Jump to content

Τα πάντα για τα καρτοκινητά της Cosmote


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ααα!!! Tα ξεχασα αυτα!!! :mad::mad::mad:

 

εμενα με πηρανε τηλ και με ζαλισανε μια μερα να το κανω καρτοκινητο....

βλεπουν οτι δεν βαζω ΠΟΤΕ χρονο ομιλιας και εχω και κανα χρονο και βαλε να βαλω και SMS και βαζω μονο ιντερνετ και με εχουν φαει.

SMS για προσφορες και καλα, και τηλεφωνα για να το κανω αλλιως. Ελεος...

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!! τελικα μου τρωει τα δεδομενα αντι απο τα 2 δωρα απο το reload που πηρα 10 ευρω καρτα μεσω paypal, απο τα αλλα που προστιθονται πριν την ληξη, που δινω 6 ευρω τον μηνα για 600ΜΒ!

τι κανουμε τωρα???? χαμενα θα πανε τα δωρα!!!

την πατησα ανανεωσα το πρωι και εχει ωρες πριν τα δωρα! ΓΜΤ!!!!

Καμια ιδεα κανεις?

 

Μηπως αν παρω με 6 ευρω αλλα 600ΜΒ θα πανε ποιο μετα και θα παιρνει απο τα δωρα τα ΜΒ?

ανανεωνω το πακετο αυτο ΠΡΙΝ να ληξει και προστιθονται οποτε χαμενα δεν πανε σε καμια απολυτως περιπτωση, εκτος βεβαια αν ξεχασω να ανανεωσω πριν την ληξη που το εχω παθει νομιζω 3 φορες και ακομα κλαιω ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ GB's!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

ααα!!! Tα ξεχασα αυτα!!! :mad::mad::mad:

 

εμενα με πηρανε τηλ και με ζαλισανε μια μερα να το κανω καρτοκινητο....

βλεπουν οτι δεν βαζω ΠΟΤΕ χρονο ομιλιας και εχω και κανα χρονο και βαλε να βαλω και SMS και βαζω μονο ιντερνετ και με εχουν φαει.

SMS για προσφορες και καλα, και τηλεφωνα για να το κανω αλλιως. Ελεος...

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!! τελικα μου τρωει τα δεδομενα αντι απο τα 2 δωρα απο το reload που πηρα 10 ευρω καρτα μεσω paypal, απο τα αλλα που προστιθονται πριν την ληξη, που δινω 6 ευρω τον μηνα για 600ΜΒ!

τι κανουμε τωρα???? χαμενα θα πανε τα δωρα!!!

την πατησα ανανεωσα το πρωι και εχει ωρες πριν τα δωρα! ΓΜΤ!!!!

Καμια ιδεα κανεις?

 

Μηπως αν παρω με 6 ευρω αλλα 600ΜΒ θα πανε ποιο μετα και θα παιρνει απο τα δωρα τα ΜΒ?

ανανεωνω το πακετο αυτο ΠΡΙΝ να ληξει και προστιθονται οποτε χαμενα δεν πανε σε καμια απολυτως περιπτωση, εκτος βεβαια αν ξεχασω να ανανεωσω πριν την ληξη που το εχω παθει νομιζω 3 φορες και ακομα κλαιω ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ GB's!

Εγώ όταν έχω πολλά gb που παίζει να πάνε χαμένα κάνω ένα hotspot στο laptop και κατεβάζω σειρές . Να τα αφήσω πάντως να λήξουν ατόφια... Ποτέ !!

 

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έχω πολλά gb που παίζει να πάνε χαμένα κάνω ένα hotspot στο laptop και κατεβάζω σειρές . Να τα αφήσω πάντως να λήξουν ατόφια... Ποτέ !!

 

καλημέρα, αν ανανεώνεις πριν να ληξουν όταν είναι από πακετο χαμενα δεν πανε εκτος αν τα ξεχασεις!

αυτό επαθα εγω και όχι μια αλλα τρεις φορες!

βαζω το πακετο που τωρα είναι με 600mb τον μηνα και 6 ευρω, ενώ πριν ηταν με 5 και 500 και ακουσα ότι θα γινει με 7 και 700!

οποτε δεν θα μπορουσα ετσι κι αλλιως να κανω αυτό που λες.

Ασε που παλι δεν θα μπορουσα γιατι το pc μου δεν εχει wifi.

Αλλα υπαρχουν και torrent clients για android και θα κατεβαζα dvds με Linux....:p

 

Tελικα σε αυτό που ρωτησα πριν, πηρα αλλα 600mb με 6 ευρω, γιατι εκανα βλακεια ανανεωσα την καρτα ωρες μετα και ετσι τα 1200δωρο προστεθηκαν με τα προηγουμενα του δωρου αλλα πηγαν μερικες ωρες ποιο μετα από την ληξη του πακετου. Τωρα θα παιρνει από αυτά του δωρου.

Άλλη φορα να το θυμαμαι να ανανεωνω καρτα πρωτα (παντα από paypal εχει και δωρο 1200mb) ώστε να τραβάει αυτά του δωρου και όχι από τα πακετα που προστιθονται! (με ανανεωση πακετου πριν την ληξη του φυσικα).

 

Και σχετικα με αυτό που ειπες βρηκα τροπο με ένα access point που παιζει σε client mode, να συνδεω το κινητο πανω του από ap mode το κινητο, και το μηχηματακι με ethernet σε ένα Mikrotik routerboard και μπορω να εχω υβριδικο ιντερνετ (adsl+4G μαζι) και να παιζουν και αθροιστικα. Πολύ καλη φαση!!!

οποτε αμα είναι να πανε χαμενα το ανοιγω αυτό και λιωσιμο....

 

Καλα τι εγινε? πατησα στο giga ΣΚ ειχα πανω από 6,5 ευρω μεσα στην καρτα μου και στο καπακι με αφησε 1,68!!!! WTF????? ΔΩΡΕΑΝ δεν είναι????

καλα λεει και μεχρι 4/3 που εχει περασει!!! και εγω το πατησα...ελεος...

η καρτα που πηγε????

 

αναλυτικη χρηση του υπολοιπου καρτας γινεται καπως να δουμε? δλδ τι πηραμε κτλ?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

παιδια σκεφτομαι κατι και ειπα να μου πειτε την αποψη σας οι γνωστες,

 

ειμαι στην Κυπρο και εχω μια ελληνικη σιμ cosmote whatsup δεδομενου της ελευθερης πλεον περιαγωγης οπως το σκεφτομαι με συμφερει να βαζω δεδομενα σε αυτην γιατι τα πακετα εδω ειναι πολυ ακριβα.

 

θα εχω καποιο θεμα throtling ή οτιδηποτε αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι είναι αυτό το throtling?
Σε κάποιες εταιρείες σου ρίχνουν την ταχύτητα αν κανεις μεγάλη χρήση ή είσαι σε αλλη χωρα.
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες εταιρείες σου ρίχνουν την ταχύτητα αν κανεις μεγάλη χρήση ή είσαι σε αλλη χωρα.

 

Δε νομιζω ότι κανουν κατι τετοιο, δεν το εχω ακουσει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στα παραστατικά (απόδειξη άυλου χρόνου) που αγοράζουμε μέσω πιστωτικής on-line από την COSMOTE?

Έχω την εντύπωση ότι όταν πληρώνεις, σου δίνει τη δυνατότητα να δηλώσεις εμαιλ για να σου στείλουν την απόδειξη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω ότι κανουν κατι τετοιο, δεν το εχω ακουσει ποτε!

 

θα μπορω δηλαδη να χρησιμοποιω ολες τις προσφορες κτλπ σε αλλη χωρα?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορω δηλαδη να χρησιμοποιω ολες τις προσφορες κτλπ σε αλλη χωρα?

 

δεν το γνωρίζω να σου απαντησω, δες στην σελιδα τους αν αναφερει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι όταν πληρώνεις, σου δίνει τη δυνατότητα να δηλώσεις εμαιλ για να σου στείλουν την απόδειξη.

Πρεπει να το κανεις χειροκινητα. Δεν ειναι αυτοματοποιημενο. Επιπλεον τι γίνεται αν δεν το στειλεις εσυ ο ιδιος επιτοπου ή αν το email το σβησεις καταλάθος? Παει η απόδειξη? Πέταξε? Δεν έγινε ποτε η συναλλαγή? Η wind (f2g) έχει πολυ καλό app βλέπεις όλο το ιστορικό πληρωμών και κατεβαζεις σε PDF όλες τις συναλλαγές σου

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το κανεις χειροκινητα. Δεν ειναι αυτοματοποιημενο. Επιπλεον τι γίνεται αν δεν το στειλεις εσυ ο ιδιος επιτοπου ή αν το email το σβησεις καταλάθος? Παει η απόδειξη? Πέταξε? Δεν έγινε ποτε η συναλλαγή? Η wind (f2g) έχει πολυ καλό app βλέπεις όλο το ιστορικό πληρωμών και κατεβαζεις σε PDF όλες τις συναλλαγές σου

 

Η συναλλαγή υπάρχει στην κάρτα ή στο PayPal αν έκανες αγορά από εκεί

Link to comment
Share on other sites

η συναλλαγή που είναι στο ιστορικό της τράπεζας δεν λέει τίποτα μόνης της. Χρειάζεσαι και το report απο την cosmote οπου αναγράφει σε ποιον αριθμό μπήκε, καθώς και το καθαρό ποσό μαζι με το ΦΠΑ.

Τα παραπάνω ισχύουν κυρίως για αυτούς που θέλουν να το περάσουν και στα έξοδα του μήνα για την εφορία

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τα 3γιγα δώρο για το σκ και νόμισα ότι θα τραβούσε από εκεί η χρήση youtube που έκανα, αφού το πακέτο video που είχα έληγε πολύ πιο μετά, αλλά τελικά τράβηξε από το πακέτο για βίντεο. Τα 3γιγα που λήγουν σήμερα αθικτα. Αισθάνθηκα πολύ χαζος...

Kαι εγώ που έχω ενεργοποιημένο after dark πακέτο, το βράδυ μου έτρωγε απο αυτό αντί του δώρου του ΣΚ.

Για το yt πακέτο υπάρχει λύση όμως.Αν θες να σου τρώει απο το δώρο κατέβασε ενα vpn πρόγραμμα ώστε να μην βλέπει απευθείας το σύστημα ip cosmote και θα σου τρώει απο του δώρου καθώς ο τρόπος που καταλαβαίνει το σύστημα και χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο πακέτο είναι μέσω της ip

Link to comment
Share on other sites

Η συναλλαγή υπάρχει στην κάρτα ή στο PayPal αν έκανες αγορά από εκεί

 

Και δέχεται η εφορία το αντίγραφο συναλλαγων του Paypal ως νόμιμη απόδειξη (εσόδου ή εξόδου)?

 

Το παραστατικό της COSMOTE που είναι?

 

Μήπως να κάνουμε χρήση του δικαιώματος και να μην πληρώνουμε για υπηρεσία ή προϊόν που αγοράζουμε αν δεν εκδίδεται νόμιμο παραστατικό όπως ισχύει σε όλες πλέον τις ελληνικές επιχειρήσεις?

 

Η εξυπηρέτηση πελατών (13888) που απευθύνθηκα πάντως έχει "σαφή" απάντηση για το θέμα. Μου είπαν ότι δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε παλαιότερες συναλλαγές και τέλος. Δεν μου είπαν βέβαια τί απέγιναν τα συγκεκριμένα παραστατικά παρά μόνο για την αποστολή email που αναφέρθηκε πιο πάνω η οποία να το επαναλάβω είναι διαθέσιμη μόνο κατά την ώρα της συναλλαγής. Και πάλι δεν εκδίδει πλήρες παραστατικό. Έχει μεν όλα τα στοιχεία του εκδότη (ΕΠΩΝΥΜΙΑ, ΑΦΜ κλπ.) αλλά δεν αναφέρει πουθενά το είδος του παραστατικού αν είναι π.χ. νόμιμη απόδειξη παροχής υπηρεσιών ή τιμολόγιο ούτε αριθμό απόδειξης παρά μόνο "Kωδικός Χρέωσης" και "Αριθμός Έγκρισης".

Αν κάποιος με λογιστικές γνώσεις γνωρίζει επί του θέματος παρακαλώ να μας απαντήσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η συναλλαγή που είναι στο ιστορικό της τράπεζας δεν λέει τίποτα μόνης της. Χρειάζεσαι και το report απο την cosmote οπου αναγράφει σε ποιον αριθμό μπήκε, καθώς και το καθαρό ποσό μαζι με το ΦΠΑ.

Τα παραπάνω ισχύουν κυρίως για αυτούς που θέλουν να το περάσουν και στα έξοδα του μήνα για την εφορία

 

Για την εφορία το θέλω κι εγώ :help:

(Ο άυλος χρόνος νομίζω δεν έχει ΦΠΑ)

Edited by dpcranes
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,φίλος έχει what’s up και με το που βάζει κάρτα του ενεργοποιεί αυτόματα τα 600 mb με 6ευρω. Θέλει να το σταματήσει αυτό. Μέσω της εφαρμογής δεν βρίσκουμε κάτι. Στέλνει κάπου sms?
Don't cry because it's over.Smile because it happened.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,φίλος έχει what’s up και με το που βάζει κάρτα του ενεργοποιεί αυτόματα τα 600 mb με 6ευρω. Θέλει να το σταματήσει αυτό. Μέσω της εφαρμογής δεν βρίσκουμε κάτι. Στέλνει κάπου sms?

 

Καλημέρα,

 

Μάλλον εννοείς 1200MB. Η απενεργοποίηση του πακέτου αυτόματης ενεργοποίησης γίνεται στέλνοντας B_OFF στο 1317 ή καλώντας το 1317.

 

 

http://m.whatsup.gr/service/nqstmQm9sdG9uXzEyMDBNQg,,

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: έχω στο όνομά μου 2 αριθμούς καρτοκινητής και θέλω να μεταφέρω χρήματα απο τον ένα αριθμό στον άλλο αλλά δεν μπορώ τι πρέπει να κάνω?

θα πρέπει να αναφέρω ότι προσπάθησα καλώντας το 1350 και στέλνοντας μήνυμα στο 1219 αλλά η απάντηση που πήρα ήταν ότι δεν υπάρχει ή δυνατότητα μεταφοράς ποσού προς τον αριθμό που επέλεξα:(

[sIGPIC][/sIGPIC]KOZO
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ο αριθμός που θα στείλει να εχει ανανεώσει με 20€ το τελευταίο τετράμηνο. Επίσης ο αρχικός χρόνος ομιλίας δεν μεταφέρεται.
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ο δευτερος αριθμός είναι FROG ή ληγμένος. Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις μεταφορά δεν γίνεται.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει ο αριθμός που θα στείλει να εχει ανανεώσει με 20€ το τελευταίο τετράμηνο. Επίσης ο αρχικός χρόνος ομιλίας δεν μεταφέρεται.

 

φίλε kmpatra έχω ανανεώσει σίγουρα πάνω από 20 ευρώ και επίσης δεν μιλάω για χρόνο ομιλίας αλλά για χρήματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κατάλαβα καλά ο δευτερος αριθμός είναι FROG ή ληγμένος. Σε αυτές τις δύο περιπτώσεις μεταφορά δεν γίνεται.

φίλε Vasileios και οι δύο αριθμοί είναι κοσμοκάρτα απλά ο ένας έχει να χρησιμοποιηθεί αρκετούς μήνες και είναι αυτή την στιγμή χωρίς χρήματα

[sIGPIC][/sIGPIC]KOZO
Link to comment
Share on other sites

Χρόνος ομιλίας = χρηματικό υπόλοιπο. Δεν είναι χρήματα πλέον, απλά μετριέται σε ευρώ.

 

Sent from my Nokia 2

Link to comment
Share on other sites

Χρόνος ομιλίας = χρηματικό υπόλοιπο. Δεν είναι χρήματα πλέον, απλά μετριέται σε ευρώ.

 

Sent from my Nokia 2

Δεν θα συμφωνήσω γιατί το χρηματικό υπόλοιπο όπως το αναφέρεις μπορεί να είναι χρόνος ομιλίας μπορεί sms ή mms.

Τέλος πάντων, μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω σε κανένα ΓΕΡΜΑΝΟ, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας καλό βράδυ:)

[sIGPIC][/sIGPIC]KOZO
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες χρηματικό υπόλοιπο επίσημα ονομάζεται χρόνος ομιλίας. Μην το συγχέεις με το πόσο μπορείς να μιλήσεις σε λεπτά χρησιμοποιώντας το.

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_pageLabel=T91

 

Sent from my Nokia 2

Link to comment
Share on other sites

φίλε kmpatra έχω ανανεώσει σίγουρα πάνω από 20 ευρώ και επίσης δεν μιλάω για χρόνο ομιλίας αλλά για χρήματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

φίλε Vasileios και οι δύο αριθμοί είναι κοσμοκάρτα απλά ο ένας έχει να χρησιμοποιηθεί αρκετούς μήνες και είναι αυτή την στιγμή χωρίς χρήματα

Άρα καλά κατάλαβα . Μετά τους 4 μήνες μπαίνει φραγή. Οπότε δεν γίνεται πια να δεχτεί υπόλοιπο. Κάνε μία ανανέωση 5 ευρώ από το

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/W01/section/WhatsUp εκεί που λέει "χωρίς login" στην συνέχεια μπορείς να μεταφέρεις όσο χρόνο χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...