Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα. Να ρωτήσω, πως μπορώ να απενεργοποιησω την αυτόματη μηνιαια ανανέωση κάποιου πακέτου στο whats up;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

B_OFF στο 1317
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

B_OFF στο 1317
Αυτό κάνει για ολα τα πακέτα; Είτε MB είτε ομιλίας;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι,παίζει κανονικά και σε xiaomi κινητό.

Πες τι συσκευή έχεις και δώσε screenshot για να δούμε το πρόβλημα.

S7 edge έχω. Τι screenshot να στείλω; Ενεργοποιώ κανονικά την ρύθμιση για volte από το μενού και όταν είμαι σε 4g only ρύθμιση δικτύου το volte δεν ξεκινάει. Μέχρι και πριν 2 βδομάδες περίπου, όταν ήμουν σε 4g δίπλα στην ένδειξη του σήματος στη γραμμή κατάστασης έγραφε και VoLTE και μπορούσα κανονικά να κάνω κλήσεις. Τώρα τζίφος. Ούτε μπορώ να κάνω κλήσεις και όταν με παίρνουν λέει κατηλλειμένο.

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

S7 edge έχω. Τι screenshot να στείλω; Ενεργοποιώ κανονικά την ρύθμιση για volte από το μενού και όταν είμαι σε 4g only ρύθμιση δικτύου το volte δεν ξεκινάει. Μέχρι και πριν 2 βδομάδες περίπου, όταν ήμουν σε 4g δίπλα στην ένδειξη του σήματος στη γραμμή κατάστασης έγραφε και VoLTE και μπορούσα κανονικά να κάνω κλήσεις. Τώρα τζίφος. Ούτε μπορώ να κάνω κλήσεις και όταν με παίρνουν λέει κατηλλειμένο.

 

Στάλθηκε από το SM-T800 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επανεκκίνηση έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στη τσέπη σου!

Κακώς του τα έχεις δώσει προκαταβολικά (πριν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες του).

Δηλαδή με την λογική σου....

Πας στον φούρνο δίπλα στο σπίτι σου και μπαίνοντας λες :

"Κύριε Μητσουλα.... Κρατά 10 ευρώ γιατί θα πάρω 1 κιλό ψωμί και 1,5 κιλό κουλουράκια"

Την ώρα που σου βάζει τα κουλουρακια λοιπόν σε παίρνει η γυναίκα σου τηλέφωνο και σου λέει ότι πρόλαβε εκείνη να πάρει ψωμί....

Άρα λογικά η επόμενη κουβέντα σου θα είναι:

"Κύριε Μητσουλα... Οκ τα κουλουρακια θα τα πάρω αλλά το ψωμί τελικά δεν το θέλω. Επειδή όμως σου τα έδωσα προκαταβολικα κράτησε τα γιατί είσαι μάγκας!!! "

Σωστά?

Τότε κανείς συμβόλαιο και πληρώνεις μετά.

Είχα συμβόλαιο....

Το ξέρεις ότι στα συμβολαια πληρωνεις προκαταβολικα τον μηνα που τρέχει??

Καλό ε ?

 

 

To να δώσεις χρήματα με την θέληση σου και να στα κρατήσουν λέγεται υπεξαίρεση και όχι κλοπή.

Στην περίπτωση μας τώρα , δίνεις 20 ευρώ , παίρνεις 1GB internet δύο ή 3 μήνες εισερχόμενες κλήσεις και μετά στα κρατάνε , δικαίωμα τους .

Αγόρασες υπηρεσίες , τι ζητάς μετά; τα χρήματα σου πίσω , και ότι απόλαυσες καλά το απόλαυσες.

Αυτό πως λέγεται ;

 

Τα λεφτά δεν τα δίνω κάπου.

Τα λεφτά τα βάζω σε έναν "κουμπάρα" που η cosmote μου παραχώρησε.

Και δεν είναι αποκλειστικά δικός της γιατί έχω κάνει login με τα στοιχεία μου.

Με καποια απο αυτά τα λεφτά λοιπόν αγόρασα υπηρεσίες.

Τα ρέστα??

Δικά τους??

Γιατί?

Άρα δεν ζητάω χρήματα πίσω για αυτά που απόλαυσα όπως λες.....

 

Sent from Lenovo Vibe P1

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με την λογική σου....

Πας στον φούρνο δίπλα στο σπίτι σου και μπαίνοντας λες :

"Κύριε Μητσουλα.... Κρατά 10 ευρώ γιατί θα πάρω 1 κιλό ψωμί και 1,5 κιλό κουλουράκια"

Την ώρα που σου βάζει τα κουλουρακια λοιπόν σε παίρνει η γυναίκα σου τηλέφωνο και σου λέει ότι πρόλαβε εκείνη να πάρει ψωμί....

Άρα λογικά η επόμενη κουβέντα σου θα είναι:

"Κύριε Μητσουλα... Οκ τα κουλουρακια θα τα πάρω αλλά το ψωμί τελικά δεν το θέλω. Επειδή όμως σου τα έδωσα προκαταβολικα κράτησε τα γιατί είσαι μάγκας!!! " Σωστά?

 

Αν και δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα τα παραδείγματα διότι πρόκειται για διαφορετικού τύπου συναλλαγές, ας προσπαθήσω!

-Κύριε Μήτσουλα θέλω ψωμί και 10€ σε κουλουράκια.

-(τηλέφωνο από την κυρά....)

- Άκυρο, θέλω μόνο τα κουλουράκια.

-10€...

-Ορίστε, γεια σας.

 

Στις τηλεπικοινωνίες δεν μπορείς να εφαρμόσεις την ανωτέρω πρακτική!

Οι εταιρείες απαιτούν πρώτα να πληρώσεις και μετά να αγοράσεις υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

@ tolisfz6

Βάζεις την λέξη κουμπαράς σε εισαγωγικά . Άρα καταλαβαίνεις και εσύ ότι το παράδειγμα σου είναι τραβηγμενο.

Λέω ξανά . Δεν είναι τράπεζες οι εταιρείες κινητής . Για καθε ποσό που εβαλες χρεώθηκες 24% Φ.Π.Α γιατί αγόρασες υπηρεσίες. Απεναντίας οι κουμπαράδες και οι τράπεζες δεν πουλάνε υπηρεσίες δεν εισπράτουν Φ.Π.Α. αλλά δέχονται καταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν αγοραζεις μονο "ευρω"(credits να το πω πιο σωστά) για να ενεργοποιήσεις πακέτα. Το πρωτο που αγοραζεις πλεον οπως ειναι η κατασταση,ειναι η διατηρηση της συνδεσης για αλλους 2 εως 12 μηνες.
Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά τα βάζω σε έναν "κουμπάρα" που η cosmote μου παραχώρησε.

Και δεν είναι αποκλειστικά δικός της γιατί έχω κάνει login με τα στοιχεία μου.

Με καποια απο αυτά τα λεφτά λοιπόν αγόρασα υπηρεσίες.

Τα ρέστα??

Δικά τους??

Γιατί?

Άρα δεν ζητάω χρήματα πίσω για αυτά που απόλαυσα όπως λες.....

 

Sent from Lenovo Vibe P1

 

Το χρηματικό υπόλοιπο, το δίνεις στην εταιρεία, για να αγοράσεις προ πληρωμένη υπηρεσία. Αν το δωσεις και δεν αγοράσεις, σου λέει πως θα το χάσεις. Ξεκάθαρα πράγματα. Δεν μιλάμε για προσωπικό ταμιευτήριο. Μην τρελαθούμε.

 

Φυσικά και είναι δικό της. Και εγώ έχω κωδικούς στο COSMOTE TV, αλλά αν δεν πληρώσω ένα μήνα γεια σας.

 

Τα ρέστα έχουν κάποιο χρονικό διάστημα για να τα χρησιμοποιήσεις ξανά. Οπότε αποφασίζεις ανάλογα.

 

Τέλος, μιλάμε για προ πληρωμένη υπηρεσία, άρα πληρώνεις για να έχεις κάτι. Μπορεί η λήξη του υπολοίπου να είναι πράγματι μικρή πλέον ή να μειώνει την "ελαστικότητα" της καρτοκινητής υπηρεσίας, αλλά live with it.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά. Σοβαρά τώρα; Θα βάλω τα λεφτά μου κάπου και θα χαθούν αν δεν πάρω πακέτο ή οτιδήποτε άλλο;;;;;

 

Σοβαρά τώρα; Και φταίμε και εμείς;

 

Ποιο είναι το πρόβλημα αν τα χρησιμοποιήσω όποτε θέλω; Τι τους πειράζει; Ειλικρινά.

Άρα στο PayPal πχ είναι γατάκια που μπορεί κανείς να έχει χρήματα στο προφίλ του, να κάνει αγορές οπότε θέλει.

 

"Τιιιιι δεν αγόρασες τίποτα για δύο μήνες;;;;; Για φέρτα εδώ, που τα θελεις κιόλας"

 

 

Αν δεν αγοράσω πακέτο ή κάνω χρήση, θα πρέπει να μου τα κλέψουν;;;;;

 

Οι υπηρεσίες είναι δικές τους, τα λεφτά είναι δικά μου. Θα αγοράσω οπότε θέλω τις υπηρεσίες τους.

Αν δεν θέλουν να μου τις δώσουν, τα ρέστα πίσω στον λογαριασμό μου και το νούμερο να το βάλουν εκεί που ξέρουν.

Αν και πάλι διαφωνώ για την φραγή εισερχομένων σε κάτι που μου παραχωρήθηκε ενώ πλήρωσα γι'αυτό.

 

Εμείς live with it;;;;; Σοβαρά;;;;

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ναι εντελώς σοβαρά και όταν το λέω δεν γελάω καθόλου. Αν δεν αγοράσεις τίποτα εντός δύο μηνών , θα χάσεις το υπόλοιπο σου.

Αυτό το paypal που λες είναι τραπεζικό ίδρυμα δεν είναι εταιρεία κινητής τηλεφωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά. Σοβαρά τώρα; Θα βάλω τα λεφτά μου κάπου και θα χαθούν αν δεν πάρω πακέτο ή οτιδήποτε άλλο;;;;;

 

Σοβαρά τώρα; Και φταίμε και εμείς;

 

Ποιο είναι το πρόβλημα αν τα χρησιμοποιήσω όποτε θέλω; Τι τους πειράζει; Ειλικρινά.

Άρα στο PayPal πχ είναι γατάκια που μπορεί κανείς να έχει χρήματα στο προφίλ του, να κάνει αγορές οπότε θέλει.

 

"Τιιιιι δεν αγόρασες τίποτα για δύο μήνες;;;;; Για φέρτα εδώ, που τα θελεις κιόλας"

 

 

Αν δεν αγοράσω πακέτο ή κάνω χρήση, θα πρέπει να μου τα κλέψουν;;;;;

 

Οι υπηρεσίες είναι δικές τους, τα λεφτά είναι δικά μου. Θα αγοράσω οπότε θέλω τις υπηρεσίες τους.

Αν δεν θέλουν να μου τις δώσουν, τα ρέστα πίσω στον λογαριασμό μου και το νούμερο να το βάλουν εκεί που ξέρουν.

Αν και πάλι διαφωνώ για την φραγή εισερχομένων σε κάτι που μου παραχωρήθηκε ενώ πλήρωσα γι'αυτό.

 

Εμείς live with it;;;;; Σοβαρά;;;;

Καλά τα λες αλλά μπλέξαμε

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Μέχρι 24/10/2018 αν δεν «σπαταλησω» το χρηματικό υπόλοιπο μου θα χαθεί;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αν δεν το σπαταλήσεις θα χρειαστεί να ανανεώσεις έστω με 5 ευρώ για να μην το χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Μέχρι 24/10/2018 αν δεν «σπαταλησω» το χρηματικό υπόλοιπο μου θα χαθεί;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Nαι εκτός και αν βάλεις και πάλι χρήματα και πάρεις παράταση άλλο ένα 2μηνο ή 3μηνο μετά τις 3/9 και ανάλογα το ποσό που θα βάλεις..

Link to comment
Share on other sites

ee1d9c2c43ae73c12ebc2679710c0311.png

 

Μέχρι 24/10/2018 αν δεν «σπαταλησω» το χρηματικό υπόλοιπο μου θα χαθεί;;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ναι,κανε ανανεωση ομως μεχρι 23/10.Μολις παει 24/10 και ειναι 0:00 θα το χασεις.Θα ερθει μηνυμα στις 17/10 οτι ληγει το υπολοιπο σε 7 ημερες.Απλα επειδη αν βαλεις τοτε 5 ή 10€ θα παραταθει για 2 μηνες ακομα η ληξη του,κανε πριν τις 3/9 μια ανανεωση ωστε να το κρατησεις για 3 μηνες.Δηλαδη αν κανεις 2/9 ανανεωση θα παει μεχρι 30/10 γιατι θα ισχυει ακομα το 3μηνο για το υπολοιπο αν κανεις 5 ή 10€ ανανεωση.

Αλλιως για το τριμηνο θελεις 15€ ή 12€ σε καταστημα.

Επισης μπορεις να κανεις μεταφορα υπολοιπου σε whats up/cosmokarta με το easy transfer.

Αρκει να εχει βαλει ο αποστολεας και ο ληπτης 20€ τους τελευταιους 4 μηνες.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . μου έστειλε το whats up Ένα μήνυμα με ένα κωδικό reload it στις 5/08 που ήρθα στο whats up (Και μπράβο μου χεχεχε ) έλα όμως που πάω να το βαλω από την εφαρμογή και μου λέει "κάτι έγινε προσπαθηστε αργοτερα "

 

Μέχρι και απεγκατάσταση και εγκατάσταση την εφαρμογή έκανα αλλά τίποτε . υποψιάζομαι πως δεν θέλει να το κάνω μέσω εφαρμογής για να μου δώσει τα 600ΜΒ και όχι το 1.2 σωστά ?

 

Παίζει αν το κάνω από το m.whatsup να μου δώσει τα 1.2 ?

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα . μου έστειλε το whats up Ένα μήνυμα με ένα κωδικό reload it στις 5/08 που ήρθα στο whats up (Και μπράβο μου χεχεχε ) έλα όμως που πάω να το βαλω από την εφαρμογή και μου λέει "κάτι έγινε προσπαθηστε αργοτερα "

 

Μέχρι και απεγκατάσταση και εγκατάσταση την εφαρμογή έκανα αλλά τίποτε . υποψιάζομαι πως δεν θέλει να το κάνω μέσω εφαρμογής για να μου δώσει τα 600ΜΒ και όχι το 1.2 σωστά ?

 

Παίζει αν το κάνω από το m.whatsup να μου δώσει τα 1.2 ?

 

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν το κανεις απο m.whatsup.gr ειναι το ιδιο πραγμα.

Αρκει να εκανες ανανεωση Online και οχι σε καταστημα ή περιπτερο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μα φίλε δεν έκανα ανανέωση δώρο μου τον έδωσε η cosmote που έχω ένα χρόνο whats up

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω Reload σε ένα συγγενικο πρόσωπο και... Δεν γίνεται.

 

 

Είχε / έχει κανένας το ίδιο θέμα...? deeb4210ac72edf4833e2dd15a00e831.jpg

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω Reload σε ένα συγγενικο πρόσωπο και... Δεν γίνεται.

 

 

Είχε / έχει κανένας το ίδιο θέμα...? deeb4210ac72edf4833e2dd15a00e831.jpg

 

Oxxy, αν διαβάσεις παραπάνω, το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και άλλος φίλος. Λογικά πρόκειται για συστημικό θέμα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ναι εντελώς σοβαρά και όταν το λέω δεν γελάω καθόλου. Αν δεν αγοράσεις τίποτα εντός δύο μηνών , θα χάσεις το υπόλοιπο σου.

Αυτό το paypal που λες είναι τραπεζικό ίδρυμα δεν είναι εταιρεία κινητής τηλεφωνίας.

Αν εννοείς ότι είναι σοβαρό ίδρυμα και όχι σαν τις εταιρίες κινητής, συμφωνώ.

 

Επιμένω. Τα λεφτά είναι δικά μας και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση πέραν της επιστροφής στον λογαριασμό του δικαιούχου είναι καθαρή κλεψιά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...