου voip?

γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα?

ευχαριστώ

KT23
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να διακόψω οικογενειακό συμβόλαιο κινητής κοσμοτέ,το οποίο λήγει σε 6 μήνες,χωρίς ποινές και πρόστιμα και να πάω σε καρτοκινητό,ώστε να στραφώ σε λύση τύπου voip?

γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα?

ευχαριστώ

 

Αν δεν λήξει το συμβόλαιο σου δεν μπορείς να φύγεις αζημιως. Θα πληρώσεις πρόστημο αν το διακόψεις. Περίμενε να λήξει το 6μηνο και μετά κάνεις ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να διακόψω οικογενειακό συμβόλαιο κινητής κοσμοτέ,το οποίο λήγει σε 6 μήνες,χωρίς ποινές και πρόστιμα και να πάω σε καρτοκινητό,ώστε να στραφώ σε λύση τύπου voip?

γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα?

ευχαριστώ

 

Πρέπει να δείς τους όρους του συμβολαίου σου. Κανένας δε μπορεί να σου απαντήσει υπεύθυνα. Η απάντηση είναι στο συμβόλαιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση, μολις τωρα εκανα μετατροπη cosmocarta σε frog.

Τα βηματα ειναι ακριβως οπως τα γραφω:

1. Στελνεις ALPAK στο 1314

2. Σου ερχεται αμεσως απαντηση οτι για frog πρεπει να στειλεις F στο 1314 (κοστος 10 ευρω) ή για Whatsup W στο 1314(δωρεαν).

3. Στελνεις W στο 1314

4. Αμεσως απαντηση ερχεται και σου λεει τωρα εισαι Whatsup

5. Στο καπακι στελνεις ξανα ALPAK στο 1314

6. Σου ερχεται αμεσως απαντηση οτι για frog πρεπει να στειλεις F στο 1314 (κοστος 3 ευρω) ή για cosmocarta C στο 1314 κτλ.

7. Στελνεις F στο 1314 και γινεσαι επιτελους frog με χρεωση 3 ευρω και οχι 10 ευρω που ηθελε στην αρχη.

8. Αφου εισαι πια frog, αν θελεις στελνεις 60Μ στο 1330 για το πακετο των 60 λεπτων (ή 120 λεπτων σε εβδομαδα διπλασιασμου) με 3 ευρω με χρεωση δευτερολεπτου.

 

Τα λεπτα ομιλιας που μου ειχαν περισεψει απο ενα πακετο cosmocarta που ειχα παρει πριν απο 26 μερες διατηρηθηκαν (δεν τα εχασα δηλαδη, δεν αλλαξε η ημερομηνια ληξης τους). Το ιδιο συνεβη και με το χρηματικο υπολοιπο (μειον τα 3 ευρω της μετατροπης εννοειται).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ερώτηση για περιαγωγή. Αύριο θα πάω Ολλανδία και αναρωτιέμαι αν τα λεπτά ομιλίας που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε περιαγωγή για κινητά Ελλάδας μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για κινητά Ολλανδίας;
Link to comment
Share on other sites

Για όλη την Ε.Ε. ισχύουν και οχι μόνο για Ελλάδα-Ολανδία. Αρκει να είσαι σε roaming.

Δωρεάν λεπτά ομιλίας δεν ισχύουν . Μόνο τα αγορασμένα,

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα μπορώ να καλω τους φίλους μου που μένουν στην Ολλανδία και έχουν ολλανδικό αριθμό χρησιμοποιώντας τα λεπτά ομιλίας που έχω ,ε; (Εννοείται αυτά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περιαγωγή)
Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα μπορώ να καλω τους φίλους μου που μένουν στην Ολλανδία και έχουν ολλανδικό αριθμό χρησιμοποιώντας τα λεπτά ομιλίας που έχω ,ε; (Εννοείται αυτά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην περιαγωγή)

 

Σωστά.

Να τονίσουμε πως αυτό γίνεται όταν είσαι σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ και κανείς roaming

Link to comment
Share on other sites

...σε ένα έχω δώρο από ote tv συνδρομή 120 λεπτά προς όλους κάθε μήνα ...

Μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο, γιατί έχω cosmote tv και δεν ήξερα κάτι γι' αυτήν την προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλημέρα.Θελω να αλλάξω την cosmokarta μου σε W

Δεν έχω χρόνο όμως για να στείλω το γνωστό μήνυμα.

Υπάρχει άλλος τρόπος η αναγκαστικά πρέπει να βάλω καρτα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IMG-0945.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλημέρα.Θελω να αλλάξω την cosmokarta μου σε W

Δεν έχω χρόνο όμως για να στείλω το γνωστό μήνυμα.

Υπάρχει άλλος τρόπος η αναγκαστικά πρέπει να βάλω καρτα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν έχεις από 0,00 και πάνω υπόλοιπο μπορείς Όχι με αρνητικο

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο, γιατί έχω cosmote tv και δεν ήξερα κάτι γι' αυτήν την προσφορά.

Δεν ήταν προσφορά τους είχα πει θα το κόψω και μου έδωσαν η 1gb κάθε μήνα σε 1 κινητό ή 120 λεπτά. Σε άλλο άτομο έδωσαν σε 2 κινητά 200 λεπτά προς όλους. Θα ζητήσω κάτι αντίστοιχο σε 2 μήνες που λήγει το συμβόλαιο αλλιώς κόψιμο.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να διακόψω οικογενειακό συμβόλαιο κινητής κοσμοτέ,το οποίο λήγει σε 6 μήνες,χωρίς ποινές και πρόστιμα και να πάω σε καρτοκινητό,ώστε να στραφώ σε λύση τύπου voip?

γνωρίζει κάποιος να μου πει υπεύθυνα?

ευχαριστώ

 

Χωρίς ποινή, λογικά, δε γίνεται. Θα υπάρχει κάποιο πρόστιμο πρόωρης διακοπής (ίσως το ποσό που σου έχουν δώσει είτε για αγορά συσκευής είτε ως έκπτωση στο πάγιο). Όπως σου ανέφεραν και άλλοι, για σιγουριά θα δεις τους όρους του συμβολαίου σου.

 

Ο μόνος σίγουρος τρόπος να το διακόψεις χωρίς κάποια ποινή είναι αν αλλάξουν οι όροι του προγράμματός σου (π.χ. να γίνει κάποια αύξηση στο πάγιο), όπου σου δίνει τη δυνατότητα να το διακόψεις χωρίς ποινή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σήμερα κάνεις πρόβλημα με το reload it; Εχω βάλει 10 ευρώ αλλά δεν έχει έρθει ακόμα τπτ.

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει σήμερα κάνεις πρόβλημα με το reload it; Εχω βάλει 10 ευρώ αλλά δεν έχει έρθει ακόμα τπτ.

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

και εγώ το ίδιο 10 ευρώ δεν μου ήρθε τπτ...

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνομιλία που είχα στο chat ενημέρωθηκα ότι οι κωδικοι αργούν λόγο προβλήματος και ότι θα λάβω κωδικό εντως της ημέρας . Πράγματι μετα από κάνα μισάωρο από την επικοινωνία που είχα , ο κωδικός ήρθε.

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνομιλία που είχα στο chat ενημέρωθηκα ότι οι κωδικοι αργούν λόγο προβλήματος και ότι θα λάβω κωδικό εντως της ημέρας . Πράγματι μετα από κάνα μισάωρο από την επικοινωνία που είχα , ο κωδικός ήρθε.

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

 

Κακό αυτό. Γενικά έχωτην αίσθηση ότι θα πετσοκοψουν το reload στο μέλλον η θα βάλουν κλίμακες ανάλογα με το πόση κάρτα βάζεις θα σου δίνει και το ανάλογο μπόνους όπως ήταν πριν με silver και gold κωδικούς.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρεώνεται .

Η κάθε 5άρα θα σου στοιχίσει 0,20 ευρώ σύνολο 0,40 , Όμως θα πάρεις δύο φορές πάρε μοίρασε, φτάνει να κάνεις το πρώτο πριν στείλεις τα δεύτερα 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...