Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω φοιτητικό και βάζω μια κάρτα των 10€ το μήνα, και αγοράζω το πακέτο των 8,5€. Σίγουρα ξοδεύω ένα μέρος του πακέτου και περισσεύουν πολλά. Τι να κάνουμε...

Το καλό, με τη χρήση που κάνω, είναι πως και να μου κόψουν το φοιτητικό μάλλον δεν θα έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα και με τα απλά πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πριν 3-4 μέρες έληξε το συμβόλαιο μου με vodafone. Μπορώ να κρατήσω τον αριθμό μου και να το κάνω καρτοκινητο cosmote whatsup;;;
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, με αίτηση φορητότητας στην εταιρεία που θες να πας.

Να ξέρεις ότι θα είναι ένας μικρός Γολγοθάς γιατί θα φας τον κόσμο να βρεις διαθέσιμη κάρτα sim για καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη απάντηση αν γίνεται γιατί βιάζομαι σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξω sim. Σε δίκαρτο κινητό (OnePlus 6T) έχοντας δύο κάρτες whatsup είναι καλή λύση ή και γίνεται το 2in1 ή αυτό είναι μόνο για συμβόλαια. Επίσης ποια είναι η καλύτερη λύση να διαχειρίζομαι τις κάρτες; Αυτή τη στιγμή το whatsup app αναγνωρίζει μόνο την πρώτη κάρτα. Τι μπορώ να κάνω;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται και για καρτοκινητά το 2in1. Απλά τα μηνύματα στην ανενεργή κάρτα τα παίρνεις μόνο οταν γυρίζεις σε αυτή.

Για να βλέπεις και τα 2 στην εφαρμογή μόνο με διπλότυπη εφαρμογή αν υποστηρίζει το τηλέφωνο ή αλλιώς με τρίτο software (parallel apps,dual apps κλπ). Αλλη λύση αν σε βολεύει είναι το mycosmote που μπορείς να βλέπεις πάνω απο 1 αριθμό αλλά δεν έχει όλες τις υπηρεσίες για wu.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει δυνατότητα στην εφαρμογή wu να αποσυνδεεις τον ενα αριθμο και να συνδέσεις τον αλλο μεσω sms πιστοποίησης κάθε φορα,αλλά δεν μπορείς να έχεις και τους 2 ταυτόχρονα εκτος αν κάνεις οτι έγραψα παραπάνω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεωρω παντως τη λύση δικαρτου ως την καλύτερη πάντως

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως. Έχω χρόνια πολλά που χρησιμοποιώ δύο κινητά. Και λόγω συνήθειας, παρότι βρίσκομαι στο τρίτο OnePlus δεν αποφάσιζα να χρησιμοποιώ το ένα τηλέφωνο αλλά σήμερα πήρα τη μεγάλη απόφαση.

Αυτό με την απενεργοποίηση της μίας Sim το έκανα ήδη και λειτουργεί μια χαρά. Σκεφτόμουν μήπως στη δεύτερη κάρτα να χρησιμοποιώ το my Cosmote (δεν ξέρω και αν λέγεται έτσι) και να βλέπω ούτε λήγουν τα δεδομένα για να ανανεώνω. Είσαι κι αλλιώς τη δεύτερη κάρτα μπορώ τη χρησιμοποιώ μόνο για τα δεδομένα.

Το OnePlus έχει παράλληλες εφαρμογές αλλά δεν έχει για το What's up. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δημιουργήσει παράλληλη εφαρμογή για το what's up.

 

Αν η Vodafone δίνει παρόμοιες παροχές σε δεδομένα ίσως πάω εκεί και ίσως σε φοιτητικό μέσω της ανιψιάς μου.

Το frog βολεύει οικονομικά μόνο για δεδομένα και έχει δική του εφαρμογή για τη διαχείριση της κάρτας Sim;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Απλά θέλω να ψάξω αν βολεύει περισσότερο από το what's up στην οικονομία και στα πλήθος των δεδομένων
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιάξεις ένα δεύτερο apk του wu με το app cloner ή αν είσαι root με το lp..:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Lp σκέτο να το αναζητήσω γιατί δεν το βρίσκω...
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Με το dual space μου δούλεψε. Πολύ ωραία. Πλέον ουσιαστικά έλυσα ό,τι πρόβλημα είχα με το ότι χρησιμοποιώ ένα τηλέφωνο
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

καλά, όταν αλλάζουμε συσκευή χαλάει η προώθηση αυτή με την οποία παίρνουνε τα μήνυματα για τις χαμένες κλήσεις και πρέπει να ξανά ρυθμίσουμε;

 

Πώς το ρυθμίζουμε; θυμάται κανείς;

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στην οθόνη κλήσεων πληκτρολογείς **62*+30697547 και τον αριθμό του τηλεφώνου σου χωρίς να τρία πρώτα ψηφία και πατάς κλήση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πριν 3-4 μέρες έληξε το συμβόλαιο μου με vodafone. Μπορώ να κρατήσω τον αριθμό μου και να το κάνω καρτοκινητο cosmote whatsup;;;
Φυσικά και γίνεται

 

[Στάλθηκε από μόνο του]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στην οθόνη κλήσεων πληκτρολογείς **62*+30697547 και τον αριθμό του τηλεφώνου σου χωρίς να τρία πρώτα ψηφία και πατάς κλήση

Ευχαριστώ, αλλά δεν βλέπω να δουλεύει, το νούμερο μου ξεκινάει από 6938... ίσως γι'αυτό;

 

edit: οκ, έπαιξε, χωρίς το 4 είναι σε εμένα και επίσης θέλει δίεση στο τέλος

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλω δυο 10αρες online, θα μου δωσει δυο κωδικους reload it?
Link to comment
Share on other sites

Αμα βαλω δυο 10αρες online, θα μου δωσει δυο κωδικους reload it?
Ναι 2 κωδικούς reloadit. Μπορείς να πάρεις με τον ένα 1200mb για ενα μηνα και με τον άλλο 2000 mb για 1 εβδομάδα. Επειδή οι ημερομηνίες λήξης συμψηφίζονται θα έχεις 3200mb για 1 μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι 2 κωδικούς reloadit. Μπορείς να πάρεις με τον ένα 1200mb για ενα μηνα και με τον άλλο 2000 mb για 1 εβδομάδα. Επειδή οι ημερομηνίες λήξης συμψηφίζονται θα έχεις 3200mb για 1 μήνα.

 

Σιγουρο ειναι αυτο δηλαδη το εχεις κανει; Επισης σε ποσο χρονικο διαστημα πρεπει να τις κανω τις ανανεωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σίγουρο,

Όποτε και να τις κάνεις τα ΜΒ θα ενωθούν .

Ας πούμε πέρεις πρώτα τα 2ΜΒ για μία εβδομάδα,

Πριν περάσουν 7 ημέρες βάζεις και την δεύτερη κάρτα για 1 μήνα,.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να περνω τα 2GB για 1 εβδομαδα ή τα 1200GB για 1 μηνα; Ή δεν παιζει ρολο; :P
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα να περνω τα 2GB για 1 εβδομαδα ή τα 1200GB για 1 μηνα; Ή δεν παιζει ρολο; :P
Δεν παίζει ρόλο. Στο τέλος θα συμψηφιστουν όλα μαζί στην μεταγενεστερη ημερομηνία λήξης. Επίσης μπορείς να βάλεις και τις 2 δεκάρες συνεχόμενα αν θες. Πάλι 2 reloadit θα πάρεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο. Στο τέλος θα συμψηφιστουν όλα μαζί στην μεταγενεστερη ημερομηνία λήξης. Επίσης μπορείς να βάλεις και τις 2 δεκάρες συνεχόμενα αν θες. Πάλι 2 reloadit θα πάρεις.

 

Καλυτερα δυο 10αρες για να εχω και 2 παρε μοιρασε.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις πρώτα τα 2 και μετά από 7 ημέρες τα 1200 θα έχεις 3200 για 37 ημέρες

Αν κάνεις το αντίθετο θα έχεις τα 3200 για 30 ημέρες ή θα κάνεις την δευτερη 30 ημέρες μετά.

Βασικά αποφασίζεις πως σε βολευει και ανάλογα την κατανάλωση που κάνεις,

Τα ΜΒ θα ενωθούν έτσι και αλλιώς με την μεταγενέστερη λήξη,

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα δυο 10αρες για να εχω και 2 παρε μοιρασε.
Εννοείται. Και 2 reloadit και 2 πάρε μοίρασε. Αν πας και στο αντίστοιχο νήμα μπορείς να ανταλλάξεις τα mb του πάρε μοίρασε. Νομίζω αυτή τη στιγμή κάποιος φίλος ψάχνει ενδιαφερόμενο για ανταλλαγή αν θες. Έτσι για κάθε δεκάρα θα πάρεις άλλα 400 mb. Όχι άσχημα. Καλή σου νύχτα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...