Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

 

Μενω σε χωριο και τα 2 παιδια μου πηγαινουν γυμνασιο σε κοντινη πολη , τους εχω δωσει λοιπον ενα κινητο

για περιπτωση αναγκης .

Επειδη τα τηλεφωνα που γινονται ειναι 2 τον μηνα περιπου σκεφτηκα να περνω 1 καρτα των 12e που αν εχω καταλαβει καλα ειναι για 3 μηνες ωστε να εχω ενα κοστος 50e τον χρονο για ενα καθαρα τηλεφωνο αναγκης.

Προβλημα 1ο

Ενεργοποιηθηκε το πακετο των 8.5e για 1 μηνα χωρις να ειδοποιηθει κανενας και εξαφανιστηκαν τα χρηματα

Προβλημα 2ο

Αγοραστηκε νεος χρονος ομιλιας 12e και αφου μετα απο ωρες καταφερα να ανακαλυψω στο σαιτ της cosmote

αυτο " Πως μπορώ να απενεργοποιήσω την υπηρεσία αυτόματης ενεργοποίησης;

Για να απενεργοποιήσεις την υπηρεσία στείλε sms «B_OFF» στο 1330 ή κάλεσε δωρεάν στο 1330 και πάτησε 1 - 5 - 0."

 

α) ενω το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα (η συσκευη) μου βγαζει συνεχως οτι δεν ειναι δυνατη η αποστολη του sms «B_OFF» στο 1330

β) καλωντας το 1330 , οκ το 1 , οκ το 5 , 0 ομως δεν υπαρχει επιλογη .

 

Προβλημα 3ο

Βαζοντας στο κινητο την επιλογη Λειτουργια πτησης , το κινητο εξακολουθει να καλει και να δεχεται κλησεις

 

Πραγματικα εχω βραχυκυκλωσει .

 

Απο το σαιτ τους δεν βρισκω ακρη και δεν υπαρχει ανθρωπος να μιλησω , πρεπει να παω στην πρωτευουσα του νομου για να βρω καποιον στον οτε. κατι που το θεωρω αδιανοητο πια.

ΑΝ εχει χρονο καποιος ας βοηθησει.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=300mins500MBcc49a2fc-5e25-4c70-b2f0-73ec822c17ab

προφανως μιλαμε για κοσμοκαρτα και για το συγκεκριμενο πακετο,για το οποιο γραφει:

Η Υπηρεσία της Αυτόματης ενεργοποίησης του πακέτου διατίθεται προενεργοποημένη για νέους συνδρομητές COSMOKAΡΤΑ.

Για την απενεργοποιηση πρεπει να προσεξετε: B_OFF χωρις τα εισαγωγικα στο κειμενο και με γυρισμενο το πληκτρολογιο στα αγγλικα για ολα τα γραμματα (να υποθεσω οτι προκειται για κινητα με κουμπια). Στη τρεχουσα εκδοση της σελιδας δεν υπαρχει η διαδρομη 1-5-0 για την απενεργοποιηση οποτε με την κληση στο 1330 καλο ειναι να ακολουθησετε τις επιλογες που δινει τωρα το μενου για να κανετε την απενεργοποιηση. Προσωπικα δεν εχω διαθεσιμο νουμερο κοσμοκαρτα για να βοηθησω περισσοτερο.

Αυτο με την λειτουργια πτησης ειναι θεμα συσκευης και ειναι λιγο περιεργο,καποια επιπλεον ρυθμιση θα θελει για να μπει σε λειτουργια πτησης. Συνηθως βγαινει το σημα με το αεροπλανακι επανω δεξια οταν ειναι ενεργοποιημενη και μονο οι κλησεις εκτακτης αναγκης επιτρεπονται (112,ισως και 911 - το αντιστοιχο αμερικανικο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορω να μεταφερω mb απο ενα whats up σε άλλο whats up? Τα mb ειναι απο reload και pare_moirase

 

οχι. Μονο απο αγορασμενα πακετα.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ το κωδικό reload να τον περάσω σε άλλο κινητό και όχι σε αυτό από όπου ανήκει;
Όχι. Είναι συνδεδεμένο με το νούμερο που έγινε η ανανέωση
Link to comment
Share on other sites

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/pricelist/index.jsp?catName=300mins500MBcc49a2fc-5e25-4c70-b2f0-73ec822c17ab

προφανως μιλαμε για κοσμοκαρτα και για το συγκεκριμενο πακετο,για το οποιο γραφει:

 

Για την απενεργοποιηση πρεπει να προσεξετε: B_OFF χωρις τα εισαγωγικα στο κειμενο και με γυρισμενο το πληκτρολογιο στα αγγλικα για ολα τα γραμματα (να υποθεσω οτι προκειται για κινητα με κουμπια). Στη τρεχουσα εκδοση της σελιδας δεν υπαρχει η διαδρομη 1-5-0 για την απενεργοποιηση οποτε με την κληση στο 1330 καλο ειναι να ακολουθησετε τις επιλογες που δινει τωρα το μενου για να κανετε την απενεργοποιηση. Προσωπικα δεν εχω διαθεσιμο νουμερο κοσμοκαρτα για να βοηθησω περισσοτερο.

Αυτο με την λειτουργια πτησης ειναι θεμα συσκευης και ειναι λιγο περιεργο,καποια επιπλεον ρυθμιση θα θελει για να μπει σε λειτουργια πτησης. Συνηθως βγαινει το σημα με το αεροπλανακι επανω δεξια οταν ειναι ενεργοποιημενη και μονο οι κλησεις εκτακτης αναγκης επιτρεπονται (112,ισως και 911 - το αντιστοιχο αμερικανικο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

οχι. Μονο απο αγορασμενα πακετα.

 

kmpatra ευχαριστω

Τελικα το απενεργοποιησα και το ενεργοποιησα ξανα και τωρα στελνει και λαμβανει sms και δουλευει η λειτουργια πτησης .

Ετσι εστειλα το περιφημο B_OFF και στο 1330 δεν βρηκα επιλογη για απενεργοποιηση προγραμματος .

Λοιπον στις 27 -1-19 που ελεγξα το κινητο δεν υπηρχε λεπτο μεσα . Αγορασα χρονο ομιλιας 12e και τον τοποθετησα την ιδια μερα και ειδα οτι ειχα μεσα 10.72 λεπτα.

Σημερα ελεγξα το κινητο και εχω

6.69e που ληγουν στις 27 Απριλιου

197 λεπτα χρονου ομιλιας που ληγουν στις 11 Φεβρουαριου

100 sms προς ολα τα δικτυα που ληγουν στις 1 Μαρτιου

3068 MB που ληγουν στις 16 Φεβρουαριου .

Αδυνατω να εξηγησω , το τηλεφωνο ειναι συνεχως σε λειτουργια πτησης , στο σχολειο επειδη απαγορευεται και στο σπιτι αν χρησιμοποιηθει υπαρχει το wifi .

Mαλλον πρεπει να περασω μια βολτα απο τον οτε οταν κατεβω για καμμια δουλεια .

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στα SMS μήπως ήρθε τίποτα από κάποιο 5ψηφιο και σε χρέωσε
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση,εχω whats up κ στα χερια μου εχω φοιτητικο πασο ενος φιλου μ!αν παω να το περασω σε φοιτητικο μεσω της εφαρμογης του whats up θα το περασει η θα με κοψουν?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα σου το περάσει με μόνη προϋπόθεση να μην έχει ο φίλος σου φοιτητικό στην Cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου το περάσει με μόνη προϋπόθεση να μην έχει ο φίλος σου φοιτητικό στην Cosmote.
Σε ευχαριστω πολυ,θα κανω μια προσπαθεια τωρα!τα στοιχεια π ζηταει ονομα,ημερομηνια γεννησης κ τετοια βαζω τα δικα μου η του φιλου?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί μέσω της εφαρμογής WU δηλαδή να ανεβάσεις φωτο το πάσο και να στο κάνει φοιτητικό;; Δεν ήξερα οτι υπάρχει τέτοια διαδικασία..

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ,θα κανω μια προσπαθεια τωρα!τα στοιχεια π ζηταει ονομα,ημερομηνια γεννησης κ τετοια βαζω τα δικα μου η του φιλου?

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα στοιχεία του φίλου. Το μόνο δικό σου είναι ο αριθμός.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον έχει απαντηθεί αλλά δεν θυμάμαι την απάντηση: το online bonus +100',ισχύει και για την αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου για κάθε μήνα? Με την προϋπόθεση ότι η αυτόματη ενεργοποίηση θα αιτηθεί μέσω της εφαρμογής?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άλλη εταιρεία μείωσε τη διάρκεια του online internet bonus σε 15 μέρες. Θα τολμήσω δυστυχώς να προβλέψω οτι θα πάρει σειρά το reloadit...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει να κανει με τη σιμ,η εφαρμογή το νούμερο βλέπει.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον έχει απαντηθεί αλλά δεν θυμάμαι την απάντηση: το online bonus +100',ισχύει και για την αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου για κάθε μήνα? Με την προϋπόθεση ότι η αυτόματη ενεργοποίηση θα αιτηθεί μέσω της εφαρμογής?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Άλλη εταιρεία μείωσε τη διάρκεια του online internet bonus σε 15 μέρες. Θα τολμήσω δυστυχώς να προβλέψω οτι θα πάρει σειρά το reloadit...

 

Φυσικά και ισχύει. Φαίνεται και στην εφαρμογή. Πιο συγκεκριμένα, τα λεπτά προς όλους, είναι +100.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Είχα την προσφορά από Cosmokarta από το 2012: 300 λεπτά δώρο με κάθε ανανέωση από 10€. Ηταν καλή για την εποχή της. Στην πορεία αλλάζανε οι όροι χρήση της μέχρι που έγινε μη συμφέρουσα. Στην αρχή σου αφαιρούσαν 3 ευρώ μετά 4 και τώρα 7 ευρώ για 450 λεπτά και κάτι ψίχουλα ίντερνετ.

Έκανα μεταφορά σε whatsup. Δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλούσαν την Κοσμοτε κάποιοι παλιοί συνδρομητές και έπρεπε να πειράξει την προσφορά. Έμπαινε μέσα; Ακόμα με το 4g τα δεδομένα καταναλώνονται αρκετά πιο γρήγορα και πρέπει να μεγαλώσει ο προσφερόμενος όγκος δεδομένων

Edited by Luci
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο δεν ισχύει γενικά, το έχουμε πει αρκετές φορές. Μόνο αν κάνεις speed test ή ανοίγεις βίντεο που δεν σκοπεύεις να δεις και προλαβαίνει να κάνει buffering μεγαλύτερο όγκο δεδομένων λόγω ταχύτητας. Όλα τα υπόλοιπα τα ίδια δεδομένα καταναλώνουν, απλά φορτώνουν πιο γρήγορα.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρήστε μου την προφανή ερώτηση, αλλά οι δική μου εικόνα έρχεται σε αντίθεση με τις πληροφορίες που μου έδωσαν σήμερα σε κατάστημα Cosmote.

Η Cosmoκάρτα έχει μεταξύ άλλων τα εξής προγράμματα:

300' και 500ΜΒ με 8.5€

300', 600ΜΒ και 50 SMS με 10€

 

Η εικόνα που έχω εγώ είναι ότι η ενεργοποίηση του 2ου δεν ανανεώνει τη διάρκεια των λεπτών και δεδομένων του 1ου. Σήμερα σε ένα κατάστημα Cosmote μου έλεγαν ότι τα ανανεώνει. Ξέρει κανείς με σιγουριά τί ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, πήρα μήνυμα από την Winbank (internet banking Τρ. Πειραιώς):

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το προϊόν ανανέωσης χρόνου ομιλίας Cosmote 10 έχει καταργηθεί και θα είναι διαθέσιμο στη winbank μέχρι εξαντλήσεως του αποθέματος.

Ανανεώστε το χρόνο ομιλίας σας με το επόμενο διαθέσιμο προϊόν Cosmote 12.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Oι της cosmote μας απαγόρεψαν την πρόσβαση στο 0.facebook.com :mad: Mετά από οδηγία λένε της εθνικής επιτροπής τηλεπικοινωνιών και για την ώρα ισχύει μόνο για το δίκτυο τους αφού η vodafone συνεχίζει να μπαίνει κανονικά! Edited by Vasileios
Αφαιρέθηκε προσωπικός χαρακτηρισμός,.
Link to comment
Share on other sites

Οντως ισχύει!! Το διάβασα και εγω στο fb του wu.

 

Στάλθηκε από το X52X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα την προσφορά από Cosmokarta από το 2012: 300 λεπτά δώρο με κάθε ανανέωση από 10€. Ηταν καλή για την εποχή της. Στην πορεία αλλάζανε οι όροι χρήση της μέχρι που έγινε μη συμφέρουσα. Στην αρχή σου αφαιρούσαν 3 ευρώ μετά 4 και τώρα 7 ευρώ για 450 λεπτά και κάτι ψίχουλα ίντερνετ.

Έκανα μεταφορά σε whatsup. Δεν καταλαβαίνω γιατί ενοχλούσαν την Κοσμοτε κάποιοι παλιοί συνδρομητές και έπρεπε να πειράξει την προσφορά. Έμπαινε μέσα; Ακόμα με το 4g τα δεδομένα καταναλώνονται αρκετά πιο γρήγορα και πρέπει να μεγαλώσει ο προσφερόμενος όγκος δεδομένων

 

Το Νοέμβριο 2018 δεν έβγαλαν ανακοίνωση ότι από 5 θα πάει 6 ευρώ στις αρχές του Δεκεμβρίου; Πότε πρόλαβαν και το έκαναν 7;; Μήπως εννοείς 6 ευρώ, δεν είδα κάποια ανακοίνωση και για αυτή την αύξηση.

 

Άσχετο, πήρα μήνυμα από την Winbank (internet banking Τρ. Πειραιώς):

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το προϊόν ανανέωσης χρόνου ομιλίας Cosmote 10 έχει καταργηθεί και θα είναι διαθέσιμο στη winbank μέχρι εξαντλήσεως του αποθέματος.

Ανανεώστε το χρόνο ομιλίας σας με το επόμενο διαθέσιμο προϊόν Cosmote 12.

 

Προοίμιο για το ελάχιστο ποσό online ανανέωσης;; Έχουν γίνει άπληστοι.

Edited by apagogeas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...